Jak zaimpregnować kurtkę turystyczną? - blog Skalnik
Jak zaimpregnować kurtkę turystyczną?
Impregnator Grangers
Porady

Jak zaimpregnować kurtkę turystyczną?

Redakcja skalnik.pl / 07 lutego 2022

Impregnacja kurtki z membraną – brzmi skomplikowanie? Na szczęście wcale takie nie jest. Zobacz, jak impregnować kurtkę, by przez wiele sezonów chroniła cię skutecznie od deszczu.

Na początku wszystko przebiega doskonale: krople deszczu perlą się na tkaninie i po chwili ześlizgują się z kurtki. Pod wierzchnią odzieżą wszystko jest przyjemnie suche. Wracasz do schroniska, strzepujesz kurtkę i jest już ona gotowa stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Po pewnym czasie zauważasz jednak, że coś się zaczyna psuć w tym scenariuszu. Krople nie chcą się już perlić, a zamiast tego wsiąkają w zewnętrzną tkaninę. Komfort wędrówki znacząco spada. To znak, że najwyższy czas zaimpregnować kurtkę. Jak powinna przebiegać impregnacja kurtki przeciwdeszczowej? Jakie impregnaty do kurtek wybrać?

Kurtka przeciwdeszczowa
Chcesz, by kurtka chroniła cię niezawodnie przed deszczem? Dbaj o jej regularną impregnację (fot. Nikwax)

Kurtka z membraną – czy można ją prać?

Na początek warto rozprawić się z mitem mówiącym, że kurtki membranowej nie można prać. Regularne czyszczenie, a następnie impregnacja kurtki przeciwdeszczowej są niezbędne, aby odzież przez długi czas wygrywała walkę z wilgocią. Co więcej, pranie takiej odzieży wcale nie jest trudne. Poniżej wyjaśniam w czterech prostych krokach, jak wyprać kurtkę, aby membrana nie uległa zniszczeniu:

 1. Spójrz na metki – zanim z rozmachem wrzucisz kurtkę membranową do pralki, sprawdź, co na temat prania mówi sam producent. Na metkach znajdziesz informację o zalecanej temperaturze (zwykle ok. 30°C), a także o tym, czy pranie w pralce automatycznej jest w ogóle możliwe (obecnie można już tak prać zdecydowaną większość kurtek z membraną, ale czasami zdarza się, że producent dopuszcza tylko pranie ręczne).
 2. Przygotuj kurtkę – opróżnij, a następnie zamknij kieszenie. Zapnij też wszelkie rzepy, zatrzaski itp. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko uszkodzenia materiału w trakcie prania. Przeczyść gąbką z mydłem większe plamy (nie trzyj ich jednak zbyt intensywnie, by materiał nie zaczął przemakać w miejscu szorowania). Jeśli wracasz z wycieczki, na której cały czas trwała walka z błotem, spłucz najpierw kurtkę pod prysznicem.
 3. Przygotuj pralkę – piorąc kurtkę z membraną, nie wlewaj do dozownika żadnych płynów zmiękczających. Usuń też starannie resztki proszku, które pozostały po wcześniejszych praniach. Użyj specjalnych środków do prania odzieży z membraną (takich jak skoncentrowany płyn do prania Performance Wash marki Granger’s czy Tech Wash od Nikwaxa). Do pralki włóż jedną lub dwie sztuki ubrań z membraną naraz i ustaw program do tkanin delikatnych (lub podobny – chodzi o to, by temperatura była niska, a wirowanie niezbyt energiczne).
 4. Wysusz kurtkę – kurtkę z membraną wysusz w suszarce bębnowej (chyba że producent zabrania tego na metce) lub rozwieś ją, aby sama obeschła. Nie rozkładaj jednak kurtki bezpośrednio na grzejniku ani innym źródle ciepła.
Pranie kurtki przeciwdeszczowej
Kurtkę przeciwdeszczową można, a nawet trzeba, regularnie prać (fot. PlanetCare, Unsplash)

Kliknij tutaj i zobacz, jakie kurtki gore-tex męskie mamy w ofercie.

Dlaczego impregnacja kurtki przeciwdeszczowej jest niezbędna?

Pranie oczyści kurtkę z brudu, usunie nieprzyjemny zapach i odblokuje mikropory, zwiększając oddychalność odzieży. Samo pranie jednak nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze impregnacja. Na czym ona polega? Aby to zrozumieć, trzeba powiedzieć kilka słów o budowie kurtki przeciwdeszczowej.

Kurtka przeciwdeszczowa Arc'teryx
Dzięki warstwie DWR krople deszczu perlą się na tkaninie, zamiast w nią wsiąkać (fot. Arc’teryx)

Taka odzież posiada membranę, która dba o to, by woda nie przedostała się do środka. Na wierzchu kurtka ma hydrofobową powłokę DWR. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie wsiąkaniu wody w zewnętrzną tkaninę. Powłoka DWR zużywa się jednak stopniowo i traci swoją skuteczność w walce z wilgocią. Kiedy woda, zamiast perlić się na kurtce, zaczyna w nią wsiąkać, to jest to znak, że warstwa DWR nie działa już tak, jak powinna. Wsiąkająca woda obciąża kurtkę i zakłóca cyrkulację powietrza, co pogarsza oddychalność. Na szczęście warstwę DWR można odnowić. I temu właśnie służą impregnaty do kurtek.

Jak impregnować kurtkę?

Obecnie na rynku dostępne są liczne impregnaty do kurtek, dzięki którym impregnacja odzieży nie powinna sprawić ci żadnych problemów. Możesz ją połączyć z praniem kurtki lub zająć się tym w zupełnie innym momencie.

Pod tym linkiem możesz zobaczyć kurtki gore tex damskie.

Obecne impregnaty do kurtek umożliwiają następujące sposoby impregnacji:

 • Impregnacja w trakcie prania

Do prania możesz użyć płynu 2w1, który pierze i impregnuje jednocześnie. Ta metoda pozwala zaoszczędzić nieco czasu, ale nie zawsze jest ona skuteczna. Zazwyczaj lepszym wyborem będą dwa pozostałe sposoby, które opisuję poniżej.

 • Impregnacja w pralce od razu po praniu

Po wypraniu kurtki możesz wlać impregnat do dozownika i włączyć ponownie pralkę. Osobna impregnacja kurtki przeciwdeszczowej i jej pranie pozwalają zwiększyć skuteczność obu procesów. Co ważne, pomiędzy praniem a impregnacją nie trzeba suszyć kurtki.

W pralce impregnat do Gore Tex i innych membran rozprowadzi się równomiernie po odzieży, tak by cała kurtka była odpowiednio chroniona.

Wyprodukowany przez Nikwax impregnat TX Direct Wash-in służy właśnie do impregnacji w pralce. Ten łagodny, ale skuteczny preparat odbuduje warstwę hydrofobową i ochroni membranę. Po impregnacji tym preparatem wysusz kurtkę, aby utrwalić działanie środka.

 • Impregnacja niezależnie od prania

Impregnacja w pralce to nie jedyny sposób. Bez problemu możesz również zakupić impregnat w sprayu. Przy jego pomocy zaimpregnujesz kurtkę nawet niedługo przed wyjazdem. Takie impregnaty do kurtek przydadzą się również wtedy, kiedy chcesz wzmocnić warstwę DWR w konkretnym miejscu (np. na ramionach, łokciach czy kapturze).

Impregnat w sprayu znajdziesz między innymi w ofercie marki Nikwax: TX Direct Spray-On. To impregnat do goretexu, a także membran innych producentów. Preparat nie tylko zabezpiecza przed wilgocią, lecz również poprawia właściwości oddychające kurtki.

Impregnat w sprayu oferuje również Granger’s. Performance Repel Plus to ekologiczny impregnat stworzony na bazie wody, który aplikuje się na czyste, ale jeszcze wilgotne ubranie. Jak dokładnie zastosować impregnat w sprayu?

 1. Zapnij wszelkie zamki i rzepy w kurtce.
 2. Spryskaj materiał przy pomocy atomizera z odległości 10-15 cm.
 3. Nadmiar preparatu usuń czystą szmatką.
 4. Rozwieś kurtkę do przeschnięcia w przewiewnym miejscu.

Impregnat Grangers Performance Repel Plus to impregnat do Gore Tex, eVent i membran innych producentów. Po zstosowaniu nie wymaga – jak wiele nowoczesnych impregnatów – wygrzewania kurtki.

Kliknij na ten link i wybierz impregnaty do odzieży odpowiednie dla twojej kurtki.

Hardshell Arc'teryx
Kurtka zaimpregnowana? Można ruszać na kolejną przygodę! (fot. Arc’teryx)

Dobra kurtka przeciwdeszczowa nie należy do najtańszych elementów górskiego ekwipunku. Nie wyrzucaj więc swojej odzieży do śmieci, kiedy tylko woda zacznie przesiąkać przez zewnętrzną tkaninę. Dobre impregnaty do kurtek odnowią powłokę DWR i poprawią oddychalność ubrania, aby mogło ci dobrze służyć jeszcze przez wiele lat.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: