Jakie skarpety do butów z membraną
Porady

Jakie skarpety do butów z membraną

Dominik Marzec / 01 marca 2021

Pierwsza warstwa odzieży to prawdziwa druga skóra. Niezależnie od warunków atmosferycznych, uprawianej dyscypliny i pory roku, odpowiedni dobór bielizny do outdoorowych aktywności jest niezwykle istotny z punktu widzenia komfortu, termiki, czy po prostu naszego zdrowia. Skarpety termoaktywne również zaliczają się do tej ważnej, pierwszej warstwy, a ich właściwy dobór będzie miał szczególnie duże znaczenie, gdy będziemy ich używać w połączeniu z obuwiem membranowym.

Jeśli więc zastanawiasz się, jakie wybrać skarpety do butów z membraną – postaramy się na to pytanie odpowiedzieć. Buty GORE-TEX i obuwie z innymi membranami trzeba nosić z odpowiednio dobraną skarpetką.

Dlaczego dobór odpowiednich skarpet jest tak ważny?

Nawet najnowocześniejsza, najdroższa i najbardziej zaawansowana membrana wodoodporna zda się na nic, jeśli nie wspomożemy jej odpowiednimi skarpetami. Kluczowym parametrem jest tutaj zdolność do odprowadzania wilgoci. Jeśli nieodpowiednia – na przykład bawełniana skarpetka – nasiąknie i zatrzyma tę wilgoć w sobie, membrana z naszego buta nie będzie w stanie tej wilgoci przetransportować na zewnątrz i odparować. Funkcja ta jest jedną z dwóch najważniejszych cech membran wodoodpornych, zaraz obok blokowania wilgoci napierającej z zewnątrz. Do butów z GORE-TEX oraz wszystkimi innymi rodzajami membran powinniśmy więc zastosować odpowiednie skarpety.

skarpety o butów membranowych
Techniczne buty wymagają zastosowania odpowiednich skarpet. Turyści często o tym zapominają, a przecież warstwy najbliższe ciału są najważniejsze. (fot. Smartwool)

Jaki materiał skarpet do membrany? Dlaczego nie bawełna?

No właśnie, dlaczego wszyscy z uporem maniaka odradzają nam skarpetki i bieliznę z bawełny do zastosowań outdoorowych? A dlatego, że bawełna bardzo szybko chłonie wilgoć. Co gorsza, włókna bawełny tę zaabsorbowaną wilgoć magazynują, więc taka skarpetka ani szybko nie wyschnie, ani nie odprowadzi nadmiaru wody na zewnątrz, aby mogła „zająć się” nią membrana buta.

W mokrych skarpetach przede wszystkim będzie się wędrowało bardzo niekomfortowo. Latem przez mokre skarpety możemy się też nabawić nieprzyjemnych odparzeń, a zimą możemy doprowadzić do niebezpiecznego wychłodzenia stóp. Zostawmy więc bawełniane skarpetki do miejskich spacerów, a gdy wychodzimy na szlak w butach z GORE-TEX, dajmy szansę materiałom dedykowanym.

Syntetyk vs wełna

Główny podział owych materiałów dedykowanych do outdooru to rozdział na materiały syntetyczne (rozmaite odmiany poliestru i poliamidu) oraz materiały naturalne (najczęściej będzie to wełna merino, ale można spotkać również włókna roślinne, choćby bambusowe). Dodatkowo, często spotykane są mieszanki syntetyków z wełną, łączące zalety obu tych rozwiązań. Nieważne na którą z tych opcji się zdecydujemy, będą to idealne skarpety do butów w membraną.

W ofercie marek turystycznych takich jak Lorpen, Naturehike czy Craghoppers znajdziemy wiele rodzajów skarpet syntetycznych, jak wyżej wspominałem wykonanych z poliestru lub Nylonu, często z domieszką Spandexu, Lycry lub Elastanu zapewniających elastyczność i dobre dopasowanie do kształtu stopy. Do butów trekkingowych z membraną takie skarpetki będą odpowiednie, ponieważ będą w stanie przetransportować nadmiar wilgoci do kolejnych warstw odzieży i pozostawić stopę suchą.

skarpety do butów z membraną
Na szybkie działania i upalne dni świetnie sprawdzą się cieńsze skarpety syntetyczne. (fot. Dynafit)

Wełna merino natomiast zapewni świetną termoizolację, posiada właściwości antybakteryjne oraz bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Stworzy więc udany zestaw z butem goreteksowym. Co również ważne, skarpetki merino nie chłoną tak szybko zapachów, będą więc trafnym wyborem na dłuższe, kilkudniowe trekkingi. Na godnej polecenia i najwyższej jakościowo półce skarpet wełnianych i mieszanych znajdą się produkty takich marek jak Smartwool czy Icebreaker.

Skarpety do membrany na cztery pory roku

Jakie skarpety do butów Gore Tex założyć na poszczególne pory roku? Jeśli zdecydujemy się na buty membranowe latem, najlepiej będzie dobrać do nich cienkie, jednowarstwowe skarpetki trekkingowe wykonane z dedykowanych na cieplejsze i wilgotniejsze warunki włókiem Coolmax. Choć z pozoru odzież wełniana kojarzy nam się z zimą, to nie musi być to taki pewnik, jeśli wybierasz skarpety merino. Cieńsze modele skarpet wełnianych merino spełnią swoją rolę znakomicie latem. Miłośnicy niskiego obuwia, które również występuje w wersjach membranowych, mogą wybrać skarpetkę o niższym profilu, sięgającą niewiele ponad kostkę. Pozwoli to na lepszą regulację temperatury podczas marszu, za co stopy na pewno nam się odwdzięczą.

skarpety merino do butów gore-tex
Skarpety dobieraj do intensywności działań, pory roku i dystansu. Pamiętaj, że wełna merino nie jest zarezerwowana tylko dla zimowych działań. (fot. Icebreaker)

A jakie skarpety do butów GORE-TEX na zimę? Gdy robi się chłodno, poza wsparciem membrany, skarpety powinny też zapewnić nam odpowiednią termikę, czyli krótko mówiąc – ciepło wewnątrz buta. Na największe mrozy i bardziej wysokogórskie warunki idealnie sprawdzą się wysokie, sięgające dużo ponad kostkę skarpety wełniane lub skarpety syntetyczne wykonane z użyciem takich technologii jak Primaloft czy Thermolite. Zimą prawdopodobnie będziemy mieć na sobie buty cięższe niż latem oraz wyposażone w sztywniejszą podeszwę, więc gruba, miękka skarpeta nie tylko zapewni ciepło, ale też poprawi amortyzację i komfort chodzenia w bucie membranowym.

Często typowo trekkingowe modele skarpet posiadają szereg udogodnień wpływających na wygodę stopy wewnątrz buta, a mogą być to dodatkowe wzmocnienia w kluczowych miejscach, elementy uciskowe poprawiające krążenie albo dodatkowe, grubsze wstawki w okolicach palców, pięty czy ścięgna Achillesa.

Skarpeta + membrana = dobrana para

skarpety buty gore-tex
Właściwy dobór skarpet do butów z membraną to zadanie na cały rok. (fot. Aku)

Suche stopy to podstawa na górskim szlaku. Nieważne więc, czy używamy obuwia GORE-TEX tylko zimą, czy może przez cały rok, czy są to buty niskie, wysokie, czy może goreteksowe buty biegowe, pamiętajmy – odpowiednie skarpety damskie lub męskie to konieczność! Wszystko po to, aby wszyta w nasze obuwie membrana faktycznie działała i spełniała swoją rolę, a nie była tylko jedną z wielu kolorowych naklejek i metek na pudełku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.