Jakie spodnie w góry?
Spodnie trekkingowe Rab
Porady

Jakie spodnie w góry?

Redakcja skalnik.pl / 27 września 2020

Idąc szlakiem, wykonujesz tysiące kroków. Aby stawiać je wygodnie, potrzebne są komfortowe spodnie do chodzenia po górach. Jakie spodnie wybrać latem, a jakie zimą?

Wyborowi spodni górskich nie poświęca się zwykle tyle czasu, ile podjęciu decyzji o tym, jaką kurtkę czy buty kupić. Tymczasem niewygodne spodnie trekkingowe mogą skutecznie utrudnić życie na szlaku. Zatem jakie spodnie w góry wybrać, aby bez problemów stawiać krok za krokiem?

Spodnie w góry Fjallraven
Spodnie trekkingowe muszą stawić czoła licznym wyzwaniom (fot. Fjallraven)

Spodnie w góry – wygoda priorytetem

Oferta spodni w góry jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Odzież idealna na gorące dni nie sprawdzi się przecież na deszczowym, jesiennym szlaku. Niezależnie jednak od tego, na jakie konkretnie warunki są przeznaczone, spodnie do chodzenia po górach mają kilka wspólnych cech:

1. Wytrzymałość

Ostra skała, korzenie, długie godziny wędrówki – spodnie trekkingowe nie mają łatwo. Materiał, z którego są wykonane, musi więc być odporny na uszkodzenia mechaniczne. Inaczej już na pierwszym wyjeździe w góry będziesz musieć walczyć z rozdarciami.

2. Swoboda ruchu

Stawiając kolejne kroki na szlaku, nie masz myśleć o tym, że coś cię blokuje lub uwiera. Spodnie trekkingowe damskie i męskie powinny więc zapewniać pełną swobodę ruchów. Elastyczność spodni docenisz zwłaszcza wtedy, kiedy dotrzesz w skaliste górskie rejony, gdzie często trzeba podnieść wysoko nogę, aby pokonać kolejną przeszkodę.

Aby zapewnić większą swobodę, spodnie trekkingowe mają zazwyczaj profilowane kolana oraz klin wszyty w kroku. Producenci dodają też często do materiału spodni elastyczne włókna (takie jak elastan).

Spodnie górskie Arc'teryx
Górskie spodnie muszą zapewniać pełną swobodę ruchów (fot. Arc’teryx)

3. Szybkie schnięcie

Na samym początku mojej górskiej przygody wybrałam się na szlak w dżinsach. Szło się w miarę wygodnie, dopóki nie spadł deszcz. Nie trwał on zbyt długo, ale dżinsy już do końca dnia były mokre i sztywne. Od tego momentu na trasę zabieram zawsze spodnie trekkingowe, które schną błyskawicznie.

Ze względu na powyższe wymagania spodnie do chodzenia po górach są wykonywane zazwyczaj z wytrzymałych włókien syntetycznych. Są one lekkie i schną szybciej niż włókna naturalne. Włókna używane w spodniach trekkingowych cechuje też zwykle oddychalność, czyli zdolność do odprowadzania na zewnątrz wilgoci wytwarzanej przez ciało podczas ruchu. 

Jakie wybrać spodnie do chodzenia po górach latem?

Jakie spodnie w góry sprawdzą się latem? Odzież na gorące miesiące powinna być przede wszystkim lekka i oddychająca. Dzięki temu nawet w upalny dzień takie spodnie będą w miarę komfortowe. Lekkie spodnie wyschną też szybko w razie nagłego deszczu.

Spodnie do chodzenia po górach latem są najczęściej wykonane z nylonu, który jest nie tylko lekki, lecz także bardzo wytrzymały. Aby zapewnić jeszcze lepszą ochronę przed rozdarciami producenci często wzmacniają spodnie splotem typu ripstop.

Spodnie w góry na lato mogą być wyposażone w filtr UV, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Kiedy bowiem wędrujesz granią w bezchmurny letni dzień, słońce może dość mocno dać ci się we znaki. Warto więc zapewnić skórze dodatkową ochronę.

Na lato dobrym wyborem są też spodnie o nieco luźniejszym kroju, który zapewni jeszcze lepszą wentylację.

Spodnie trekkingowe Marmot
Spodnie na lato muszą być lekkie i szybko wysychać (fot. Marmot)

W gorące miesiące na szlakach typu beskidzkiego sprawdzą się dobrze także krótkie spodenki (o ile tylko trasa nie jest zbyt zarośnięta). Na bardziej skaliste szlaki, na przykład w Tatry Wysokie, zabierz natomiast długie spodnie trekkingowe. Ochronią one lepiej skórę przed ostrą skałą. Dodatkowo w wyższych partiach gór, nawet w upalny dzień, w krótkich spodenkach może już być za zimno.

Przydatnym patentem na letnie miesiące są spodnie do chodzenia po górach z odpinanymi nogawkami. To rozwiązanie docenisz zwłaszcza wtedy, kiedy ruszasz na długi trekking i chcesz jak najbardziej ograniczyć wagę zabieranych rzeczy. Pamiętaj jednak, by zawsze sprawdzić, czy spodnie są dobrze dopasowane i czy dodatkowy zamek nigdzie cię nie uwiera.

Jakie spodnie sprawdzą się zimą?

Osoby wędrujące po górach zimą muszą zmierzyć się z podstawową sprzecznością. Z jednej strony temperatura jest niska i wieje chłodny wiatr, więc trzeba się ciepło ubrać. Z drugiej strony kiedy się ruszasz, twoje ciało szybko się rozgrzewa. Nie możesz więc ubrać się zbyt ciepło, bo inaczej po chwili wędrówki zaleje cię pot.

Spodnie trekkingowe Milo
Ani za ciepło, ani za chłodno – zimą osiągnięcie właściwej temperatury jest kluczową sprawą (fot. Milo)

Jakie spodnie w góry zimą będą więc dobrym wyborem?

O ile nie planujesz bardzo ambitnych działań jako spodnie górskie zimowe świetnie sprawdzą się spodnie softshell. Tego typu odzież:

  • zapewnia bardzo dobrą oddychalność,
  • chroni doskonale przed nawet zimnym wiatrem,
  • dzięki elastyczności materiału gwarantuje pełną swobodę ruchów.

Softshell nie chroni jednak przed opadami. Jak tego typu spodnie do wędrówek górskich sprawdzą się więc w kontakcie z mokrym śniegiem? Na szczęście i na to znaleziono rozwiązanie. Spodnie do chodzenia po górach zimą są zwykle pokryte hydrofobową powłoką DWR, dzięki której cząsteczki wody są odpychane od tkaniny. Tego typu powłoka nie zabezpieczy w razie bardzo silnego opadu, ale ochroni przed umiarkowanym deszczem czy śniegiem.

Zimą softshellowe spodnie trekkingowe najlepiej połączyć z termoaktywnymi legginsami. Dzięki temu będzie ci cieplej i nie stracisz nic na oddychalności.

Pamiętaj także, że na rynku są dostępne spodnie softshell różnej grubości. Zimą wybierz te grubsze, a cieńsze pozostaw jako spodnie do chodzenia po górach w okresach przejściowych.

Spodnie przeciwdeszczowe w góry – kiedy warto zabrać?

Jedziesz w miejsca, w których bardzo często pada i chcesz się lepiej zabezpieczyć przed deszczem? Zapakuj do plecaka bardzo lekkie spodnie do turystyki górskiej przeciwdeszczowe. Powinny być one większe od spodni noszonych przez ciebie na co dzień. Takie spodnie górskie przeciwdeszczowe z membraną założysz bowiem w razie deszczu na te spodnie, w których wędrujesz.

Jako taką awaryjną odzież na deszcz warto wybrać model z zamkiem rozpinanym na całej długości nogawki. Dzięki temu spodnie można założyć na siebie, nie ściągając butów.

Oko na detale

Lekkie i oddychające spodnie w góry na lato, ciepłe i chroniące przed wiatrem spodnie trekkingowe na zimę – to podstawa, o której należy pamiętać, wybierając model dla siebie. Zastanawiając się nad tym, jakie spodnie w góry wybrać, warto też jednak zwrócić uwagę na detale, takie jak:

– Kieszenie – dobre spodnie w góry mają przynajmniej dwie kieszenie zapinane na zamek. To tam schowasz komórkę, drobne monety czy chusteczki. Pionowa kieszeń na udzie może być natomiast dobrym miejscem na mapę.

– Regulowany obwód nogawki – regulacja obwodu przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy ubierasz spodnie górskie do wąskich butów podejściowych czy sandałów. Zaciągając ściągacz, zapobiegniesz przydepnięciu materiału.

Spodnie górskie La Sportiva
Kieszenie, zamki, nogawki – każdy detal ma znaczenie (fot. La Sportiva)

– Szlufki na pasek – spodnie do chodzenia po górach nie mogą spadać, więc wybierając model dla siebie, upewnij się, że są one wyposażone w szlufki. Pasek przyda się zresztą nawet wtedy, kiedy spodnie górskie pasują idealnie na ciebie. Można bowiem do niego przytroczyć np. aparat, aby mieć go zawsze pod ręką.

– Kolor – niezależnie od tego, czy kupujesz spodnie trekkingowe damskie czy męskie, w góry lepszym wyborem będą neutralne barwy. Na takich spodniach nawet po długim trekkingu brud nie będzie bardzo widoczny.

– Zamki – najlepiej, by twoje spodnie na wyprawy górskie posiadały niezawodne zamki YKK.

Wytrzymałe i elastyczne spodnie w góry pozwolą ci pewnie stawiać kolejne kroki na szlaku. Wybierz więc taki model, w którym będziesz się czuć swobodnie. A jeśli masz już swoje ulubione spodnie trekkingowe, napisz o nich w komentarzu.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.