Karkonosze zimą
karkonosze zimą
Pasja

Karkonosze zimą

Redakcja skalnik.pl / 21 października 2016

Choć za oknem nie zawsze to widać, to pewnym jest, że w górach zima jest już w pełni. Dziś w poradzie inspiracje na zimowy wypad. Zastanawiasz się, jak zaplanować mroźny dzień w górach? Każdy miłośnik wędrowania szlakiem, który choć raz był zimą wyżej przyzna, że zaśnieżone szczyty, połyskujące od promieni słońca cząsteczki śniegu i lodu, swym wyglądem mogą zapierać dech w piersiach. Błękitne niebo, lekko szczypiący policzki mróz i dobrej kondycji śnieg to warunki idealne na górską wędrówkę. Zapytasz może, jak zaplanować szybką i bezpieczną wycieczkę. Nie obędzie się bez wyznaczenia celu. Jedni wybiorą Tatry, inni Beskidy. Ja zabiorę Was tam, gdzie mi najbliżej. Zapraszam zatem w Karkonosze.  

Karpacz – kościółek Wang – Samotnia

Wyjeżdżając z Wrocławia już po dwóch godzinach możemy być na starcie swojej zimowej przygody: w Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy na Przełęczy Okraj. Idealnie byłoby nie zastać na miejscu kopnego śniegu, a taki, który gwarantuje sprawne poruszanie się po szlaku. Wystartujmy z Karpacza Górnego, bo stąd po kilku minutach znajdziemy się pod klimatycznym kościółkiem Wang. Warto obejrzeć stylową i starą świątynię, którą na Dolny Śląsk przeniesiono z południowej Norwegii. Spod kościółka, wygodnym szlakiem niebieskim, można dostać się w kolejne magiczne miejsce. Sprawny turysta już po 40 minutach stanie w malowniczym otoczeniu schroniska PTTK Samotnia. Turyście, który będzie dłużej podziwiał widoki i fotografował, droga ta nie zajmie więcej jak 1,5 godz. Zatrzymaj się i odpocznij w cieniu kotła Małego Stawu. Piękno krajobrazu i chwili możesz docenić z kubeczkiem wyśmienitej i gorącej czekolady serwowanej w schroniskowym bufecie.

kościółek wang

Kościół Wang

Samotnia – Strzecha – Śnieżka

Z Samotni można ruszyć jeszcze wyżej. Nieopodal znajduje się Schronisko PTTK Strzecha Akademicka. To jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, z którym na wiek może konkurować tylko schronisko Pod Łabskim Szczytem. Strzecha to już doskonałe miejsce wypadowe na Śnieżkę. Stąd czerwonym i niebieskim szlakiem (poprzez Spaloną Strażnicę, Równię pod Śnieżką i Dom Śląski) wygodnie dociera się pod królową Karkonoszy. Jeśli wybierzesz się na szczyt to pamiętaj o zabraniu raków lub choćby raczków. Ostatnie podejście jest często zalodzone i bez sprzętu po prostu niebezpieczne. Wracając ze Śnieżki możesz skrócić drogę do Karpacza za pomocą wyciągu krzesełkowego na Kopie.

Skitoury

narty skitouroweMiłośnicy trekkingu, którzy nie boją się dwóch desek mogą wypróbować skitoury. Narty skitourowe ułatwiają poruszać się zimą w terenie i skracają czas wycieczek w Karkonoszach. Niezbędne będą foki zakładane na ślizgi przy podchodzeniu. Jeśli chcesz pierwszy raz poczuć magię wypadów na nartach skitourowych to pamiętaj, by na pierwsze wycieczki wyruszać w towarzystwie instruktora lub doświadczonej koleżanki bądź kolegi. Wchodząc w zagrożony lawinami teren, należy mieć przy sobie podstawowe wyposażenie lawinowe: sondę, łopatkę i detektor. Szczegółowych informacji na ten temat udzielaliśmy na naszej stronie w poradzie „Lawinowe ABC”.

rakiety śnieżneRakiety śnieżne

Od wielu sezonów bardzo popularne są zimowe także wyjścia terenowe na rakietach śnieżnych. Rakiety śnieżne doskonale sprawdzają się podczas chodzenia w głębokim, kopnym śniegu. Rozkładają ciężar ciała na dużej powierzchni i jednocześnie stabilizują, tym samym pozwalając na szybsze poruszanie się w terenie. Rejonem doskonałym do uprawiania tego rodzaju turystyki górskiej są Izery – przepiękne, dzikie, o ostrym klimacie, przez który w zimie nie są prawie odwiedzane. Wyjście takie można połączyć z biwakiem w nowych szałasach, które zbudowano w okolicy Hali Izerskiej. Warto sprawdzić swoje umiejętności przetrwania i przetestować sprzęt w tak srogich warunkach. Nawet jeśli w nocy będzie Ci bardzo zimno, to rano docenisz swoją wytrwałość witając z radością piękne, wschodzące w górach słońce. Izery to również mekka narciarzy biegowych. To właśnie tu odbywa się co roku Bieg Piastów, który przyciąga zawodników z odległych zakątków świata. Świetnie przygotowane trasy biegowe mogą w ten zakątek przyciągnąć i Ciebie.

 

Mam nadzieję, że tym wpisem zainspirowaliśmy Cię do zimowych przygód. Jeśli potrzebujesz oprócz inspiracji potrzebujesz również sprzętu zimowego, to odwiedź jeden ze stacjonarnych sklepów Skalnik lub poszperaj w naszym sklepie internetowym Skalnik.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.