Kartusze z gazem – porównanie
Kartusz do kuchenki turystycznej
Porady

Kartusze z gazem – porównanie

Redakcja skalnik.pl / 20 kwietnia 2019

Jeżeli zastanawiasz się czym różnią się oferowane w Skalniku kartusze z gazem od kuchenek turystycznych, to ten tekst jest dla ciebie. Przedstawię cztery najpopularniejsze standardy czyli kartusze gwintowane, wciskane, przebijane oraz w systemie DIY. Pokażę też, które kuchenki turystyczne pasują do których kartuszy oraz jaki system wybrać do zastosowań turystycznych.

 

Kartusze gwintowane

Kartusze z gazem zgodne z normą EN 417 to najpopularniejsze rozwiązanie do zastosowań turystycznych. Dzięki jasnej standaryzacji wszystkie kartusze gwintowane pasują do wszystkich kuchenek z gwintem niezależnie od producenta. Pojemnik jest wyposażony w zawór, dzięki któremu kuchenkę można wielokrotnie odłączać i przenosić osobno. Kartusze z gwintem są oferowane w trzech pojemnościach: ok. 100, ok. 250 i ok. 450 gramów gazu w zależności od producenta. Najpopularniejsi producenci to Optimus, Coleman i GoSystem. Pasują do niego wszystkie kuchenki oferowane w Skalniku z wyjątkiem produktów marki Campingaz.

 

Kartusze przebijane

Kartusz przebijany Campingaz C206

Kartusz przebijany Campingaz

Jest to system niezbyt wygodny w turystyce, ponieważ rozłączanie palnika i kuchenki jest nieco kłopotliwe. Pojemnik powinien być wyposażony w zawór, blokujący wypływ gazu po odłączeniu kuchenki, ale wciąż trafiają się na rynku najtańsze zamienniki bez niego, co powoduje że po zdjęciu kuchenki cały gaz ucieka. Kartusze przebijane występują tylko w jednej pojemności 190 gram. System jest promowany przez firmę Campingaz. Istnieje wiele bardzo dobrych zamienników jak kartusze z gazem Primus czy GoSystem oraz ogrom tańszych dostępnych w sklepach budowlanych. Do systemu pasują kuchenki Campingaz 206S.

 

Kartusze wciskane

Kartusze na Clik to kolejny standard stosowany przez firmę Campingaz. Powszechnie dostępne są we Francji.  Poza nią najłatwiej będzie je kupić w specjalistycznych sklepach turystycznych. Występują w dwóch pojemnościach 240 i 450 gramów gazu. System pozawala na wielokrotne podłączanie kuchenki. Pasują do niego kuchenki Campingaz Bleuet Micro Plus, Twister Plus PZ i Bivouac.

Kartusze DIY

Jest to standard powszechny na całym świecie, jednak z racji na kształt kartusza nie wykorzystywany w turystyce pieszej. Kartusze CP 250 świetnie nadają się do zasilania dużych, stacjonarnych kuchenek w kamperach i w turystyce samochodowej. Są produkowane przez wiele firm i powszechnie dostępne w sklepach budowlanych, na stacjach benzynowych, a nawet w kioskach.

 

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać?

W turystyce pieszej najlepiej sprawdzą się kuchenki i kartusze gwintowane. Posiadają one kilka istotnych przewag na pozostałymi systemami. Po pierwsze, trzy dostępne pojemności pozwalają optymalnie się spakować. Na jeden dzień możemy zabrać lekki kartusz stugramowy, a na dłuższe wycieczki większe pojemności. Poza tym kartusze gwintowane występują w kilku wersjach mieszanki.

Najtańsze zawierają tylko propan i butan. Nieco droższe mają dodatek izobutanu, dzięki czemu gaz jest wydajniejszy w niskich temperaturach. Na rynku są też dostępne wersje letnie, które dostosowane są do używania podczas upałów. Kuchenki turystyczne do tego systemu występują w wersjach ultralekkich jak i cięższych do bardziej stacjonarnych zastosowań

 

Przydatne gadżety, czyli co dokupić do kuchenki turystycznej

Decydując się na gotowanie w terenie warto zaopatrzyć się w trzy przydatne, choć nieoczywiste gadżety. Pierwszy to przejściówka Fire-Maple WIFI adaptor. W miejscach, gdzie są problemy z dostępnością kartuszy gwintowanych pozwala zasilać kuchenkę z kartusza DIY.

Drugi to spork Woodpecker. Ten tytanowy łyżko-widelec został wyposażony w przebijacz do kartuszy. Dzięki temu po zużyciu gazu, można bezpiecznie przebić kartusz, zgnieść go i umieścić w plecaku, gdzie zajmie dużo mniej miejsca niż pełny.

Trzeci to podstawka pod kartusz. Ten niepozorny gadżecik pozwala ustabilizować kartusz na nierównym podłożu. Przydaje się także zimą, dzięki niemu kartusz nie ma kontaktu ze zmarzniętym podłożem. Kartusz na podstawce mniej wychładza się od spodu, co skutkuje lepszym przepływem gazu. Podstawki pod kartusz dobrze stabilizują też palniki nakręcane bezpośrednio na zasobnik gazu.

Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie ci zakupić kuchenkę i kartusz z gazem. Pamiętaj, że na www.Skalnik.pl zawsze znajdziecisz kartusze w ogromnym wyborze i najlepszych cenach. Znajrzyj do działów takich jak Sprzęt Turystyczny oraz Wyprzedaż.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.