Jak wybrać długość czekana? - blog Skalnik
Jak wybrać długość czekana?
czekany
Porady

Jak wybrać długość czekana?

Redakcja skalnik.pl / 23 grudnia 2016

Zima już na dobre rozgości się teraz w górach, a to znak, że nowy sezon turystyki zimowej można uznać za otwarty. To dobry czas, by zastanowić się nad właściwym doborem długości czekana, który jest nieodzownym elementem wyposażenia do pokonywania terenu o charakterze śnieżno-lodowym. Przemierzając zimowe szlaki często można spotkać osoby, które niewłaściwie dobrały długość czekana podczas zakupów. Czekan nie posiada regulowanej długości, dlatego ważnym jest, żeby wiedzieć od razu, jak długi czekan kupić. Na szczęście nie jest to tak skomplikowane, bo długość zależy przede wszystkim od wzrostu użytkownika i zasięgu jego ramion. Zbyt długi lub za krótki czekan jest niewygodny, niewskazany, a nawet może wpływać niekorzystnie na Twoje bezpieczeństwo.

Trochę teorii

W dobie bardzo popularnych kijków trekkingowych należy odejść od starego przekonania, że czekan powinien sięgać do wysokości kostki. Kijki trekkingowe wyposażone w talerzyki zimowe możesz z powodzeniem wykorzystywać nawet w średnio nachylonym terenie. Czekan w tym czasie może być zamocowany w specjalnych uchwytach do plecaka. Gdy będzie już naprawdę stromo, kijki należy odłożyć i sięgnąć po czekan. Pamiętaj o tym, iż zbyt długi czekan może wręcz utrudniać podejście po mocno nachylonym stoku. Podchodząc frontalnie stokiem w kierunku szczytu, przy zbyt długim czekanie będziesz wysoko wyciągać rękę do góry. W tym przypadku ręka szybko się zmęczy, a Ty ulegać będziesz dekoncentracji, która może przeszkodzić w bezpiecznym pokonywaniu stromego terenu.

Jak dokonać pomiaru długości czekana?

Pomiar długości czekana należy wykonać w następujący sposób. Chwytamy dłonią czekan lub inny zbliżony kształtem przedmiot, a następnie prostujemy ramię i układamy je wzdłuż ciała. Przy takim ustawieniu trzeba pamiętać, by głowa była wyprostowana. Odpowiednio długi czekan powinien swym końcem sięgać połowy Twojej łydki. Konieczne jest, by plecy były wyprostowane w chwili, gdy dokonujesz mierzenia. Podczas dobierania odpowiedniego czekana najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby lub stanąć przed lustrem. Lustro bądź towarzysz skontrolują właściwe ułożenie i zapobiegną sytuacji, w której sprawdzając długość pochylisz się w stronę dłoni z czekanem. Najwygodniej skorzystać z pomocy kolegi, koleżanki lub profesjonalisty pracującego w naszych sklepach. Warto pamiętać, że nie ma łatwego przelicznika, który pozwoliłby dopasować długość znając tylko swój wzrost. Każdy z nas ma inną budowę ciała, długość rąk i nóg, miednicę posadowioną wyżej lub niżej. Wszystkie te czynniki wpływają na dobór czekana i późniejszą satysfakcję z jego użytkowania.

Czekan a rodzaj aktywności

czekanNie bez znaczenia jest także kwestia doboru odpowiedniego sprzętu do danej aktywności. Inny czekan wybierze turysta-amator, a inny profesjonalny wspinacz czy ratownik górski. Hołdujący zasadzie fast&light narciarze skiturowi z pewnością chętnie wybiorą maksymalnie krótki i lekki czekan z aluminium. Sprzęt sprzętowi nierówny, więc przed zakupem ustal priorytety i zastanów się nad rodzajami zastosowań, jakie przewidujesz dla swojego sprzętu. Producenci czekanów budują bogatą ofertę, która pozwala zaspokoić oczekiwania każdego użytkownika.

 

Wiesz już, przynajmniej w teorii, jak długi powinien być Twój czekan. Zapraszamy do sklepów Skalnik na przymiarki do kupna pierwszego czekana lub nowego modelu, który spełni lepiej Twoje oczekiwania. Nasi pracownicy chętnie pomogą Ci wybrać odpowiednio długi model, który swymi właściwościami odpowie na Twoje potrzeby.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: