Kije trekkingowe to dziś element turystycznego ekwipunku, któremu nie dziwi się nikt. Odpowiednio używane i dobrane kije w góry potrafią sprawić, że długodystansowy marsz jest mniejszym wysiłkiem, a strome zbocze łatwiejsze do pokonania, czy to w górę, czy czy to w dół. Wielu turystów szukających kijków trekkingowych staje jednak przed dylematem, jakie kijki wybrać i czym kierować się przy wyborze składanych kijków do pieszych wędrówek.
Tym razem na warsztat bierzemy kijki trekkingowe Volven. Kije tej marki szybko stały się jedną z bestsellerowych grup produktów. Skąd ich popularność? Zostawmy chwilowo odpowiedź w zawieszeniu, ale z pewnością rozwikłamy tę zagadkę w tym artykule. Zanim jednak poznasz odpowiedź i zobaczysz całą rodzinę kijków Volven z bliska, zastanówmy się czy kijki Volven mają cechy dobrych kijów trekkingowych w góry.
Poznaj produkty marki Volven.
To nie żart – w ofercie na kijki trekkingowe można się zgubić. Różnorodne modele, przeróżne rączki, blokady i materiały sprawiają, że kije do chodzenia po górach różnią się między sobą. Jeśli jeszcze nie jesteś starym wyjadaczem górskich szlaków i w małym paluszku nie masz jeszcze wszystkich outdoorowych marek, to wybór pierwszych kijków w góry nie jest łatwy. Pamiętaj, że już na początku warto wybrać dobrze, by cieszyć się przyjemnością wędrówki, a nie przejmować źle dobranymi czy awaryjnymi kijkami.
Jak zatem dobrać kijki trekkingowe? Na początek warto odróżnić kijki trekkingowe od kijków nordic walking. Te pierwsze pozwalają na dobry chwyt i zazwyczaj (choć nie jest to żelazną regułą) mają proste rączki. Kije do nordic walking wyposażone są często w wygiętą, specjalnie wyprofilowaną rączkę i zaopatrzone są w specjalną półrękawicę.
Więcej o różnicach w tych kijkach dowiesz się z tego artykułu.
A zatem – po pierwsze – wybierz kijki do chodzenia po górach! Po drugie, postaw na zaciskowe blokady, a nie blokady skręcane, które są uciążliwe w regulacji i bardziej awaryjne. Od kilku lat widać wyraźnie, że najlepsi producenci kijków trekkingowych korzystają z systemów zaciskowych z dźwignią, a nie na skrętki.
Kolejna sprawa to materiał wykonania. Najpopularniejsze na rynku są aluminiowe kijki trekkingowe. Aluminium łączy w sobie niską wagę i bardzo dobrą wytrzymałość. Ważne, by był to dobry stop aluminiowy. Chyba, że wybierasz nowocześniejsze rozwiązania i szukasz kijków trekkingowych z karbonu, które są jeszcze lżejsze!
Waga i kompaktowe rozmiary po złożeniu to również ważne cechy kijków do chodzenia po górach. Nikt nie lubi dźwigać zbędnych kilogramów, ale pamiętaj, że wybór najlżejszych kijów może okazać się wyborem mniej trwałych materiałów. Tu producenci i klienci powinni zachować zdrowy rozsądek i postawić na tak wyważone parametry, by spełniły one oczekiwania co do trwałości produktu i jego przeznaczenia. Do marszu z bardzo ciężkim plecakiem lepiej wybrać solidniejsze kijki, do speed hikingu czy biegów można postawić na ultralekkie kijki trekkingowe z carbonu.
W kijach liczą się też najmniejsze detale. Węglik spiekany w roli końcówki, czy garść akcesoriów, takich jak talerzyki do kijków trekkingowych, to też dobry motywator do dokonania właściwego wyboru.
Rodzina kijów trekkingowych Volven powinna zadowolić gusta wielu turystów. W katalogu tej polskiej marki sprzętu turystycznego znaleźć można zarówno idealny wybór na pierwsze kijki trekkingowe, jak i kijki dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Zaraz się o tym przekonasz.
Teraz czas rozwikłać zagadkę. Dlaczego kije Volven stały się w naszym sklepie bestsellerowym produktem? To proste – łączą one wiele pożądanych cech. To tu ładny design – szczególnie po re-brandingu i zmianie logo marki – łączą się z dobrymi materiałami i przemyślaną konstrukcją. A wszystko to za naprawdę niewygórowaną cenę.
Wszystkie kijki trekkingowe marki Volven do wędrówek po górach łączy kilka cech. Kije wykorzystują zaciskowe blokady w rozwiązaniu Speed Lock. Do każdych kijów klient otrzymuje pakiet akcesoriów:
które we wszystkich modelach wykonane są z węglika spiekanego – wolframu. Dzięki temu szpice są wytrzymałe i nie ślizgają się na kamienistych nawierzchniach. Pakiet talerzyków na każdą porę roku sprawia, że wybierając modele Volven kijki są produktem całorocznym.
Wspólne cechy to nie wszystko. Kije Volven to produkty o przemyślanej konstrukcji, która sprawdzi się w dłoniach konkretnych użytkowników. Rzućmy okiem więc na konkretne modele i poszukajmy dla nich idealnego zastosowania.
Model ten można uznać za podstawowe kije w kolekcji. Podstawowe, nie oznacza to, że są to kije tylko dla początkujących turystów. Tu słowo “podstawowe” ma znamiona słowa “uniwersalne”.
Kijki Volven Adventure Cork to klasyczne kije aluminiowe, które zbudowane są z trzech sekcji. Regulacja kijów jest prosta. Dzięki systemowi Speed Lock kije reguluje się w okamgnieniu, a blokady nie zawodzą nawet w zimowych warunkach. Jeśli trzeba wykonać korekcję siły docisku blokad, w tych kijach dzieje się to bez użycia jakichkolwiek narzędzi, a to duży atut w porównaniu do innych marek.
Model Adventure Cork wyróżnia się rączką zapewniającą świetny chwyt. Będzie to kij trekkingowy idealny dla osób, które chodzą w góry głównie latem. Korkowa rączka to gwarant pewnego i komfortowego chwytu w najcieplejsze dni. Nie oznacza to oczywiście, że w rękawiczce nie chwycisz równie pewnie tych kijków.
W kijach Adventure Cork na uwagę zasługuje przedłużony grip rączki. Dzięki długiej rączce, która wykonana jest w dolnej części z jakościowej pianki EVA, kije można chwytać niżej bez konieczności regulacji wysokości. Karbowanie i zgrubienie na końcu piankowego gripu daje świetne oparcie dla dłoni.
Ostatnie cechy, o których nie można zapominać to wytrzymałość, waga i kompaktowe rozmiary po złożeniu. Kije wykonane są ze świetnego stopu aluminium 7075, mają trzy sekcje i skracają się do 65 cm. Waga pary kijków to rozsądne 550 gramów, co w wytrzymałych kijkach z trzema sekcjami jest naprawdę dobrym wynikiem.
Kolejny model kijków Volven to kije dla osób poszukujących odrobinę lżejszego sprzętu. W tym wydaniu znajdujesz równie wytrzymałe kije trekkingowe z aluminium 7075. Trzy sekcje i identyczne rozmiary – jeśli chodzi o regulację długości od 65 do 135 cm – łączą ten model z kijami z korkową rączką. To właśnie rączka jest największym novum w kijach z dopiskiem Pro.
Kijki Adventure Pro mają bowiem rękojeść wykonaną w całości z pianki EVA. Trwała i zapewniająca świetne oparcie dłoniom pianka sprawia, że model traci kilka gramów na wadze, a kijki dostają bardziej sportowego sznytu. Starannie wyprofilowane rączki z pianki świetnie sprawdzą się przez wszystkie pory roku w górach.
Kijki Volven Adventure Pro polecić można tym, którzy lubią sportowy design i jeszcze niższą wagę. Niższą, co nie znaczy, że mającą wpływ na wytrzymałość kijków.
Kto lubi najnowocześniejsze rozwiązania, ten znajdzie w tych kijkach sprzymierzeńca. Omawiane kijki trekkingowe to model łudząco podobny do kijów Adventure Cork. Nie daj się jednak zwieść pozorom – podobnej, korkowej rączce z przedłużonym gripem z pianki, blokadom Speed Lock czy końcówkom z węglika spiekanego. Weź te kije do ręki, a poczujesz zachwyt!
To uczucie wiąże się z ich wagą. Kije Adventure Carbon wykonane są nie z aluminium, ale nowoczesnego materiału outrdoor – włókna węglowego, do którego (dla zwiększenia sztywności) dodano odrobinę włókna szklanego. Jeden kijek to tylko 230 gramów wagi – para 460 gramów! Niska waga to fakt, tak jak wytrzymałość, którą testowała marka przed wypuszczeniem kijów do seryjnej produkcji.
Kijki Adventure Carbon maki Volven to po prostu jedne z najtańszych na rynku i najlżejszych kijów karbonowych dla turystów. Te carbonowe kije sprawdzą się w dłoniach osób ceniących niską wagę sprzętu i szukających nowoczesnych rozwiązań. Czy w rękach, czy przytroczone do plecaka – karbonowe kijki Volven cieszą wagą i stają się idealnym kompanem na każdą długodystansową wędrówkę.
Oto najbardziej zaawansowane kijki Volven. Model lekki, kompaktowy i cieszący oko minimalistycznym wzornictwem. Kijki Volven Expert Carbon to model dla biegaczy, speed hikerów, wyjadaczy długodystansowych wyryp i miłośników pokonywania GSS i GSB za jednym strzałem!
Kije Expert Carbon wykonane są z lekkiego i odpornego włókna węglowego, które wzmacnia włókno szklane. Uchwyt z pianki EVA równie korzystnie działa na niską wagę kijków, która – dla pary i to już z akcesoriami – osiąga wynik tylko 430 gramów. W tych kijkach znajdziesz tylko jedną blokadę Speed Lock, bowiem zupełnie wyjątkowa jest ich konstrukcja.
Kijki składane są niczym kijki Black Diamond z serii Z. Zamiast trzech segmentów teleskopowych są tu cztery elementy połączone linką. Szybki system rozkładania z zapadką sprawia, że kijki po złożeniu tworzą jedną spójną sekcję i dodatkową sekcję do regulacji długości aż do 135 cm. Zachwycająca jest nie tylko waga, ale i kompaktowość kijków po złożeniu. Tylko 38 cm długości złożonych kijów sprawa, że wskoczą one bez trudu do wnętrza małego plecaka o pojemności 20 litrów, czy plecaczka biegowego. Do zestawu z kijami dołączony jest praktyczny, ultralekki pokrowiec i komplet akcesoriów (talerzyki, osłony na szpice).
Jeśli wydaje Ci się, że to kuriozum w rodzinie kijków Volven, to jest to tylko pierwsze wrażenie. Gdy pójdzie się z takimi ultralekkimi kijkami trekkingowymi raz w góry, w lot rozumie się, że jest to produkt ciekawy i potrzebny dla grona najbardziej zaawansowanych użytkowników i użytkowniczek.
Kijki trekkingowe polskiej marki Volven to produkty, na które warto zwrócić uwagę. Ilu użytkowników – tyle potrzeb. Na szczęście w palecie tego producenta każdy znajdzie coś dla siebie. Dość powiedzieć, że już niedługo marka Volven wypuści kije złożone z dwóch sekcji, które świetnie sprawdzą się w czasie wędrówek zimowych – pieszych, na rakietach śnieżnych i nartach skiturowych. To jednak przyszłość i dobre wieści na zimę, ale ty już teraz możesz znaleźć idealne kijki Volven dla siebie!
Zobacz ofertę na kijki trekkingowe Volven.