Korona Gór Polski – Lubomir
widok z czerwonego szlaku na Lubomir w stronę Beskidu Wyspowego
Pasja

Korona Gór Polski – Lubomir

Beata Nawrotkiewicz / 30 lipca 2021

Lubomir pod wieloma względami jest górą ciekawą. Dopiero od niespełna stu lat nosi swoją nazwę, na szczycie można sobie przybliżyć niebo, a o to, czy jest najwyższy toczą się spory i dyskusje.  

Lubomir to jeden z „kontrowersyjnych” szczytów Korony Gór Polski. W wykazie widnieje jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego o wysokości 904 m n.p.m. Tymczasem według części opracowań naukowych należy raczej do Beskidu Wyspowego – wtedy wyższa od niego jest Mogielnica, szczyt także należący do zestawienia Korona Gór Polski.

Beskid Makowski

Mało popularne pasmo górskie, które graniczy ze zdecydowanie bardziej znanymi górami – Beskidem Żywieckim (na południu), Beskidem Małym (na północy), Beskidem Wyspowym (na wschodzie). Granicę zachodnią stanowi natomiast Kotlina Żywiecka.

Nazwa Beskid Makowski pochodzi od miejscowości Maków Podhalański, wcześniej używano też określeń Beskid Średni (nazwa ta czasem się pojawia nawet obecnie) lub Beskid Myślenicki. Granice pasma są bardzo umowne, stąd trudności w ich stuprocentowym określeniu, a zatem przyporządkowaniu wierzchołków, które do niego należą.

Według części źródeł Beskid Makowski najwyższy szczyt ma w zupełnie gdzie indziej. Jest to graniczna (polsko-słowacka) Mędralowa/Modrálová o wysokości 1169 m n.p.m.  Skoro jednak autorzy KGP wskazali Lubomir, ten to szczyt zdobywa się, nie bacząc na spory purystów górskich.  

Tabliczka z nazwą Lubomir 904 m n.p.m. oraz kierunkowskazy w stronę Łysiny oraz Ciecienia
Na szczycie Lubomira (jest oczywiście obowiązkowa skrzynka na pieczątkę KGP).

Sam Lubomir nie jest szczytem widokowym, brakuje tam wieży, a cała góra porośnięta jest lasem. Za to historia szczytu (a raczej historia, która tutaj się toczyła) jest wyjątkowa i warto o niej wiedzieć. Zresztą zadbano o to, więc na szlakach można napotkać ścieżki dydaktyczne z ciekawymi tablicami edukacyjnymi.

Najkrótszy szlak na Lubomir

Czas: 1:20 godz.
Dystans: 2 km

Najszybciej na Lubomir można dotrzeć z przełęczy Jaworzyce, tuż przy wsi Parylówka. Znaki na drzewach jednoznacznie wskazują, że droga jest wewnętrzna i rzeczywiście w wiosce nie ma miejsc parkingowych. Dlatego zmotoryzowani najlepiej, jeśli zostawią auta przy drewnianej wiacie turystycznej. Stąd na szczyt jest naprawdę niewinny spacerek, któremu spokojnie podołają nawet kilkulatki, choć nie jest to droga odpowiednia dla wózków.

Droga przez las, na której końcu widać budynek zwieńczony kopułą - charakterystyczny kształt obserwatorium astronomicznego
Fragment budynku obserwatorium astronomicznego na szczycie Lubomira.

Część szlaku biegnie przez miejscowość Parylówka, a następnie lasem. Widoki na okolicę można podziwiać tylko z części drogi przez wieś. Szlak jest szeroki i bardzo dobrze oznaczony. W kilku miejscach krzyżuje się z leśnymi drogami, ale tylko ta prowadząca na Lubomir jest znakowana (czerwony kolor szlaku). Szczyt Lubomira jest niemal w całości zalesiony. Stoi tu budynek obserwatorium astronomicznego im. prof. Tadeusza Banachiewicza. Powrót tym samym szlakiem. Przy szlaku znajdują się tablice edukacyjne poświęcone polskim odkryciom astronomicznym.

Trasa do: Lubomir | mapa-turystyczna.pl

Szlak ze schroniska na Kudłaczach

Czas: 2:27 godz. (w tym 1:33 godz. podejścia)
Dystans: 8 km

Zaletą tej trasy jest możliwość wyboru spośród kilku szlaków (zielony, czerwony, czarny), a zatem zatoczenia pętli bez konieczności powrotu tym samym szlakiem. Trasa zajmuje niewiele więcej czasu niż najkrótszy szlak na Lubomir, jest jednak bardziej malownicza. Ruszając spod schroniska na Kudłaczach zielonym szlakiem aż do Przełęczy Suchej (zwanej też Suchą Polaną) idzie się niemal po płaskim terenie. Dopiero skręcając na żółty szlak trzeba się nieco wysilić podchodząc na Pasmo Lubomira i Łysiny. Na szczyt Łysiny (891 m n.p.m.) nie ma szlaku, jednak można wejść ścieżką z miejsca połączenia szlaku żółtego, czerwonego i czarnego.

Na Lubomir wyprowadza szlak czerwony. Wariantem drogi powrotnej i szansą na zrobienie pętli (dla tych, którzy nie lubią dwa razy chodzić tą samą drogą) może być zejście szlakiem czerwonym do samego schroniska na Kudłaczach. Stoki są tu łagodniejsze.

Trasa: Schronisko PTTK na Kudłaczach – Schronisko PTTK na Kudłaczach | mapa-turystyczna.pl

Osoby niezmotoryzowane do schroniska na Kudłaczach mogą dostać się na piechotę szlakiem czarnym z Pcimia (ok. 2,5 godz.). Z Myślenic kursują busy (kierunek Pcim Sucha Działy), które zatrzymują się ok. 20 min. od schroniska (na stronie internetowej schroniska są zamieszczane aktualne rozkłady jazdy busów).

Okolica

Sporo turystów wybiera najkrótszą trasę na Lubomir. Jest wtedy czas, by odwiedzić w ciągu jednego dnia nieodległy szczyt Mogielnicy lub ruszyć na inne szlaki Beskid Wyspowy, mimo niewielkiej powierzchni, ma trochę ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia.

Jeśli popierasz wybór twórców KGP i uznajesz, że Lubomir to jednak Beskid Makowski szczyty mniej uczęszczane od tych z Korony czekają na ciebie. Choć nie są wybitne często z odwdzięczają się przepięknymi widokami na bardziej znane Gorce czy Tatry.

Lubomir ciekawostki

  • do 1932 r. góra nosiła nazwę Łysina (obecnie nazwa ta przypisana jest niższemu szczytowi, który razem z Lubomirem tworzy Pasmo Lubomira i Łysiny)
  • zmienioną ją na cześć Kazimierza Lubomirskiego, który dekadę wcześniej podarował Uniwersytetowi Jagiellońskiemu 10 ha lasów na górze Łysina wraz z drewnianą leśniczówką – korzystając z tych zasobów otwarto filię krakowskiego obserwatorium astronomicznego
  • obserwatorium na Lubomirze otwarto w 1922 r. z inicjatywy prof. Tadeusza Banachiewicza
  • w 1925 i 1936 roku odkryto z obserwatorium na Lubomirze dwie komety – zostały one uwiecznione w herbie gminy Wiśniowa
  • we wrześniu 1944 r. Niemcy spalili budynki obserwatorium, a sprzęt zarekwirowali
  • ze starych budynków do dziś ostały się jedynie kamienne fundamenty – obserwatorium zostało odbudowane i otwarte uroczyście dopiero w 2007 r. i dziś nosi imię prof. Banachiewicza
  • obserwatorium można zwiedzać w weekendy, ponadto organizowane są w nim tematyczne obserwacje nieba zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych
  • na Przełęczy Suchej stoi pomnik upamiętniający partyzanckie oddziały AK, które w czasie II wojny światowej miały na tym terenie swoją bazę

Lubomir jest kolejnym szczytem przedstawionym w naszym cyklu Korona Gór Polski. Sprawdź tutaj, które szlaki już opisaliśmy. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.