Lawinowe ABC - blog Skalnik
Lawinowe ABC
lawinowe abc
Porady

Lawinowe ABC

Redakcja skalnik.pl / 01 grudnia 2015

Sezon zimowych wypraw w góry  za pasem. Tak naprawdę już niewiele czasu zostało by odpowiednio przygotować się do zimowej akcji w terenie. Piesze  i narciarskie wyjścia w zimie, w mocno eksponowanym i nachylonym terenie powodują powstanie ryzyka zejścia lawiny śnieżnej. Wiele wypadków związanych z zejściem lawin, związane jest z uruchomieniem ich przez nieostrożnych turystów lub narciarzy. Należy pamiętać o tym, że pokrywa śnieżna może być niestabilna, podlega wielu naprężeniom i jest delikatnym tworem. Jest strukturą warstwową, w której przeplatają się różnej miąższości warstwy lodu i śniegu. Warstwa świeżo spadłego puchu, która osadzi się na poprzedniej, zlodzonej pokrywie śnieżnej jest bardzo podatna na samoczynne zsuwanie się po niej. Nawet mała lawina może być bardzo niebezpieczna. Przyjmuje się, że w zależności od zawartości wody w pokrywie śnieżnej, 100 m3 śniegu może mieć wagę 25 ton.

Sprawdź pogodę

Planując wyprawę w góry, pamiętajcie o sprawdzeniu aktualnych warunków pogodowych i terenowych. W szczególności należy zapoznać się z aktualną i przyszłą prognozą pogody. Koniecznie sprawdźcie aktualny i prognozowany stopień zagrożenia lawinowego. Należy także zastanowić się czy posiadacie odpowiedni sprzęt. W trakcie przygotowań do wyjścia w góry, zapoznajcie się z ekspozycją szlaku względem kierunków geograficznych oraz maksymalnym nachyleniem stoku. Lider wycieczki powinien znać liczebność grupy oraz doświadczenie jej poszczególnych członków.

Sprawdź stopień zagrożenia

Z zagrożeniem lawinowym w górach mamy do czynienia od pierwszych opadów śniegu, aż po czas kiedy znikną ostatnie jego duże płaty. W polskich górach takich jak Tatry, czy też w niektórych lokalnych obszarach Karkonoszy, należy pamiętać, że w zimie nigdy nie ma zerowego zagrożenia lawinowego. Jest ono określane lokalnie i w zależności od wielkości obszaru zagrożonego możliwością samoczynnego schodzenia lawin lub łatwością wywołania jej, poprzez obecność turysty czy też narciarza, stopień zagrożenia lawinowego  jest wyższy. Na możliwość samoczynnego schodzenia lawin ma wpływ nachylenie terenu. Najbardziej zagrożone są stoki o nachyleniu pomiędzy 25 a 45 stopniem.

Podstawowy sprzęt

Wybierając się na zimową wyprawę w teren zagrożony samoczynnym zejściem lawiny, bezwzględnie powinniśmy wyposażyć się w indywidualny zestaw lawinowy. Osobisty zestaw lawinowy składa się z detektora, sondy i łopaty lawinowej.

Detektor

detektor lawinowyDetektor lawinowy jest urządzeniem elektronicznym, które posiada możliwość pracy w dwóch trybach. W pierwszym zakresie, w którym nadajnik wysyła sygnał i drugim trybie, w którym urządzenie odbiera sygnał. Detektor lawinowy przed wyjściem w teren powinien być bezwzględnie sprawdzony. Przed rozpoczęciem akcji górskiej należy: sprawdzić stan naładowania baterii oraz  czy urządzenia, w które wyposażeni są członkowie grupy  prawidłowo wysyłają i odbierają sygnał. Najlepszymi urządzeniami są detektory 3 antenowe. Zdecydowanie dokładniej pozwalają zlokalizować osobę uwięzioną pod śniegiem podczas wypadku  lawinowego. Polecam detektory lawinowe Arva, Ortovox i BCA (Backcountry Access)

sonda_lawinowaSonda

Sonda lawinowa to składana tyczka wykonana z cienkościennej rurki duralowej lub karbonowej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych długość od 2,0 m do 3,2 m. W zależności od długość i materiału z którego wykonany jest sprzęt, różna jest ich waga. Sonda lawinowa pomaga bardzo szybko i precyzyjnie określić pozycję zasypanego współtowarzysza wyprawy. Bardzo dobrze wykonane są produkty Arva, Black Diamond lub Mammut. Zwróćcie też uwagę na wyroby marki K2.

łopatka_lawinowaŁopata

Łopatka lawinowa najczęściej wykonana jest z aluminium lub tworzywa ABS. Najlżejsze modele posiadają nieskładane stylisko wykonane z karbonu. Bez dobrej łopaty lawinowej praktycznie do minimum ograniczamy możliwość sprawnego odkopania poszkodowanej koleżanki lub kolegi. Pamiętajcie, aby  przy wyborze łopaty zwrócić uwagę na jej trwałość oraz możliwość wydłużenia rączki. Takimi możliwościami charakteryzują się produkty Black Diamond i K2. Ciekawymi rozwiązaniami technicznymi odznaczają się także łopaty lawinowe Arva.

plecak_absDodatkowe rozwiązanie – plecak ABS

Nowym stosowanym od kilku lat dodatkowym zabezpieczeniem są plecaki ABS. Sprzęt ten w momencie uruchomienia, wypełnia specjalne poduszki powietrzne. Wypełniają się one sprężonym powietrzem ze specjalnej butli. Wypełnione powietrzem balony, zwiększają powierzchnię „ciała” turysty lub narciarza i w momencie wypadku lawinowego umożliwiają „porwanemu” pozostać na powierzchni. Ryzyko zasypania jest mocno ograniczone. Najnowszy plecak lawinowy Hallo 28  Black Diamond wypełnia poduszki powietrzne za pomocą wysokowydajnej pompy elektrycznej. Plecaki z tym rozwiązaniem, pozwalają na wielokrotne użycie systemu bezpieczeństwa, na jednym naładowaniu wewnętrznego akumulatora.

 

Pamiętajcie, że nigdy nawet najlepszy sprzęt nie ochroni Was w 100%. Planując zimową wycieczkę w góry, kierujcie się swoim rozsądkiem, reagujcie na niepokojące symptomy podczas jej trwania. A najważniejsze nie wybierajcie się w teren sami i nie wahajcie się wycofać w momencie, gdy ryzyko samoczynnego zejścia lawiny będzie zbyt duże. Góry nie uciekną, a przerwaną wyprawę możemy powtórzyć w innym terminie. Życie mamy tylko jedno.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: