Kurtki Arc’teryx – kto wybiera i nosi odzież tej marki
Branża

Kurtki Arc’teryx – kto wybiera i nosi odzież tej marki

Anna Śliwa / 05 stycznia 2024

Na forach outdoorowych i w rozmowach o odzieży do najróżniejszych aktywności ta nazwa musi paść. Arc’teryx – jeśli „siedzisz” w temacie, to na pewno logo z charakterystycznym prehistorycznym stworem musiało Ci się rzucić w oczy. Jeśli nie, to czas nadrobić zaległości, bo Arc’teryx to światowa czołówka w zakresie najwyższej jakości funkcjonalnej odzieży alpinistycznej, wspinaczkowej, trekkingowej, ale też narciarskiej, outdoorowej czy codziennej. Kolekcja marki pozwala ubrać się od stóp do głów, ale jej znakiem rozpoznawczym są kurtki. Zapraszam na przegląd modeli oraz po odpowiedź na pytanie dla kogo tak właściwie jest odzież Arc’teryx.

Arc’teryx – korzenie marki

Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, kanadyjskiej prowincji leżącej na zachodnim wybrzeżu, jest jednym z najbardziej deszczowych miejsc w całym kraju. Jest też bazą wypadową dla miłośników różnorodnych aktywności outdoorowych. Miasto otaczają należące do Kordylierów Góry Skaliste, a dalej na północ ciągną się kolejne pasma, z najbardziej znanymi Górami Nadbrzeżnymi. Wybrzeże pełne fiordowych zatok i przybrzeżnych wysp odznacza się wyjątkową urodą. Kordyliery to idealne miejsce dla miłośników trekkingów, wspinaczy, a zimą także dla narciarzy. Niedaleko od Vancouver znajduje się m.in. ważny ośrodek sportów zimowych Whisler.

Arc’teryx – outdoorowi pionierzy (fot. Arc’teryx)

Właśnie w takim miejscu w 1989 r. Dave Lane zakłada firmę Rock Solid. W piwnicy domu zajmuje się szyciem minimalistycznych, niezwykle funkcjonalnych i wytrzymałych uprzęży wspinaczkowych. Ich jakość, mimo braku spektakularnej reklamy dość szybko sprawia, że wspinacze z Kanady i USA zaczynają polecać sobie uprzęże Rock Solid. Lane ma pełne ręce roboty i w 1991 r. do jego zespołu dołącza dwóch kolejnych członków, podobnie jak on szukających innowacji w outdoorze. Przychodzi pora na Re-branding. Rock Solid przekształca się w Arc’teryx, a inspiracją dla nazwy jest późnojurajski teropod Archaeopteryx. Dlaczego właśnie on?  Trzeba sięgnąć do wiedzy paleontologicznej.  Archaeopteryx był ogniwem, które połączyło dinozaury z ptakami. Naukowcy uznają go za pierwszego ptaka – miał skrzydła, ale z pazurami, miał dziób, ale z dużymi zębami, porastały go też pióra. Tak jak Archaeopteryx był pionierem ewolucji, tak nowa marka ma zrewolucjonizować rynek outdoorowy. Lane i jego towarzysze są tego pewni. I z perspektywy czasu można powiedzieć, że mają rację.

Innowacje i jakość – wyróżniki odzieży Arc’teryx

Jak już wspomniałam Vancouver i Kolumbia Brytyjska to nie jest najłatwiejsze miejsce do życia. Dzikie góry, bardzo zmienny, wymagający klimat, deszcz, śnieg, wiejące często silne wiatry – miłośnicy outdooru  w tym regionie nie mają lekko. Twórcy marki Arc’teryx uznali, że żeby tworzyć odzież na takie wyzwania, trzeba je po prostu znać z autopsji. Wiedzieli czego szukają i w 1995 r. rozpoczęli pracę nad stworzeniem „najlepszej kurtki wspinaczkowej na świecie”.

Choć może Ci się to wydawać niemożliwe, to prace trwały trzy lata. Tak, dobrze czytasz. Trzy lata konstruktorzy opracowywali nie tylko krój, ale przede wszystkim dobierali materiały tak, by stworzyć kurtkę, która da radę najtrudniejszym warunkom. Tak właśnie powstała ONA – kurtka Alpha SV. Kolejne zdziwienie- już w 1998? Przecież ona wciąż jest w kolekcji. Na tym właśnie polega sukces Arc’teryxa. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych stworzyli kurtkę, która (oczywiście z modyfikacjami i wprowadzaniem kolejnych innowacji technologicznych) nadal jest wzorem kurtek dla wspinaczy i alpinistów.

Odzież Arc’teryx to odpowiedź na najtrudniejsze górskie wyzwania (fot. Arc’teryx)

Od połowy lat dziewięćdziesiątych świat nie stał w miejscu, a rewolucje na rynku outdoorowym trudno zliczyć. Arc’teryx jednak cały czas utrzymuje się w czołówce producentów technicznej odzieży najwyższej jakości. Kolekcja rozrosła się i obejmuje kurtki hardshell, softshell oraz ocieplane zarówno puchem naturalnym, jak i ociepliną syntetyczną. W kolekcjach marka wykorzystuje kolejne odsłony rewelacyjnych laminatów GORE-TEX, opracowuje także własne materiały softshellowe jak Fortis, nylonowe oraz nowatorskie tkaniny polimerowe jak Hadron™ LCP. Jakość marki budowana jest na ogromnej wiedzy i doświadczeniu oraz innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych.

Przeczytaj też artykuł –> „Arc’teryx – materiały i technologie w topowych modelach

Dla kogo odzież Arc’teryx

Już ten zaledwie naszkicowany obraz marki może dać Ci pewne pojęcie o tym, jaką odzież, a szczególnie kurtki produkuje Arc’teryx. I nie ukrywam, że pierwsze wrażenie może być trochę onieśmielające. Arc’teryx kojarzony jest powszechnie z profesjonalizmem i odzieżą dla najbardziej zaawansowanych wspinaczy, alpinistów, fanów trekkingu. To oczywiście prawda, ale nie cała. Najbardziej zaawansowane serie odzieży tej marki noszą najbardziej „zaprawieni w bojach” łojanci, ale też przewodnicy, ratownicy czy instruktorzy. W kolekcji znajdują się jednak serie o znacznie większej wszechstronności, które przy zachowaniu najwyższych standardów i ochrony, doskonale sprawdzą się w przypadku miłośników outdooru szukających pewnego, sprawdzonego i funkcjonalnego sprzętu.

Dzięki różnym liniom kurtek, może je nosić każdy, kto ceni wysoką jakość i niezawodność w outdoorze i na co dzień (fot. Arc’teryx)

Oddzielna linia LEAF stworzona została dla służ mundurowych, głównie dla wojska, ratowników i strażaków i od lat znajduje się na ich wyposażeniu w wielu krajach.

W końcu Arc’teryx to także odzież lifestylowa, codzienna, w której materiały znane z outdooru połączono z miejskim, nowoczesnym stylem. Taka właśnie jest linia A-System, o której nieco więcej za chwilę.

Alpha, Beta, Gamma – alfabet Arc’teryxa

Kolekcja Arc’teryx – szczególnie w zakresie kurtek – jest niezwykle rozbudowana. Dlatego spróbuję pokrótce opisać, jak się w niej nie pogubić. Na początek kilka sztandarowych linii tej marki, nazwanych od liter alfabetu greckiego.

Kurtka Arc’teryx Alpha SV

Wspomniałam już o kurtce Alpha SV. To dziś najbardziej zaawansowany, techniczny hardshell w kolekcji, który znajduje się w szafach zawodowych wspinaczy, alpinistów, ratowników górskich. Niezwykle wytrzymała kurtka o kroju niekolidującym z uprzężą i z kapturem StormHood, który jest kompatybilny z kaskiem wspinaczkowym wykorzystuje membranę GORE-TEX®, która czyni ją odporną na warunki atmosferyczne. Linia Alpha to nie tylko model SV, ale także LT czyli ultralekki, a także kurtki ocieplone Alpha Parka i Alpha LT Parka. Są to kurtki z puchem naturalnym o wysokiej sprężystości, niezwykle lekkie i ciepłe, wyposażone w membranę chroniącą przed wiatrem GORE-TEX® INFINIUM.

Alpha- kurtki, którym nie straszne żadne warunki (fot. Arc’teryx)

Kurtka Arc’teryx Beta

Skoro była Alpha, to czas na linię Beta. Jest ona przeznaczona do szerokiej gamy aktywności outdoorowych, od wspinaczki po trekkingi i hikingi oraz skitury. Dzięki membranie GORE-TEX® daje ochronę przed wiatrem i opadami, a kaptur DropHood dopasowany jest do używania z kaskiem. Kurtkę tę znajdziesz w kilku wersjach, które pozwolą Ci lepiej dobrać ją do własnych potrzeb. W linii tej znajdują się też dwie kurtki ocieplone Beta Insulated z ociepliną Coreloft oraz Beta Down Insulated z naturalnym puchem.

Kurtka Arc’teryx Gamma

Trzecia litera greckiego alfabetu i kolejna seria- kurtki Gamma to wszechstronne softshelle z kapturem lub bez niego. Są dostosowane do różnorodnych aktywności outdoorowych od wspinaczki po lekkie wędrówki górskie.

Kurtki Arc’teryx na narty i do biegania

Bliskość gór i znanych ośrodków narciarskich to wystarczający powód, by w kolekcji Arc’teryxa znalazła się odzież narciarska. Są to trzy linie kurtek, Sabre, Rush i Macai, w których znajdziesz zarówno hardshelle, jak i kurtki ocieplone. Poszczególne linie zostały zaprojektowane z myślą o konkretnych aktywnościach narciarskich, takich jak skitury, narciarstwo zjazdowe, freeride czy snowboard. Wszystkie wyposażone są w system RECCO, który jest przydatny do poszukiwania zasypanych w lawinach. 

Narciarskie kurtki Arc’teryx – na skitury, do freeridu, na stoki (fot. Arc’teryx)

Konstruktorzy Arc’teryx zadbali też o biegaczy i stworzyli dla nich ultralekką kurtkę Norvan z membraną GORE-TEX® chroniącą przed warunkami atmosferycznymi.

Ocieplone kurtki Arc’teryx

Jeśli szukasz wszechstronnej kurtki ocieplanej, to na pewno znajdziesz taką w kolekcji Arc’teryx. Należą do nich trzy linie: Atom, Cerium i Proton. Zastosowano w nich ocieplinę syntetyczną Coreloft, a różni je przede wszystkim materiał zewnętrzny oraz mniej lub bardziej dopasowany krój

Kurtki Atom z syntetyczną ociepliną Coreloft sprawdzą się w górach i na co dzień (fot. Arc’teryx)

Wśród kurtek ocieplanych znajdziesz też modele przeznaczone do zadań fast and light. To kurtki Nuclei z Coreloftem, której wersja SV Parka jest najcieplejszą kurtką Arc’teryx z ociepliną syntetyczną. 

Wszechstronne kurtki codzienne Arc’teryx

Jak już wspomniałam, Arc’teryx to nie tylko odzież dla najbardziej profesjonalnych i zaawansowanych miłośników outdooru. W kolekcji marki znajdują się także kurtki do codziennego użytku. Produkowane są z tych samych materiałów, co „wyższe” modele, ale ich konstrukcje zostały dobrane tak, by jak najlepiej sprawdzały się podczas użytkowania w mieście, w podróży czy aktywności typu spacery i lekkie wędrówki.

Wśród kurtek ocieplanych taką linią jest Thorium z puchem naturalnym, a także modele Ralle, Therme i Epsilon z Coreloftem. Z kolei jeśli szukasz funkcjonalnego softshellu na co dzień zwróć uwagę na modele Solano i Sawyer. Wykorzystują one hydrofobowy, wiatroodporny GORE-TEX INFINIUM, a różni je wykończenie wnętrza. Sawyer ma wewnętrzną warstwę typu fleece.

A-System – lifestylowa linia Arc’teryx

Nie każdy lubi na co dzień stylu outdoorowy kojarzący się z górami. I to właśnie z myślą o nich Arc’teryx stworzył A-System. Linię miejską, o nowoczesnym, nieco futurystycznym kroju, ale wykorzystującą najwyższej jakości materiały, laminaty i ociepliny znany z outdooru. Poszczególne elementy mogą być łączone ze sobą, by tworzyć system odzieży chroniący przed opadami, wiatrem i chłodem. Do linii tej należą lekka wiatrówka Moroz, miejski softshell Axle, ocieplona Coreloftem kurtka Axis, dwa hardshelle z membraną GORE-TEX: Stonle Komorobi i Dune, a także ocieplona membranowa parka Kobah.


Arc’teryx- ta nazwa nie bez powodu kojarzy się z profesjonalizmem w każdej postaci. Jednak, jak widzisz z tego krótkiego podsumowania dotyczącego kurtek tej marki, tak naprawdę, niezależnie jaki rodzaj aktywności jest Ci bliski, znajdziesz w niej model dla siebie. Nawet jeśli po prostu szukasz pewnej, odzieży codziennej, w której nie zmarzniesz i nie przemokniesz.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.