Meindl – marka obuwia górskiego z tradycjami
Meindl Litepeak GTX
Branża

Meindl – marka obuwia górskiego z tradycjami

Anna Śliwa / 24 grudnia 2024

Buty są podstawą wyposażenia każdego turysty. Bez nich ani rusz. Ich właściwy dobór może zdecydować nie tylko o wygodzie podczas godzin spędzonych na szlaku, ale czasem wręcz o powodzeniu całej wycieczki. Dlatego w kwestii obuwia w góry nie warto iść na kompromisy. W zamian trzeba postawić na jakość, sprawdzone rozwiązania i solidne materiały. Chcę Ci dziś przybliżyć markę Meindl, w której produkcja obuwia ma już trwającą kilkaset lat tradycję. Robi wrażenie? To sprawdź ze mną, jak Meindl może Ci pomóc zadbać o stopy podczas górskich wędrówek.

Meindl – solidność i jakość na górskich szlakach  

Na początku muszę przyznać, że mam do marki Meindl spory sentyment. Borneo były moimi pierwszymi „poważnymi” butami górskimi, które (2 kolejne wersje) nosiłam łącznie przez chyba 12 lat i ostatecznie wykończyłam je na lodowcu Baltoro w Karakorum. Do dziś w mojej szafce stoją używane głównie zimą Meindl Air Revolution oraz niskie Meindl Literock. I choć podstawowym butem w góry stał się model innej marki, to do tych wciąż wracam i nadal uważam, za doskonały wybór do, w moim przypadku, określonych zadań.

Klasyczne buty Meindl
Klasyczne skórzane buty górskie to znak rozpoznawczy marki Meindl (fot. Meindl)

Nie da się ukryć, że dla pokoleń górskich turystów buty Meindl były i są synonimem solidności i pewności na szlaku. Marka sprofilowana jest na produkcję obuwia trekkingowego i turystycznego, głównie skórzanego, choć coraz szerzej pojawiają się w jej ofercie także inne rodzaje cholewek. Dzięki tak dużej specjalizacji możliwe było zbliżanie się do perfekcji. Marka wciąż rozwija swoją kolekcję i dostosowuje ją do zmieniających się wymagań klientów. Opracowuje także własne rozwiązania technologiczne, które stają się wyznacznikiem dla innych producentów butów górskich.

Meindl – szewcy z Bawarii

Niewiele jest na świecie firm, które mogą pochwalić się takimi tradycjami jak Meindl. Pierwsza wzmianka o założonym przez Petrusa Meindla warsztacie szewskim w Kirchanschöring w Bawarii pochodzi z… trzymaj się mocno… 1683 r. Tak, to wtedy, gdy Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem. Tak daleko sięga udokumentowana historia rodziny Meindl i jej obecności w Kirchanschöring. Zakład szewski zmienił się w świetnie prosperującą firmę o międzynarodowym zasięgu, ale wciąż pozostającą w rodzinnych rękach i mającą główną fabrykę na przedmieściach rodzinnego miasteczka.

Zakład szewski był źródłem utrzymania dla rodziny Meindl przez setki lat. Jednak dopiero w 1928 r. Lukas Meindl Senior został samodzielnym szewcem i założył firmę zatrudniającą kilku pracowników. Tak podłożył podwaliny pod to, co obecnie oficjalnie nazywa się Lukas Meindl GmbH & Co. KG. Początkowo oprócz butów szył także tradycyjne bawarskie spodnie skórzane Lederhosen. Aż do 1949 r. firma miała znaczenie lokalne, aż po raz pierwszy pojawiła się na targach obuwniczych w Monachium, prezentując swoje modele górskie – zarówno dla turystów, jak i pracowników.  

Podeszwa AB w butach Meindl
Klasyfikacja podeszew butów górskich od A do D to pomysł marki Meindl (fot. Meindl)

Od tego czasu rozpoczyna się szybki rozwój firmy i intensyfikacja pracy przy szukaniu nowych rozwiązań i coraz bardziej zaawansowanych butów górskich. W 1976 r. Alfons Meindl przedstawił opracowaną przez siebie klasyfikację twardości podeszew butów górskich od A do D. Dziś jest w powszechnym użyciu i dzięki literkom przy nazwie butów, możesz się zorientować, na jakie nawierzchnie są one przeznaczone. Jednak wówczas była to absolutna nowość.

Trzy lata później Meindl nawiązał współpracę z marką Vibram®, która stworzyła specjalnie dla nich podeszwę Multi Grip. Rok 1982 r. przyniósł z kolei nawiązanie współpracy z marką GORE-TEX®, której membrany pojawiają się w butach Meindl, podobnie jak podeszwy Vibram do dziś.

Technologie marki Meindl

Oprócz współpracy z największymi światowymi producentami podeszew czy membran, Meindl rozwija też własne patenty i technologie. Poznaj najważniejsze z nich:

  • Air Revolution® – w 2000 r. Meindl dokonał prawdziwej rewolucji w swoich butach, wprowadzając autorski system wentylacji ich wnętrza. Oprócz membrany, która odprowadza wilgoć, zastosowano także sposób na mechaniczne pozbywanie się ciepłego powietrza. Specjalna konstrukcja języka sprawia, że powietrze, a wraz z nim wilgoć są wypychane na zewnątrz. W przybliżeniu można powiedzieć, że działa to, jak pompka. Efekt – stopy mniej się pocą, a w butach panuje przyjazny skórze mikroklimat.
  • Comfort-fit® – to system, który odpowiada za wygodę i doskonałe dopasowanie butów. Zapewnia odpowiednią ilość miejsca na palce, w miejscu, gdzie stopa jest najszersza i uwzględnia anatomię stopy. Palce nie są ściśnięte, więc nie tworzą się na nich odciski. Z kolei tylna część buta jest perfekcyjnie dopasowana do pięty i otula ją trochę jak skarpeta.
Meindl Litepeak GTX
Meindl wciąż rozwija technologie i rozwiązania konstrukcyjne poprawiające wygodę i funkcjonalność butów górskich (fot. Meindl)
  • Memory Foam System – MFS zapewnia idealne dopasowanie butów dzięki zastosowaniu pianki o dwóch gęstościach. Reaguje ona na ciepło i pod jego wpływem dopasowuje się do stóp. Rozmieszczona jest w kluczowych dla butów miejscach, czyli na pięcie, w rejonie kostki oraz w śródstopiu.
  • MFS Vakuum® to rozwinięcie poprzedniego systemu, w którym dodatkowo występuje wewnętrzna wkładka z miękkiej pianki działająca jak dopasowany do stopy botek.
  • Vario fix system odpowiadający za usztywnienie i stabilizację kostki. Specjalny szkielet otacza tylną część buta, a jego naprężenie regulowane jest podczas sznurowania.

Zaopatrz się w nową parę butów –> buty Meindl.

Buty Meindl na górskie szlaki i nie tylko

Buty górskie i buty turystyczne Meindl to ogromna kolekcja, w której są zarówno buty niskie, jak i sięgające nad kostkę. Bogactwo butów na górskie szlaki tej marki może nieco oszołomić, więc wymienię tylko kilka kluczowych nazw. Najbardziej klasyczne z nich to buty ze skóry licowej, takie jak obecny na rynku od ponad 30 lat model Island (obecnie Island MFS) z podwyższoną cholewką, flagowy model Vakuum, stosunkowo lekkie Borneo MFS, czy Engadin MFS. W segmencie butów ze skóry zamszowej najbardziej znane modele wysokie to Air Revolution GTX, w swoich kolejnych odsłonach, ale także lżejsze Litepeak GTX i Tonale GTX. Coraz szerzej rozwijany jest też segment niskiego obuwia górskiego i turystycznego Meindl, którego sztandarowym przykładem są buty Literock GTX.  

Vakuum GTX flagowy model Meindl
Vakuum – flagowy model butów Meindl (fot. Meindl)

Oddzielnym działem są buty zimowe, ocieplone, z wkładkami z wełny, lub botkami z syntetycznego futerka i filcu zapewniające komfort nawet przy -20, – 30 st. C. Przeznaczone są zarówno na lżejsze szlaki, jak i do codziennego noszenia. Należą do nich m.in. modele Ohio GTX, Calgary GTX, Rauris GTX. Z kolei model Solden ma dolną część cholewki dodatkowo zabezpieczoną gumowaniem.


Buty górskie Meindl to klasa sama dla siebie. Wyrasta z rodzinnych tradycji szewskich, ale nie boi się zmian i nowoczesnych technologii. Modele ewoluują, stając się coraz bardziej dopasowanymi do potrzeb turystów. Jeśli szukasz solidnych i wygodnych butów turystycznych oraz butów górskich, zajrzyj na półkę marki Meindl. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.