Namiot 4 osobowy – jaki model wybrać
Namiot 4 osobowy
Porady

Namiot 4 osobowy – jaki model wybrać

Redakcja skalnik.pl / 11 czerwca 2019

Wybór namiotu 4 osobowego nie jest rzeczą prostą. Przed zakupem należy sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Musisz ustalić, w jaki sposób namiot będzie transportowany i wykorzystywany. Czy zamierzasz nieść go na plecach, czy dowieźć samochodem na miejsce biwaku. Ważne jest też, czy będziesz zmieniać miejsce noclegu, czy raczej będzie to stacjonarny kemping.

Dopiero uzbrojony w tę wiedzę możesz zabierać się za wybór namiotu. Z namiotem 4 osobowym wiążą się dwa podstawowe problemy. Z reguły jest on albo duży i ciężki, albo bardzo duży i bardzo ciężki. Zdarzają się co prawda modele lekkie i niewielkie po spakowaniu, ale są one za to bardzo drogie. Wśród namiotów 4-osobowych wyróżniamy dwie podstawowe kategorie. Są to namioty rodzinne czyli kempingowe i turystyczne. W tym tekście pokażę dwa, moim zdaniem, najlepsze namioty 4 osobowe, należące do tych kategorii i dobrane pod kątem różnych zastosowań.

Namiot 4 osobowy na kemping lub długi biwak

Planując długi pobyt w jednym miejscu waga namiotu ma małe znaczenie. Dużo bardziej liczy się komfort i wygoda gwarantowana przez duże namioty rodzinne. Jeżeli na miejsce biwaku można podjechać samochodem to namiot ważący nawet kilkanaście kilogramów nie będzie kłopotem, a zagwarantuje dużo przestrzeni i dużo wygody.

Specjalistą od namiotów rodzinnych jest firma Coleman. Od lat ich namioty uważane są za najlepsze w swojej klasie. Coleman produkuje kilkanaście modeli namiotów rodzinnych, które występują najczęściej w wersjach cztero- i sześcioosobowych. Wybierając namiot na kemping najlepiej wybrać model o dwóch sypialniach połączonych centralnym pomieszczeniem wraz z dużym przedsionkiem. To rozwiązanie ma wiele zalet w stosunku do namiotów jednosypialniowych. Po pierwsze, prywatność. Rodzice i dzieci lub dwie pary mogą spać w takim namiocie osobno. Po drugie, bardzo dużo wspólnej przestrzeni, gdzie można przechowywać wyposażenie kempingowe takie jak, stoły, krzesła i inne meble turystyczne. Pod przedsionkiem można też zorganizować kuchnię oraz chronić się przed palącym słońcem. Większość namiotów Coleman jest wyposażona w sypialnie całkowicie zaciemnione. Materiał nie przepuszcza do środka światła, dzięki temu wczesny świt nikogo nie zbudzi, Jednocześnie przy takiej sypialni można udać się na wygodną drzemkę w środku dnia.

Namiot rodzinny Coleman

Namioty 4-osobowe z oddzielnymi sypialniami to idealne rozwiązanie dla rodzin. (fot. Coleman)

Optymalnym namiotem na kemping jest moim zdaniem Coleman Ridgeline 4 Plus. Dzięki swojej dużej powierzchni, ponad 9 metrów kwadratowych, namiot gwarantuje wygodę użytkowania, nawet podczas deszczowej pogody. Cała rodzina jest w stanie wygodnie się w nim pomieścić. Aby ułatwić jego postawienie, został wyposażony w przydatny system oznaczania kolorami odpowiadających sobie tuneli i stelaży, a całość jest wykonana z materiałów samogasnących, co zwiększa bezpieczeństwo podczas gotowania posiłków wewnątrz namiotu. Cena : 1299,90 zł

Namiot czteroosobowy Coleman

Namiot czteroosobowy Coleman

Namiot 4 osobowy do turystyki pieszej

Jeśli już musisz wybrać czwórkę do pieszej turystyki, moja pierwsza rada jest taka, byś raczej rozważył dwa namioty dwuosobowe. Powinny sprawdzić się lepiej. Będzie lżej, wygodniej w transporcie, bardziej komfortowo podczas snu.
Jeśli jednak nie przekonałem cię do dwóch dwójek, to wracamy do czwórek. Namiot 4 osobowy turystyczny jest przeważnie dość duży i ciężki. Najczęściej w transporcie dzieli się go pomiędzy kilku uczestników wyprawy. W turystyce pieszej najlepiej sprawdzą się namioty najmniejsze, czyli pozbawione dużego przedsionka i dodatkowych stelaży. Warto też sprawdzić, czy namiotu nie da się trochę odchudzić, na przykład przez wymianę stalowych szpilek i stelaży z włókna szklanego na znacznie lżejsze aluminiowe. Moim wyborem na turystyczny namiot 4 osobowy jest Naturehike P-series 4.

Namiot ma aluminiowy stelaż i szpilki. Dzięki temu – jak na czwórkę – jest w miarę lekki, bo waży zaledwie 2,6 kg. Wyposażony jest w dwa wejścia, co ułatwia wietrzenie oraz wchodzenie i wychodzenie z namiotu. Przed wejściem ma dwa niewielkie przedsionki, które pozwolą upchać buty i plecaki. Jeden z nich można dodatkowo zmienić w daszek przeciwsłoneczny. Namiot jest oferowany w rewelacyjne cenie 499,90 zł, czyli jest to najtańsza markowa czwórka z aluminiowy stelażem na rynku.

Namiot 4 osobowy Naturehike

Namiot 4 osobowy Naturehike P-series 4

Namiot 4 osobowy do zadań specjalnych

Poszukując namiotu 4 osobowego na ekspedycję górską lub zimową musicie przede wszystkim brać pod uwagę wytrzymałość na ekstremalne warunki pogodowe. W szczególności bardzo silny wiatr oraz obciążenia powstające przez zaleganie grubej warstwy śniegu ma tropiku. Czwórki to najczęściej namioty stojące w bazie, wyżej z reguły wynosi się mniejsze namioty. Dlatego powinny być nie tylko wytrzymałe, ale też w miarę przestronne. Takich namiotów na rynku jest niewiele. Dominują namioty 3 osobowe i mniejsze. Warto wybrać tutaj namiot MSR Elixir 4. Jest to namiot z pogranicza kategorii ekspedycyjnej i turystycznej. Zapewnia dużą wytrzymałość na silny wiatr i jest niebywale solidnie wykonany z materiałów najwyższej jakości. Jednocześnie jest przestronny i wygodny. Cena: 2169 zł.

Namiot 4-osobowy MSR

Namiot 4-osobowy MSR Elixir 4

Skalnik oferuje zawsze szeroki wybór namiotów w najlepszych na rynku cenach. W naszej ofercie znajdują się namioty wyłącznie od najlepszych światowych producentów. Wszystkie nasze namioty są objęte co najmniej dwuletnią gwarancją.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.