Jak się przygotować na Fillipiny
filipiny
Pasja

Jak się przygotować na Fillipiny

Redakcja skalnik.pl / 02 września 2015

Obrałeś kurs na Filipiny? Nasz bloger Rafał, który Filipiny zna jak własną kieszeń podpowiada jak się przygotować na taki wyjazd. Nie wiesz co koniecznie musisz zabrać, a jakie rzeczy spokojnie możesz zostawić w domu? Ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Jak się dostać

Najlepszym i najszybszym sposobem jest oczywiście samolot. W Internecie jest ogromna liczba stron, które powinny ułatwić ci znaleźć tanie połączenie. Dobrą radą jest szukanie połączenie do Manila albo Cebu, są to największe dwa miasta na Filipinach a jak już tam dolecisz to lokalnymi liniami jesteś w stanie się dostać dalej.

Wiza

lotnisko filipiny

Jako turysta podczas przylotu dostajesz wizę na 29 dni, po tym czasie możesz się ubiegać o jej przedłużenie o kolejny miesiąc w kwocie ok 3000 peso (280 zł). Jeżeli dwa miesiące to dla ciebie jeszcze mało to spokojnie możesz zostać do 3 lat bez opuszczania kraju, ale wiąże się to z dodatkowymi opłatami, takimi jak „ID Filipińskie” jednorazowa opłata na rok ok 4000 peso (370 zł). Po sześciu miesiącach pobytu musisz też zapłacić podatek 1400 peso (120zł). Po opłaceniu tego wszystkiego przedłużasz wizę jednorazowo o 2 miesiące w kwocie 2700 peso (250 zł).

Jak zwiedzać

Filipiny to zbiór przeróżnych wysepek różnej wielkości, jeżeli przylatujesz na dłużej niż miesiąc to lepiej nie planować pobytu w jednym miejscu a przemieszczać się pomiędzy nimi. Jak to bywa w tych regionach pomiędzy każdą wyspą kursują promy, które tanio przetransportują ciebie na inną lokalizacje. Z ciekawszych miejsc to Palawan, Bohol oraz moje ulubione i najmniej komercyjne miejsce, w którym obecnie mieszkam Siquijor.

Język

Na Filipinach obowiązuje ponad 100 rodzajów dialektów języka filipińskiego. Nie masz się, czym martwić, drugim językiem urzędowym jest język angielski i jeżeli będziesz zwiedzał miejsca z przewodnika to nie będziesz miał problemów z dogadaniem. W zależności od wyspy w lepszym lub gorszym stopniu Filipińczycy władają angielskim, rzadko, kiedy dochodzi do sytuacji żeby były problemy z komunikacją.

filipińczycyFilipińczycy

Filipińczycy to jeden z najbardziej miłych i przyjaznych narodów, jaki poznałem. Na Filipinach jeszcze nigdy nie spotkałem się z nieprzyjemną sytuacją czy próbą kradzieży. Tak jak u nas, w czym mniejszej miejscowości jesteś tym milsi i bardziej pomocni ludzi, na których zawsze możesz liczyć. Jeżeli lubisz tańczyć albo śpiewać na karaoke to znajdziesz tutaj swój raj, co chwilę odbywa się jakaś fiesta z licznymi imprezami i dobrym domowym jedzeniem. Filipińczycy bardzo lubią zapraszać białych ludzi do siebie do domów

Jedzenie

W bardziej turystycznych miejscach warto zaoszczędzić trochę pieniędzy i skorzystać z jedzenia na ulicach, szczególnie wieczorem po zmroku miasto zaczyna pachnieć grillem. Co wieczór są rozstawiane liczne budki z szaszłykami i innymi przysmakami, jakie można spróbować na Filipinach, są one w bardzo niskich cenach.

Ceny noclegów

Oczywiście w zależności o lokalizacji ceny będą różne, ale nocleg w średniej klasy resorcie dla dwóch Osób to ok 600 – 800 peso, oczywiście są i tańsze, ale gorszego standardu. Jeżeli przylatujesz na dłużej ceny zawsze podlegają negocjacji. Najtańszy nocleg, jaki widziałem w małym pokoju jedno osobowym z łazienką był za 250 peso. Na Filipinach również można pomyśleć o wynajęciu osobnego małego domku, ceny takich luksusów są zależne od lokalizacji i standardu, ale jeżeli się dobrze poszuka to można już go mieć za 12 – 15 tys. peso miesięcznie.

Co ze sobą zabrać

najważniejsze to oczywiście lekarstwa, na Filipinach są oczywiście dostępne, ale pod innymi nazwami i czasami ciężko wytłumaczyć do dokładnie potrzebujesz.  Latarkę czołową, tutaj bardzo szybko się ciemno robi a ulice nie są oświetlone. Elektronika wychodzi trochę drożej niż w Polsce, dlatego lepiej nie nastawiaj się na jakieś wielkie zakupy. Jeżeli chcesz zejść z wagi torby podróżnej to możesz zrezygnować z ubrań, są tutaj dostępne w tej samej cenie albo nawet trochę tańsze.

 

To oczywiście są podstawowe informacje, jakie powinieneś wiedzieć przed wylotem na Filipiny, zdaję sobie sprawę, że pewnie ten tekst nie rozwiązuje wszystkich twoich wątpliwości, więc jeżeli masz jeszcze jakieś pytania albo chcesz poczytać więcej na temat Filipin to zapraszam na mojego bloga www.szukajacprzygody.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.