Menażka turystyczna – jak wybrać
Menażka turystyczna
Porady

Menażka turystyczna – jak wybrać

Redakcja skalnik.pl / 02 listopada 2019

Różne materiały, rozmiary, kształty i kolory – wybór dobrej menażki turystycznej tylko pozornie jest prostym zadaniem. Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrana menażka długo służyła na górskim szlaku i w trakcie biwaku?

Co to jest menażka? To zamykane, nieduże naczynie, które pozwala sprawnie przygotować posiłek. Zazwyczaj nie wyróżnia się zbytnio kształtem ani kolorem (choć i to obecnie się zmienia), lecz jej znaczenie w kuchni turystycznej jest wręcz nie do przecenienia. Menażka jest też oczywiście podstawowym wyposażeniem każdego harcerza.

 

Z jakiego materiału jest wykonana dobra menażka?

Dawniej menażki turystyczne wykonywano często z aluminium. Obecnie takie rozwiązanie przeszło już do lamusa. Odkryto, że w kontakcie z kwaśnym lub słonym jedzeniem aluminium może wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia. Jaki materiał na naczynia turystyczne będzie więc odpowiedni? Możliwości jest całkiem sporo.

 

Menażki ze stali nierdzewnej – dla miłośników tradycji

Okrągłe, szare naczynie – takie jest zazwyczaj pierwsze skojarzenie ze słowem „menażka”. Nic dziwnego. Tradycyjna menażka harcerska jest wykonana ze stali nierdzewnej i do dzisiaj tego typu naczynia biwakowe cieszą się dużą popularnością na polach namiotowych.

Menażka stalowa jest zwykle tania i wytrzymała. Łatwo ją umyć oraz wysuszyć i może służyć nie tylko do gotowania na palniku, lecz także na ognisku. Menażka turystyczna jest dodatkowo często wyposażona w zaciskowy uchwyt, dzięki czemu nie poparzysz się w trakcie przygotowywania posiłku. Niestety, taka stalowa menażka jest dość ciężka.

Stalowa menażka obiadowa świetnie sprawdzi się więc na obozie harcerskim czy wtedy, kiedy zamierzasz spędzić kilka dni na tym samym polu namiotowym. Jeśli jednak zamierzasz długo wędrować i skrupulatnie sprawdzasz wagę każdej rzeczy wkładanej do plecaka, menażka stalowa nie będzie dobrym wyborem.

 

Menażki z aluminium anodyzowanego – dla zwolenników lekkich plecaków

Na długim szlaku lepiej sprawdzi się lżejsza menażka aluminiowa. Dla ochrony przed szkodliwymi substancjami menażki turystyczne tego typu są pokryte dodatkową warstwą. Wzmacnia ona naczynie i przede wszystkim sprawia, że aluminium nie ma bezpośredniego kontaktu z jedzeniem.

Naczynia z anodyzowanego aluminium stoją o wiele pewniej na kuchence turystycznej niż ślizgająca się po niej menażka stalowa. Większą stabilność docenisz z pewnością wtedy, kiedy tuż po przebudzeniu będziesz próbować ugotować pożywne śniadanie na początek dnia.

 

Menażka aluminiowa

Menażka aluminiowa stabilniej stoi na kuchence turystycznej

 

Menażka harcerska wykonana z aluminium cechuje się bardzo dobrym przewodnictwem ciepła, dzięki czemu zagotowanie posiłku trwa o wiele krócej. Czas gotowania dodatkowo skróci radiator, w który wyposażone są niektóre garnki turystyczne. Radiator jest zamocowany do spodu menażki i służy lepszemu wykorzystaniu energii palnika. Radiator pozwala zmniejszyć zużycie gazu nawet o 25% i szybciej gotować wodę lub przyrządzać dania w terenie.

Warto także zwrócić uwagę na wymiary menażek. Te podstawowe naczynia turystyczne producenci projektują niekiedy tak, by do środka zmieściła się idealnie butla z gazem. Tak jest choćby w przypadku menażki Primus Litech Trek Kettle. Do jej środka zmieści się akurat kartusz z gazem 230 g. Dodatkowo wewnętrzna powłoka menażki zmniejsza ryzyko przywierania jedzenia podczas gotowania.

Lekka i wytrzymała menażka aluminiowa jest nieco droższa od menażki stalowej. Warto więc przy korzystaniu z niej używać sztućców z tworzywa sztucznego lub drewnianych, aby menażka mogła służyć jak najdłużej.

 

Menażki z tworzyw sztucznych – dla chcących wprowadzić nieco koloru

Menażka stalowa czy aluminiowa już ci się znudziła? Zainteresuj się menażkami z tworzyw sztucznych, które występują w najróżniejszych kolorach. Takie naczynia biwakowe sprawdzą się doskonale tam, gdzie nie trzeba samemu gotować.

Menażki z tworzyw sztucznych (plastiku lub silikonu) są lekkie i wygodne w użytkowaniu. Zazwyczaj można je myć w zmywarce, a także wkładać do mikrofali.

Pomysłodawcą menażek tego typu była firma Sea to Summit, która w swojej ofercie ma obecnie nawet silikonowe garnki do gotowania na palniku. Silikon i kuchenka turystyczna? Tak, to połączenie także we mnie wzbudziło duże wątpliwości. Tajemnica tkwi jednak w dnie naczynia, które jest wykonane z aluminium. Silikonowe ścianki (odporne na wysoką temperaturę) sprawiają natomiast, że takie garnki turystyczne można złożyć jak harmonijkę. W plecaku zajmą więc bardzo mało miejsca.

Na koniec ważna uwaga: kupując menażkę z plastiku lub silikonu, sprawdź koniecznie, czy dane naczynie wykonano z tworzywa sztucznego, które może mieć kontakt z żywnością.

Silikonowy garnek turystyczny

Silikonowy garnek zwija się jak harmonijka

 

Menażki tytanowe – dla najbardziej wymagających

Wytrzymała menażka o pojemności 0,75 l ważąca tylko 106 g? Takie cuda możliwe są jedynie w przypadku menażek tytanowych. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających turystów, łączące dużą wytrzymałość, małą wagę i bardzo wysoką odporność na korozję. Oczywiście tego typu naczynia turystyczne są też najdroższe.

Menażki z tytanu to wyczynowy sprzęt z najwyższej półki. Jeśli więc po głowie chodzi ci tytanowa menażka obiadowa, którą będziesz zabierać na weekendowe wypady w Bieszczady, zastanów się, czy lepszym wyborem nie będzie jednak menażka aluminiowa. Zaoszczędzone pieniądze możesz zawsze wydać na inne outdoorowe gadżety.

 

Czy menażki powinny mieć uchwyty?

Menażka turystyczna wyposażona w uchwyt jest zdecydowanie bezpieczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Doceni się je zwłaszcza po dniu pełnym wysiłku, kiedy zazwyczaj gotuje się z o wiele mniejszą uwagą.

Uchwyt jest niekiedy integralną częścią menażki (wtedy często stanowi jej zamknięcie) lub jest doczepiany. W takim przypadku jedna rączka może służyć do wielu naczyń z zestawu.

Aby uchwyt do menażki dobrze sprawdził się w swojej roli, powinien:

  • być żaroodporny
  • posiadać mocne zaczepy
  • być antypoślizgowy.

 

Chwytak do menażki

Jeśli twoje naczynia nie posiada wbudowanych rączek to warto zakupić specjalny chwytak

 

Menażka turystyczna – pojedyncza czy w zestawie?

Jednej osobie ruszającej na górski szlak wystarczy tak naprawdę menażka harcerska z pokrywką, która może służyć też jako talerz. Jeśli jednak idziesz na trasę z innymi osobami, zestaw naczyń turystycznych będzie lepszym wyborem.

Na zestaw naczyń składają się zwykle:

  • większa i mniejsza menażka;
  • pokrywki, które mogą pełnić rolę talerza, patelni czy deski (w niektórych modelach pokrywka może się natomiast zmienić w cedzak);
  • kubek;
  • sztućce (często w formie niezbędnika).

Większe zestawy mogą zawierać nawet kilka naczyń różnej wielkości.

Co ważne, zestaw naczyń turystycznych nie musi wcale zajmować w plecaku wiele miejsca. Producenci starają się zwykle projektować naczynia biwakowe tak, by można je było wkładać jedno do drugiego. Pakując garnki turystyczne i inne naczynia do plecaka, staraj się trzymać kolejności podanej w instrukcji przez producenta. Inaczej możesz zostać z jednym elementem, który nie chce wpasować się do żadnego innego.

 

Fire-maple zestaw naczyń

Zestaw naczyń Fire-Maple dla 4-5 osób po spakowaniu zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

 

Mimo że cywilizacja coraz bardziej wkracza w góry, na końcu trasy nie zawsze czeka schronisko z bufetem podającym ciepłe posiłki do późnych godzin nocnych. Własna kuchenka turystyczna i menażka obiadowa zagwarantują ci jednak gorące jedzenie, gdziekolwiek będziesz nocować. Warto więc wybrać taką menażkę, która będzie ci dobrze służyła przez wiele lat.

Autor: Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.