Naprawa butów trekingowych
Porady

Naprawa butów trekingowych

Marcin Nowak / 04 października 2021

Nie ma rzeczy wiecznych. Jednak jako ludzie gór, wiele miejsc i rzeczy darzymy wielkim sentymentem. Nie inaczej jest w przypadku naszych towarzyszy górskich wędrówek. Buty w góry, bo o nich tu mowa, to ten element naszego sprzętu, z którym wyjątkowo ciężko się rozstać.

Buty trekkingowe towarzyszą nam przez wiele kilometrów górskich szlaków. Oprócz nas i ciężkich plecaków niosą też wspaniałe wspomnienia. Ale takiego ciężaru nie da się nieść przez całą wieczność. Buty kiedyś mogą powiedzieć „Dość!” – tu puści szew, tam pęknie haczyk lub skończy się podeszwa. Nie oznacza to jednak, że nasze buty trekkingowe muszą od razu trafić na śmietnik! Co i jak można naprawić w naszych butach?

Dlaczego naprawiać buty?

Wszyscy kochamy góry i przebywanie w naturze. Naprawiając będące częścią naszego ekwipunku buty górskie mamy realny wpływ na to, jaka przyszłość będzie czekać ukochane przez nas góry i otaczającą je przyrodę. Naprawy są często znacznie tańsze niż zakup nowej pary butów, a używanie naprawionych trekkingów, na których widać przebyte kilometry jest niesamowicie satysfakcjonujące i napawa dumą samego użytkownika.

Spróbuj zreperować swoje buty w góry. Gdy naprawa nie jest możliwa, zajrzyj do naszej oferty na buty trekkingowe meskie, bądź buty trekkingowe damskie.

Jak dbać o buty trekkingowe, by służyły nam długo

Przede wszystkim pamiętajmy o systematycznym czyszczeniu cholewki i właściwej impregnacji. Dbanie o warstwę hydrofobową zapobiega wchłanianiu wody, która ma destrukcyjny wpływ na skórę, z której wykonuje się buty trekkingowe męskie. Odżywiajmy skórę buta przeznaczonymi do tego środkami. Zadbana skóra buta jest znacznie bardziej elastyczna i mniej podatna na pękanie.

Nigdy nie suszmy przemoczonych butów przy źródłach ciepła. Ciepło emitowane przez kaloryfer, suszarkę lub ognisko może przesuszyć skórę, co w konsekwencji może powodować jej pękanie i przerwanie jej struktury w miejscach zgięcia. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na spoiwa łączące cholewę buta z podeszwą lub otoku z cholewą. Buty powinny schnąć w temperaturze pokojowej, a ich suszenie przyspieszy włożenie gazety do środku obuwia, która absorbuje nadmiar wilgoci.

Czyśćmy buty wewnątrz. W przypadku butów z membraną wystarczy środek do prania odzieży technicznej, jednak w przypadku butów z wyściółką skórzaną niezbędne będą nam środki do czyszczenia i odżywiania skóry buta.

Zużyte wkładki do butów? Żaden problem?

Jeżeli czujemy, że w naszych butach pianki amortyzujące ubiły się i zrobiło się mniej wygodnie, to warto wymienić wkładki. Taki niepozorny na pierwszy rzut oka zabieg może znacząco wpływać na wygodę podczas długich marszy. Co ciekawe, na rynku jest sporo wkładek, które można traktować jako znaczące ulepszenie buta. Dobrze dobrane wkładki mogą wpływać nawet na termikę latem i zimą.

Sznurowadła, czyli jak nie utknąć w trudnym miejscu

Sznurowadła są tym elementem buta, którego zużycie warto systematycznie kontrolować. Nie ma nic gorszego niż zerwane na szlaku sznurowadło. Oczywiście mogą przydarzyć się nam rzeczy jeszcze gorsze, jednak pozostając w temacie związanym ściśle z obuwiem nikt z nas nie chciał by znaleźć się na tatrzańskiej grani, w eksponowanym terenie terenie, gdzie jego buty podejściowe tracą sznurowadło. Jeżeli widzimy, że oplot sznurówki jest uszkodzony, to nie zwlekajmy i wymieńmy ją. Na szlaku warto mieć ze sobą kawałek sznurka lub zapasowe sznurówki, które praktycznie nic nie ważą i nie zajmują miejsca w plecaku.

Kontroluj stan sznurowadeł. W razie potrzeby wymień je na owe. (fot. AKU)

Pęknięte szwy, odklejone podeszwy – czy to koniec?

W większości zakładów szewskich i kaletniczych bez problemów naprawimy rozpruty szew, poprawimy odklejający się otok czy wymienimy haczyk lub szlufkę. Są to naprawy drobne, które dla każdego rzemieślnika nie powinny stanowić problemu. Jednak buty trekkingowe damskie i buty trekkingowe męskie to konstrukcje złożone, dlatego też wszelkie naprawy powinniśmy przeprowadzać w renomowanych zakładach szewskich bądź markowych serwisach.

Podeszwy gumowe klejone bezpośrednio do cholewy, jeżeli ich stan i bieżnik pozwalają na dalsze użytkowanie, możemy pozostawić do reparacji w zakładzie szewskim, gdzie fachowiec przy użyciu odpowiednich specyfików przywróci niskie buty trekkingowe do życia. Jeżeli jednak podeszwy są już gładkie niczym opony samochodów wyścigowych, warto rozważyć ich wymianę. Znalezienie zakładu szewskiego, który przeprowadza takie zabiegi nie jest w dzisiejszym czasach niczym trudnym ani skomplikowanym, więc warto takie rozwiązanie rozważyć i cieszyć się butami przez kilka kolejnych sezonów.

Jak to zrobić? Na naszym blogu znajdziesz tekst „Wymiana podeszew w butach trekkingowych.

Najczęstszym i najtrudniejszym zabiegiem jest wymiana podeszew, które w swojej konstrukcji wykorzystują kilka warstw pianek o różnych gęstościach. W tej sytuacji najczęstszą przyczyną jest utlenienie się pianki i klejenie specjalnymi spoiwami i klejem na gorąco nie rozwiąże problemu. Utleniona pianka kruszeje więc przy pierwszym wyjściu możemy spodziewać się ponownego rozklejenia podeszwy. W tej sytuacji warto skorzystać z możliwości wymiany podeszew bezpośrednio u producenta. Najpopularniejsze marki oferujące takie rozwiązanie to Meindl i Lowa.

W butach niektórych, renomowanych marek można wymienić podeszwy. (fot. AKU)

Pęknięcie skóry – czy taką ranę można zaleczyć?

Pęknięta skóra w cholewce buta to poważne uszkodzenie, które może posłać nasze ukochane buty do piachu. W wielu przypadkach, jeżeli uszkodzenie nie jest rozległe, to sprawny fachowiec przy użyciu nici, klejów do skór i opcjonalnie skórzanej łatki załata dziurę i da butom kilka kolejnych sezonów.

 

Właściwa pielęgnacja i właściwe użycie butów górskich to klucz do ich trwałości. Pamiętajmy, że każde buty dokonają kiedyś żywota, jednak tak długo jest jest to możliwe starajmy się je naprawiać, dbając tym samym o naszą planetę i przyrodę. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.