5 najciekawszych szlaków w Bieszczadach
Pasja

5 najciekawszych szlaków w Bieszczadach

Dominik Marzec / 03 września 2021

Mamy wiele malowniczych pasm górskich w Polsce, ale nie każdy rejon obrósł taką legendą jak Bieszczady. I to nie tylko w środowisku górołazów, ale również w popkulturze i opinii publicznej. Czy legendą zasłużoną?

Jak najbardziej! Pewnie ciężko będzie znaleźć miłośnika wędrówek po górach, który jeszcze jakimś cudem nie trafił w „Biesy”. Tak czy inaczej, dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jakie szlaki w Bieszczadach są najciekawsze, bądź co w Bieszczadach warto zobaczyć w pierwszej kolejności, przygotowaliśmy małe zestawienie.

Proszę mieć na uwadze, iż nie jest to żaden ranking i kolejność tych miejsc jest przypadkowa. Nie są to również kompletnie rozpisane wycieczki, które zaczynają i kończą swój bieg na parkingu lub przystanku autobusowym, a bardziej warte uwagi odcinki szlaków, które można włączyć do planowanej akurat wycieczki.

Wszystkie proponowane szlaki są łatwo dostępne i na tyle proste technicznie oraz kondycyjnie, że poradzą sobie z nimi nawet mniej wytrawni wędrowcy. Wystarczą wygodne buty górskie na nogach, w kieszeni mapa Bieszczad, a w plecaku prowiant, odzież i apteczka. Wtedy już można wyruszać na podbój połonin.

Skorzystaj z tego linku i znajdź dobre buty w góry.

Bukowe Berdo

Postanowiłem, że Bukowe Berdo otworzy zestawienie, bo jest to dużo mniej popularny cel niż Połonina Wetlińska i Caryńska. To właśnie przez swoją kameralność Bukowe Berdo pozwoli cieszyć się spokojem niespotykanym w bardziej zatłoczonych częściach Bieszczadów i równie pięknymi widokami, które sięgają aż po Ukrainę.

Bukowe Berdo jest długim masywem zwieńczonym połoninami, w którym wyróżnia się kilka kulminacji o wysokości ponad 1200 m n.p.m. każda, a są to Szołtynia, Połonina Dźwiniacka oraz Bukowe Berdo (to właściwe). Szlak niebieski wije się ścieżką wśród malowniczych skałek i traw i możemy tu zasmakować tej słynnej bieszczadzkiej dziczy, z dala od parkingów i schronisk.

Bukowe Berdo bieszczady
Bukowe Berdo (fot. Wojciech Celiński, Unsplash)

Przebieg szlaku: Pszczeliny Widełki > Kiczera Bereszczańska > Szołtynia > Bukowe Berdo > Przełęcz Goprowska
Szlaki: niebieski
Dystans: ~10,6 km (+907m /-330m)

Trasa: Pszczeliny, Widełki – Przełęcz Goprowska | mapa-turystyczna.pl

Którędy dojść? Zaznaczony wyżej szlak to trasa przez cały masyw Bukowego Berda, od przystanku PKS w Pszczelinach, aż po Przełęcz Goprowską u stóp Tarnicy. Wspomniana mniejsza popularność tego miejsca wynika zapewne z trudniejszego dojazdu i logistyki, ale zdecydowanie warto spędzić kilka chwil nad mapą i zaplanować tu całodniową wycieczkę. Najszybsza droga na Bukowe wiedzie żółtym szlakiem dojściowym z Mucznego, który wyprowadza nas mniej więcej w połowie masywu.

Połonina Wetlińska

Gdy zapytacie kogoś „gdzie w Bieszczady?”, z dużą dozą prawdopodobieństwa osoba ta jednym tchem zacznie opowiadać po połoninach. Jedna z nich, czyli Połonina Wetlińska jest bezsprzecznie jednym z symboli Bieszczadów, a widoki jakie rozpościerają się z góry, dosłownie zapierają dech. Krajobraz zmienia się z każdym pokonanym wzniesieniem i zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić o każdej z czterech pór roku, aby zaznać eksplozji zieleni latem, jesiennego złota i lodowej pustyni zimą.

W sezonie bywa tutaj tłoczno, ale taki już urok popularnych szlaków. W Bieszczadach niewiele jest schronisk górskich, ale to najsłynniejsze, czyli Chatka Puchatka znajduje się właśnie na Połoninie Wetlińskiej. Obecnie, po wielu perypetiach, jest przebudowywane, ale miejmy nadzieję, że jeszcze będzie nam dane cieszyć się tym kultowym schronem.

Przebieg szlaku: Smerek / Kalnica > Smerek (szczyt) > Przełęcz Orłowicza > Osadzki Wierch > Chatka Puchatka > Brzegi Górne
Szlaki: czerwony (żółty)
Dystans: ~13,9 km (+934m /-786m)

Trasa: Kalnica – Brzegi Górne | mapa-turystyczna.pl

Którędy dojść? Doskonała trasa do przebycia calutkiego grzbietu Połoniny Wetlińskiej to czerwony szlak z Kalnicy do Brzegów Górnych. Na przystawkę czeka nas wspinaczka na Smerek i to będzie dobra rozgrzewka przez dalszą drogą dzięki ponad 650 metrom przewyższenia, ale w nagrodę otrzymamy piękne widoki ze szczytowych połonin. Dalej czerwony szlak staje się łagodniejszy i prowadzi przez całą Połoninę Wetlińską łatwą technicznie ścieżką, na której nie pozostaje nic innego niż napawać się rozległymi panoramami. Jeśli komuś zależy głównie na Wetlińskiej to żaden problem – można pominąć szczyt Smereka i wyruszyć żółtym szlakiem dojściowym z Wetliny, który łączy się z czerwonym na Przełęcz Orłowicza.

bieszczadzkie połoniny szlaki
W Bieszczady szlakiem połonin! (fot. Marek Piwnicki)

Już planujesz wypad? Zobacz jakie buty w Bieszczady poleca ten autor.

Połonina Caryńska

Popularnych połonin część druga, czyli pora na Caryńską. Niegdyś odbywał się tu wypas owiec, dziś w granicach Parku Narodowego wypasają się jedynie turyści. Czerwony szlak wiodący grzbietem (notabene fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego) jest dość krótki, więc dla śmiałków możliwa jest opcja „zaliczenia” obu słynnych połonin podczas jednej wycieczki.

Najwyższym wzniesieniem masywu jest Kruhły Wierch o wysokości 1297 m n.p.m. Widoki na wszystkie strony świata równie wspaniałe, co z Połoniny Wetlińskiej, a dzięki stosunkowo krótkim czasom dojścia warto się tu wybrać na podziwianie zachodów słońca, które nad szerokimi bieszczadzkimi pejzażami bywają wyjątkowo spektakularne.

Przebieg szlaku: Brzegi Górne > Połonina Caryńska > Ustrzyki Górne
Szlaki: czerwony
Dystans: ~8,9 km (+592m /-674m)

Trasa: Brzegi Górne – Ustrzyki Górne | mapa-turystyczna.pl

Którędy dojść? Możemy spokojnie przebyć szlak w proponowanym kierunku, bo chyba jednak widoki są wtedy ładniejsze (ukazuje się przed nami między innymi Tarnica), ale to już sprawa indywidualna. Na pewno szlak na Połoninę Caryńską od strony Ustrzyk jest dużo łagodniejszy do wspinaczki, co dla niektórych może być pomocne w podjęciu decyzji. Sama część grzbietowa to blisko 4km spokojnej i łatwej wędrówki po wypłaszczeniu. Na trasie nie uświadczymy żadnego schroniska ani bufetu, jednak bliskość dobrze zaopatrzonych miejscowości turystycznych spokojnie to rekompensuje.

Tarnica

No tak, nareszcie królowa. Królowa Tarnica, czyli najwyższy szczyt Bieszczad zaliczany do Korony Gór Polski, mierzy całe 1346 m n.p.m. Bardziej obszerny tekst o zdobywaniu Tarnicy wraz z rozpisanymi dokładnymi trasami wycieczek (również tymi ambitniejszymi) znajdziecie w jednym z moich tekstów z serii KGP (tutaj).

Tarnica to nie tylko najwyższe wzniesienie po polskiej stronie Bieszczadów, ale również całego województwa podkarpackiego. Widoki ze szczytu może i nie są tak spektakularne jak z połonin, ale i tak robią wrażenie. Szczególnie spektakularne są ciągnące się w nieskończoność dzikie obszary Ukrainy z majaczącymi na horyzoncie masywami Gorganów.

Szlak na Tarnicę schody
Schodami pod same niebo. Dla tych widoków warto! (fot. Wojciech Celiński, Unsplash)

Przebieg szlaku: Wołosate > Przełęcz pod Tarnicą > Tarnica
Szlaki: niebieski, żółty
Dystans: ~4,3 km (+617m)

Trasa: Wołosate – Tarnica | mapa-turystyczna.pl

Którędy dojść? Na potrzeby tego zestawienia wybrałem zdecydowanie najłatwiejszy i najpopularniejszy zarazem szlak na szczyt, wiodący z parkingu w Wołosatem. Trasa ta prowadzi nas na górę częściowo przez słynne schody, przez niektórych znienawidzone i szpecące, przez innych doceniane za ułatwienie zdobycia szczytu. W sezonie zawsze jest bardzo wielu chętnych do zdobywania Królowej Bieszczadów, warto więc wyruszyć na szlak możliwie wcześnie rano, a powrót jest możliwy tą samą drogą. Nieco dłuższe i wymagające, ale wspaniałe widokowo szlaki na Tarnice prowadzą również czerwonym od strony Ustrzyk Górnych lub pętlą od Rozsypańca i Halicza, ale chwileczkę… te dwa szczyty pozostawmy na ostatni punkt niniejszego zestawienia.

Halicz i Rozsypaniec

Początek Głównego Szlaku Beskidzkiego na odcinku od Wołosatego po Przełęcz pod Tarnicą jest dużo rzadziej odwiedzany niż wyżej wymienione rejony Bieszczadów, co nie znaczy, że nie warto wybrać się w tym kierunku!

Wędrując ścieżką z czerwonymi znakami z jednej strony będziemy mieć widok na masyw Tarnicy, z drugiej strony rozpościerają się widoki na stronę ukraińską. Idąc z Wołosatego na wschód – gdy już przemęczymy się na asfaltowym odcinku – czeka nas wejście na dwa szczyty. Pierwszym będzie Rozsypaniec, drugim Halicz, który wznosząc się 1333 metry nad poziomem morza, jest trzecim co do wysokości szczytem polskich Bieszczad.

Halicz Bieszczady szlaki
Halicz. (fot. Wojciech Celiński, Unsplash)

Przebieg szlaku: Przełęcz Bukowska > Rozsypaniec > Halicz > Przełęcz Goprowska > Przełęcz pod Tarnicą
Szlaki: czerwony (niebieski)
Dystans: ~6,5 km (+438m /-280m)

Trasa: Przełęcz Bukowska – Przełęcz pod Tarnicą | mapa-turystyczna.pl

Którędy dojść? Warto tę wycieczkę połączyć ze zdobyciem Tarnicy, co pozwoli zakreślić ładną pętlę z początkiem i końcem marszu w Wołosatem. Po przejściu masywu Halicza skręcamy na zachód w kierunku Tarnicy, tam czeka nas mocniejsze podejście od Przełęczy Goprowskiej na Przełęcz pod Tarnicą i zejście niebieskim szlakiem z powrotem do Wołosatego (z zaliczeniem po drodze Tarnicy, lub też nie).

 

I jak? Rzucisz wszystko wy wyruszysz w Bieszczady?

Szukasz innych inspiracji? Zobacz jakie szlaki w Karkonoszach poleca ten autor.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.