Dlaczego warto zrobić kurs skałkowy? - blog Skalnik
Dlaczego warto zrobić kurs skałkowy?
dlaczgo warto zrobić kurs skałkowy
Pasja

Dlaczego warto zrobić kurs skałkowy?

Zosia Kajca / 26 kwietnia 2021

Za moment wiosna. Otwarcie sezonu. Po miesiącach spędzonych na panelu wygłodniali wspinacze ruszą na Jurę, w Sokoliki lub na południe. Co z tymi, którzy marzą o dniu spędzonym w skałach, ale do tej pory wspinali się tylko na sztucznych obiektach sportowych? Dla takich osób to doskonały moment, żeby zrobić kurs skałkowy i przenieść pasję tam, skąd pochodzi wspinaczka.

Nie ma nic piękniejszego niż dobry „ warun”, kawa wypita na powietrzu i kilka intensywnych godzin wspinaczki. Obcowanie z naturą, rozmaitość formacji skalnych i element przygody sprawiają, że wspinanie w terenie jest niepowtarzalne. Aby tak wyglądał dzień w skałach, potrzeba odpowiedniego przygotowania. Czerpanie przyjemności ze wspinania na zewnątrz wymaga swobody w poruszaniu się w terenie skalnym, konkretnych umiejętności i sprzętu. Jeżeli te aspekty nie są Ci bliskie, kurs wspinaczki z pewnością będzie dobrym wyborem.

Wspinanie na Jurze Krakowskko-Częstochowskiej
Lato na polskiej Jurze z ekipą Peak Me Up. (fot. www.piotrthread.com)

Czym jest kurs skałkowy?

W tym artykule skupię się na podstawowej formie szkolenia wspinaczkowego, czyli na kursie wspinaczki skalnej po drogach ubezpieczonych. Podczas takiego szkolenia dowiesz się i spróbujesz w praktyce:

  • jak poruszać się w skałach; włącznie z rozwieszaniem drogi i zbieraniem szpeju
  • jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do wspinaczki w terenie (po drogach obitych, sportowych)
  • jak zakładać „ wędkę” w skałach i jak z niej bezpiecznie korzystać
  • jak asekurować „ z dołem”
  • na co zwracać uwagę podczas asekuracji w skałkach
  • jak korzystać ze stanowisk oraz jakie rodzaje możesz napotkać na drogach ubezpieczonych
  • jaki sprzęt potrzebny jest do zjazdu oraz jak wykonać taki zjazd bezpiecznie
  • niektóre kursy uwzględniają także podstawy wspinaczki na sportowych drogach wielowyciągowych

Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych musi prowadzić wykwalifikowany instruktor. Osoba prowadząca powinna posiadać licencję instruktora wspinaczki sportowej, przeszła odpowiednie szkolenie, dysponuje wymaganą wiedzą oraz umiejętnościami praktycznymi i jest przygotowana do nauczania innych.

Kurs wspinaczki skalnej trwa zwykle kilka dni. W Polsce najwięcej kursów skałkowych prowadzonych jest w Sokolikach lub na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To dwa najmocniej wyeksplorowane rejony wspinaczkowe w naszym kraju. W zależności od poziomu wspinaczkowego uczestników instruktor wspinaczki dobiera trudność dróg, po których porusza się w trakcie szkolenia. Zwykle kursy wspinaczki skałkowej prowadzone są na drogach prostych (III, IV, V), żeby uczestnicy mogli skupić uwagę na ćwiczonych umiejętnościach, zamiast zmagać się z trudnościami terenu.

nauka asekuracji na wędkę
Podczas kursu nauczysz się asekuracji „na wędkę” i „z dołem”. (fot. www.piotrthread.com)

Oczywiście rodzajów kursów jest dużo więcej. Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych to podstawa do dalszego rozwoju wspinaczkowego. Po skończonym kursie skałkowym i nabyciu doświadczenia w terenie możesz wybrać kurs wspinaczki wielowyciągowej, kurs wspinaczki tradycyjnej, kurs wspinaczki górskiej, kurs taternicki. Pamiętaj, że każdy następny będzie wymagał od Ciebie pewnych podstaw, dlatego warto przyłożyć się już na samym początku.

Kursy wspinaczkowe nie należą do tanich, co wynika ze stopnia zaawansowania aktywności, odpowiedzialności oraz wymaganego sprzętu. Przeciętny koszt podstawowego 4-dniowego szkolenia na drogach ubezpieczonych to około 800 zł. Oczywiście im dłuższe i bardziej zaawansowane szkolenie, tym wyższa cena. Niech Cię nie zniechęca kwota. Za nią kryje się ogrom wiedzy i umiejętności, które pozwolą Ci czerpać ze wspinaczki pełnymi garściami. I przede wszystkim – bezpiecznie.

Dla kogo są kursy skałkowe?

Na kurs skałkowy może zapisać się każda przeciętnie sprawna fizycznie osoba. Tym, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze wspinaczką, polecam odbycie kilku sesji wspinaczkowych na ściance. Pomogą oswoić się z wysokością i specyfiką tej aktywności. Osoby, które od jakiegoś czasu regularnie trenują np. w sekcji sportowej, na pewno będą miały łatwiej w terenie. Kurs ma za zadanie przygotować wspinaczy do samodzielnego działania w skałach. Im więcej doświadczenia zdobyłeś przed kursem, tym szybciej staniesz się niezależnym zawodnikiem. To oczywiście nie wyklucza osób, które tego doświadczenia nie mają. Podstawowy kurs skałkowy może być fantastyczną okazją do rozpoczęcia przygody ze wspinaniem. Być może poznasz tam swojego przyszłego partnera do wspinaczkowych zadań!

Peak Me Up szkoła wspinaczkowa
Sekcja sportowa Peak Me Up intensywnie trenuje przed wspinaczką w skałach.

Czego potrzebujesz do kursu skałkowego?

Każda szkoła wspinaczkowa może mieć nieco inną ofertę. Zwykle w ramach kursu dla uczestników dostępne jest zaplecze sprzętowe w postaci lin, ekspresów, karabinków, taśm, repsznurów, kasków, przyrządów asekuracyjno-zjazdowych. O co musisz zadbać we własnym zakresie? Będą Ci potrzebne buty wspinaczkowe. Przy ściankach wspinaczkowych istnieją wypożyczalnie, ale jeżeli jesteś przekonany, że chcesz się wspinać, warto kupić swoje, odpowiednio dopasowane do kształtu stopy i poziomu zaawansowania we wspinaczce. Część szkół prowadzących szkolenia w terenie zapewnia swoim podopiecznym uprzęże wspinaczkowe. Jeśli uprząż nie jest wliczana w wyposażenie kursu, w tym przypadku zwykle też możesz skorzystać z wypożyczalni. Ostatni element to magnezja. Opcja nieobowiązkowa, ponieważ nie każdy ma potrzebę z niej korzystać. Nie ukrywam jednak, że w skałach (szczególnie na początku) bardzo się przyda. Pod wpływem stresu dłonie mogą się intensywnie pocić, co utrudni wspinaczkę nawet po łatwych drogach. Dlatego warto mieć pod ręką woreczek z magnezją.

Jeżeli po kursie chcesz samodzielnie wspinać się w skałach, musisz zaopatrzyć się w cały zestaw. Gdy wybierasz się na wspin z osobą wyposażoną np. w linę i ekspresy, zadbaj o tzw. sprzęt osobisty, czyli zakręcane karabinki typu HMS, taśmy, repsznury, przyrząd asekuracyjno-zjazdowy i kask wspinaczkowy. Polegaj na sprawdzonych przez siebie modelach, bo tak, jak w przypadku butów czy uprzęży, tu każdy ma swój ulubiony rodzaj, na którym najlepiej się pracuje.

Kurs wspinaczki skałkowej
Praktyka pod czujnym okiem instruktora pozwoli Ci uniknąć często powtarzanych błędów.
(fot. Tomasz Mełech)

Istotną sprawą, której nie wolno zaniedbać, jest ubezpieczenie. Zazwyczaj każdy uczestnik na czas kursu musi mieć wykupione ubezpieczenie uwzględniające tzw. NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków). Przy wyborze ubezpieczenia, zwróć uwagę na to, czy obejmuje wspinaczkę skalną. To sport podwyższonego ryzyka, dlatego nie każda oferta pokrywa taką aktywność.

Dlaczego warto pójść na kurs skałkowy?

Na pewno znasz osoby, które wspinają się od lat, a nigdy nie brały udziału w kursie wspinaczki skałkowej. Jest ich całkiem pokaźna grupa, zwłaszcza wśród wspinaczy ze starszego pokolenia. Wynika to głównie z faktu, że dawniej wspinaczka nie była tak popularna, a kursy tak dostępne jak dziś. Są także osoby młode, które uczyły się od wspinających się rodziców lub bardziej doświadczonych kolegów. Całe mnóstwo materiałów i filmów instruktażowych dotyczących wspinaczki jest dostępne w przestrzeniach Internetu. Tutaj muszę Cię mocno uczulić! Często trudno jest zweryfikować, kto stoi za przygotowanym materiałem, a Tobie, zwłaszcza na początku, ciężko będzie określić, czy dany materiał jest poprawny merytorycznie.

Dlatego warto zrobić kurs wspinaczki skalnej w szkole wspinaczkowej. Realizując profesjonalne szkolenie w takiej szkole jak choćby Peak Me Up, masz gwarancję, że dostaniesz porcję solidnej wiedzy bezpośrednio od doświadczonego instruktora. Będziesz miał okazję przećwiczyć nabywane umiejętności w odpowiednim do tego terenie. Instruktor będzie czuwał nad każdym etapem szkolenia i w razie potrzeby, będzie gotowy, żeby przyjść Ci z pomocą w opresji. Wyczuli Cię na często popełniane błędy i na bieżąco skoryguje te, które popełnisz. Zaczynając wspinaczkę pod okiem doświadczonych, przeszkolonych osób, nie narażasz się na utrwalenie niepoprawnych nawyków wspinaczkowych. Masz pewność, że przekazywana Ci wiedza jest zgodna z międzynarodowymi standardami, a sprzęt, na którym się uczysz, jest atestowany i właściwy do rodzaju zastosowania.

Ponadto warto wymienić też aspekt towarzyski. Zorganizowany kurs ma ten atut, że nie potrzebujesz do niego partnera wspinaczkowego. Jeżeli jeszcze takiego nie posiadasz, na kursie instruktor przydzieli Ci osobę, z którą będziesz praktykować. Podczas kursu skałkowego możesz poznać osoby, które są na podobnym poziomie i tak, jak Ty, chcą rozwijać się we wspinaczce. Być może trafisz na kogoś, kto ma zbliżone cele oraz ambicje. Niewykluczone, że podczas takiego kursu znajdziesz swojego partnera wspinaczkowego na kolejne lata wspólnych przygód.

kurs wspinaczki sportowej po drogach ubezpieczonych
Wspinaczka to partnerstwo. Na kursie skałkowym być może poznasz osoby, z którymi połączy Cię pasja i lina. (fot. Tomasz Mełech)

Wspinaczka skalna to piękny sport, ale też ryzykowny. W skałach jesteś odpowiedzialny potrójnie: za siebie, za partnera i za pozostałe osoby korzystające z rejonu. Wybierając swoją ścieżkę rozwoju wspinaczkowego, kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem. Dlatego nie wahaj się i ze zdobytej na kursie wiedzy korzystaj mądrze. Do zobaczenia w skałach!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *