Ranking kuchenek typu Jetboil
Rankingi

Ranking kuchenek typu Jetboil

Ola i Mariusz Robak / 17 lipca 2019

W 2001 roku amerykańska firma Jetboil zapoczątkowała rewolucję w biwakowym gotowaniu. Stworzyła kuchenkę, która łączy w sobie palnik i naczynie do gotowania. Jako pierwsza firma zastosowała również radiator, czyli metalowy „grzebień” na dnie garnka, który zwiększa efektywność gotowania zbierając ciepło i kierując je w stronę garnka.

Klasyczna kuchenka turystyczna traci sporą część energii na ogrzanie przestrzeni wokół garnka. Po latach, w ślad za pionierem poszli inni producenci. Dzisiaj, podobnie jak w przypadku adidasów – które stały się synonimem butów sportowyh – możemy mówić o „kuchenkach typu Jetboil”, czyli zintegrowanych zestawach do gotowania o dużej wydajności. Dodatkowo garnek tego typu kuchenki powinien mieścić w sobie całą zawartość wraz z palnikiem i małym kartuszem z gazem.

 

Zalety systemów typu Jetboil

Zaletami tego typu kuchenek jest krótki czas gotowania, kompaktowe rozmiary oraz stabilność. Do kuchenek typu Jetboil można dokupić specjalne podstawki, dzięki którym całość będzie jeszcze pewniej stała na podłożu oraz dołączyć do nich inne akcesoria. Pamiętaj, że krótszy czas gotowania to również mniej zużytego gazu. Z taką kuchenką będziesz po prostu rzadziej kupować kartusze gazowe, a przynajmniej gotować na każdym zakupionym kartuszu trochę dłużej.

 

Wytypowaliśmy 5 kuchenek typu Jetboil, które najlepiej sprzedawały się w Skalniku w poprzednim roku. Wśród nich znajdziecie dwa modele od chińskiego producenta Fire-Maple. Kuchenki te wyróżniają się świetnym stosunkiem ceny do jakości. W rankingu zmieściły się także trzy modele od pioniera, amerykańskiej marki Jetboil, wyróżniające się wysoką mocą palnika oraz niską wagą. W ofercie Skalnika znajdziecie również kuchenki tego typu innych producentów (np. Primus, MSR), które jednak nie cieszą się aż taką popularnością zakupową co przedstawione w rankingu modele.

 

Ranking systemów typu Jetboil

1. Kuchenka Fire-Maple FMS-X3, cena katalogowa 279,90 zł, 12 opinii
Na pierwszym miejscu naszego rankingu znalazła się kuchenka FMS-X3. Jest to zestaw składający się z garnka o pojemności 0,8 l, palnika o mocy 2200 W z piezo zapalnikiem, podstawki pod kartusz oraz nakładki, dzięki której możemy użyć palnika również z naczyniami spoza zestawu. Garnek wyposażony jest w składaną rączkę stanowiącą również zabezpieczenie całego zestawu po złożeniu oraz neoprenową osłonkę. W zestawie znajdziecie również praktyczny woreczek transportowy. Według producenta kuchenka ta zagotuje nam 0,8 l wody w 2 minuty i 35 sekund.

 

2. Kuchenka Fire-Maple FMS-X2, cena katalogowa 299,90 zł, 10 opinii
Drugie miejsce zajmuje kuchenka FMS-X2. W porównaniu do swojej siostry z pierwszego miejsca rankingu ma większą pojemność garnka (1 l), ale mniejszą moc palnika (1500 W). Posiada piezo zapalnik, składaną rączkę, neoprenową osłonę garnka oraz woreczek transportowy. Według producenta kuchenka powinna zagotować 1 l wody w 4 minuty i 5 sekund.

 Fire-Maple FMS-X2

Kuchenka Fire-Maple FMS-X2 w terenie (fot. Mateusz Malinowski)

3. Kuchenka Jetboil Flash, cena katalogowa 579,90 zł, 2 opinie
Kolejne miejsce zajmuje oryginalna kuchenka marki Jetboil. Model Flash to jeden z jej bestsellerowych produktów. Posiada garnek o pojemności 1 l, moc 2600 W, piezozapalnik oraz osłonkę garnka, która zapobiega utracie ciepła oraz minimalizuje ryzyko poparzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest logo producenta, które pod wpływem temperatury zmienia swój kolor. Kiedy logo staje się pomarańczowe, wiemy że woda się zagotowała i możemy szykować nasz posiłek. Kuchenka Flash występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Według producenta kuchenka zagotuje 0,5 l wody w jedyne 1 minutę i 40 sekund.

 

4. Kuchenka Jetboil Zip, cena katalogowa 399,90 zł, 3 opinie
Czwarte miejsce naszego rankingu przypadło kuchence Zip. To prosty model o niewielkich rozmiarach i wyjątkowo niskiej wadze. Znajdziecie w nim garnek o pojemności 0,8 l oraz palnik o mocy 900 W. To jedyny model z rankingu, który nie posiada piezo zapalnika. Do odpalenia tej kuchenki potrzebujesz osobnego źródła ognia. W zestawie znajdziesz podstawkę pod kartusz. Według producenta na tej kuchence zagotujecie 0,5 l wody w około 2 minuty i 30 sekund.

jetboil Zip

Jetboil Zip to jeden z popularniejszych modeli do szybkiego gotowania w terenie.

 

5. Kuchenka Jetboil Minimo, cena katalogowa 699,90 zł, 1 opinia
Ostatniej miejsce w rankingu zajmuje minimalistyczna kuchenka Jetboil Minimo. Posiada garnek o pojemności 1 l oraz palnik o mocy 1750 W z piezo zapalnikiem. Tak jak inne kuchenki wyposażona jest w neoprenową osłonkę oraz podstawkę pod kartusz. Jest lekka i bardzo kompaktowa, a według producenta gotuje 0,5 lwody w 2 minuty i 15 sekund.

Przygotowaliśmy  również tabelę porównawczą, w której szybko sprawdzisz i porównasz najważniejsze parametry w danym modelu kuchenki.

MODEL CENA KATALOGOWA WAGA POJEMNOŚĆ MOC PALNIKA PIEZO
FMS-X3 279,90 600 g 0,8 l 2200 W TAK
FMS-X2 299,90 600 g 1 l 1500 W TAK
FLASH 579,90 371 g 1 l 2600 W TAK
ZIP 399,90 345 g 0,8 l b.d. NIE
MINIMO 699,90 415 g 1 l b.d. TAK

Jeśli chodzi o nas, nigdy nie mieliśmy potrzeby używania tego typu kuchenki w ekstremalnych warunkach (bardzo niska temperatura, duża wysokość n.p.m), dlatego zainwestowaliśmy w tańsze modele i używam kuchenek marki Fire-Maple. Początkowo używaliśmy modelu FMS-X1, który nie jest już produkowany. Później dokupiliśmy kolejny model (FMS-X3) i aktualnie używamy ich zamiennie. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni, zabieramy praktycznie na każdy wyjazd (często czysto awaryjnie) i nawet nie zauważyłam kiedy przestaliśmy używać zwykłych palników i garnków. Uważam, że zakup zintegrowanego zestawu do gotowania typu Jetboil jest jedną z naszych najlepszych inwestycji campingowych w kwestii gotowania.

 

***

Jeśli stoisz przed zakupowym wyborem i wciąż zastanawiasz się, jaką kuchenkę turystyczną kupić, pomocny może być nasz poradnikowy film. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.