Sandały, klapki czy kapcie – co najlepsze do schroniska?
Sandały Teva
Porady

Sandały, klapki czy kapcie – co najlepsze do schroniska?

Redakcja skalnik.pl / 29 lipca 2020

Obuwie zmienne kojarzy Ci się tylko z czasami szkolnymi? To błąd. W górskim schronisku takie obuwie także jest niezbędne. Jakie jednak buty zabrać ze sobą? Sandały sportowe, lekkie klapki, a może ciepłe kapcie?

Ubłocone, mokre, pokryte kurzem i piaskiem – tak często wyglądają buty trekkingowe po całym dniu wędrówki. Nic więc dziwnego, że wchodząc do części noclegowej schroniska, zobaczysz najczęściej tabliczkę proszącą o pozostawienie treków na dole. I tę prośbę należy uszanować, aby wszyscy mogli cieszyć się czystymi pokojami bez błota.

Co zatem nosić w schronisku? Niektóre osoby po prostu ściągają buty górskie i w samych skarpetkach ruszają na górę. O wiele lepszym wyjściem jest jednak zabranie ze sobą zmiennego obuwia. Do wyboru są kapcie, klapki albo sandały trekkingowe męskie i damskie.

Sandały Teva - obuwie zmienne
W schronisku przyda się obuwie zmienne (fot. Teva)

Kiedy warto zabrać kapcie?

Kapcie, grube skarpetki i gorąca herbata czy też grzane piwo przy wesoło trzaskającym kominku – taka wizja to dla wielu idealne zakończenie zimowego dnia w górach. Miękkie kapcie to najwygodniejsze obuwie zmienne do schroniska.

Na wiosenne i letnie wyjazdy kapcie są często zbyt ciepłe, ale na zimowe miesiące oraz dla zmarzluchów mogą okazać się idealne. Kapcie są lekkie i nie zajmują wiele miejsca w plecaku.

Wadą kapci jest jednak to, że nie nadają się pod prysznic.

Lekkie klapki – idealne pod prysznic

Klapki, podobnie jak kapcie, są lekkie i nie zajmują wiele miejsca w plecaku. Dodatkowo spokojnie można w nich iść pod prysznic. Mimo że standardy w schroniskach systematycznie się poprawiają i niektóre wręcz za bardzo zaczynają przypominać obiekty hotelowe, to jednak nadal normą są łazienki na korytarzach, z których korzysta wiele osób. Pod prysznic lepiej więc zabrać wodoodporne buty, takie jak klapki Gumbies.

Klapki Gumbies
Lekkie klapki Gumbies zmieścisz bez problemu w plecaku (fot. Gumbies)

Klapki Gumbies posiadają także podeszwę z wypustkami na spodzie. Zapobiegają one poślizgnięciom na mokrej powierzchni. Dodatkowo bardzo szybko schną, a szeroki pasek zapobiega obtarciom. Są też dostępne w wielu kolorach, więc każdy turysta może wybrać takie klapki, jakie mu najbardziej odpowiadają.

Na nieco chłodniejsze dni można wybrać model Gumbies Corkers Flip Flop. Posiadają one korkową wkładkę izolującą skutecznie od zimnej podłogi.

Klapki Gumbies Corkers
Korkowa wkładka klapków zapewni Ci komfort termiczny (fot. Gumbies)

A może sandały sportowe?

Sandały trekkingowe damskie i męskie są coraz częściej wybierane przez osoby ruszające na letnie szlaki. Lekkie, przewiewne i wytrzymałe zapewniają bardzo duży komfort na trasie. Nawet jeśli należysz do grupy, która uważa, że sandały trekkingowe i górskie ścieżki to nie najlepsze połączenie, spokojnie możesz je zabrać jako obuwie zmienne do schroniska. Po całym dniu w górskich butach Twoje stopy z wdzięcznością przyjmą możliwość odpoczynku w sandałach.

Sandały Keen
Coraz więcej ludzi zabiera sandały trekkingowe na letnie szlaki. Świetnie sprawdzą się także w schronisku (fot. Keen)

Sandały sportowe posiadają szerokie paski, które wygodnie przytrzymują buty na stopach i nie wbijają się w ciało. Mają też często antybakteryjne wykończenie, aby zapobiec przejmowaniu przez sandały trekkingowe nieprzyjemnych zapachów od stóp. Marka Keen w projektowanym przez siebie obuwiu stosuje innowacyjną technologię Cleansport NXT. Polega ona na umieszczeniu na powierzchni włókien mikroorganizmów, które rozkładają pot na dwutlenek węgla i wodę, dzięki czemu brzydki zapach w ogóle nie powstaje.

Zarówno sandały trekkingowe męskie, jak i damskie są dostępne w wodoodpornych wersjach. Takie sandały sportowe projektuje między innymi Teva oraz Keen. Możesz w nich spokojnie udać się do łazienki i pod prysznic.

Wodoodporne sandały Keen
Sandały Keen nie obawiają się wody (fot. Keen)

Sandały trekkingowe często są zabudowane na palcach i mają masywne paski na bokach. Dzięki temu lepiej ochraniają stopy na szlaku. Jeśli jednak szukasz sandałów do używania jako obuwie zastępcze w schronisku, wybierz niezabudowane, lżejsze sandały o klasycznym wyglądzie. Możesz też bez obaw zdecydować się na bardziej miękką podeszwę niż ta, która jest używana w najbardziej wytrzymałych modelach sandałów.

Jakie sandały trekkingowe wybrać do schroniska?

Wybierając sandały sportowe do używania w schronisku skup się przede wszystkim na tym, by były lekkie i szybko wysychały.

Sandały Source
Lekkie i wytrzymałe sandały trekkingowe – wygodne rozwiązanie na szlak i do schroniska (fot. Source

Dobrym wyborem będą klasyczne sandały trekkingowe Original Universal marki Teva. Nie będziesz mieć problemów ze zmieszczeniem ich nawet do wypchanego plecaka. Te sandały sportowe posiadają paski wykonane z lekkiego i szybkoschnącego materiału oraz antypoślizgową podeszwę. Zarówno sandały trekkingowe damskie, jak i męskie z tego modelu są dostępne w różnorodnych wersjach kolorystycznych.

Sandały Original Universal Teva
Sandały Original Universal to już klasyczny model marki Teva (fot. Teva)

Szybkoschnące paski posiadają też sandały Stream marki Source. Dzięki rozwiązaniu Slip-On Option można je nosić także jako klapki. Wystarczy rozpiąć tylny pasek i następnie przymocować go do przedniego, aby sandały trekkingowe zmieniły się we wsuwane klapki.

Jeżeli potrzebne są Ci sandały trekkingowe, które sprawdzą się bardzo dobrze zarówno w schronisku, jak i na szlaku zwróć uwagę na model Creek IV marki Lizard. Te sandały sportowe wyposażono w podeszwę Vibram gwarantującą przyczepność na każdym podłożu. Wygodne paski nie narażają natomiast na obtarcia. Zarówno sandały trekkingowe męskie, jak i damskie z tego modelu są wykonane z materiałów, które szybko wyschną po kontakcie z wodą.

Planując nocleg w schronisku, najlepiej zabrać ze sobą lekkie obuwie zmienne. Jeśli zależy Ci na jak najmniejszej wadze, zapakuj do plecaka wodoodporne klapki. Bardzo dobrym rozwiązaniem na pobyt w schronisku są także sandały trekkingowe damskie i męskie, które pozwolą odpocząć Twoim stopom po całym dniu wędrowaniu.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.