Scyzoryki Victorinox
Scyzoryk szwajcarski Victorinox
Porady

Scyzoryki Victorinox

Redakcja skalnik.pl / 18 czerwca 2022

Szwajcaria to Alpy, czekolada i scyzoryki. Już od ponad 130 lat precyzyjne scyzoryki Victorinox pomagają żołnierzom oraz zwykłym turystom rozwiązywać zarówno mniejsze, jak i większe problemy.

Victoria oraz Inox – z połączenia tych dwóch słów powstała nazwa Victorinox. Te dwa wyrazy opowiadają jednocześnie w pigułce historię znanych na całym świecie scyzoryków. Victoria to imię matki Karla Elsenera, założyciela firmy. Od samego początku wspierała ona biznes swojego syna. Inox to z kolei międzynarodowe oznaczenie stali nierdzewnej, czyli materiału, z którego obecnie wytwarza się niezawodne scyzoryki Victorinox.

Poznaj produkty marki Victorinox.

Scyzoryki Victorinox
Niezawodne i precyzyjne szwajcarskie scyzoryki zna każdy turysta i majsterkowicz (fot. Victorinox)

Victorinox – historia jakości i niezawodności

Marka Victorinox od samego początku jest związana z osobami o imieniu Karl Elsener. Od 2007 r. firmą zarządza Karl Elsener IV.

Jak to się jednak wszystko zaczęło? Cofnijmy się do 1884 r. Wtedy to w Szwajcarii rodzina Elsenerów otworzyła warsztat produkujący noże. Założycielowi firmy nie dawał jednak spokoju pomysł stworzenia małego urządzenia, który spełniałby jednocześnie wiele przydatnych funkcji. Wytrwale testował różne rozwiązania i już w 1891 r. w wyposażeniu żołnierzy szwajcarskich znalazł się poręczny scyzoryk.

Pod koniec XIX w. Karl Elsener opatentował oryginalny szwajcarski nóż oficerski i sportowy, a także zarejestrował symbol tarczy i krzyża jako znak towarowy.

Na początku XX w. szwajcarska marka dostrzegła potencjał nowego materiału – stali nierdzewnej – i zaczęła go wykorzystywać w produkcji swoich urządzeń. W efekcie obecnie jest tak naprawdę jedyną liczącą się marką w branży scyzoryków.

Scyzoryk Victorinox
W domu i na dworze – scyzoryk Victorinox sprawdzi się wszędzie (fot. Mykola Makhlai, Unsplash)

Warto jednak zauważyć, że Victorinox to nie tylko scyzoryk szwajcarski. Współcześnie firma oferuje również noże do domowego i profesjonalnego użytki, zegarki, torby, akcesoria podróżne, odzież oraz perfumy. Nóż Victorinox jest równie ostry i niezawodny, jak scyzoryk szwajcarski. Z zegarkiem tej marki będziesz natomiast zawsze na czas (albo przynajmniej będziesz precyzyjnie wiedzieć, z jakiego spóźnienia musisz się tłumaczyć).

Scyzoryki Victorinox – oryginalny design i wysoka jakość

Wszystkie scyzoryki Victorinox łączą wysoka jakość wykonania i niezawodność. Poszczególne modele różnią się natomiast liczbą funkcji. Do wyboru masz:

  • mały scyzoryk szwajcarski – taki scyzoryk posiada zwykle niewielkie ostrze, pilnik, korkociąg, pęsetę oraz wykałaczkę, która jest schowana w korpusie scyzoryka. Większość scyzoryków jest też wyposażona w praktyczne kółko, które pozwala doczepić urządzenie do kluczy, aby zawsze mieć je przy sobie.
  • średnie scyzoryki Victorinox – oprócz podstawowych funkcji posiadają również nożyczki, otwieracz do konserw czy długopis.
  • scyzoryki wielofunkcyjne – takie modele ukrywają po kilkadziesiąt funkcji. Poza tymi wymienionymi wcześniej, scyzoryk wielofunkcyjny może ci również służyć jako nóż do przecinania pasów bezpieczeństwa, cążki do paznokci, lupa czy przyrząd do zdejmowania izolacji.

Elastyczność stali nierdzewnej jest zróżnicowana zależnie od funkcji danego urządzenia. Ostrze noża będzie wykonane ze stali o innej sprężystości niż korkociąg.

Wielu ludziom scyzoryk Victorinox kojarzy się jednoznacznie z białym znakiem na czerwonym tle. W ofercie marki znajdziesz jednak również modele z obudowami w innych kolorach. Czarne, zielone, z motywami myśliwskimi, żeglarskimi – scyzoryk szwajcarski możesz dopasować do swoich upodobań i zainteresowań.

Scyzoryk szwajcarski - design
Szwajcarski scyzoryk nie musi być czerwony (fot. Mobin Jahantark, Unsplash)

Wraz ze scyzorykiem otrzymujesz również dożywotnią gwarancję. Jeżeli tylko będziesz go używał zgodnie z przeznaczeniem, z pewnością przekażesz swój ukochany scyzoryk kolejnemu pokoleniu.

Scyzoryk szwajcarski – jaki model wybrać?

Kompaktowy scyzoryk szwajcarski, który zawsze możesz mieć przy sobie? Model dedykowany wędkarzom? A może rozbudowany scyzoryk wielofunkcyjny na długą ekspedycję? W ofercie marki Victorinox znajdziesz model na każdą okazję.

Małe jest piękne

Miłośnikom minimalistycznych rozwiązań spodoba się scyzoryk Victorinox Classic SD. Waży on tylko 21 g i dzięki praktycznemu kółku z łatwością doczepisz go do kluczy. Co się kryje w tym maleństwie wykonanym z niezawodnej stali nierdzewnej? Wbrew pozorom całkiem sporo:

  • nożyk,
  • nożyczki,
  • pilnik,
  • śrubokręt,
  • pęseta,
  • wykałaczka.

Jeżeli swój scyzoryk wolisz nosić w portfelu, zwróć uwagę na model Victorinox Swiss Card. To rozwiązanie jak ze świata Jamesa Bonda. Niepozorne narzędzie w formie małej karty kryje w sobie aż 10 funkcji, między innymi nożyk, pilniczek, śrubokręt oraz miarkę (w calach i centymetrach).

Scyzoryk Swiss Card
Scyzoryk w formie karty bez problemu zmieścisz w portfelu (fot. Victorinox)

W kategorii kompaktowych modeli specjalną grupę stanowią scyzoryki Victorinox przeznaczone dla dzieci. Model My First Victorinox posiada podstawowe narzędzia, takie jak pęseta i otwieracz do puszek. Dla większego bezpieczeństwa ostrze ma zaokrąglony koniec. Nieco bardziej rozbudowany jest scyzoryk Victorinox Junior. Jego duże zaokrąglone ostrze jest wyposażone w specjalną blokadę. Ergonomiczny kształt sprawia, że ten scyzoryk świetnie leży w małej dłoni i pozwala wprowadzić dziecko w świat klasycznych szwajcarskich narzędzi.

Scyzoryk zaprojektowany z myślą o tobie

Średnie scyzoryki Victorinox są często tworzone z myślą o konkretnej grupie. Victorinox Mountaineer jest dedykowany, zgodnie z nazwą, wszystkim miłośnikom gór. Oprócz podstawowych narzędzi znajdziesz w nim również szydło, pilnik do metalu, hak wielofunkcyjny czy przyrząd do zdejmowania izolacji. Do scyzoryka możesz dokupić specjalny pokrowiec.

Scyzoryk Victorinox Angler zaprojektowano z kolei specjalnie dla wędkarzy. Posiada on skrobak do łusek, kombinerki, a także linijkę. Majsterkowiczom i entuzjastom outdooru działającym w różnych warunkach spodoba się natomiast Victorinox Ranger Grip z antypoślizgowym chwytem oraz ostrzem ze specjalną blokadą liner-lock.

Scyzoryki wielofunkcyjne na każde wyzwanie

Najbardziej rozbudowane modele to scyzoryki wielofunkcyjne. Do tej kategorii należy między innymi scyzoryk Victorinox Handyman, który na wyprawie zastąpi całą skrzynkę narzędziową. Szpikulec, kombinerki, duże i małe ostrze, korkociąg, pęseta – ten model posiada wszystko, o czym tylko możesz pomyśleć. Podobnie rozbudowany jest scyzoryk wielofunkcyjny Victorinox Hercules. Z tym scyzorykiem każde wyzwanie pokonasz równie szybko jak mityczny heros.

Są takie marki, których historia mówi sama za siebie. Victorinox z pewnością do nich należy. Zawsze ostra stal, praktyczne rozwiązania i dbałość o najmniejszy detal sprawiają, że grono wiernych klientów firmy rośnie wraz z każdym pokoleniem.

Katarzyna Hałupka

Brakuje Ci scyzoryka w górach i na co dzień? Scyzoryki, noże i multitoole znajdziesz tutaj – kliknij!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.