Jak wiązać buty trekkingowe? Sznurowanie butów
Sznurowanie butów trekkingowych Salomon
Porady

Jak wiązać buty trekkingowe? Sznurowanie butów

Redakcja skalnik.pl / 15 lutego 2021

Umiem już sznurować buty – oświadcza z dumą przedszkolak, notując jedno ze swoich pierwszych życiowych osiągnięć. Nauka zawiązywania obuwia nie jest jednak wyłączną domeną małych dzieci. Wiązanie butów trekkingowych to bowiem wyższa szkoła jazdy.

Wiecznie rozwiązujące się buty trekkingowe są jedną z bardziej irytujących rzeczy na górskiej wycieczce. Źle zasznurowane buty oznaczają jednak nie tylko stratę czasu i nerwów, lecz także większe ryzyko obtarć. Lepiej więc poświęć chwilę i poznaj dobre sposoby wiązania butów.

Sznurowanie butów AKU
Sznurowanie butów trekkingowych nie jest wcale taką prostą sprawą (fot. AKU)

Dlaczego prawidłowe wiązanie butów jest tak ważne?

But, który dobrze trzyma stopę, wyraźnie zmniejsza ryzyko drobnych i poważnych kontuzji. Oczywiście, kluczową rzeczą jest zakup odpowiedniego obuwia. Buty trekkingowe męskie oraz damskie powinny być dostosowane do warunków, w których będą używane oraz dopasowane rozmiarem do twojej stopy. Jeśli jednak tę podstawę masz już odrobioną, czas przyjrzeć się detalom. Jednym z nich jest prawidłowe sznurowanie butów.

W czym pomoże ci dobre wiązanie sznurówek?

 • Idealne dopasowanie buta do stopy – sznurowanie butów to nie magia. Jeśli twoje buty trekkingowe są za małe lub za duże o jeden rozmiar, nawet najlepsze sposoby wiązania butów nie pomogą ci. Jeśli jednak obuwie uciska cię w jednym miejscu lub jest odrobinkę za luźne, prawidłowe wiązanie sznurowadeł może rozwiązać ten problem.
 • Zmniejszenie ryzyka odcisków i obtarć – każdy ruch stopy wewnątrz buta może spowodować niewielkie uszkodzenie naskórka. Po całym dniu chodzenia te drobniutkie obtarcia mogą przekształcić się w bolesną rankę. Mocno zasznurowane buty trekkingowe damskie i męskie będą jednak trzymać stopę, zapobiegając niepotrzebnym ruchom.
 • Zminimalizowanie ryzyka kontuzji – jaki jest najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka obrażeń? Buty trekkingowe które dobrze trzymają piętę. Dobre sposoby sznurowania butów sprawią, że pięta będzie siedzieć na swoim miejscu.
Buty trekkingowe Gore-Tex
Dopasowane rozmiarem i prawidłowo zasznurowane buty będą dobrze trzymać twoją stopę w każdych okolicznościach (fot. Gore-Tex)

Pamiętaj, że sznurowanie butów jest bardziej skomplikowane w przypadku wysokiego obuwia. Niskie buty podejściowe są bowiem zazwyczaj bardziej plastyczne. Wystarczy więc stanowczo wybrać luz na całej długości buta, by obuwie dobrze trzymało stopę.

W przypadku wysokich butów jest już nieco trudniej. Po pierwsze takie buty trekkingowe damskie i męskie są sztywniejsze. Po drugie zwykle nie chcesz jednolitego naprężenia sznurowadeł na całej długości buta. Wiązanie sznurówek w takim obuwiu ułatwią ci haczyki znajdujące się w górnej części butów.

Sposoby na wiązanie butów trekkingowych

Skoro już wiesz, dlaczego prawidłowe wiązanie sznurówek jest tak ważne, pora zaprezentować sposoby wiązania butów. Niezależnie na który z nich się zdecydujesz, pamiętaj, by obuwia nie wiązać w pośpiechu. Usiądź wygodnie i oprzyj piętę o podłoże. Taka pozycja umożliwi ci precyzyjne zasznurowanie butów.

Podstawowe wiązanie sznurówek

Jakie sposoby sznurowania butów są najlepsze? Zacznijmy od podstawowej metody:

 1. Zaczynając od palców, wybierz wszystkie luzy. Sznurówki zaciągnij mocno i dokładnie.
 2. Zawiąż węzeł chirurgiczny, czyli zwykły węzeł z dodatkowym przełożeniem sznurówek.
 3. Przełóż sznurówki przez pierwsze haczyki.
 4. Ponownie zawiąż węzeł chirurgiczny.
 5. Ułóż język na środku.
 6. Zakładaj sznurówki na kolejne haczyki i dociągaj.
 7. Wiązanie butów zakończ węzłem chirurgicznym i kokardką.

Ten podstawowy sposób możesz modyfikować, aby lepiej dopasować obuwie do kształtu stopy. Poniżej wyjaśniam, jak zawiązać buty trekkingowe damskie i męskie zależnie od okoliczności.

Węzeł chirurgiczny
Dodatkowe przełożenie sznurówek w węźle chirurgicznym sprawi, sznurowadła nie rozwiążą się nawet w wymagającym górskim terenie (fot. Wikimedia Commons)

Jak wiązać buty trekkingowe męskie i damskie pokazujemy także w poniższym filmiku:

Stopy z wysokim podbiciem lub szerokie

Sposób „na okienko” jest dedykowany tym, którzy mają wysokie podbicie stopy. Przyda się także wszystkim turystom, którzy są już zmęczeni po długim marszu.

Ten sposób wiązania butów różni się od podstawowego jedynie tym, że pomija się jedno lub dwa skrzyżowania sznurówek w miejscu, które jest bolesne lub w którym stopa ma wyższe podbicie. Zamiast ukośnie, poprowadź tam sznurówki pionowo do następnej dziurki.

Takie sposoby sznurowania butów przydadzą się także tym, którzy mają szersze stopy.

Wąskie stopy

Jak zawiązać buty trekkingowe męskie lub damskie, jeśli masz wąską stopę? Zastosuj poniższy sposób, by ją dobrze ustabilizować:

 1. Wybierz luz w sznurówkach.
 2. Wykonaj węzeł.
 3. Owiń sznurówki wokół pierwszej pary haczyków, zaczynając jednak od góry zaczepu. W efekcie wokół haczyka powinna powstać pętelka.
 4. Skrzyżuj sznurówki.
 5. Wykonaj pętelkę wokół kolejnej pary haczyków.
 6. Zrób węzeł.
 7. Wykonuj pętelki aż do ostatniej pary haczyków i zawiąż sznurówki.
Wiązanie butów trekkingowych Salomon
Dobrze zawiązane buty to nie tylko wygoda, lecz również bezpieczeństwo (fot. Salomon)

Luz w cholewce

Twoja kostka nie jest jeszcze przyzwyczajona do wysokich butów górskich? Na łatwiejszych szlakach zastosuj poniższy sposób wiązania butów, by dać kostce nieco luzu:

 1. Wiązanie butów zacznij tak jak w podstawowym sposobie.
 2. Na górze buta, zamiast do przedostatniej pary haczyków, skieruj sznurówki po skosie od razu do ostatniej.
 3. Poprowadź sznurówki pionowo w dół do pominiętych haczyków.
 4. Zawiąż węzeł i kokardkę.

Sposób na wiązanie butów z pominięciem kostki

Jeśli na wyjazd wybierasz się tylko z jedną parą obuwia, będziesz ją mieć na sobie także w samolocie, na biwaku czy w trakcie zwiedzania miasta. Jak zawiązać wysokie buty trekkingowe w takiej sytuacji, by były wygodniejsze?

 1. Dociągnij sznurówki od dołu.
 2. Opleć sznurowadła wokół kostki.
 3. Zawiąż klasyczną kokardkę, pomijając wszystkie haczyki na górze.

Sposób na wiązanie butów uwalniający palce

Jak wiązać buty trekkingowe, jeśli po długim marszu masz obolałe lub poranione palce? Pomóc może odpowiednie wiązanie sznurowadeł:

 1. Wyciągnij sznurówki z buta.
 2. Pomiń jedno lub dwa oczka na dole.
 3. Zasznuruj buty tak jak w podstawowym sposobie.
Buty trekkingowe Salewa
Zawiąż dobrze buty na początku dnia, by potem móc zapomnieć o rozwiązujących się sznurowadłach (fot. Salewa)

Prawidłowe sznurowanie butów to ważna, choć często niedoceniana kwestia. Mam nadzieję, że powyższe sposoby wiązania butów pomogą ci na najbliższym wyjeździe. A jeśli masz własne patenty na wiązanie sznurówek, podziel się nimi w komentarzu.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.