Sprzęt do prac na wysokości
prace na wysokości
Porady

Sprzęt do prac na wysokości

Redakcja skalnik.pl / 08 marca 2017

Już dawno, dawno temu sprzęt alpinistyczny zaczął być wykorzystywany do pracy na wysokościach i robót w trudno dostępnych miejscach. Prace wysokościowe, tak jak alpinizm i wspinaczka, wymagają używania odpowiedniego sprzętu. Dziś sprzęt do prac na wysokościach to osobny rodzaj wyposażenia, który spełnia najwyższe standardy.

Sprzęt używany w wysokościówce musi spełniać rygorystyczne normy potwierdzone certyfikatami, które zaświadczają, że sprzęt jest bezpieczny przy prawidłowym użyciu. Wykorzystywany do profesjonalnych zadań ekwipunek musi być niezawodny w każdych, czasem wręcz ekstremalnych warunkach. Podczas prac wysokościowych narażony jest on na działanie na różne warunki atmosferyczne, zabrudzenia oraz inne czynniki, które wymusza charakter oraz miejsce działań. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki z dnia 26 września 1997 r., pracą na wysokościach jest każdy rodzaj pracy wykonywanej powyżej 1 metra nad gruntem lub podłogą. W celu uniknięcia groźnych wypadków do prac takich należy wykorzystywać sprzęt zapewniający bezpieczeństwo pracującym. Do działań wysokościowych adaptuje się sprzęt wspinaczkowy oraz specjalistyczny sprzęt wysokościowy, który powstaje z myślą o profesjonalnym, roboczym zastosowaniu.

Kategorie sprzętu

klask do prac wysokościowychSprzęt przeznaczony do prac wysokościowych podzielić można na dwie kategorie. Obejmuje on szereg produktów stworzonych do osobistej ochrony przed upadkiem z wysokości, a także całą masę dodatkowego wyposażenia do budowy stanowisk asekuracyjnych i przemieszczania się. Część wyposażenia pracowników wysokościowych to sprzęt alpinistyczny adaptowany z wyposażenia wspinaczkowego. Szczególnie chodzi tu o elementy takie jak: karabinki, pętle, liny oraz przyrządy do podchodzenia po linie. Najważniejsze elementy powstają jednak specjalnie do działań o charakterze przemysłowym. Tak zwany sprzęt ochrony osobistej (SOI) musi spełniać atesty oraz umożliwiać pracę zgodną z zasadami BHP. Na wyposażenie SOI składają się: uprzęże, kaski, lonże. Oprócz tego typu ekwipunku, przy pracach wysokościowych potrzeby jest sprzęt zabezpieczający i pomocniczy taki jak: kotwy, pętle, liny, przyrządy zjazdowe, przyrządy zaciskowe i karabinki.

uprząż roboczaPodstawowe różnice

Sprzęt wspinaczkowy i profesjonalny sprzęt wysokościowy może znacząco różnić się. Doskonale widać to w konstrukcji uprzęży. Typowa uprząż alpinistyczna, czy też uprząż do wspinaczki sportowej, nie sprawdzi się do roboczych zastosowań. Jej podstawowym zadaniem jest bowiem zabezpieczanie przed upadkiem i nie jest stworzona do długotrwałego wiszenia w uprzęży. Uprząż robocza musi posiadać inną konstrukcję. Zasadniczo jest to uprząż pełna, która składa się z części biodrowej i piersiowej. Wyjątkiem są specjalistyczne uprzęże dla arborystów. Pełne uprzęże robocze charakteryzują się większą wagą, która jest wynikiem innych rozwiązań technicznych. Pasy biodrowe i udowe są szersze. W konstrukcji znajdują się stalowe kolucha do stabilizowania w pozycji roboczej. Punkty do wpinania przyrządów asekuracyjnych i zjazdowych są również wykonane z metalu. Nieco inne właściwości charakteryzują też przyrządy zjazdowe. Najlepsze przyrządy posiadają na przykład funkcję antypaniczną, dzięki której szarpnięcie za rączkę przyrządu nie powoduje szybszego zjazdu na linie, ale zatrzymuje użytkownika w miejscu. Odmienne atesty, inne wykonanie i większą trwałość posiadają również kaski do prac wysokościowych. W odróżnieniu od kasków wspinaczkowych wykonane są z trwalszych materiałów, są nieco cięższe i często wyposażone w możliwość instalowania elementów ochrony wzroku i słuchu. Bestsellerowymi kaskami do prac wysokościowych są obecnie kaski Petzl. Kask Petzl Vertex Vrent i Vertex Best często wybierają profesjonaliści wykonujący trudne roboty na wysokościach.

sprzęt wysokościowyNa co zwrócić uwagę

Wybierając sprzęt przeznaczony do profesjonalnych prac wysokościowych zwróć uwagę na certyfikaty. Każdy sprzęt musi posiadać atesty, które są bezwzględnie sprawdzane przez inspekcję BHP. Kolejnym z elementów jest jakość wykonania sprzętu oraz jego przeznaczenie. W ofercie Skalnika znajduje się bardzo szeroka oferta specjalistycznego sprzętu wysokościowego najlepszych producentów. Francuska marka Petzl od dziesięcioleci wyznacza standardy i kreuje trendy. Inne firmy nie pozostają jednak w tyle za francuskim producentem. Włoski Climbing Technology i Camp, a także czeskie firmy Singing Rock i Rock Empire, oferują produkty w atrakcyjniejszych cenach, które w jakości nie ustępują znacznie tym o największej renomie. Ostatecznie wybór należy do ciebie, ale pamiętaj, że cena nie zawsze jest najważniejszym kryterium. W tak specjalistycznych działaniach liczy się przede wszystkim jakość wykonania, funkcjonalność i dopracowanie konstrukcyjne sprzętu.

 

Praca na wysokości to przysłowiowy „ciężki kawałek chleba”, który daje jednak wiele satysfakcji oraz każdego dnia przynosi nowe doświadczenia. Pamiętaj, że najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo, a zdrowie i życie najcenniejszą wartością. O odpowiednie wykorzystanie sprzętu i przestrzeganie procedur musisz zadbać samodzielnie. W naszym sklepie znajdziesz tylko atestowany sprzęt ochrony indywidualnej, który przy prawidłowym wykorzystaniu i regularnej inspekcji jest gwarantem bezpiecznej pracy. Pamiętaj o konieczności okresowych przeglądów i samodzielnym kontrolowaniu swojego wyposażenia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.