Test rękawic Naturehike Softshell GL05
Testy

Test rękawic Naturehike Softshell GL05

Dominik Marzec / 10 stycznia 2023

Można odnieść wrażenie, że katalog marki Naturehike to prawdziwe outdoorowe mydło i powidło – w ofercie tego producenta znajdziemy zarówno sprzęt kempingowo-biwakowy taki jak namioty, hamaki i śpiwory, jak i całą masę drobnych i przydatnych akcesoriów turystycznych – raczki, stuptuty, rękawice i wiele innych. Jako wieloletni użytkownik rękawic softshellowych rozmaitych marek, z ciekawością zabrałem się za testowanie rękawiczek GL05 od Naturehike, żeby sprawdzić czy faktycznie zrobią robotę w górach. A czy zrobiły? Zdecydowanie tak, a po więcej szczegółów zapraszamy do dalszej lektury.

Rękawice softshellowe – kiedy się przydadzą?

W segmencie rękawic outdoorowych możemy wymienić kilka najważniejszych rodzajów: od rękawiczek wewnętrznych (tzw. liner) często wykonanych z wełny merino, przez całoroczne, uniwersalne rękawice polarowe (choćby z Polartecu Power Stretch) i rękawiczki softshellowe, aż po modele zimowe z warstwą ociepliny tudzież łapawice. Rękawice Softshell GL05 od Naturehike to przedstawiciel odzieży softshellowej, które sprawdzą się głównie zimą, ale też w okresach przejściowych, takich jak wiosna i jesień. Wszędzie tam, gdzie przestają wystarczać zwykłe rękawiczki polarowe, czyli zaczyna spadać temperatura, zaczyna wiać i padać śnieg.

Co ważne, rękawiczki softshellowe dzięki swej elastyczności zapewniają stosunkowo dużą swobodę ruchu i precyzyjny chwyt, więc można w nich wykonywać dużo więcej czynności niż w typowych, grubych rękawicach zimowych. Nie sprawia problemu choćby wyjęcie telefonu z kieszeni, odkręcenie termosu i nalanie herbaty, czy rozłożenie mapy. Materiał softshellowy jest też paroprzepuszczalny, więc takie rękawice możemy założyć również do tych bardziej dynamicznych górskich dyscyplin w których dłonie są najbardziej narażone na warunki atmosferyczne, jednocześnie bez obawy o zbytnie zagrzanie i zapocenie – do biegów narciarskich czy biegania trailowego po górach. Tego typu rękawice mogą docenić również rowerzyści, którzy wyruszają na trasy przy mniej sprzyjającej pogodzie.

Pod tym linkiem znajdziesz testowane rękawiczki.

Rękawiczki softshellowe przydają się od jesieni do wiosny!

Wykonanie rękawic Natrurehike Softshell

Konstrukcja rękawic GL05 jest bardzo prosta – gładka powierzchnia, od wewnątrz uzupełniona o dodatkowe wstawki antypoślizgowe. Zewnętrzna warstwa uszyta została z poliestrowego materiału typu softshell, który z jednej strony chroni przed wilgocią i wiatrem, a z drugiej strony pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Jak przystało na tkaniny softshellowe, również tutaj jest ona elastyczna i miękka, dzięki czemu rękawiczki dobrze leżą na dłoniach i są dobrze dopasowane. Żeby było jeszcze wygodniej, wewnętrzną podszewkę wykonano z cienkiego i miękkiego polaru. Para rękawic waży jedynie ok. 50 gramów, co jest naprawdę świetnym wynikiem i po wrzuceniu ich do plecaka nawet tego nie odczujemy.

Jak w praktyce sprawdzają się właściwości ochronne? Bardzo dobrze, a testowałem je w różnych temperaturach, od około zera do minus kilkunastu kresek, również przy silnym wietrze. Lekko grzeją, a materiał nie przemaka przy bliższym kontakcie ze śniegiem, czy podczas dłuższego biegania w sypiącym śniegu. Oczywiście przy ulewie albo kilkugodzinnym lepieniu bałwana pewnie się poddadzą, ale pamiętajmy, ze to nie jest typowa odzież wodoodporna. Mimo tego w zamian zyskujemy znacznie lepszą oddychalność niż w odpornych na opady rękawiczkach z membraną.

Muszę przyznać, że jakość wykonania rękawic Naturehike jest naprawdę na wysokim poziomie. Nie straszą żadne odstające nitki, a same rękawiczki sprawiają wrażenie na tyle solidnych, że ani razu nie miałem obawy, że coś się zniszczy w kontakcie z lodem czy ostrymi gałęziami stojącymi na drodze podczas biegania czy wędrówek. Z ciekawostek – rękawiczki posiadają klips, który pozwala na spięcie pary ze sobą i wrzucenie do plecaka albo przypięcie gdzieś na boku. Nie ma przecież nic gorszego niż zgubienie jednej rękawiczki… już lepiej zgubić obie, prawda?

Zobacz wszystkie rękawiczki Naturehike z naszej oferty.

Najważniejsze cechy rękawiczek Naturehike

Skoro omówiliśmy już właściwości ochronne, materiał i krój, warto przejść do trzech najistotniejszych cech naszych rękawic:

  • Wstawki antypoślizgowe – w środkowej części dłoni oraz na czubkach palców (poza wskazującym i kciukiem, ale o tym za moment) znajdują się obszary zrobione z drobnych, antypoślizgowych punkcików. Sprawdza się to naprawdę kapitalnie w momencie, gdy używamy kijów trekkingowych albo czekana. Panele dosłownie kleją się do chwytu, nawet gdy rękawice są całe mokre od deszczu albo oblepione śniegiem podczas ostrego podejścia.
Antypoślizgowe panele sprawiają, że z tymi rękawiczkami zyskuje się doskonałą chwytność.
  • Kompatybilność z ekranami dotykowymi – no właśnie, na palcu wskazującym i kciuku nie znajdziemy wstawek antypoślizgowych dlatego, że pokryto je materiałem działającym z ekranami typu touchscreen. Swoją strukturą i w dotyku przypomina to skórę syntetyczną i faktycznie działa – nie miałem problemu z obsługą telefonu komórkowego, czy ekranu dotykowego w aparacie. Jest to naprawdę przydatna funkcja zimą, gdy możemy strzelić fotkę mijanego krajobrazu bez potrzeby ściągania rękawic i narażania dłoni na przemarznięcie – do czego wystarczy czasem kilkanaście sekund.
Możliwość obsługi ekranów dotykowych to ogromny atut.
  • Elastyczny mankiet – aby ułatwić zakładanie i ściąganie rękawic bez potrzeby wszywania zapięcia np. z rzepa, ich dolną część uszyto z podwójnego, elastycznego materiału. Jest on bardzo przyjemny w dotyku i nie drapie odkrytego nadgarstka, a przy tym nie będzie kolidował np. z zegarkiem sportowym. Aby nadto nie rozciągać mankietów podczas zakładania rękawic, od spodu naszyto specjalne wzmocnienie z tego samego materiału, co wstawki dotykowe na palcach. Osobiście wolałbym tam jakąś większą pętlę do zakładania, ale nie jest źle.
Elastyczne mankiety oferują szczelność.

Rękawice Naturehike Softshell GL05 – klasycznie i skutecznie

Lekkie i wygodne Naturehike Softshell GL5 to po prostu solidne rękawiczki w góry, które warto mieć w plecaku na każdym zimowym (i nie tylko) wypadzie. Ich waga jest wyjątkowo niska, a chronią przed mroźnym wiatrem bardzo skutecznie, o czym miałem okazję nieraz się przekonać. Jeśli szukacie dodatkowej warstwy ochronnej na górskie wycieczki, do trail runningu, czy na narty biegowe – śmiało sprawdźcie propozycję Naturehike.

Zobacz inne produkty marki Naturehike.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.