Od jakiegoś czasu razem z mężem przebywam we Włoszech, a konkretnie nad północnym brzegiem Jeziora Garda. Wybraliśmy to miejsce, ponieważ jest rajem dla aktywnych ludzi. Tutaj można robić dosłownie wszystko.
W naszym otoczeniu znajduje się kilka masywów górskich. Otoczenie jeziora Garda jest nie tylko piękne, ale też idealne na przygody w górach. Co można znaleźć w okolicy?
Masyw Monte Baldo, który leży po wschodniej stronie jeziora. Słynie przede wszystkim z kolejki, która podczas jazdy obraca się wokół własnej osi, ale także z wielu pięknych i urokliwych szlaków oraz fenomenalnej przyrody. To na zboczach Monte Baldo rosną trufle, które są specjałem kuchni włoskiej. Cały masyw nazywany jest „ogrodem botanicznym Europy” ze względu na przepiękną przyrodę. Kilka szczytów przekracza 2 tys. m n.p.m. Planując wycieczki na najwyższe szczyty masywu nie zapominajcie, że starujemy z poziomu 80 m n.p.m…
Po zachodniej stronie jeziora znajduje się mnóstwo pięknych szczytów, które nie są aż tak wysokie, jak w masywie Monte Baldo, za to opadają pionowymi ścianami wprost do jeziora. Robi to niesamowite wrażenie. Po tej stronie jeziora jest kilka widokowych szlaków zwanych via ferrata, które cieszą się dużą popularnością. Via ferraty nad Gardą to miejsce, które wprost powinni odwiedzić fani wędrówek „żelazną percią”.
Nieodległe są również Dolomity Brenta. To prawdziwy raj dla górskiego turysty. Przekraczające ponad trzy tysiące metrów szczyty, kilkusetmetrowe pionowe ściany, skalne iglice o nieprawdopodobnych kształtach oraz piękna przyroda dają możliwość aktywnego spędzania czasu każdemu turyście. Dolomity są popularne nie tylko dlatego, że należą do najpiękniejszych gór świata wpisanych na listę UNESCO, lecz także ze względu na liczne via ferraty oraz urozmaicone szlaki.
Zauroczyłam się w tym miejscem, ponieważ jest to miejsce dla różnych aktywności, nie tylko górskich o różnej skali trudności. Jednak moją największą uwagę przykuły szlaki górskie – via ferraty, ponieważ rejon Jeziora Garda i Dolomitów z nich słynie. Jest ich tutaj całe mnóstwo: od zupełnie łatwych po najtrudniejsze.
Co to są via ferraty? Tłumacząc dosłownie są to drogi, zwane „żelaznymi drogami”, czyli szlaki ubezpieczone w stalowe liny, schody i drabiny, ułatwiające, a wręcz umożliwiające przejście. Tego typu trasy mogą mieć różne poziomy trudności. Skala via ferrat zaczyna się od A (bardzo łatwo), a kończy na F (ekstremalnie trudno).
W tym wpisie chcę przedstawić trzy moje ulubione via ferraty w tym rejonie – dwie znajdują się w otoczeniu Jeziora Garda, a jedna w Dolomitach Brenta. Od razu spieszę z odpowiedzią, że są nimi ferraty:
Zobacz inne nasze artykuły o via ferratach.
Są to łatwe ferraty (B), która prowadzą na szczyt Cima Capi (909 m n.p.m.). Mimo umiarkowanych trudności, jest to moim zdaniem jedna z najpiękniejszych tras znajdujących się po zachodniej stronie Jeziora Garda. Podczas wspinaczki przez cały czas towarzyszą nam niesamowite widoki na jezioro, pobliskie miejscowości oraz inne pasma górskie.
Podczas I wojny światowej na Cima Capi miały miejsca działania wojenne, dlatego poruszając się tą ferratą często spotykamy bunkry i umocnienia pochodzące z tamtego okresu.
Via Ferrata Mario Foletti (B) jest naturalną kontynuacją ferraty Fausto Susatti. Trawersuje szczyt Cima Rocca. W ten sposób robimy piękną pętlę (z parkingu do parkingu), która zajmuje około 3-4 godzin.
Dla osób z dobrą kondycją polecam zdobycie Cima Rocca (1090 m n.p.m.). To dłuższy wariant, zajmie Ci dodatkowe 1,5 godziny jednak moim zdaniem warto. Prowadzi na niego eksponowany szlak (częściowo via ferrata), a sam szczyt jest „przekuty” długim korytarzem (pozostałość po I wojnie światowej). Widoki na całej trasie są bajkowe!
Obie via ferraty można zdobyć kilkoma wariantami: bezpośrednio z Riva del Garda lub z małej miejscowości Biacese. Polecam drugi wariant. Jest o około połowę krótszy, ścieżka podejściowa jest łagodna, w większości prowadzi w lesie, dzięki czemu nawet w gorące dni schowasz się na chwilę przed słońcem.
Propozycja ta to zdecydowanie trudna via ferrata (D/E), jedna z najtrudniejszych w rejonie Jeziora Garda. Znajduje się w miejscowości Mori, około 15 minut jazdy samochodem od Riva del Garda.
Terrata Monte Albano to bardzo eksponowana via ferrata. Na wielu odcinkach jest bardzo techniczna, dlatego nie powinna być wybierana na początku przygód z ferratami. Droga słynie między innymi z trawersów (naprawdę robią wrażenie!) oraz z pięknych widoków. Sama przyzwyczajona jestem do trawersów, ale największe wrażenie zrobiła na mnie „niekończąca” się ilość „przewieszonych” drabin, które też trzeba tu pokonać.
Czas przejścia tej ferraty to około 3-3,5 godzin. Uważam ją za jedną z piękniejszych w rejonie Gardy. Polecam ją osobom, które mają już doświadczenie w chodzeniu po ferratach oraz nie mają za dużego lęku wysokości.
O tej ferracie słyszałam sporo zanim przyjechałam w Dolomity! Ma opinię jednej z najpiękniejszych via ferrat w całych Dolomitach, dlatego nie mogło nas tu zabraknąć.
Zajrzyj na inne ferraty w Dolomitach, które opisaliśmy na naszym blogu.
Bocchette Centrali to jeden z trzech odcinków słynnej ferraty Via delle Boccette. Większość osób przechodzi ją całą, idąc od schroniska do schroniska (z noclegami). Ja lubię trenować, dlatego zdecydowałam się przejść najpiękniejszy odcinek idąc „z dołu”, a konkretnie z miejsca Madonna di Campiglio.
Całą trasa jest niezwykle widokowa. Po drodze mijamy trzy schroniska, w tym najwyżej położone w tej części Dolomitów Rif. Alimonta.
Trasa naszej ferraty prowadziła od przełęczy Bocca dei Armi do Bocca di Brenta. Sama ferrata nie jest trudna (A), jednak jest nieprawdopodobnie piękna widokowo. Prowadzi w otoczeniu jednych z najwyższych szczytów Dolomitów Brenta oraz najsłynniejszej turni Campanile Basso, czyli wizytówki tej części Dolomitów.
Przejście via ferraty nie stanowi żadnych problemów technicznych. Wymaga głównie kondycji, ponieważ wycieczki w Dolomitach (jeśli się nie korzysta z kolejek i schronisk) są dość długie.
Cała trasa (od samochodu do samochodu) zajęła nam około 7:40. W tym czasie robiliśmy zdjęcia, odpoczywaliśmy, jedliśmy, le zdecydowanie jest to propozycja na cały dzień o stabilnej pogodzie. Bardzo polecam!
To są moje trzy ulubione via ferraty, które znajdują się otoczeniu Riva del Garda. Oczywiście inne ferraty nad Gardą i ferraty w Dolomitach też są piękne. Każda czymś zachwyca, jednak nie sposób ich wszystkich opisać.
Zanim wybierzesz się na szlak pamiętaj, żeby kupić mapę i przewodnik. Możesz to zrobić na miejscu lub przez Internet. Oznaczenia szlaków, via ferrat są bardzo dobre. Jednak pamiętaj, że nie znajdziesz tutaj różnorodnych kolorów szlaków, tak jak w Tatrach. Wszystkie są oznaczone biało-czerwonym kolorem oraz numerem szlaku. Warto także wgrać sobie do telefonu dobrą aplikację. Ja najczęściej korzystam z mapy.cz
Jeśli podobają Ci się via ferraty i chcesz spróbować na nich swoich sił to pamiętaj, żeby zaopatrzyć się we właściwy sprzęt do via ferrat (uprząż, lonża via ferratowa, kask). Jeśli nie posiadasz swojego sprzętu i nie chcesz go od razu kupować, na miejscu – w Arco – są wypożyczalnie. Zaczynaj zawsze od najłatwiejszych. Mam nadzieję, że Cię zainspirowałam i że wkrótce spotkamy się nad Jeziorem Garda lub w Dolomitach Brenta!
Skocz do sklepu po sprzęt na via ferraty.