Korona Gór Polski – Chełmiec
Pasja

Korona Gór Polski – Chełmiec

Beata Nawrotkiewicz / 21 października 2020

Kształt Chełmca wraz z charakterystycznymi konstrukcjami na szczycie pozwalają z daleka rozpoznać tę górę. Mimo niedużej wysokości tutejsze szlaki są bardzo różnorodne i potrafią dostarczyć wielu wrażeń.

Położenie

Chełmiec leży w Górach Wałbrzyskich, które zaliczają się do Sudetów Środkowych. Góry te graniczą z kilkoma pasmami: Górami Sowimi, Kaczawskimi i Kamiennymi. Do Korony Gór Polski Chełmiec jest zaliczany, bowiem przez szereg lat był uważany za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. I choć dziś wiemy, że wyższa od niego jest nieodległa Borowa, to w wykazie KGP pozostaje Chełmiec.

Góry Wałbrzyskie może nie mają wielkich rekordzistów wysokości, ale tutejsze podejścia uchodzą za strome i naprawdę wymagające. Tak jest zarówno w przypadku Chełmca, jak i Borowej.

wieża na borowej
Nieodległa Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Obie góry spokojnie można zdobyć jednego dnia (a nawet dołożyć jeszcze Waligórę, którą opisaliśmy tutaj).

Jak wejść

Z dotarciem w okolice miejsca startu nie ma najmniejszego problemu. Po pierwsze dlatego, że jest kilka opcji trasy wiodącej na górę, a po drugie ze względu na położenie Chełmca. W pobliżu znajdują się miasta, do których łatwo dostać się nie tylko własnym samochodem, ale także transportem zbiorowym. Pociągiem można bez trudu dojechać np. do Boguszowa-Gorców lub Wałbrzycha. Dzięki wykorzystaniu pociągu można zaliczyć ciekawą trasę bez konieczności zataczania pętli.

Szlak na Chełmiec

Prowadzące na Chełmiec szlaki turystyczne można podzielić z grubsza na spacerowe i wymagające. Spacerowe wiją się przyjemnie i okalają górę, te trudniejsze mają przebieg od podnóża po szczyt niemal bez zbędnych odchyleń. Zatem każdy turysta powinien tu znaleźć coś, co lubi lub co odpowiada jego kondycji.  

Boguszów-Gorce (PKP)– Chełmiec

Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 1:40 h (Boguszów-Gorce PKP)
Dystans: 4,7 km

Najchętniej wybierany to zielony szlak na Chełmiec, prowadzący z Boguszowa-Gorców. To dobra opcja na wycieczkę rodzinną, nawet z najmłodszymi latoroślami. Po równo wytyczonym szlaku bez problemu można prowadzić wózek. Zielonego oznaczenia powinni szukać zarówno przyjeżdżający PKP – szlak biegnie bezpośrednio przy dworcu kolejowym, jak i zmotoryzowani. Mają oni do dyspozycji spory parking (bezpłatny) położony u zbiegu ulic Słodowej i Kusocińskiego. Stamtąd droga na szczyt zajmuje 1:15 h i ma niecałe 3,5 km.

góry wałbrzyskie droga na chełmiec
Sielskie widoki na szlaku zielonym na Chełmiec

Z dworca droga na szczyt Chełmca zajmuje półtorej godziny, z parkingu jest 30 min. szybciej. Tak jak wspomniałam, szlak jest dobrze wytyczony, a wędrówka to przemiły spacer. Wzdłuż szlaku mija się granitowe płyty uwspółcześnionej drogi krzyżowej, poświęconej górnikom. Nad urodą tego rozwiązania może lepiej nie dyskutować, natomiast niewątpliwie są one dobrym wskaźnikiem odpowiadającym na pytanie „daleko jeszcze?” – stacji jest oczywiście czternaście.

Trasa: Boguszów-Gorce, stacja kolejowa – Chełmiec | mapa-turystyczna.pl

Podobnie spacerowy charakter ma szlak czarny, który niemal w całości okala Chełmiec prowadząc ze Szczawna-Zdrój na wierzchołek.

Szczawno-Zdrój – Chełmiec

Kolor szlaku: niebieski
Czas przejścia: 2 h
Dystans: 4,7 km

Zdecydowanie więcej adrenaliny dostarczają wędrówce na Chełmiec szlaki żółty i niebieski. Szczególnie ten drugi to prowadząca na Chełmiec trasa, która niemal w całości charakteryzuje się stromymi podejściami. Tu sprawdzić się mogą wszyscy tęskniący za wysokimi górami i wymagającymi podejściami. Jednocześnie w przypadku gorszej pogody tu mogą wystąpić największe problemy (zalodzenie, śnieg lub błoto). Warto wtedy szczególnie uważać zarówno podczas drogi w górę, jak i w dół.

Trasa: Szczawno-Zdrój – Chełmiec | mapa-turystyczna.pl

Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz mapa Sudety pokaże ci właściwą drogę.

Chełmiec szczyt

Jeśli spodziewasz się obcowania z przyrodą i dlatego wybierasz Chełmiec szczyt ten cię rozczaruje. Ta góra nie przypomina żadnej innej spośród Korony Gór Polski. Trudno ją zresztą porównać do jakiegokolwiek szczytu. Jest tu niezwykle… industrialnie. To tak nietypowe w górach, że warto tu przybyć i zobaczyć na własne oczy. Zresztą historia budynków i konstrukcji jest dość ciekawa – po szczegóły zapraszam do sekcji z ciekawostkami.

Widoki na Chełmiec i z Chełmca są mocno industrialne

Odnowiona wieża widokowa pełni także rolę dodatkowego masztu, stąd oznaczenia, że jest to strefa ograniczonego przebywania. Warto wziąć to pod uwagę stojąc na jej szczycie. Z wieży rozciąga się widok na okoliczne miasta: Wałbrzych i Szczawno-Zdrój. Można też z niej dostrzec (w zależności od pogody i widoczności) zarówno Góry Wałbrzyskie, jak i Kamienne oraz Kaczawskie. W przypadku naprawdę dobrych warunków dostrzec można też Rudawy Janowickie, Góry Sowie i Ślężę.

Oprócz wieży widokowej, budynku RTON, masztów oraz krzyża na Chełmcu stoi także tradycyjna infrastruktura spotykana w górach. Jest sporych rozmiarów wiata turystyczna, a przed nią wydzielone miejsce na ognisko.

Co warto mieć ze sobą

Wędrówka na Chełmiec nie jest bardzo wymagająca, a szlaki wiodą w dolnej części polami, w górnej zaś lasem. Zdecydowanie wystarczają buty podejściowe, także na szlaku niebieskim, chociaż on – podkreślę raz jeszcze – wymaga szczególnej ostrożności. Według mnie to także góra, na której można spokojnie popróbować treningi biegowe. Na szlak niebieski i żółty proponuję zabrać także kije trekkingowe, przydatne szczególnie podczas schodzenia po tych stromych ścieżkach. Przyda się oczywiście przekąska i coś do picia, ponieważ w wieży nie zawsze dostępny jest bufet.

Ciekawostki

  • Na niektórych starszych mapach turystycznych wysokość Chełmca to 869 m n.p.m. Wzięła się ona z pomyłki w punkcie wierzchołka – błędnie wysokość góry podawano łącznie z wieżą widokową. Po skorygowaniu i pomiarze do wierzchołka Chełmiec „zmalał” o kilkanaście metrów, do 851 m n.p.m.
  • Wieża widokowa, która jest udostępniana turystom pamięta koniec XIX wieku, kiedy to wzniesiono ją w formie… ruiny (zgodnie z panującą wtedy modą). Przed wojną cieszyła się zainteresowaniem turystów, po wojnie niszczała. Obecnie została odbudowana i spełnia swoją rolę punktu widokowego na okoliczne góry. Jest także nośnikiem wielu anten.
  • Stojący na szczycie budynek powstał po II wojnie światowej. Stąd zagłuszano sygnał Radia Wolna Europa, a teren dookoła był niedostępny dla osób postronnych. W swojej historii budynek pełnił też funkcję ośrodka kolonijnego oraz Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego. Obecnie wraz ze stojącym obok masztem wykorzystywany jest przez firmę telekomunikacyjną.
  • W 2003 r. na szczycie Chełmca stanął krzyż o konstrukcji przypominającej kratownicę. Został ufundowany przez społeczny komitet, ale wzbudził liczne kontrowersje. Odbywają się przy nim uroczystości o charakterze religijnym. Krzyż jest oświetlony nocą.
  • Wzdłuż szlaku zielonego stanęły w 2001 r. granitowe płyty ze stacjami drogi krzyżowej górniczego trudu, postawione przez mieszkańców Boguszowa-Gorców.

Chcesz zdobyć albo już zdobywasz Koronę Gór Polski? Zapoznaj się z naszymi tekstami, w których prezentujemy każdy ze szczytów KGP. Znajdziesz w nich praktyczne porady, opisy i przebieg polecanych szlaków oraz ciekawostki dotyczące każdej z gór.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.