Yosemite – Park Narodowy, który warto zobaczyć
Pasja

Yosemite – Park Narodowy, który warto zobaczyć

Anna Śliwa / 27 października 2023

El Capitan, Half Dome – już te pierwsze z brzegu nazwy wywołują dreszcz podniecenia u każdego wspinacza. Potężne ściany skalne wznoszące się pionowo nad Doliną Yosemite to marzenie wielu osób. Yosemite National Park należy niewątpliwie do najbardziej znanych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. To mekka wspinaczy, kolebka amerykańskiego wspinania, ale także region o niewiarygodnej urodzie. Zapraszam Cię na wycieczkę za ocean. Poznaj Park Narodowy Yosemite i sprawdź jak możesz go zwiedzać.

Park Narodowy Yosemite – podstawowe fakty

Zanim przeniesiemy się w góry Sierra Nevada przedstawię Ci kilka najważniejszych faktów dotyczących Yosemite. Założony w 1890 r. Yosemite National Park ma powierzchnie przeszło 3000 km2. Znajduje się w środkowej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, w paśmie gór Sierra Nevada, na wysokości od około 650 do prawie 4000 m n.p.m. Najwyższym szczytem parku jest Mount Lyell o wysokości 3997 m n.p.m. Ze względu na swoje walory wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Określenie dolina Yosemite, od której park wziął swoją nazwę wywodzi się z języka Indian Miwok (tak, tak, tych samych, którzy dali imię jednemu z plecaków marki Gregory), którzy nazywali tak mieszkańców doliny. Wyrażenie to oznacza „ci, którzy zabijają” i związane jest z bitnością oraz okrucieństwem, z którego słynęli. Dziś Yosemite kojarzy się zdecydowanie bardziej pozytywnie, z pięknymi krajobrazami, szlakami pieszymi oraz jednymi z najbardziej majestatycznych miejsc do wspinaczki wielkościanowej.

dolina yosemte
Dolina Yosemite jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną częścią parku

Tak jak wspomniałam, park ma powierzchnię ponad 3000 km2, ale główny ruch turystyczny skupia się w Dolinie Yosemite mającej zaledwie 18 km2. Rocznie odwiedza go ponad 3 miliony turystów i w szczycie sezonu turystycznego przypadającego na lato należy się liczyć z tłokiem, kolejkami i korkami w najpopularniejszych miejscach. Na szczęście obszar jest na tyle duży, że jeśli szukasz bardziej ustronnych miejsc, na pewno je znajdziesz.

Kraina wodospadów, skał i gór

Parki narodowe USA to niekończące się źródło wspaniałych widoków. Yosemite to zaledwie jeden z nich, ale można go uznać, za jeden z najbardziej reprezentatywnych. Znajdziesz tu wszystko, czego może szukać miłośnik gór i pięknych widoków. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, szlaki o różnym stopniu trudności, punkty widokowe, z powalającymi panoramami, ogromne, pionowe skalne ściany i opadające z wysokości wodospady. Już choćby połowa z tego mogłaby wystarczyć by obdzielić co najmniej kilka atrakcyjnych turystycznie miejsc. Oprócz atrakcji krajobrazowych, Yosemite to także miejsce, gdzie rosną jedne z największych na świecie sekwoi. Najsłynniejsze z tutejszych drzew, Grizzly Giant, którego wiek określany jest na 2700 lat rośnie w południowej części parku, na terenie Mariposa Grove. Ma 65 m wysokości, a jego średnica to 9 metrów.

Jeśli Yosemite to za daleko, poznaj bliższe parki z artykułu –> „Parki Narodowe w Polsce„.

Najpiękniejsze miejsca w Parku Narodowym Yosemite

Choć Park Narodowy Yosemite obejmuje przeszło 3000 km2 gór Sierra Nevada, to jego największe atrakcje skupiają się na stosunkowo małym obszarze wokół niewielkiego miasteczka Yosemite Village na brzegu rzeki Merced. Znajduje się tu Yosemite Valley Visitor Center oraz duży parking. Stąd też odjeżdża bezpłatny autobus, którym można poruszać się po terenie parku i dostać do początków szlaków w okolicy. Ale o tym przeczytasz dalej.

Dolina Yosemite to tak atrakcyjne miejsce, że tylko w niej można spędzić kilka dni. Postaram się w kilku punktach opisać miejsca, których absolutnie nie można pominąć.

  • Punkt widokowy Glacier Point – Ponad doliną Yosemite, na wysokości 2200 m n.p.m. znajduje się najbardziej znany punkt widokowy w całym parku. Ponieważ dno doliny znajduje się około 1000 m poniżej widoki zapierają dech. Widać stąd niemal dramatycznie urwaną szczyt Half Dome oraz wodospady Yosemite Falls, Vernal Fall oraz Nevada Fall. Atrakcję tego miejsca jest też tak zwana hanging rock czyli skała wisząca nad olbrzymim urwiskiem. Tu zdjęcie chce sobie zrobić niemal każdy. Jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcia z Glacier Point wybierz się tu o zachodzie słońca. Jak dostać się na punkt widokowy? Jeśli poruszasz się samochodem to prowadzi tu 25 km droga Glacier Point Road zakończona dużym parkingiem. Możesz też wyjść szlakiem z doliny.
half dome park narodowy yosemite
Widok z Glacier Point na Half Dome
  • Tunnel View – jeśli szukasz miejsca, gdzie zobaczysz Yosemite w pigułce musisz zobaczy Tunnel View. To najsłynniejszy z widoków na terenie parku narodowego. Jeden za drugim pojawiają się na kolejnych planach ściana El Capitan, Half Dome, Sentinel Dome, Clouds Rest oraz wodospad Bridalveil. Wiosną, gdy wody jest dużo nad wodospadem tworzy się tęcza. Zjawisko trwa zwykle tylko kilka minut, gdy promienie słoneczna padną pod odpowiednim kątem. Czekają na nie fotografowie z całego świata. Jeśli planujesz pobyt w Yosemite wiosną, możesz zaplanować wycieczkę tak, by także zobaczyć ten widok. Z Tunnel View krótki szlak prowadzi na Inspiration Point, z którego można podziwiać podobny widok, ale z większej wysokości.
yosemite usa tunel view
Tunnel View – jeden z najbardziej znanych widoków w Yosemite (fot. Aniket Deole, Unsplash)
  • Sentinel/Cook’s Medows Loop – liczący 3 km szlak okrężny prowadzący przez łąki w Yosemite Valley i słynny most Sentinel. Trasa oferuje wspaniałe widoki na wodospad Yosemite Falls oraz na Half Dome. Szczyt najpiękniej prezentuje się przy zachodzie słońca, a jego widok ponad doliną rzeki Merced uchodzi za jeden z najpiękniejszych.
  • El Capitan – to oczywiście nazwa znana każdemu wspinaczowi. Ale także symbol Parku Narodowego Yosemite i największy granitowy monolit na świecie . Dla zdecydowanej większości odwiedzających Park Narodowy Yosemite to przede wszystkim ściana skalna, którą ogląda się z dołu. Można też wyjść na szczyt szlakiem trekkingowym prowadzącym od łagodniejszej strony. El Cap, jak zdrobniale nazywają go wspinacze można oglądać z wielu punktów w Yosemite, do bardziej popularnych, oprócz Tunnel Vew należy łąka El Capitan Meadow na brzegu rzeki Merced.
el capitan legenda wspinaczki yosemite
El Capitan – marzenie wspinaczy
  • Wodospady Lower i Upper Yosemite Falls – z Yosemite Valley poprowadzono wiele łatwiejszych i trudniejszych szlaków pieszych. Jednym z nich jest szlak do wodospadu Upper Yosemite.Dolny wodospad jest łatwo dostępny trasą o długości około kilometra ze znajdującego się nieopodal parkingu. Natomiast wycieczka do wodospadu górnego to 12 km i ponad 800 metrów przewyższenia. Trzeba na nią przeznaczyć około 6-8 h. Cały wodospad składa się z trzech kaskad o łącznej wysokości 739 m, a kiedy wiosną z góry pędzą potężne ilości wody widok zapiera dech. Wybierając wodospad Yosemite jako cel wędrówki pamiętaj o zabraniu kurtki przeciwdeszczowej. Mgiełka i krople wody, które rozbryzgują się przy kaskadzie przypominają solidną ulewę.
  • Mist Trail – szlak o długości 9 km prowadzący na szczyt wodospadów Vernal Fall i Nevada Fall. Pozwala stanąć na ich progach i podziwiać wspaniały widok Doliny Yosemite. Najlepsze wrażenia są tu wiosną, gdy w wodospadach płynie najwięcej wody. Szlak Mist Trail do wodospadu sprawia wielu osobom problemy ponieważ powyżej wodospadu Vernal znajdują się potężne granitowe stopnie, które są bardzo śliskie.

Wspinanie w Yosemite

Piękne widoki to na pewno jeden z głównych atutów parku Yosemite. Jednak dla wspinaczy to przede wszystkim jeden z najlepszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Mekka wspinaczki sportowej i raj dla miłośników wielkich ścian. Na terenie Parku Narodowego Yosemite wspinaczka jest dozwolona i w większości przypadków nie trzeba na nią specjalnych pozwoleń. Jednak od 2021 r. władze parku zdecydowały się na wprowadzenie darmowych permitów na wspinanie wymagające noclegu w ścianie. Jest to związane z chęcią ewidencjonowania i ewentualnego pociągania do odpowiedzialności osób, które śmiecą i zachowują się w nieodpowiedni sposób. Choć szacuje się, że takich „wspinaczy” jest zaledwie kilka procent, to czynione przez nich szkody mogą zaważyć na bezpieczeństwie innych.

Yosemite kojarzone jest przede wszystkim z wielkimi ścianami El Capitan i Half Dome. Ale jest tu także mnóstwo innych krótszych i dłuższych dróg wspinaczkowych, gdzie można rozpocząć przygodę z granitowymi skałami gór Sierra Nevada.

Historię wspinania w Yosemite pokazuje dokument Valley Uprising:

Wspinanie w parku Yosemite jest bardzo techniczne i wymaga umiejętności klinowania – od dłoni po całe ciało. Skały są pełne rys, mocno urzeźbione i mają swój niepowtarzalny charakter. Wielu wspinaczy nawet bardzo doświadczonych miewa początkowo problemy z przystosowaniem się do takiego sposobu pokonywania dróg. Większość, szczególnie tych popularnych dróg wspinaczkowych ma stałe stanowiska asekuracyjne. Wspinaczka wymaga osadzania własnych punktów asekuracyjnych. Wśród wspinaczy w Yosemite dominują style klasyczny (Free climbing), hakówka (Aid climbing) oraz ich połączenie nazywane French free.

Yosemite znane jest jednak przede wszystkim ze wspinania wielkościanowego (Bigwall). Wspinacze decydujący się na takie wyzwanie spędzają w ścianach po kilka dni, śpiąc na specjalnych platformach i transportując w górę całe jedzenie oraz sprzęt.

Park Narodowy Yosemite – informacje praktyczne

Zwiedzanie Parku Yosemite to zwykle jeden z punktów obowiązkowych dla miłośników przyrody odwiedzających zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Do parku można dojechać i poruszać się po nim samochodem. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób dostania się na miejsce. Jednak po dojeździe do Yosemite Village auto warto zostawić na parkingu i po terenie doliny poruszać się bezpłatnym autobusem. Samochodem można też wjechać (o ile nie chce się iść szlakiem z doliny) na Glacier Point. Latem jeżdżenie samochodem po terenie doliny Yosemite wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Drogi są zakorkowane, a parkingi pełne. Dlatego autobus jest lepszym rozwiązaniem.

wodospad park narodowy yosemite
Wodospady Yosemite najpiękniej wyglądają wiosną

Kiedy najlepiej przyjechać do doliny Yosemite? Jest ona piękna o każdej porze roku, ale dużo zależy od tego na co się nastawiasz. Jeśli celem jest wspinaczka to najlepszym czasem jest późna wiosna i wczesna jesień. Latem temperatury są zbyt wysokie. Jeśli wolisz podziwiać piękne widoki… to zdecyduj samodzielnie. Lato w parku Yosemite to największe tłumy i najwyższe temperatury. Jesień wygląda zjawiskowo w płomiennych kolorach liści odcinających się od jasnych skał. Jednak ani latem, ani jesienią nie zobaczysz raczej imponujących wodospadów bo wody jest wówczas jak na lekarstwo. Zimą nie wjedziesz na Glacier Point, ale park w śniegu prezentuje się wspaniale. Zostaje wiosna. I według wielu to właśnie wtedy najlepiej odwiedzić Park Narodowy Yosemite. Zieleń, obfitość wody w rzece Merced i w wodospadach oraz mniejsze tłumy niż latem to atuty tej pory roku.

Podczas zwiedzania parku można zanocować na jego terenie. Działa tu kilkanaście kempingów i pól namiotowych. Nocleg na części z nich wymaga uprzedniej rezerwacji internetowej. Dla wspinaczy najbardziej kultowym jest Camp 4, który mimo prymitywnych warunków przeżywa oblężenie. Obowiązuje tu zasada „kto pierwszy ten lepszy” – „first come, first serve”. W parku znajdują się też hotele, ale ich ceny należą do bardzo wysokiej półki.

sklep skalnik

Góry, liczne wodospady, skały, sekwoje. Park Yosemite to możliwość kontaktu z dziką naturą i wspaniałymi widokami. A dla wspinaczy to prawdziwy raj, który dla wielu pozostaje w sferze marzeń. Teren parku jest niezwykle różnorodny, pełen cudów przyrody i natury. Jest tu miejsce zarówno dla wspinaczy szukających wyzwań, jak i dla miłośników trekkingów czy turystów szukających łatwo dostępnych, zapierających dech widoków.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.