Uprząż wspinaczkowa dla dzieci – ranking modeli - blog Skalnik
Uprząż wspinaczkowa dla dzieci – ranking modeli
Rankingi

Uprząż wspinaczkowa dla dzieci – ranking modeli

Ola i Mariusz Robak / 11 września 2020

Wybór uprzęży wspinaczkowej to nie lada wyzwanie dla dorosłych, a w przypadku dzieci wcale nie jest łatwiej. Źle dobrana uprząż może skończyć się poważnym wypadkiem. Niewygodna, natomiast może zniechęcić dziecko już na starcie. Zalecamy wybierać uprząż dla dziecka przemyślanie. W tym tekście przedstawiamy wam ranking modeli uprzęży wspinaczkowych dla dzieci zarówno pełnych, jak i biodrowych.

Warto pamiętać, że uprząż wspinaczkowa to jeden z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo podczas wspinaczki. Z tego powodu zalecamy brak pośpiechu oraz rozwagę przy jej wyborze. Pamiętajcie, że od tego elementu zależy zdrowie waszych pociech. Nie traćcie pieniędzy na szelki do wspinaczki dla dzieci z niewiadomego źródła. Zainwestujcie w porządną uprząż wspinaczkową dla dzieci, atestowaną i z wszystkimi niezbędnymi certyfikatami.

Uprząż wspinaczkowa dla dzieci – ranking

Nasz ranking uprzęży wspinaczkowych dziecięcych podzieliliśmy na dwie części. Pierwszą z nich stanowią uprzęże pełne dla dzieci, drugą uprzęże biodrowe. Ranking został stworzony przede wszystkim na podstawie naszych prywatnych testów.

Przetestowaliśmy w czasie organizacji parków linowych dla dzieci oraz prywatnych wspinaczkowych wyjazdów z dziećmi wiele modeli. Poza tym, w rankingu uwzględniliśmy również poziom sprzedaży danego modelu, a także opinie klientów. Wszystkie przedstawione poniżej modele możecie z powodzeniem stosować jako uprząż dla dziecka w góry, jak i na sztuczną ściankę wspinaczkową.

Tego wspinacza możecie znać – nasz juniorski model na wspinaczce w Rudawach. Oczywiście w pełnej uprzęży! (fot. Ola Robak)

Pełna uprząż dla dziecka

Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, mają inne proporcje ciała niż osoby dorosłe. Ich środek ciężkości jest położony w innym miejscu, a ich biodra nie są wyraźnie zaznaczone. W przypadku odpadnięcia od ściany wśród dzieci istnieje dużo większe ryzyko odwrócenia się do góry nogami. Może zakończyć się to poważnym urazem lub nawet, w przypadku uprzęży biodrowej, wypadnięciem z niej.

Dlatego polecamy stosować pełne szelki do wspinaczki dla dzieci, szczególnie małych. Producenci zalecają, by pełna uprząż dziecięca była używana przez dzieci o masie ciała do 40 kilogramów oraz wzroście do 140 cm.

Uprząż wspinaczkowa Black Diamond Momentum Kids Full Body

Nasz ranking otwiera pełna uprząż wspinaczkowa dziecięca marki Black Diamond – Momentum Kids Full Body. Jest to nasza ulubiona uprząż, testowaliśmy ją już w kilku sezonach w coraz to nowszych wersjach. Jej największą zaletą jest wygoda dla dziecka. Paski tej uprzęży są wykończone miękkimi materiałami zarówno w okolicy pleców, ramion, jak i ud. Zapewnia to dużo większy komfort i mniejszy ucisk podczas wiszenia. Uprząż ta jest również bardzo przyjemna w dotyku oraz posiada spory zakres regulacji. Co ważne, regulacja ta jest bardzo łatwa i płynna, dzięki czemu możemy szybko dopasować uprząż w przypadku zmiany użytkownika.

Uprząż dziecięca Salewa Rookie FB

Na drugim miejscu znajduje się uprząż dla dziecka marki Salewa, która jest jednym z liderów sprzedaży w Skalnik.pl. Jest to uprząż bardzo komfortowa dla dzieci, ponieważ ma poszerzane i miękko wykończone paski w kluczowych miejscach. Od wewnętrznych stron zastosowana została siateczka, dzięki czemu uprząż w tych miejscach będzie dużo lepiej odprowadzać wilgoć. Model ten posiada również jaskrawożółty punkt wpięcia dla większego bezpieczeństwa. Zakres regulacji jest bardzo duży, podlegają jej również pętle udowe.

Uprząż dla dziecka Skylotec Sam

Kolejny model jest najtańszą i najchętniej ocenianą przez naszych klientów propozycją w tym rankingu. Jest to również najcięższa pełna uprząż wspinaczkowa dla dzieci z wymienionych modeli. Skylotec Sam to model o największym zakresie regulacji jaki znamy. Testowaliśmy już wiele różnych uprzęży dziecięcych i w przypadku Skylotec Sam udawało się zmieścić te dzieci, które nie mieściły się już w inne modele pełnych uprzęży.

Regulacja jest pełna, bardzo łatwa i wyjątkowo sprawna. Pod tym względem wyróżnia się na tle innych uprzęży. Ten model ma wyściełane miękkim materiałem z siateczką tylko pętle udowe, jednak mimo tego dzieci nie narzekają na nadmierny ucisk. Wiele osób ma początkowo wątpliwości co do sposobu zapięcia tej uprzęży. Po ubraniu przez dziecko uprzęży przekładamy taśmę z klamrą przez metalowe kolucho stanowiące punkt centralny, a następnie zahaczamy o drugą część klamry. Jest to charakterystyczne dla marki Skylotec rozwiązanie. Jest to sposób w 100% bezpieczny, jednak wymaga zapoznania się z nim przed użytkowaniem.

Dziecięca uprząż wspinaczkowa biodrowa

Uprząż biodrową możemy zastosować u starszych dzieci, gdy przekroczą zalecane parametry dla uprzęży pełnej, ale także gdy ich biodra będą bardziej zarysowane. Im dziecko starsze, tym ma również większą świadomość własnego ciała, a tym samym zmniejsza się ryzyko odwrócenia się do góry nogami przy odpadnięciu.

Zalecamy jednak, by tak długo jak to możliwe stosować pełną uprząż wspinaczkową. Są one dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem. Uprząż biodrową możemy połączyć z uprzężą piersiową i tym samym uzyskać w razie potrzeby uprząż pełną.

Uprząż biodrowa to rozwiązanie dla większych dzieci. (fot. Rolanas Valionis, Pixabay)

Uprząż dla dziecka Black Diamond Momentum Kids

Ranking biodrowych uprzęży dla dzieci, podobnie jak w przypadku pełnych, otwiera model marki Black Diamond. Momentum Kids to mniejsza wersja bardzo popularnego modelu dla dorosłych o tej samej nazwie. Ma ona w sobie wszystkie zalety modelu dla dorosłych. Jest to najtańsza i najlżejsza (240 g) uprząż w naszym zestawieniu. Posiada pełną regulację, jedną klamrę regulacyjną w pasie, komfortowo wykończony pas i pętle udowe oraz dwie usztywnione szpejarki na dodatkowy sprzęt np. ekspres wspinaczkowy. Dodatkowym atutem jest łącznik w kontrastowym kolorze, który zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, co przekłada się na większe bezpieczeństwo podczas wpinania.

Uprząż Ocun Webee Kid

Webee Kid to propozycja marki Ocun, która zajmuje drugie miejsce w rankingu. Uprząż zwraca uwagę swoją ażurową konstrukcją, która zwiększa komfort użytkowania oraz lepiej odprowadza wilgoć. Model ten jest w pełni regulowany, a w pasie regulacja odbywa się za pomocą jednej klamry. Z wymienionych w zestawieniu uprzęży ten model posiada największy zakres regulacji (50-75 cm), czyli będzie pasować na najwięcej dzieci.

Uprząż dziecięca Petzl Macchu

Ostatnią propozycją w tym zestawieniu jest uprząż dziecięca marki Petzl. Model Macchu wyróżnia się dużym komfortem użytkowania. Zastosowano w niej technologię ENDOFRAME zapewniającą świetne rozłożenie obciążenia. Uprząż ta jest w pełni regulowana, w pasie posiada podwójne klamry do regulacji, jednak sam zakres regulacji jest nieco mniejszy (54-64 cm) niż w przypadku wcześniej wymienianych modeli. Dodatkowo model Macchu posiada łącznik w kontrastowym kolorze dla większego bezpieczeństwa, odpinane tylne łączniki oraz dwie szpejarki przydatne na przypięcie nieużywanego sprzętu. Do specjalnej pętelki z tyłu uprzęży można także przyczepić woreczek na magnezję.

 

Podczas wspinaczki z dzieckiem trzeba szczególnie dbać o bezpieczeństwo! (fot. Kameron Kincade, Unsplash)


Pamiętajcie, by wybierając uprząż dla dziecka w pierwszej kolejności kierować się budową jego ciała. Jest to według nas najważniejsze kryterium decyzyjne, które pozwoli zdecydować o typie uprzęży. Następnie sugerujcie się wygodą uprzęży dla dziecka oraz wygodą użytkowania (punkt wpięcia, regulacja), a w ostatniej kolejności estetyką czy ceną.

W naszym przypadku przy wyjazdach wspinaczkowych z dziećmi aktualnie korzystamy z uprzęży Black Diamond Momentum Kids Full Body oraz Skylotec Sam. Dla starszych dzieci zabieramy uprząż dla dorosłych – Climbing Technology Wall w najmniejszym rozmiarze. Jest to uprząż o bardzo dużym zakresie regulacji i nadaje się zarówno dla starszych dzieci, jak i szczupłych dorosłych.

Zachęcamy również do dodawania opinii do posiadanych produktów. Dzięki temu możecie pomóc innym w podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniego sprzętu, a nam w tworzeniu rankingów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: