W poszukiwaniu gorącego płynu, czyli kilka słów o termosach
termosy
Porady

W poszukiwaniu gorącego płynu, czyli kilka słów o termosach

Redakcja skalnik.pl / 01 października 2015

Niech ciepło gorącego płynu będzie stałym towarzyszem twoich długich wędrówek. Dokonujemy omówienia technologii wykorzystywanych w termosach tak byś mógł wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Konstrukcja

Każdy termos oferowany w naszym sklepie posiada konstrukcję opartą na systemie dwóch stalowych ścianek z próżnią między nimi. Jest to powszechne rozwiązanie które już dawno wyparło technologię wykorzystującą szklane powłoki. Produkty tym samym są trwalsze i jeden, niefortunny upadek nie kończy ich żywota w kuble na śmieci.

Trzymanie ciepła

Zapewne najważniejszą informacją dla każdego użytkownika termosu jest ta o czasie w jakim płyn pozostaje ciepły. Dane te podaje każdy renomowany producent. Powinny one znajdować się na opakowaniu bądź w instrukcji. Termos przed właściwym użyciem możemy sprawdzić pod kątem zapewnień producenta. Zróbmy mały test za pomocą wrzątku w domu by upewnić się że nasz termos posiada anonsowane właściwości.

termosy_primusPojemność i kształt

Wszystkie termosy posiadają dwie ważne cechy których wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkownika. Mowa tu o pojemności i kształcie. O ile każdy producent oferuje zbliżone litraże to już kształt produktu może się różnić. Niektóre będą wyższe ale węższe, inne niskie i szerokie. Zaletą pierwszych jest łatwość w umieszczaniu w wypakowanym plecaku. O wiele prościej jest znaleźć miejsce dla podłużnej, smukłej bryły niż produktu o kształcie pękatej beczki. Z drugiej jednak strony wyroby o szerszym dnie stabilniej stoją na różnych powierzchniach i utrzymanie ich w pozycji pionowej poza plecakiem jest łatwiejsze. Pamiętajmy też że im większa pojemność termosu tym dłużej utrzymuje on ciepło płynu.

Korek korkowi nierówny

zamknięcie_termosuPrzechodząc do kwestii typowo technologicznych skupmy się przede wszystkim na sposobie zamknięcia termosu. Znajdujemy tu dwie możliwości: korek zakręcany oraz korek otwierany za pomocą przycisku. Wieczka w pełni zakręcanych termosów są mniej awaryjne z racji prostoty swej budowy. Rzeczą trudną do wyobrażenia jest zepsucie się elementu stworzonego z jednego kawałka tworzywa. Natomiast wadą takiego rozwiązania jest konieczność odkręcania korka za każdym razem gdy chcemy uraczyć się ciepłem wcześniej przygotowanego napoju. Trzeba nadmienić że najlepsi producenci oferują korki które wystarczy przekręcić tylko o pół obrotu by płyn zaczął lecieć, jednak wciąż nie jest to rozwiązanie tak wygodne jak wieczko otwierane za pomocą przycisku. Korek ,,na klik’’ oferuje komfortowy dostęp do zawartości termosu w ciągu ułamka sekundy i jest prosty w obsłudze nawet w grubych rękawicach. Zakrętka tego typu jest skonstruowana z kilku elementów i posiada prosty system mechaniczny. Może to rodzić obawy o całościową szczelność termosu jak i ewentualną groźbę uszkodzenia. Nasze doświadczenie podpowiada jednak, że awaryjność takich systemów jest niewielka. Jeżeli jednak wciąż stoisz przed dylematem: korek zakręcany czy ,,klikany’’ po prostu wybierz któryś z termosów firm Esbit bądź Primus. Obie te marki dostarczają wraz ze swoimi produktami dwa rodzaje zakrętek które możesz stosować zamiennie, zależnie od upodobań.

 

Firmy specjalizujące się w wyrobie termosów posiadają ich zróżnicowaną, bogatą ofertę. W tym szerokim wachlarzu znajdziemy produkty o tych samych walorach technologicznych ale innym wyglądzie, czy różnej powłoce zewnętrznej. Spotykamy też produkty które wyróżnia design przeznaczony dla dzieci. Każdy zatem na pewno znajdzie coś dla siebie. Zobacz wszystkie termosy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.