Wild Country – poznaj markę i jej szpej
Branża

Wild Country – poznaj markę i jej szpej

Eiger Team / 28 czerwca 2022

Brytyjska marka Wild Country narodziła się w latach 70 XX wieku. Powstała z miłości do czystego wspinania tradowego, wspinania bez niszczenia skały hakami oraz chęci zapewnienia bezpieczeństwa wspinaczom, którzy pragnęli pokonywać coraz trudniejsze drogi z wykorzystaniem własnej asekuracji.

Początek marki to również spotkanie dwóch wybitnych osobistości: Marka Vallance i Raya Jardine. Właśnie ono doprowadziło do stworzenia przełomowych dla świata wspinaczkowego friendów. Poznaj ich niesamowitą historię i sprawdź, z czego jeszcze korzystasz dzięki kreatywności tych dwóch wspinaczy.

Kliknij w nazwę marki, a poznasz produkty Wild Country.

Historia przyjaźni, która stworzyła Friendy

Wspomniani ojcowie założyciele marki Wild Country – Mark i Ray – poznali się w 1972 roku, w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieli okazję wspinać się razem w Yosemitach. Ray był inżynierem lotniczym i w trakcie ich pierwszego spotkania (o czym Mark nie wiedział) miał ze sobą prototyp frienda. Mark został wtajemniczony w tajny projekt nieco później i mógł go pierwszy raz przetestować w 1975 roku.

kość machaniczna wild country
Friends – kości mechaniczne, które zrewolucjonizowały wspinanie. (fot. Wild Country)
kości mechaniczne wild country
Dopracowana geometria, kultowy mechanizm. (fot. Wild Country)

Produkcja friendów na szerszą skalę nie była taka prosta. Ray początkowo nie mógł nikogo znaleźć w USA, kto podjąłby się realizacji jego innowacyjnego pomysłu. Z tego względu zwrócił się do Marka o pomoc na rynku brytyjskim. Początki firmy Wild Country nadają się na scenariusz filmu: brak pieniędzy, dostawców, rzucenie pracy przez Marka i maksymalne zapożyczenie się, żeby osiągnąć cel i zrealizować marzenie – to wszystko oglądalibyśmy na ekranie, gdyby taki film powstał. Kości mechaniczne zadebiutowały na ekranach jednak inaczej.

Friendy Wild Country zyskały popularność po wyemitowanym w BBC filmu, na którym którym widać, jak Mark spada z 30 stóp na drodze Dexterity. Podczas wspinaczki na tej drodze ma założone dwa friendy.

Czym są właściwie friends?

Czas przyjrzeć się bliżej temu rewolucyjnemu odkryciu, dzięki któremu powstała i zasłynęła firma Wild Country. Czym są friends? Bynajmniej nie mam tutaj na myśli kultowego serialu z Jennifer Aniston. Mowa bowiem o przyrządzie, który jest rodzajem kości do wspinaczki.

Kości mechaniczne – bo tak nazywane są friendy – osadzone w szczelinach (o różnych szerokościach) i pozwalają zakładać punkty asekuracyjne. Co ważne, ich mechanizm, złożony z kilku krzywek, co pozwala zmienić położenie jednej części względem drugiej.

Skąd wzięła się nazwa dla takiego przyrządu? Na etapie prototypowania Ray nie chciał wprowadzać wielu osób w swój projekt, który opatentował w 1974 roku. Szanując sekret Raya, jego znajomy Kris Walker podczas wspinaczki z osobami niewtajemniczonymi, pytał czy wziął swoich “przyjaciół” – po angielsku friends. Nazwa szybko się przyjęła. Trzymając się chronologii, najpierw były friendy a potem powstało Wild Country. Zresztą… nawet sama nazwa firmy też pochodzi z zabawnej historii. Powstała ona za sprawą dysleksji Marka, który przekręcił nazwę nowej trasy „Wide Country” w Parku Stanowym Kanionu Eldorado.

Kości (wspinaczkowe) zostały rzucone

Po kilku latach działania firmy, a dokładnie w 1981 roku Wild Country wypuszcza na rynek pierwszą zakrzywioną kość wspinaczkową. Kości pasywne, w przeciwieństwie do kości mechanicznych tj. Friendów, nie ma krzywek czy innego mechanizmu. Kości osadzane są w zwężających się szczelinach, w których się klinują. Nowe podejście i wykorzystanie zakrzywionego kształtu miało na celu pewniejsze umieszczenie kości i jej mocniejsze zatarcie się w skale.

Z upływem czasu kości do wspinaczki były ulepszane nie tylko pod względem kształtu, ale też wagi. Do oferty trafiły również hexy o zaokrąglonych brzegach, czyli kości w kształcie sześciokąta, które umożliwiają wykorzystanie szerszych rys, o nieregularnych ścianach, jak również poziomych szczelin.

sprzęt wspinaczkowy wild country
Kości, hexy, friendy Wild Country to szpej do pokonywania dużych ścian. (fot. Wild Country)

Jakie są zalety kości i hexów, skoro istnieją mechaniczne friendy? Kości i hexy sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż friendy przy wspinaniu w lodzie, ponieważ jest mniejsze prawdopodobieństwo wyskoczenia z rysy przy obciążeniu. Kości czy hexy są dostępne w różnych wielkościach i sprzedawane w zestawach. Polecam miłośnikom wspinania “na własnej” skompletowanie zestawu złożonego z kości, hexów i friendów o różnych rozmiarach . Dzięki temu łatwiej będzie zakładać punkty asekuracyjne, ponieważ będziesz gotowy na różnego typu rysy i szczeliny, które spotkasz na drodze.

Zobacz kości wspinaczkowe Wild Country.

Wild Country – zwróć uwagę na te produkty

Firma wschodzącego słońca, bo właśnie widok wschodu słońca nad pustynią był inspiracją do stworzenia logo Wild Country, oferuje wspinaczom znacznie więcej niż kultowe friendy czy kości wspinaczkowe.

Oferta marki to kompleksowa oferta nie tylko do TRAD-u, lecz także na sportowe drogi.

Zaprezentowana przez nich w 1980 roku uprząż była jedną z najchętniej używanych uprzęży wspinaczkowych w Wielkiej Brytanii. Warto również wspomnieć o przyrządzie do asekuracji Ropeman, który w tamtym czasie był najmniejszym przyrządem zaciskowym dostępnym na rynku. Nadal możemy z niego korzystać, w ulepszonej, super wytrzymałej wersji Ropeman 2. Wild Country to nie tylko wspinaczka tradowa. W ich ofercie znajdziemy ciekawe propozycje również dla wspinaczy sportowych. Karabinki, przyrządy do asekuracji czy ekspresy są bardzo chwalone przez wspinaczy i często widziane w użyciu na drogach sportowych. Szczególnej uwadze polecam Ekspresy Electron Sport z wygodną, szeroką taśmą, którą na pewno docenicie podczas patentowania trudnej sekwencji ruchów.

Wild Country to nie tylko szpej. Zajrzyj w ofertę marki, jeśli kolejne spodnie wspinaczkowe właśnie ci się przetarły. Wild Country może temu zaradzić, ponieważ ma również szeroką gamę odzieży, w tym spodnie wspinaczkowe z bardzo wytrzymałego materiału i kieszeniami, z których można korzystać nawet w uprzęży.

Spodnie wspinaczkowe czy koszulki to oferta Wild Country, na którą wspinacze powinni zwrócić uwagę. (fot. Wild Country)

Marka Wild Country to nie tylko przełomowe produkty, ale również niesamowita społeczność sportowców i pasjonatów wspinania. Celem rozwoju brandu jest pomoc tym niesamowitym ludziom pokonywać bariery i przenosić wspinanie na kolejny, wyższy poziom. Wild Country nie chce być firmą, która podąża za trendami, porównuje się z konkurencją, ale głównie czerpie z doświadczenia wspinaczy i na bazie ich wiedzy i odczuć, tworzy innowacyjne rozwiązania. Dociekliwość i poszukiwanie doskonałości przyczyniły się do powstania friendów. Twórcy marki aspirują do bycia w czołówce sceny wspinaczkowej, dlatego nieustannie ulepszają swoje produkty. Może nie będą to tak rewolucyjne produkty jak friendy czy kości, ale nie przekreślają mniejszych kroków ku perfekcji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.