Wrocławska liga boulderowa – relacja
liga boulderowa
Pasja

Wrocławska liga boulderowa – relacja

Redakcja skalnik.pl / 13 lutego 2017

Kilometry tape’ów, setki bananów, krew, pot, kilogramy magnezji. Tak wygląda każda edycja Wrocławskiej Ligi Boulderowej. Przez cały rok zawodnicy startujący w WLB stawali w obliczu nie lada problemów i stawiali dzielnie czoła kolejnym problemom boulderowym. Po kilku etapach na wrocławskich ściankach przyszedł czas zmagań najwytrwalszych zawodników. 21 stycznia w finale Wrocławskiej Ligi Boulderowej 2016 zmierzyli się wspinacze z największą liczbą punktów. Na Groto, która była areną finałowych zmagań, panował duch prawdziwej rywalizacji w iście towarzyskim klimacie. 

CO TO JEST WLB?

Wrocławska Liga Bulderowa na stałe wpisała się już w kalendarz i krajobraz wrocławskiego wspinania. Są to zawody rozgrywane przez cały rok. W jego trakcie odbywają się kolejne etapy, które goszczą na ściankach wspinaczkowych takich jak: Fpinka, Tarnogaj, Zerwa, Eiger oraz znakomitych wrocławskich bulderowaniach: Groto i Fabryczna Boulder. Na każdej z tych aren na zawodników czeka kilkadziesiąt problemów do rozwiązania. Za każdy pokonany bald zakończony topem zawodnik otrzymuje punkty. Etap kończy się wyłonieniem najmocniejszych na danej ściance wspinaczy boulderowych, a wszystkie etapy wieńczy wielki finał, na którym rywalizują najwytrwalsi zwodnicy ze stalowym ściskiem.

FINAŁY 2016 NA GROTO

Boulderownia Groto (www.groto.pl) znana ze swego klimatu i przyjaznej atmosfery po raz piewszy gościła finały WLB. To przyjazne miejsce zaraz też wpłynęło na nastroje zawodników. Uśmiechy musiały jednak szybko zmienić się w grymasy zaciekłej walki, ponieważ przystawki autorstwa Michała Jendrzejewskiego łatwo nie puszczały do topu. W samych tylko eliminacjach do wielkiego finału wspinacze musieli pokonać aż 22 problemy. Całoroczna rywalizacja na kilku wrocławskich ściankach wyłoniła najlepszą grupę wrocławskich bulderowców. Żeby wejść do ścisłej czołówki potrzebny był jeszcze jeden wysiłek, w którym o sukcesie decydował każdy punkt. Warto wyjaśnić, że rywalizowano w 2 kategoriach podzielonych na trudności: w kategorii do 7A oraz w kategorii powyżej 7A, a panie i panowie rywalizowali oddzielnie. Na podium było zatem tylko kilka miejsc, a po przebiegu rywalizacji widać było, że chętnych do stania na pudle było znacznie, znacznie więcej.

liga boulderowa

WIELKI FINAŁ W FORMULE FLASH

Pełna emocji rywalizacja wyłoniła zawodników wielkiego finału WLB 2106. Na wspinaczy czekały teraz 4 świeżutkie problemy, które należało zrobić w godzinę. Każdy wspinacz sam decydował jak często i jak wiele razy wstawiał się w problem. Ta niekonwencjonalna formuła sprawiła, że finaliści szybko pozbyli się zawodniczej „napinki” i w klimacie dobrej zabawy dopingowali się wzajemnie. Dziewczyny doradzały chłopakom jak pokonać problemy wymagające czujnego i technicznego balansowania, a ci rewanżowali się paniom najlepszymi metodami strzału do topu. Czasem wszystko rozgrywało się na tym samym baldzie! O ostatecznym triumfie decydowały punkty w formule flash. Okazało się, że dopiero liczba oddanych prób pozwoliła zwycięzcom zająć miejsca na podium.

Wrocławską Ligę Boulderową 2016 zdominowały/-li:

w kategorii kobiet do 7A:

1. Julia Gawron

2. Gosia Bobnis

3. Anna Górna

w kategorii kobiet od 7A:

1. Majka Miezianko

2. Elena Yarova

3. Olga Medvedieva

4. Gosia Bożek

w kategorii mężczyzn do 7a:

1. Mateusz Kainiak

2. Krystian Szkoda

3. Marcin Cieśla

w kategorii mężczyzn od 7A:

1. Miłosz Kozik

2.Mikołaj Mielczarek

3. Krzysztof Palczyński

Nagrody dla najlepszych ufundowali sponsorzy Wrocławskiej Ligi Boulderowej, wśród których znajdują się Sklepy Górskie Skalnik oraz marka sprzętu wspinaczkowego VI.6+.

nagrody_skalnik

Kłęby finałowej magnezji już opadły, ale nie ma powodu do rozpaczy. Kolejny sezon WLB już wystartował. Od 13 lutego do 12 marca baldy czekają na ściance wspinaczkowej Eiger. Ligowe rozgrywki w kolejnych miesiącach przeniosą się na inne wrocławskie ścianki. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy i rywalizacji. Także ty możesz podjąć wyzwanie i przyłączyć się do kolejnej edcji imprezy, która zagościła już na dobre we Wrocławiu. Informacje dotyczące WLB znaleźć można na facebookowym fanpage’u ligi.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.