Korona Europy – najwyższe szczyty Europy
Pasja

Korona Europy – najwyższe szczyty Europy

Anna Śliwa / 18 sierpnia 2023

Na pewno wpadła Ci w uszy nazwa Korona Gór Polski. Najwyższe szczyty wszystkich górskich pasm naszego kraju to cel wielu turystów. Pewnie domyślasz się także, że takie „korony” ma też wiele innych państw. Tym razem chcę Ci jednak opowiedzieć o idei, która ma znaczenie większy zasięg. Przedstawiam Ci projekt o nazwie Korona Europy. Jej skompletowanie to spore wyzwanie, szczególnie logistyczne i jak na razie na liście zanotowano nazwiska jedynie czwórki Polaków. Ruszajmy w podróż przez Europę i jej góry.

Korona Europy – definicja i kontrowersje

Pierwsze skojarzenie z nazwą Korona Europy to zapewne najwyższe szczyty w Europie. Jest w tym sporo prawdy, ale definicję trzeba doprecyzować. Gdyby tak to zostawić, to ograniczamy się do alpejskich czterotysięczników i w zasadzie temat jest „pozamiatany”.

Korona Europy to najwyższe szczyty, ale wszystkich państw w Europie. Oznacza to tyle, że znajdziesz na niej zarówno trzy i czterotysięczniki, jak i wzgórza, które nie przekraczają nawet 300 m n.p.m. Europa jest niezwykle zróżnicowana krajobrazowo i w związku z tym, to co w jednym państwie jest niezauważalnym niemal wzniesieniem terenu, w innym będzie najwyższym punktem.

elbrus najwyższy szczyt rosji
Obecność Elbrusa w Koronie Gór Europy budzi kontrowersje. (fot. Rustam Altuev, Unsplash)

Lista Korony Europy liczy 46 nazw i jak się możesz domyślić nie jest jedną, jedyną i uznawaną przez wszystkich. Kontrowersje wynikają z kilku przyczyn:

 • kwestia Kosowa – nie wszystkie państwa uznają jego istnienie jako niezależnego państwa, ale znajduje się na liście
 • kwestia granic Europy – zależnie od tego jak poprowadzona jest granica w rejonie Kaukazu, Elbrus jest najwyższym europejskim szczytem Rosji lub nie. Gdy Elbrus zaliczany jest do Korony Europy staje się też jej najwyższym szczytem i tym samym wchodzi w skład Korony Ziemi
 • kwestia najwyższych szczytów państw europejskich, które leżą poza granicami Europy- z takimi przypadkami mamy do czynienia np. w Hiszpanii – najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpanii to Mulhacen, ale na Teneryfie w archipelagu Wysp Kanaryjskich należącym do Afryki wznosi się najwyższy szczyt tego państwa wulkan Teide. Podobnie jest z Turcją, której najwyższy szczyt Ararat leży w Azji, a za najwyższy szczyt w Koronie Europy uznawany jest Mahya Dagi w europejskiej części kraju.

Dyskusje o tych nieścisłościach prowadzą zarówno naukowcy, jak i zdobywcy szczytów. Na potrzeby tego tekstu przyjmuję granicę Europy pozostawiającą Elbrus w Azji oraz założenie przyświecające najczęściej spotykanej liście, że Korona Europy to najwyższe szczyty europejskich państw leżące w Europie.

Jeszcze poważniejszym przedsięwzięciem górskim jest Korona Ziemi. Możesz o niej przeczytać –> klikając tutaj.

Korona Europy: najwyższe szczyty państw Europy – lista

Jeśli masz ochotę zacząć kompletować Koronę Europy przyda Ci się na pewno lista szczytów, które do niej należą.

gerlach najwyższy szczyt tatr i szczyt korony europy
Najwyższy szczyt Słowacji i Tatr, Gerlach. (fot. Matej Drha, Unsplash)

Uszeregowałam je od najwyższego do najniższego, podając też wysokość i państwo w jakim się znajdują.

 1. Francja – Mont Blanc 4808 m n.p.m.
 2. Włochy – Mont Blanc 4808 m n.p.m. lub Mont Blanc de Courmayeur 4748 m n.p.m. Rozbieżność wynika ze spornego przebiegu granicy między Francją i Włochami. Według Włochów granica przechodzi przez najwyższy wierzchołek, według Francuzów znajduje się on w całości we Francji.
 3. Szwajcaria – Dufourspitze 4634 m n.p.m.
 4. Austria – Grossglockner 3798 m n.p.m.
 5. Hiszpania – Mulhacen 3479 m n.p.m.
 6. Niemcy – Zugspitze 2962 m n.p.m.
 7. Andora – Pic de Coma Pedrosa 2942 m n.p.m.
 8. Bułgaria – Musała 2925 m n.p.m.
 9. Grecja – Militikas (w Masywie Olimpu) 2918 m n.p.m.
 10. Słowenia – Triglav 2864 m n.p.m.
 11. Albania i Macedonia Północna – Korab 2764 m n.p.m. – szczyt znajduje się na granicy
 12. Kosowo – Djeravica 2656 m n.p.m.
 13. Słowacja – Gerlach 2655 m n.p.m.
 14. Lichtenstein – Virder Grauspitz 2599 m n.p.m.
 15. Rumunia – Moldoveanu 2544 m n.p.m.
 16. Czarnogóra- Zla Kolata 2534 m n.p.m.
 17. Polska – Rysy (wierzchołek NW) 2499 m n.p.m.
 18. Norwegia – Galdhøpiggen 2469 m n.p.m.
 19. Bośnia i Hercegowina – Maglić 2386 m n.p.m.
 20. Serbia – Midżur 2169 m n.p.m.
 21. Islandia – Oræfajökull 2110 m n.p.m.
 22. Szwecja – Kabnekaise 2097 m n.p.m.
 23. Ukraina – Howerla 2061 m n.p.m.
 24. Portugalia – Torre 1993 m n.p.m. (leżący na Azorach Pico ma 2351 m n.p.m., ale należy do Afryki)
 25. Rosja – Narodnaja 1895 m n.p.m.
 26. Chorwacja – Vrh Dinare 1831 m n.p.m.
 27. Czechy – Śnieżka 1603 m n.p.m.
 28. Wielka Brytania – Ben Nevis 1345 m n.p.m.
 29. Finlandia – Halti 1324 m n.p.m.
 30. Irlandia – Carrantuohill 1038 m n.p.m.
 31. Turcja – Mahya Dagi 1031 m n.p.m.
 32. Węgry- Kekes 1014 m n.p.m.
 33. Dania – Slættaratindur 880 m n.p.m.
 34. San Marino – Monte Titano 739 m n.p.m.
 35. Belgia – Signal de Botrange 694 m n.p.m.
 36. Luksemburg – Kneiff 560 m n.p.m.
 37. Kazachstan – bezimienny szczyt 509 m n.p.m. lub Iczka 259 m n.p.m.
 38. Mołdawia – Dealul Bălănești 428 m n.p.m.
 39. Białoruś – Góra Dzierżyńska 345 m n.p.m.
 40. Holandia – Vaalserberg 322 m n.p.m.
 41. Estonia – Suur Munamagi 317 m n.p.m.
 42. Łotwa – Gaizinkalns 312 m n.p.m.
 43. Litwa – Wysoka Góra 294 m n.p.m.
 44. Malta – Ta’Dmejrek 253 m n.p.m.
 45. Monako – punkt o wysokości 161 m n.p.m.
 46. Watykan – Wzgórze Watykańskie 75 m n.p.m.

Zdobywcy Korony Europy

Ponieważ skład listy Korony Europy zmieniał się w związku ze zmianami zachodzącymi w podziale politycznym Europy zmieniała się też lista jej zdobywców. Nie wszyscy też zdobywają szczyty według powyższego zestawienia, ale kierując się innymi podziałami geograficznymi, czy założeniami umieszczają na liście inne wierzchołki. Tak jest w przypadku Brytyjczyka Ginge Fullena, którego uważa się za pierwszego zdobywcę Korony Europy. Na jego liście to Elbrus jest najwyższym szczytem Rosji. W 2007 roku Koronę zebrała pierwsza kobieta, Brytyjka Rachel Crolla.

śniezka najwyższy szczyt czech korona europy
Na najwyższym szczycie Czech – Śnieżka. (fot. Instytut IMGW, Unsplash)

Na liście zdobywców Korony Europy jest pięcioro Polaków. Jako pierwszy szczyty skompletował po ponad 14 latach Krzysztof Kapes-Kowalski zdobywając ostatni szczyt w 2016 r., jako drugi Polak koronę tę zdobył Krzysztof Jankowski. Pierwszą Polką na liście jest z kolei Paulina Klonowska – Woźniak, która szczyty kompletowała w latach 2003-2019. Na jej liście zamiast Narodnej w Rosji znajduje się Elbrus. Dwoje pozostałych Polaków na liście zdobywców to Anita Polakowa, która Koronę ukończyła w 2019 r. po 30 miesiącach oraz Paweł Kośmiński, który dokonał tego w 2020 r., po 33 miesiącach przygody z Koroną Europy.

Zanim staniesz na najwyższych szczytach Europy, możesz zdobyć Koronę Gór Polski. Tę przygodę zacznij od przeczytania –> tego artykułu.

Jak zdobyć Koronę Europy

Jak widzisz z powyższego zestawienia Korona Europy obejmuje bardzo zróżnicowane szczyty. Różna jest także ich dostępność i wymagania, jakie należy spełnić podczas ich zdobywania. Dla typowych „górołazów” kompletowanie listy może być w wielu przypadkach nieco nużące. Najwyższe punkty Państw Bałtyckich czy Holandii to ledwie wzniesienia, z kolei zdobycie „dachu” Watykanu czy Monako wymaga po prostu pojechania do miast. Relatywnie trudnym do zdobycia jest najwyższy szczyt Kazachstanu. Podróż do tego kraju wymaga sporych nakładów w stosunku do samego efektu, jakim jest zdobycie szczytu.

Na drugim biegunie są szczyty wysokie, których zdobycie wymaga dopełnienia formalności i np. korzystania z opieki przewodników. Tak jest w przypadku wejść na Mont Blanc, gdzie obecnie przepisy są bardzo restrykcyjne oraz np. turystycznych wejść na Gerlach.

zugspitze najwyższy szczyt niemiec korona europy
Na niektóre szczyty Korony możesz wjechać – stacja kolejki na Zugspitze. (fot. Darko M., Unsplash)

Tym, co jest najbardziej potrzebne przy kompletowaniu listy do determinacja i świetna logistyka. Z drugiej strony możesz też potraktować tę listę jako pewien cel długoterminowy i wskazówkę, jakich szczytów i miejsc nie omijać podczas swoich podróży po Europie. Ze swojej strony mogę doradzić, by po prostu będąc w jakimś kraju dołączyć jego najwyższy punkt do listy miejsc do odwiedzenia. Może przyda się w przyszłości?

Jeśli natomiast zdobycie Korony Europy ma być Twoim celem, to bardzo dobrze go zaplanuj, pogrupuj szczyty w zestawy, które można „obskoczyć” podczas jednego wyjazdu i przede wszystkim sprawdzaj dokładnie, kiedy najlepiej na nie wchodzić. Satysfakcja na pewno będzie ogromna.


Listy, zestawienia, Korony działają na wyobraźnię. Skompletowanie najwyższych szczytów europejskich państw to duże wyzwanie i cel czasem na lata. Możesz potraktować tę listę jako wskazówkę, możesz przygotować swój własny projekt zdobywania „Korony”. Najważniejsze, żeby mieć przy tym frajdę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.