Jak wybrać skarpety na zimę
Porady

Jak wybrać skarpety na zimę

Anna Śliwa / 19 grudnia 2022

Jest zima więc musi być zimno. Na pewno znasz to zdanie z filmu Miś Stanisława Barei, które weszło do codziennego języka. Ale czy na pewno musi? Nawet podczas dłuższego przebywania na zewnątrz w mieście można zacząć odczuwać dyskomfort związany z marznącymi palcami u nóg i całymi stopami. A co dopiero na szlaku albo na nartach? Szybki marsz – w butach gorąco i wilgotno, stajesz na chwilę i czujesz, że zamarzasz. Wiesz co to znaczy? Przede wszystkim, że nie dobrałeś odpowiednich skarpet do panujących warunków. Dziś chcę Ci doradzić jak wybrać skarpety na zimę, na co zwrócić uwagę i jakie dzianiny sprawdzą się tu najlepiej.

Marznące stopy- zimowy problem na górskich szlakach

Skarpety wydają się nam mało istotnym bo niewielkim elementem odzieży. Ale często to właśnie od nich zależy nasz komfort, a nawet bezpieczeństwo w górach. Dlatego jeśli je kupujesz, zwróć uwagę na skład, konstrukcję oraz zalecenia dotyczące użytkowania. Inne skarpety sprawdzą się w ciepłych, a inne w chłodnych porach roku. Nie każde włókno będzie odpowiednie na niskie temperatury połączone z dużym wysiłkiem fizycznym.

Czy zastanawiasz się czasem dlaczego marzniesz właśnie w stopy, palce u nóg lub dłonie? Związane jest to z funkcjonowaniem naszego organizmu. Jego głównym zadaniem przy niskiej temperaturze jest utrzymanie ciepła w kluczowych dla przeżycia organach. Pewnie się już domyślasz, że końcówki kończyn do nich nie należą. Do palców u nóg i rąk, do stóp i dłoni dociera mniejsza ilość krwi, a co za tym idzie mniej ciepła.

Odpowiednie skarpety to podstawa zimowego komfortu (fot. Smartwool)

Do mniejszego dopływu ciepła do „końcówek” dodam drugi element układanki- wilgoć. Podczas wysiłku fizycznego robi nam się cieplej, a ciało wydziela pot. Stopy także. Pot to wilgoć, a wilgoć bardzo dobrze odprowadza ciepło na zewnątrz. I tu właśnie mamy kolejny problem. Nie dość, że do stóp dociera mniej ciepła gdy stoimy, to podczas ruchu pozbywamy się go przez stopy jeszcze szybciej. Wilgoć zostaje w skarpecie, a gdy przestajemy się ruszać zaczyna działać jak mokry, zimny kompres. Efektu możesz się domyślić od razu- zimne stopy.

Najważniejsze pytanie brzmi więc: czy można coś na to poradzić? Oczywiście, dobrać właściwe skarpety.

Skarpetki na zimę- zalety wełny merino

Aby zabezpieczyć stopy przed zimnem wybierz skarpety z wełną merino albo z dedykowanych na tę porę roku mieszanek syntetycznych. Zimą nie sprawdza się za to bawełna, która szybko chłonie wilgoć i bardzo wolno schnie. Skarpety z domieszką bawełny tylko spotęgują efekt mokrego kompresu i jeszcze szybciej doprowadzą do wychłodzenia stóp.

Producenci skarpet, stosują w skarpetach zimowych mieszanki wełny z włóknami syntetycznymi. Wełna owcza, w tym szczególnie z merynosów ma doskonałe właściwości termoregulacyjne, a przy tym sprawnie odprowadza wilgoć. Jej właściwości utrzymują się nawet, gdy jest wilgotna lub mokra. W kontekście zimowego użytkowania to cechy najważniejsze. Sprawiają one, że skarpety merino to doskonały zimowy wybór. Wełna jest też miękka, przyjemna w dotyku i ma właściwości antybakteryjne. Dzięki temu dłużej zachowuje świeżość i nie nasiąka nieprzyjemnym zapachem. Jej wadą jest jednak podatność na przecieranie.

Ten link przeniesie Cię do kategorii skarpety marino damskie.

Skarpety z wełną merino mają właściwości termoregulacyjne (fot. Smartwool)

Dlatego właśnie producenci dodają do wełny merino domieszki syntetyczne. Nie obawiaj się, gdy zobaczysz je w składzie skarpet Na Giean, Smartwool, Bridgedale czy Icebreaker. Sprawiają,że skarpeta staje się bardziej elastyczna, a jej trwałość dłuższa. Wśród syntetycznych domieszek znajdziesz m.in. Nylon, Lycrę, czy jak w przypadku skarpet Bridgedale polipropylenowe włókna Endurofil™.

Nie bez znaczenia jest tu także sposób łączenia ze sobą włókien naturalnych i syntetycznych. Producenci sięgają tu po najnowsze technologie, które pozwalają do maksimum wykorzystać właściwości poszczególnych włókien. Jedną z nich jest technologia Indestructawool™ stosowana w skarpetach Smartwool. Dzięki niej w strukturze dzianiny włókna wełny merino zostają umieszczone najbliżej skóry, gdzie ich właściwości są optymalnie wykorzystywane. Włókna syntetyczne umieszczone są na zewnątrz i odpowiadają za trwałość oraz elastyczność skarpetek.

Zobacz modele z kategorii skarpety merino męskie.

Skarpety w góry- konstrukcja ma znaczenie

Choć wełna merino jest królową zimowych skarpetek, to wielu producentów jak Stance, Bridgedale stosuje też mieszanki syntetyczne. Nie obawiaj się, że będziesz chodzić „w folii”.  Dzianiny takie opracowywane są w laboratoriach i mają właściwości termoregulacyjne. Z odpowiednio dobranym składem idą w parze stosowane technologie, w tym bodymapping. Pozwala on na umieszczenie stref o zwiększonej wentylacji tam, gdzie potrzebne jest szybkie odprowadzanie wilgoci.

Skarpety zimowe z wełny merino czy dzianin syntetycznych? (fot. Na Giean)

W skarpetach zimowych, zarówno z wełną merino, jak i syntetycznych ważne jest także odpowiednia amortyzacja oraz optymalnie rozmieszczone wzmocnienia. Zimą, gdy ubierasz cięższe buty lepiej sprawdzą się skarpety z większą amortyzacją na całej długości podeszwy. Warto też zwrócić uwagę na wzmocnienia w okolicach kostek i na piętach, które zmniejszają ryzyko otarć.

Bardzo ważne jest też upewnienie się jakie szwy zastosowano w skarpetach. O każdej porze roku, nie tyko zimą najlepiej sprawdzają się konstrukcje bezszwowe lub stosowanie płaskich szwów. To bardzo istotne ponieważ gruby, odstający szew potrafi dosłownie zmasakrować palce, a w ciężkim zimowym bucie stanie się to jeszcze szybciej.

Skarpety z membraną – bariera dla wody

Choć podstawowa ochrona stóp przed wodą i wilgocią pochodzącą z zewnątrz spoczywa na butach i stup tutach, to czasem funkcję tę muszą przejąć skarpety. Pewnie zdarzyło Ci się, że w śniegu buty przemokły albo śnieg dostał się do nich od góry. Jeśli chcesz jeszcze lepiej chronić stopy przed tego typu niespodziankami sprawdź skarpety Bridgedale z serii Storm Sock Heavy Boot. Posiadają membranę Hydro Tech™, która zatrzymuje wodę, a jednocześnie odprowadza wilgoć powstałą podczas ruchu. W ich dwuwarstwowej strukturze, najbliżej ciała znajduje się dzianina z wełną merino o właściwościach termoregulacyjnych, natomiast na zewnątrz włókna syntetyczne i membrana poliuretanowa o wodoodporności 10000 mm.  

Skarpety narciarskie – komfort na stoku i narciarskiej trasie

O tym, że skarpety to podstawa zimowego komfortu doskonale wiedzą narciarze. Jeśli białe szaleństwo to także Twoja bajka musisz dobrać właściwe skarpety, aby nie nabawić się odmrożeń palców u nóg oraz nie wychłodzić się zbyt szybko.

Skarpety narciarskie – komfort podczas wyzwań na stoku (fot. Smartwool)

W sklepach znajdziesz skarpety narciarskie z wełną merino oraz wykonane z mieszanek syntetycznych. Produkują je m.in. takie marki jak Smartwool, Bridgedale, Dynafit, Icebreaker czy Stance. Podobnie jak w przypadku skarpet w góry nie musisz się bać słowa syntetyczny. Stosowane obecnie włókna to niemal kosmiczne technologie, które doskonale odprowadzają wilgoć i mają właściwości termoregulacyjne. Jeśli wolisz włókna naturalne, to znów najlepsza będzie wełna merino wzmocniona syntetycznymi dodatkami takimi jak Lycra, Nylon czy  polipropylen.

W przypadku skarpet na narty ważna jest ich długość. Muszą sięgać pod kolano tak, by współpracowały z wysokimi butami narciarskimi. Ubranie niskich skarpet do butów narciarskich może skończyć się bolesnymi otarciami. Wybierając skarpetki na stoki i szlaki narciarskie upewnij się czy mają odpowiednie wzmocnienia w miejscach najbardziej narażonych na przecieranie oraz w okolicach kostki oraz czy dają dobre wsparcie łukowi stopy, co przydaje się przy dynamicznej jeździe. Bardzo pomocna jest też odpowiednia konstrukcja cholewki i ściągacza  zapobiegająca zsuwaniu się i przekręcaniu skarpet w czasie intensywnego ruchu.


Zima to czas, gdy szczególnie warto zadbać o stopy. Wybierając zimowe skarpety w góry czy skarpety narciarskie kieruj się zawsze ich składem i opisanym przez producenta przeznaczeniem. Skarpety merino, z domieszkami syntetycznymi oraz z syntetycznych włókien o właściwościach termoregulacyjnych sprawią, że Twoje stopy będą zabezpieczone przed zimnem. A to przełoży się na większy komfort oraz bezpieczeństwa podczas zimowych wyzwań w terenie.

Zobacz wszystkie skarpety trekkingowe męskie lub skarpety trekkingowe damskie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.