Karimata turystyczna – jak wybrać
Jak wybrac karimate turystyczną
Porady

Karimata turystyczna – jak wybrać

Redakcja skalnik.pl / 20 listopada 2019

Wyborowi odpowiedniego namiotu czy śpiwora poświęca się zwykle dużo czasu. Zakup karimaty często natomiast traktuje się po macoszemu. Czy jednak faktycznie każda karimata zapewni ci równie dobry sen?

Zmęczony turysta to zły turysta. Bez dobrego wypoczynku można tylko, o ironio, śnić o rekordowo szybkim wejściu na szczyt. Jak jednak się wyspać, kiedy od ziemi ciągnie chłodem? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi karimata turystyczna. Jak ją wybrać, by zapewnić sobie spokojny sen pod namiotem?

Karimata karimacie nierówna

Na pierwszy rzut oka większość karimat wygląda podobnie. Ot, długi prostokąt z pianki. Jak jednak zazwyczaj bywa ze sprzętem górskim, diabeł tkwi w szczegółach. Czym różni się więc jedna karimata od drugiej?

Karimata turystyczna

Większość karimat wygląda podobnie: rulon przytroczony do plecaka

Grubość karimaty

Grubsza karimata do spania to lepsza izolacja od podłoża, ale jednocześnie większa waga. Na szczęście, nawet grube karimaty są stosunkowo lekkie, więc jeśli nie starasz się maksymalnie odchudzić plecaka, możesz spokojnie zdecydować się na nieco grubszą matę.

Rodzaj pianki

Karimata turystyczna może być wykonana z odpowiednio uformowanej pianki PE (polietylenowej), PU (poliuretanowej) lub EVA. Najtańsze karimaty są zrobione z jednej warstwy pianki PE. O wiele lepszymi właściwościami cechuje się pianka EVA. Ma ona zamknięte pory, dzięki czemu nie przepuszcza wody. Jest także bardzo sprężysta i nie odkształca się nawet po wielokrotnym używaniu.

Liczba warstw

Karimata do spania może składać się z różnej liczby warstw. Jednowarstwowa mata jest najlżejsza i zajmie najmniej miejsca, ale zapewni o wiele gorszą izolację niż dwu- czy trójwarstwowa karimata.

Folia aluminiowa

Jeśli zależy ci na komforcie termicznym, zdecyduj się na karimatę wzmocnioną srebrną folią aluminiową. Pamiętaj jednak, by taką matę kłaść folią do góry. Zadaniem folii aluminiowej jest bowiem odbijanie promieniowania cieplnego twojego ciała. Izolację od podłoża ma z kolei zapewnić pianka.

Karimata do namiotu wyposażona w folię aluminiową ma dodatkowo większą wytrzymałość.

Karimata z folią

Niektóre karimaty pokryte są folią, aby odbijać promieniowanie cieplne emitowane przez ciało

Struktura karimaty

Obecnie coraz więcej karimat posiada perforowaną strukturę (powierzchnia nie jest zatem jednolita, lecz składa się z naprzemiennych górek i dołków). Zapewnia to lepszą izolację termiczną, ponieważ w zagłębieniach dłużej utrzymuje się warstwa ogrzanego powietrza. Dodatkowo dzięki perforacji nawet gruba karimata do spania zachowuje niską wagę. Perforowana struktura zapobiega też ślizganiu się śpiwora na karimacie.

Karimata turystyczna camping

Perforowana struktura karimaty zapewnia lepszą izolację termiczną

R-Value

Co prawda współczynnik R-Value jest częściej używany w przypadku mat samopompujących (określanych niekiedy błędnie mianem „karimata samopompująca”), ale niektórzy producenci zamieszczają informację o wartości R-Value także przy karimatach. Czym jest ten tajemniczy współczynnik R-Value? Określa on stopień izolacji cieplnej i może mieć wartość od 1 do 10. Im wyższa wartość tym lepsze zabezpieczenie przed chłodem.

Karimata do namiotu o R-Value wynoszącym 2 wystarczy jedynie na letnie biwaki. Szukając 3-sezonowych mat, wybierz taką o współczynniku od 2 do 4. Karimata całoroczna powinna mieć R-Value wynoszący 4 lub więcej.

Dla przykładu lekka trzysezonowa karimata turystyczna Ridgerest Solite firmy Therm A Rest (jeden z czołowych producentów karimat) ma R-Value równe 2,8.

Kiedy przyda się karimata składana

Myśląc karimata, masz zapewne w głowie obraz podłużnego rulonu przytroczonego do plecaka. Obecnie jednak klasyczna zwijana karimata do spania to nie jedyna możliwość. Na rynku są bowiem dostępne także maty składane.

Karimata składana to dobre rozwiązanie dla tych turystów, których denerwuje długi rulon odstający od plecaka. Taka mata jest złożona z prostokątnych elementów, które składa się jak harmonijkę. Co prawda, nawet karimata składana zajmuje po złożeniu zbyt dużo miejsca, by zmieścić ją do wnętrza plecaka, ale wygodne przymocowanie jej na zewnątrz jest nieco łatwiejsze niż w przypadku klasycznej karimaty.

Karimata składana jest dostępna na przykład w ofercie firmy Naturehike. Egg Crate Folding Mat to lekka karimata do namiotu ze strukturą w kształcie wytłoczki. Dzięki panelowej konstrukcji możesz składać taką matę, nie obawiając się jej zniekształcenia.

Karimata składana przytroczona do plecaka

Karimata składana zwija się jak harmonijka

Materac, mata samopompująca czy karimata do namiotu

Warto pamiętać, że karimata nie jest wcale jedynym rozwiązaniem, kiedy jedziesz pod namiot i potrzebujesz czegoś, co zapewni ci wygodny sen. W czasie dłuższego biwaku dobrze sprawdzi się materac turystyczny, a kiedy zależy ci na czymś, co zajmie po złożeniu mało miejsca w plecaku, mata samopompująca będzie strzałem w dziesiątkę.

Poniższa tabela prezentuje najważniejsze wady i zalety każdego z wymienionych wcześniej rozwiązań:

Zalety Wady
Karimata
 • lekka
 • odporna na uszkodzenia mechaniczne (w karimacie nie ma co się zepsuć)
 • tania
 • jej rozłożenie jest bardzo proste i szybkie
 • łatwa do wyczyszczenia (wystarczy ścierka i woda)
 • niski komfort spania
 • gorsza izolacja od podłoża niż w innych rozwiązaniach
 • duży rozmiar po spakowaniu (nawet karimata składana będzie musiała być raczej przytroczona do plecaka w czasie transportu)
Materac turystyczny
 • wysoki komfort spania nawet na nierównej powierzchni
 • bardzo dobra izolacja od podłoża
 • po spuszczeniu powietrza zajmuje najmniej miejsca
 • napompowanie materaca zajmuje dużo czasu
 • pompka (potrzebna, jeśli nie chcesz polegać jedynie na sile swoich płuc) stanowi dodatkowe obciążenie
 • bardzo narażony na uszkodzenia
Mata samopompująca
 • niewielkie wymiary po złożeniu
 • duży komfort spania
 • świetna izolacja od podłoża
 • dość szybkie i łatwe rozkładanie
 • cięższa niż karimata czy materac
 • narażona na uszkodzenia (choć nie tak bardzo jak materac – po przebiciu mata nadal zachowuje część właściwości termoizolacyjnych)
 • spuszczanie powietrza jest dość czasochłonne
 • droga

Mimo dostępności innych rozwiązań karimata turystyczna nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na grubość, rodzaj i strukturę pianki. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaką jakość snu zapewni dana karimata do namiotu i dobierzesz model zgodny z twoimi wymaganiami.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.