Karimaty turystyczne

- Marka
- Cena
- Kolor
Karimaty - niezastąpione podczas outdoorowych wypraw
Karimata jest najpopularniejszą formą odizolowania się od podłoża podczas snu poza domem. Na rynku jest wiele modeli karimat, które różnią się od siebie grubością, sprężystością, wielkością oraz dodatkową izolacją. Na półkach sklepowych znajdziesz karimaty Naturehike czy Therm-a-rest. Wybór turystycznego izolatora często sprowadza się do decyzji czy inwestujemy w karimatę, materac turystyczny czy matę samopompującą. Każde z tych trzech ma swoje plusy i minusy.
Wiemy jednak jedno: zaopatrzenie się w tego typu akcesorium jest niezbędne, jeśli pod namiotem lub pod gwiazdami chcesz komfortowo spędzić noc, optymalnie się zregenerować i przygotować swoje ciało do kolejnego dnia pełnego intensywnego wysiłku. Karimata trekkingowa to najbardziej ekonomiczna z dostępnych opcji, a przy tym rozwiązanie najbardziej uniwersalne i odpowiednie do wszelkich przygód w outdoorze. Dzięki zastosowanym materiałom jest lekka (nawet grubsza i lepiej izolująca karimata zimowa), a przy tym pozwala na wygodne zwijanie, dzięki czemu zdecydowanie wygrywa w kategorii wygodnego transportowania z miejsca na miejsce w czasie wielodniowych trekkingów z plecakiem, wyposażonym zazwyczaj w dedykowane do przymocowania jej uchwyty. Dobrym zamiennikiem dla tego typu produktu jest także karimata składana; dzięki segmentowej konstrukcji podzielonej na kilka prostokątnych części możesz błyskawicznie złożyć ją do kompaktowej formy i tak samo, jak wariant tradycyjny, przypiąć do plecaka.
Maty do siedzenia w górach
W tej kategorii sklepu znajdziesz także inne, podobne produkty. Wybierając się w teren możesz chcieć zaopatrzyć się w akcesorium, które z pewnością nie raz widziałeś u doświadczonych turystów. Mata do siedzenia w góry, bo to o niej mowa, nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale bez wątpienia umili Ci czas spędzony w terenie. Materiałem i konstrukcją podobna do standardowej maty trekkingowej ma znacznie mniejsze wymiary i nierzadko składaną, segmentową konstrukcję. W terenie posłuży Ci za wygodne siedzisko, gdy pragniesz odizolować się od chłodu podłoża lub zapewnić sobie więcej wygody. Rozwiązanie tego typu jest popularne zarówno wśród turystów i pasjonatów gór jak i wspinaczy skałkowych, którzy pod ścianą w różnych warunkach pogodowych spędzają zazwyczaj wiele długich godzin. Mata do siedzenia jest na tyle lekka, że z powodzeniem może być mocowana do plecaka trekkingowego podczas wędrówek, ale świetnie spełni swoją rolę także podczas rekreacyjnych wypadów za miasto czy spotkań w parku z przyjaciółmi.
Z czego zrobiona jest karimata
Karimata wykonana jest z elastycznych, spienionych tworzyw sztucznych. Wśród dostępnych modeli na rynku można je podzielić na karimaty z dodatkową izolacją lub nie. Karimaty z izolacją, oprócz pianki posiadają po stronie zewnętrznej, przeznaczonej do kontaktu z podłożem, cienką warstwę z folii aluminiowej, najczęściej usieciowanej, dla zwiększenia jej wytrzymałości mechanicznej. Natomiast te karimaty bez warstwy folii aluminiowej mają gorsze właściwości izolujące, dlatego polecane są do użytkowania w okresie ciepłym, letnim. Najczęstszą grubością karimat jest od 1 cm do 1,8 cm. Im karimata jest grubsza, tym jest bardziej wygodna, lepiej izoluje od podłoża, szczególnie, gdy posiada warstwę z folii aluminiowej. Zazwyczaj te grubsze karimaty są zbudowane z dwóch lub trzech rodzajów tworzyw, o różnej sprężystości i gęstości, co daje większy komfort termiczny snu. Często spotykane są modele z zewnętrzną warstwą wyściełającą wykonaną z pianki EVA. Cieńsze karimaty są najczęściej z jednego rodzaju pianki, dlatego są gorszymi izolatorami lub dają mniejszy komfort spania. Najchętniej używane latem podczas turystyki pieszej, ponieważ są o wiele mniejsze po zwinięciu i lekkie, dlatego często są przypinane do plecaka, nie dając praktycznie żadnego ciężaru dla niosącego. Są również modele cienkie, jednowarstwowe do użytku podczas warunków zimowych, dobrze izolują, ale nadal dają mały komfort podczas snu. Takie cienkie i lekkie „zimowe” karimaty są używane przez osoby uprawiające wspinaczkę czy wyprawy wysokogórskie.
Karimata składana czy tradycyjna
Podstawowym kształtem karimaty jest wydłużony prostokąt, który wynika z kształtu naszego ciała. Produkowane są też kształty o ściętych rogach, przypominające śpiwór typu mumia. Karimata ze ściętymi rogami to najczęściej bardzo lekka, zaawansowana wersja wyprawowa, a taki kształt ogranicza wagę, która nie obciąża „wyprawowca”. Można też spotkać, chodź nie często, karimaty składające się z prostokątnych elementów, które składane są poszczególne panele, jak harmonijka. Jest to tzw. karimata skadana. Ich waga i mało poręczny kształt jest powodem rzadkości ich występowania. Struktura karimat jest zróżnicowana. Producenci stosują różne specjalne żłobienia, która mają poprawiać termikę, od strony mającej kontakt najczęściej ze śpiworem. Ważnym atutem karimat jest ich waga. I to ona jest głównym powodem ich popularności wśród turystów. Rodzaje tworzyw sztucznych, w tym spienionego tworzywa o zamkniętych porach i dobrych parametrach izolujących oraz małej wadze, karimaty zawładnęły rynkiem, zastępując wszelkie grube materace dmuchane czy po prostu zwykłe koce.
Zalety karimaty
Podstawowym atutem karimat jest ich waga, natomiast wadą małe możliwości kompresji. Typ budowy oraz jej długość, to po zwinięciu wałek, od 12 do nawet 23 cm, przy długości od 50 do 65 cm, w zależności od szerokość i grubość maty jaką wybraliśmy. Najlepszą formą przenoszenia karimat jest jej przytroczenie do plecaka, ponieważ wewnątrz zajęłaby zbyt dużą ilość miejsca. Należy pamiętać, że karimata noszona na zewnątrz plecaka jest narażona na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, dlatego dobrze zaopatrzyć się w pokrowiec do niej. Ich zaletą jest również cena, ponieważ są znacznie tańsze od materaców i mat samopompujących. W zależności od pory roku i warunków, można wybrać wersję cieńszą lub grubszą. Cztero i trzywarstwowe karimaty doskonale sprawdzą się w zimne noce, a dwuwarstwowe w cieplejsze.