Kask wspinaczkowy – jak wybrać
Porady

Kask wspinaczkowy – jak wybrać

Ola i Mariusz Robak / 30 kwietnia 2021

Będąc w skałach raczej ze świecą szukać wspinaczy używających kasku wspinaczkowego. Częściej takie osoby spotkamy przy wspinaczce wysokogórskiej, czy na via ferratach. Dlaczego? Ciężko nam jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Po części wynika to z wygody, z mody, a także pozornego mniejszego ryzyka w niskich skałkach. Osobiście zalecamy używanie kasku przy każdym rodzaju wspinaczki, bo dysk twardy niewymienny trzeba chronić.


Jeżeli czytasz dalej, znaczy że zdecydowałeś się wybrać kask wspinaczkowy. I bardzo dobrze! Kask do wspinaczki to podstawa bezpieczeństwa. Jego odpowiednie dopasowanie jest bardzo ważne i nie należy go traktować pobłażliwie. Wyboru nie należy opierać na jednym czy dwóch kryteriach. Warto zwrócić uwagę na więcej elementów, nawet te najdrobniejsze. Głowa to wrażliwa część ciała, dlatego każdy niedopasowany element będzie nas irytował. W tym tekście podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku.

Po co kask wspinaczkowy?

Jak już wspomnieliśmy, kaski wspinaczkowe są podstawą bezpieczeństwa przy działaniu. Chronią naszą głowę przed uderzeniami w skałę i spadającymi kamieniami czy sprzętem. Jak pokazuje nasze doświadczenie, takie sytuacje wcale nie są rzadkością. Luźno leżący kamień bardzo łatwo strącić, a ten po rozpędzeniu potrafi porządnie uszkodzić ciało lub nawet zabić. Kask wspinaczkowy porównalibyśmy do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Wszyscy je zapinamy, choć tak naprawdę liczymy na to, że nigdy nam się nie przydadzą. Tak samo jest z kaskiem. Przez całe lata działalności górskiej może wam się nie przydać. Tego wam oczywiście życzymy, jednak nie bagatelizujcie ryzyka i chrońcie swoją głowę.

kask wspinaczkowy także dla asekurującego
Kask podczas wspinaczki przyda się także asekurującemu. Strącony przez partnera kamień, urwanych chwyt, upuszczony karabinek – repertuar zagrożeń jest spory.
(fot. Claudia Ziegler, Edelrid)

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku do wspinaczki?

Można wymienić wiele elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru kasku. W zależności od potrzeb niektóre z nich będą bardzo istotne, inne będą zwyczajnie przydatne w działaniu, a jeszcze inne zupełnie zbędne czy pomijalne. Zestawiamy wam wszystko, na co uważamy że warto zwracać uwagę, jednak szukając kasku dla siebie zastanówcie się, na których parametrach wam najbardziej zależy i na ich podstawie wybierajcie model dla siebie.

Konstrukcja kasku wspinaczkowego, waga i wytrzymałość

Jednym z pierwszych istotnych elementów wyboru kasku będzie decyzja na temat jego konstrukcji. Na rynku można spotkać trzy rodzaje kasków:

  • kask piankowy (EPS)
  • kask hybrydowy (skorupowo-piankowy)
  • kask skorupowy (ABS)

Wybór konstrukcji zależy od indywidualnych preferencji i planowanego zastosowania kasku. Czym różnią się te rozwiązania?

  • Pianka jest delikatniejsza od skorupy, dlatego kaski piankowe najłatwiej uszkodzić. Najczęściej pod wpływem uderzenia następuje odkształcenie, które wyklucza kask z dalszego użytkowania.
  • Kaski piankowe są dużo lżejsze i z tego też względu wygodniejsze.
  • Skorupa jest bardziej wytrzymała na zarysowania i może przyjąć więcej mniejszych uderzeń, a co za tym idzie dłużej nam posłuży.
  • Rozwiązania hybrydowe łączą trwałość skorupy z zewnątrz z zaletami pianki wewnątrz. Są to najbardziej uniwersalne kaski.
  • Kaski zawierające piankę są cieplejsze niż te, które są zrobione z samej skorupy.
  • Kaski piankowe i hybrydowe sprawdzą się przy praktycznie każdej działalności górskiej. Kaski tylko skorupowe mają nieco mniej zastosowań (sprawdzają się na przykład świetnie w jaskiniach czy pracach wysokościowych).

Przykładem kasku piankowego może być kask wspinaczkowy Petzl Sirocco czy Black Diamond Vapor. Kaski hybrydowe są najbardziej liczną grupą kasków na rynku. Przykładami takich kasków są Black Diamond Half Dome czy Climbing Technology Galaxy. Przykładem kasku skorupowego jest kask Camp Titan czy Petzl Panga.

Kask wspinaczkowy – wygoda i dopasowanie

Wybór konkretnego modelu kasku polecamy zacząć od przymierzenia. Niewygodny kask do wspinaczki będzie irytujący, a złe dopasowanie może zmniejszać bezpieczeństwo. Poza tym mniej chętnie będziemy go zakładać i będziemy bardziej skłonni do działania bez kasku. Wygodny kask to taki, o którym potrafimy zapomnieć że mamy go w ogóle na głowie. Kaski najczęściej występują w dwóch rozmiarach i dodatkowo posiadają system regulacji. Jak sprawdzić czy kask jest dobrze dopasowany? Załóż kask i przy odpiętym pasku podbródkowym wykonaj lekki skłon i lekko potrząsaj głową. Dobrze pasujący kask nie powinien wówczas spadać z głowy. Dodatkowo przy wkładaniu kasku nie powinieneś czuć punktowego ucisku głowy.

System regulacji i rodzaj zapięcia

Zwróć uwagę na system regulacji obwodu i zapięcie pod brodą. Sprawdź czy są dla ciebie wygodne, łatwe w obsłudze (najlepiej jedną ręką i w rękawiczkach) oraz intuicyjne. Regulacja i zapinanie kasku nie powinna sprawiać nam problemów. Często system regulacji (a także sam kask) jest wyposażony w dodatkowe pianki, które zwiększają komfort. Warto także zwrócić uwagę na możliwość ich czyszczenia. W niektórych modelach można te pianki wyciągnąć i wyprać.

W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić wam uwagę na ciekawe rozwiązanie, które posiada kask wspinaczkowy damski Petzl Elia. Tylna część systemu regulacji jest wyprofilowana tak, aby swobodnie mieścić kucyk. Bardzo sprytne i przydatne!

Dopasowanie i rodzaj zapięcia są ważne dla satysfakcji z użytkowania.
Mariusz testuje kask marki Climbing Technology. (fot. Ola Robak)

Wentylacja

Jeżeli planujesz działalność w upalne dni, w które głowa będzie się intensywnie pocić, zwróć uwagę by kask miał wentylację. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza zmniejszysz ryzyko udaru słonecznego i przegrzania oraz zwiększysz komfort użytkowania. Jeżeli w planach masz wspinaczkę zimą lub chodzenie po jaskiniach, wybierz raczej kask bez wentylacji lub z zasuwkami. Takie rozwiązanie pozwala na wentylację w zależności od potrzeb. Zimą wentylacja z jednej strony będzie powodować większe odczuwanie chłodu, a odłamki lodu mogą wpadać przez otwory wentylacyjne. Jeżeli jednak planujecie wspinać się w czapce pod kaskiem, wentylacja może być zbawienna.

Uchwyt na czołówkę

Praktycznie każdy kaski do wspinaczki aktualnie posiadają uchwyt na czołówkę. Są to najczęściej cztery albo trzy zaczepy, o które zahacza się paski czołówki. W niektórych modelach można także spotkać zaczep znany z kasków narciarskich, czyli elastyczną gumkę montowaną na haczyk. Takim przykładem jest kask wspinaczkowy Petzl Sirocco. Wybierając kask górski dla siebie warto przymierzyć do niego swoje czołówki i sprawdzić, czy odpowiada nam sposób montowania pasków.

Czy uchwyt na czołówkę jest potrzebny? Według nas tak, nawet gdy nie planujemy nocnych działań. Nigdy nie wiadomo, jak bardzo nam się przeciągnie wspinaczka i czy nie będziemy musieli skorzystać ze źródła światła. W przypadku braku uchwytu montaż czołówki na kasku jest znacznie utrudniony. Nieliczne modele, głównie ultralekkie, nie posiadają uchwytu na czołówkę. Przykładem może być kask wspinaczkowy Black Diamond Vapor.

Kompatybilność kasku wspinaczkowego z okularami

Warto również przymierzyć kask z okularami przeciwsłonecznymi czy korekcyjnymi. Zwróć uwagę, czy daje się je wygodnie założyć i nosić oraz czy nie czujesz ucisku i dyskomfortu. Przyjrzyj się także, czy przy ewentualnym mocnym uderzeniu nie wystąpi ryzyko wbicia elementów okularów w głowę.

Wygląd i kolor kasku

Czy wygląd kasku ma znaczenie? Naszym zdaniem ma. Jeżeli źle wyglądamy w kasku, mniej chętniej go zakładamy. Dlatego polecamy wybrać taki model, w którym dobrze wyjdziesz na zdjęciach! Tak dla pewności, że będziesz go zakładał. Kolor wbrew pozorom też może mieć znaczenie. Ciemne kolory szybciej się nagrzewają, więc jeżeli wybierasz się w rejony z dużą ilością słońca, wybierz raczej jasne kolory. Bardziej intensywne barwy są również lepiej widoczne w skale.

kask wspinaczkowy dziecięcy edelrod
Żeby kask dobrze chronił głowę, musi być dobrze dopasowany i stabilny. Właśnie dlatego dzieci powinny korzystać z dedykowanych modeli. (fot. Edelrid)

Jaki kask wspinaczkowy dla dzieci?

Wielu klientów zastanawia się jak wybrać kask wspinaczkowy dla dziecka. Niestety modeli kasków dziecięcych jest zdecydowanie mniej. Kierujcie się tymi samymi kryteriami, co przy wyborze kasku dla siebie. Kaski dla dzieci poza rozmiarem nie różnią się niczym od kasków dla dorosłych.

Jednocześnie, jak pisaliśmy na samym początku, dopasowanie kasku jest ważnym elementem bezpieczeństwa. Dlatego nie zalecamy zakładania kasków dla dorosłych dzieciom. Mimo, że wyglądają w nich pociesznie, nie jest to dla nich bezpieczne rozwiązanie. Zainwestujcie w bezpieczeństwo swojego dziecka. Przy wyborze kasku dla swoich pociech zwróćcie szczególną uwagę, by kask nie zasłaniał im widoku, nie ograniczał ruchów oraz nie przesuwał się swobodnie względem głowy. System regulacji obwodu głowy powinien dobrze przylegać. Sprawdźcie także czy pasek podbródkowy można zapiąć tak, aby dziecko nie mogło go bez rozpięcia ściągnąć z brody.

 

Ola w kasku Elia marki Petzl (fot. Sebastian Radziszewski)

Wybór kasku to sprawa bardzo indywidualna, dlatego konieczne jest po prostu mierzenie i znalezienie tego właściwego. Przez wiele lat mieliśmy przyjemność testować wiele różnych modeli kasków. Mariusz aktualnie używa trzech modeli – Black Diamond Vector (głównie na via ferraty), Petzl Meteor (do wszelkiej wspinaczki) oraz Petzl Vertex Vent (do działań jaskiniowych). Kasku Meteor nie zamieniłby na żaden inny, jest zdecydowanie jego faworytem i może w nim działać całymi dniami. Ola natomiast używa kasku Petzl Elia do wspinaczki i na via ferraty oraz Petzl Vertex Vent w jaskiniach.

 

Zobacz jeszcze, jaki kask poleca Denis Urubko.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.