Korona Gór Polski: Mogielica
Pasja

Korona Gór Polski: Mogielica

Anna Śliwa / 22 czerwca 2023

Leżąca w Beskidzie Wyspowym, Mogielica zachwyca piękną sylwetką, którą oglądać można z różnych punktów w bliższej i dalszej okolicy. Wznoszący się na wysokość 1170 m n.p.m. szczyt zaliczany do Korony Gór Polski można zdobyć podczas kilkugodzinnej wycieczki. Duża liczba szlaków w tym rejonie pozwala też włączać Mogielicę do dłuższych wędrówek przez Beskid Wyspowy. Jeśli masz w planach wejście na Mogielicę, pokażę Ci jak możesz to zrobić.

Beskid Wyspowy – wycieczki nad morzem chmur

Nazwa Beskid Wyspowy bardzo dobrze oddaje charakter tej części polskich Beskidów. Nie znajdziesz tu niemal w ogóle znanych na przykład z Beskidu Sądeckiego, Gorców czy Bieszczadów długich, ciągnących się kilometrami grzbietów, którymi można wędrować nawet kilka godzin. O nie! Beskid Wyspowy to trud, pot… no może nie łzy, ale na pewno wiele solidnych podejść. Tworzą go pojedyncze masywy (wyjątkiem jest Pasmo Łososińskie), o stromych zboczach, poprzecinane głębokimi dolinami potoków oraz przełęczami.

Widok na Beskid Wyspowy z wieży widokowej na Mogielicy (fot. Anna Śliwa)

Beskid Wyspowy jest wymagający kondycyjnie ze względu na ciągłe podejścia i zejścia. Dlatego najwięcej turystów decyduje się na wycieczki na pojedyncze szczyty podczas krótkich, kilkugodzinnych wycieczek. Model ten wspierany jest mocno przez lokalne władze, które w ostatnich latach postawiły na budowę w Beskidzie Wyspowym wież widokowych. Stanęły one na Mogielicy (nowa wieża oddana do użytku w 2022 r.), Modyni, pod szczytem Jaworza w Paśmie Łososińskim oraz na Skiełku, a w planach są kolejne. Chętnie odwiedzanym i niezwykle malowniczym punktem widokowym jest też  Ćwilin z rozległą Polaną Michurową.

Tworzące Beskid Wyspowy góry nabierają szczególnego uroku podczas inwersyjnej pogody. Gdy w dolinach zalegają mgły zalesione szczyty wznoszące się ponad nimi wyglądają rzeczywiście jak wyspy na skłębionym morzu chmur.

Mogielica – parkingi i noclegi

Mogielica leży w południowej części Beskidu Wyspowego między Jurkowem, Słopnicami, Przełęczą Rydza Śmigłego i Kamienicą Gorczańską.

Parkingi pozwalające na wejście na Mogielicę znajdują się przy szlakach turystycznych:

 • w Jurkowie, niedaleko kościoła przy szlaku niebieskim
 • na Przełęczy Rydza Śmigłego przy szlaku zielonym
 • niedaleko Przełęczy Słopnickiej, w przysiółku Wyrębiska przy szlaku zielonym – jest tu też punkt informacji turystycznej oraz wiaty przeznaczone do odpoczynku. W punkcie oprócz pobrania map i informatorów, można kupić domowe ciasto, chleb i inne lokalne przysmaki
 • w przysiółku Szczawy Gryblówka, przy drodze nr 968 i szlaku niebieskim.

Dla osób, które chciałyby zaznać w Beskidzie Wyspowym schroniskowej atmosfery nie mam dobrych wieści. Schronisk tu zwyczajnie nie ma. W rejonie Mogielicy, w okolicznych miejscowościach można znaleźć nocleg w gospodarstwach agroturystycznych oraz niewielkich pensjonatach. Latem na południowo-zachodnim grzbiecie prowadzącym z Mogielicy przez Przełęcz Przysłopek na Krzystonów i Jasień działa Studencka Baza Namiotowa na Polanie Wały prowadzona przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic.

beskidy panorama z mogielicy
Poranny widok z wieży na Mogielicy (fot. Anna Śliwa)

Niektórzy turyści wybierają także nocleg pod szczytem Mogielicy, na Polanie Stumorgowej. W jej górnej części znajduje się wiata z ławami. Wokół wiaty często można spotkać namioty i płonące ogniska. Nie jest to jednak oficjalne miejsce biwakowe, nie ma tu też źródła wody.

Jak przygotować się do wycieczki

Niezależnie od tego, z której strony zamierzasz wejść na Mogielicę, cała wycieczka wraz z powrotem nie powinna zająć więcej niż 5-6 godzin. Dlatego przygotuj się do niej tak, jak do każdego innego jednodniowego wyjścia. Pamiętaj o zabraniu kurtki przeciwdeszczowej, bluzy, a latem koniecznie nakrycia głowy chroniącego przed słońcem.

Ponieważ na szlaku nie ma schronisk ani punktów gastronomicznych, a także źródeł zabierz ze sobą odpowiednią ilość jedzenia oraz napojów. Szczególnie podczas upałów pamiętaj o większej ilości wody ponieważ strome, dość męczące podejścia mogą spotęgować pragnienie.

Teren Beskidu Wyspowego objęty jest działaniem Podhalańskiej Grupy GOPR. Wychodząc na szlak koniecznie zainstaluj w telefonie aplikację Ratunek oraz wpisz numer alarmowy do GOPR.

Mogielica – Polana Stumorgowa i wieża widokowa

Charakterystyczna sylwetka Mogielicy widoczna jest z wielu miejsc w Beskidach czy Pieninach. Rozłożysty masyw z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem wieńczy wystająca ponad drzewa wieża widokowa. To nowa, metalowa konstrukcja, oddana do użytku pod koniec 2022 r. Stoi na miejscu poprzedniej drewnianej wieży zbudowanej w 2008 r. i wcześniejszej wieży triangulacyjnej, którą w latach osiemdziesiątych XX w. powaliła wichura.

polana stumorgowa na mogielicy
Polana Stumorgowa widziana z wieży na Mogielicy (fot. Anna Śliwa)

Z wieży podziwiać można piękną panoramę obejmującą Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry, Magurę Spiską, Beskid Niski, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski oraz szczyty słowackiej Małej Fatry. Z kolei na północ zobaczyć można poza Beskidami także pogórza, a nawet Góry Świętokrzyskie. Teren wokół wieży i północno-wschodnie zbocza Mogielicy objęte są ochroną rezerwatu przyrody, który chroni zachowane fragmenty boru górnoreglowego.

tatry z mogielicy
Tatry i wieża na Gorcu widziana z wieży widokowej na Mogielicy (fot. Anna Śliwa)

Poniżej szczytu Mogielicy, na jej południowo-zachodnim grzbiecie rozciąga się przepiękna Polana Stumorgowa, będąca największą polaną w całym Beskidzie Wyspowym. To niezwykle malownicze miejsce, z pięknymi widokami na Tatry. W jej górnej części stoi turystyczna wiata z ławami i stołami.  

Mogielica zimą – trasy narciarskie

Na Mogielicy panuje specyficzny mikroklimat, który sprawia, że śnieg utrzymuje się tu wyjątkowo długo. Z tego względu utworzono tu Trasę Narciarstwa Biegowego Mogielica, która prowadzi wokół szczytu na wysokości około 750-800 m n.p.m. Łączna długość tras to 23 km. Są dobrze przygotowane i ratrakowane. Najbardziej dogodnym punktem startu jest parking przy punkcie Informacji Turystycznej w Zalesiu-Wyrębiskach (niedaleko Przełęczy Słopnickiej).

Mogielica w zimowej szacie- widok z Ćwilina (fot. Anna Śliwa)

Mogielica – szlaki na szczyt KGP

Na Mogielicę można wejść z czterech stron, z Przełęczy Rydza Śmigłego, Jurkowa, Szczawy-Gryblówki oraz Zalesia-Wyrębisk. Opiszę Ci krótko te szlaki szeregując je od najmniej do najbardziej wymagającego.

Szlak zielony z Zalesia-Wyrębisk

Początek trasy znajduje się na parkingu przy punkcie Informacji Turystycznej w Wyrębiskach. Szlak zielony prowadzi stosunkowo łagodnym grzbietem na południowo-wschodnich zboczach Mogielicy. Początkowo wiedzie szeroką utwardzoną drogą, na której trzeba uważać na rozpędzonych, zjeżdżających z góry rowerzystów, potem pnie się leśną drogą gruntową. Cała trasa prowadzi lasem i brak jest na niej widoków. Podejście zajmuje około 1h 45 min i pokonuje się w tym czasie 380 m przewyższenia.

Szlak zielony z Przełęczy Rydza-Śmigłego (Chyszówki)

Wejście na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego to najpopularniejszy sposób dostania się na szczyt. Trasę o długości 3,5 km pokonuje się w około 1h 45 min. Choć wynik jest podobny do szlaku z Zalesia-Wyrębisk, to jest tu o 100 m więcej przewyższenia i podejście jest bardziej strome. Wejście z Chyszówek polecam ze względu na walory widokowe. W pierwszej części prowadzi przez łąki i pola, z których roztaczają się ładne widoki na okolicę. Widokowa polana znajduje się też około 100 m poniżej szczytu. Dla tych panoram warto się pomęczyć na dłuższym podejściu.

Szlak niebieski z Jurkowa

Podejście na Mogielicę z Jurkowa to jednostajna wędrówka pod górę przez około 2 h 45 min. Pokonuje się tu aż 600 m przewyższenia, a miejscami trasa jest dość stroma. Prowadzi ona głównie lasem, z niewielkimi polanami na wysokości około 850 m n.p.m. w przysiółku Cyrla.

mogielica z jurkowa widok z podejścia
Babia Góra i Beskid Wyspowy widziane ze szlaku niebieskiego z Jurkowa (fot. Anna Śliwa)

Szlak niebieski ze Szczawy-Gryblówki

W podobnym czasie wejdziesz na Mogielicę niebieskim szlakiem ze Szczawy-Gryblówki. Tu także zajmuje ono około 2h 45 min, podczas których pokonuje się 600 m podejścia. Trasę można podzielić na dwie części – do Przełęczy Przysłopek szlak prowadzi leśną droga, trawersując zbocza Małego Krzystowa i stosunkowo łagodnie pnąc się w górę (poza niewielkimi fragmentami). Za przełęczą rozpoczyna się bardzo strome podejście prowadzące na Polanę Stumorgową. Ten odcinek potrafi naprawdę dać w kość, ale wszystko wynagradza wyjście na Polanę i wspaniałe widoki, jakie się stąd roztaczają.

Jeśli chcesz włączyć Mogielicę w dłuższą wędrówkę przez Beskid Wyspowy, polecam Ci poszerzenie tego wariantu. Proponuję wystartować z przysiółka Rzeki k. Lubomierza i żółtym szlakiem przejść cały grzbiet z Jasieniem, Kutrzycą i Krzystowem, a szlak niebieski „złapać” dopiero na Przełęczy Przysłopek. Widoki z całego grzbietu, a szczególnie z Kutrzycy to jedne z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Wyspowym. W tej wersji na Mogielicę wejdziesz w około 4 h pokonując przy tym 780 m przewyższenia.

Trasa: Rzeki – Mogielica | mapa-turystyczna.pl

Dzięki dużemu zagęszczeniu szlaków w rejonie Mogielicy możesz je ze sobą łączyć tworząc dłuższe trasy, żeby nie wracać tą samą drogą.

Mogielica – ciekawostki

 • najstarsze wzmianki o Mogielicy pochodzą ze spisów dóbr królewskich z XV w.: „tam też wznoszą się piękne Gorcze zakończone Mogilicą”
 • nazwa Mogielica wywodzona jest od tego, że grzebano tu ciała topielców, opryszków i innych osób, które zmarły „bez sakramentów”
 • miejscowa nazwa szczytu to Zapowiednica, ponieważ pojawienie się nad nią chmur zwiastowało nadejście silnej burzy
 • według legendy Mogielica była żoną wielkoluda Łopienia, który wznosi się po sąsiedzku
 • pod szczytem Mogielicy znajduje się wychodnia skalna Zbójecki Stół, na której zbójcy mieli liczyć swoje łupy
 • najdalszym miejscem jakie można dojrzeć z wieży widokowej na Mogielicy (przy sprzyjających warunkach) są Góry Świętokrzyskie odległe o ok. 140 km
 • na Przełęczy Rydza Śmigłego znajduje się pochodzący z 1938 r. obelisk i krzyż postawiony na pamiątkę Legionów Polskich 

Zobacz inne propozycje wycieczek po szczytach KGP –> kliknij tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.