Korona Gór Polski – Radziejowa
Beskid Sądecki
Pasja

Korona Gór Polski – Radziejowa

Redakcja skalnik.pl / 24 sierpnia 2020

Beskid Sądecki to jedno z piękniejszych polskich pasm górskich. Jednocześnie to dobre miejsce na wędrówki także dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z górami. Jak wejść na Radziejową – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego należący do KGP?

Na swoją pierwszą w życiu kilkudniową wędrówkę z plecakiem od schroniska do schroniska wybrałam się właśnie w Beskid Sądecki. Oczywiście, wzięłam ze sobą zdecydowanie za wiele rzeczy. Na szczęście łagodne stoki Beskidu Sądeckiego wybaczyły mi liczne błędy popełnione w czasie pakowania i po zakończeniu wędrówki wciąż miałam ochotę na kolejne dłuższe górskie wyjazdy.

Jak pokazuje choćby powyższa historia, Beskid Sądecki oraz jej najwyższy szczyt – Radziejowa – wchodzący w skład Korony Gór Polski to bardzo dobre miejsce na wakacyjny wyjazd z rodziną czy znajomymi, także tymi, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia górskiego. Wygodne szlaki, wiele schronisk, ładne widoki to niezaprzeczalne zalety Beskidu. Jednocześnie z wysokością 1266 m n.p.m. Radziejowa zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji KGP, więc jest to już szczyt, którego zdobyciem można się pochwalić. Jeśli więc przed wyjazdem na urlop szukasz odpowiedzi na pytanie „Radziejowa jak wejść”, czytaj dalej.

 

Beskid Sądecki - widok na Tatry
Wędrując po Beskidzie Sądeckim, można także podziwiać Tatry (fot. Katarzyna Butkiewicz)

Beskid Sądecki – łagodne pasmo z pięknymi widokami

Beskid Sądecki rozciąga się w południowej części Polski między Szczawnicą a Krynicą Zdrój. Pasmo to, należące do Beskidów Zachodnich, graniczy między innymi z Beskidem Niskim, Wyspowym, Gorcami a także Małymi Pieninami.

Beskid Sądecki składa się z dość wyraźnego grzbietu głównego oraz wielu niższych, odbiegających od niego. Obecnie pasmo jest dość mocno porośnięte lasem. Po 1990 r. z powodu nieopłacalności ekonomicznej zaprzestano wypasu zwierząt w wyższych partiach Beskidu. W efekcie istniejące wcześniej łąki w dużej części pozarastały. Obecnie ostatnie istniejące jeszcze polany można zobaczyć na niżej położonych terenach przy miasteczkach i przysiółkach.

 

Beskid Sądecki - las
Przemierzając Beskid Sądecki, wędruje się obecnie głównie przez las (fot. Katarzyna Butkiewicz)

Dwa główne pasma tworzące Beskid Sądecki to:

– Pasmo Radziejowej

– Pasmo Jaworzyny

W paśmie Radziejowej znajduje się oczywiście Radziejowa, czyli najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Jeśli Twoim celem jest Korona Gór Polski, musisz zdobyć również ten szczyt. W paśmie Radziejowej znajdziesz także inne wierzchołki Beskidu Sądeckiego przekraczające 1200 m n.p.m.

 

Radziejowa - pomnik na szczycie
Pomnik na szczycie Radziejowej (fot. Katarzyna Butkiewicz)

Radziejowa – gdzie nocować i jak się przygotować do wyjazdu?

Przygotowując się na górską wycieczkę, niezależnie od tego czy Twoim celem jest cała Korona Gór Polski czy jedynie Beskid Sądecki i najwyższy szczyt, należy zadbać o odpowiedni ubiór i ekwipunek.

Mimo że Radziejowa nie jest bardzo trudnym szczytem, a szlaki w Beskidzie Sądeckim są dość wygodne, na górską wycieczkę lepiej zabrać buty trekkingowe. Zapewnią one dobrą amortyzację Twoim stopom i zabezpieczą przed bolesnymi uderzeniami w kamienie czy korzenie.

Do plecaka warto włożyć dużą butelkę z wodą, a także mapę. W sklepie skalnik łatwo odfiltrujesz mapy Beskidów. Oferujemy łatwe w składaniu i wodoodporne mapy laminowane. Zabierz ze sobą też kurtkę przeciwdeszczową. Nawet jeśli prognozy zapowiadają słoneczny dzień, pogoda w górach potrafi zmieniać się bardzo szybko.

Skąd najlepiej ruszyć na Radziejową? Dobrą bazą wypadową jest Szczawnica położona na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego. Innym dobrym punktem do rozpoczęcia wędrówki jest Piwniczna-Zdrój.

W pobliżu Radziejowej znajdują się liczne schroniska, między innymi Schronisko na Przehybie, Schronisko pod Bereśnikiem czy Bacówka na Obidzy. To dobre miejsca na wypoczynek w ciągu dnia, a także nocleg, jeśli planujesz dłuższy pobyt w górach.

 

Beskid Sądecki - zaskroniec
Zaskrońce można napotkać w całym Beskidzie Sądeckim. Ten wygrzewał się tuż obok Schroniska pod Bereśnikiem (fot. Katarzyna Butkiewicz)

W Beskidzie Sądeckim pomocą turystom służą ratownicy z Grupy Krynickiej GOPR. Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji zadzwoń pod numer ratunkowy w górach:

W rejonie Pasma Radziejowej Grupa Krynicka GOPR graniczy z Grupą Podhalańską. Z tego powodu działania ratownicze na tym terenie są prowadzone wspólnie przez obie grupy.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, zapakuj do plecaka czołówkę. Jeśli wędrówka zajmie Ci więcej czasu i będziesz iść po zmierzchu, latarka oświetli Ci drogę. Czołówki przydadzą się także osobom nocującym w schronisku w pokojach wieloosobowych. Aby nie przeszkadzać innym wypoczywającym turystom, w pokoju używaj trybu czerwonego światła.

Radziejowa szlaki – jak wejść na szczyt?

Zasady zdobywania KGP nie określają, którym dokładnie szlakiem trzeba zdobyć szczyt. Na Radziejową wejdź więc tą trasą, która Ci najbardziej odpowiada. Na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego możesz wejść od zachodu ze Szczawnicy lub ze wschodu, od strony Piwnicznej–Zdroju.

 

Obelisk na Radziejowej
Obelisk na Radziejowej (fot. Katarzyna Butkiewicz)

Radziejowa z Piwnicznej-Zdroju

Czas: 4:20 h

Dystans: 10,6 km

Szlak na Radziejową z Piwnicznej-Zdroju jest dobrym wyborem, jeśli najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego chcesz zdobyć na przykład ze swoimi małymi dziećmi.

Z Piwnicznej-Zdroju, które w końcu XVI w. było miastem królewskim, wyrusz żółtym szlakiem. Przejdziesz obok prywatnej Chaty pod Kamiennym Groniem – drewnianego domu z 1956 r.

Następnie skręć w lewo w czerwony szlak, którym przez Wielki Rogacz dotrzesz na Radziejową.

Radziejowa z Piwnicznej-Zdroju przez Bacówkę na Obidzy

Czas: 5:05 h

Dystans: 13,7 km

Ta trasa również wiedzie z Piwnicznej-Zdroju, ale jest nieco dłuższa. Wędrówkę rozpocznij czerwonym szlakiem, którym dotrzesz do Bacówki na Obidzy. Blisko niej znajduje się ośrodek narciarski Sucha Dolina. Sama Bacówka na Obidzy to ładny obiekt wykończony drewnem. Znajdziesz tam bardzo dobre jedzenie i sielskie widoki na okolicę.

Do Obidzy można podjechać autem. Jeśli chcesz wejść na szczyt w szybkim tempie, to jest to punk startu na najszybszy rajd, jaki powinien zająć do 2 godzin.

Beskid Sądecki - Obidza
Z Bacówki na Obidzy rozciągają się piękne widoki na okolicę (fot. Katarzyna Butkiewicz)

Z bacówki podążaj niebieskim szlakiem. Po odpoczynku w schronisku wspinaczka na Wielki Rogacz nie powinna być dużym problemem. Na Wielkim Rogaczu skręć w lewo w czerwony szlak. Nim dotrzesz już na samą Radziejową.

Radziejowa ze Szczawnicy przez Schronisko na Przehybie

Czas: 5:08 h

Dystans: 14,2 km

Trasa: Szczawnica – Radziejowa | mapa-turystyczna.pl

Najdłuższa trasa na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, którą proponuję, zaczyna się w samym centrum Szczawnicy. Przed ruszeniem w góry możesz zwiedzić atrakcje miejscowości, między innymi Muzeum Uzdrowiska Szczawnica czy Pijalnię Wód Mineralnych, zwłaszcza że szlaki leżą tuż obok nich.

W Szczawnicy podążaj za żółtym oraz niebieskim szlakiem. Tuż przy fontannie niebieski szlak odbija w prawo i zmierza już samodzielnie do schroniska. Schronisko na Przehybie to dobre miejsce na wypoczynek i posiłek. Historia tego budynku sięga 1937 r. Pierwszym dzierżawcą schroniska został góral ze Szczawnicy Walenty Symela. W okolicy natrafisz na wiele rozległych hal grzbietowych, z których roztaczają się piękne widoki na Tatry, Pieniny oraz Gorce.

Innym wariantem opisywanej trasy jest wędrówka ze Szczawnicy żółtym szlakiem do Schroniska pod Bereśnikiem. To kameralne miejsce z pysznym jedzeniem oraz pięknym widokiem na Tatry. Po odpoczynku pójdź czarnym szlakiem, którym dołączysz do niebieskiego zmierzającego do Schroniska na Przehybie.

 

Schronisko pod Bereśnikiem
Schronisko pod Bereśnikiem to kameralne miejsce z pysznym jedzeniem (fot. Katarzyna Butkiewicz)

Ze schroniska idź ścieżką oznaczoną czerwonym szlakiem. Będziesz podążać fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. To najdłuższa górska trasa w Polsce licząca około 496 km. Na odcinku Beskidu Sądeckiego GSB ma długość 67,4 km. Stanowi to 12,5% całości. Mapa turystyczna pozwoli Ci zobaczyć przebieg całego szlaku w Beskidzie Sądeckim oraz innych pasmach.

 

Główny Szlak Beskidzki w Beskidzie Sądeckim
Wchodząc na Radziejową, przejdziesz fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego (fot. Katarzyna Butkiewicz)

Przed zdobyciem najwyższego szczytu Beskidu należącego do KGP wejdziesz jeszcze na Małą Radziejową liczącą 1207 m n.p.m. Z tego szczytu szlak podąża już prosto na Radziejową. Kiedy już staniesz na wierzchołku, zrób zdjęcie, aby udokumentować wejście na szczyt oraz fakt, że pełna Korona Gór Polski jest o kolejny krok bliżej.

Radziejowa – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Korona Gór Polski obejmuje szczyty o różnym wyglądzie i charakterystyce. Radziejowa jest akurat wierzchołkiem w całości porośniętym lasem. Dlatego w 2006 r. oddano turystom do użytku wieżę widokową. Dzięki temu mogli zobaczyć panoramę na pobliskie pasma rozciągającą się ze szczytu. Niestety, wieża została poważnie uszkodzona, zapewne przez uderzenie pioruna.

Na szczęście obecnie jest już na szczycie nowa wieża. Zdjęcie poniżej to jeszcze czasy jej budowy, która opóźniła się przez epidemię koronwairusa.

Wieża widokowa na Radziejowej
Wieża widokowa na Radziejowej już niedługo zostanie udostępniona turystom (fot. Katarzyna Butkiewicz)

Radziejowa – ciekawostki

  • nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie od przydomku Radziej lub od osoby o tym nazwisku
  • Radziejowa jest zbudowana ze skał piaskowcowych
  • najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego leży w granicach Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który chroni między innymi źródła wód mineralnych (szczawy) oraz buczynę karpacką
  • północne stoki Radziejowej zajmuje Rezerwat Przyrody Baniska. Na terenie tego rezerwatu znajduje się między innymi jaskinia Bania oraz kilka jezior osuwiskowych
  • na stokach Radziejowej znajduje się jedyne w Polsce skatalogowane miejsce występowania pierwiosnka omączonego
  • w północnej części szczytu można odnaleźć źródełko wody zwane Smoczym Gardłem
  • na szczycie znajduje się pieczątka do potwierdzenia wejścia w książeczce KGP
  • wejście na Radziejową można połączyć ze zdobyciem najwyższego szczytu Pienin – Wysoką, którą opisaliśmy w tym artykule

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.