Korona Gór Polski – Skrzyczne
widok na Skrzyczne
Pasja

Korona Gór Polski – Skrzyczne

Beata Nawrotkiewicz / 03 grudnia 2022

Skrzyczne to góra, która jest popularna cały rok. Pokryta szlakami, poprzecinana nartostradami, uzbrojona w kanapy i gondole jest w stanie zapewnić atrakcje miłośnikom wielu outdoorowych aktywności. Przedstawiamy pomysł jak może wyglądać całodzienna wycieczka na Skrzyczne.

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli pasma Beskidów Zachodnich, który leży zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Beskid Śląski graniczy z Pogórzem Śląskim (od północy), Beskidem Małym (od północnego wschodu), Beskidem Żywieckim (od południowego wschodu), Kotliną Żywiecką (od wschodu), Beskidem Śląsko-Morawskim (od zachodu). To najbardziej na zachód wysunięte pasmo spośród polskich Beskidów.

Skrzyczne mierzące 1257 m n.p.m. jest ósmym spośród 28 szczytów Korony Gór Polski. Nazwa szczytu jest dość tajemnicza. Najczęściej przytacza się historię z rękopisu Chronografia albo Dziejopis Żywiecki. Jej autor – wójt żywiecki Andrzej Komarnicki – przytoczył legendę o jeziorze wypełniającym miejsce między Skrzycznym a Małym Skrzycznym. Podobno dobywały się niego odgłosy żab (skrzeczenia) tak charakterystyczne, że góra im zawdzięcza swoją nazwę. Jak w każdej legendzie może i w tej jest nieco prawdy.

Dowiedz się więcej o Koronie Gór Polski (KGP) z tego artykułu.

drewniany domek na hali
Drewniany dom przy niebieskim szlaku od strony Szczyrku

Na sam wierzchołek Szkrzycznego można wejść dwoma szlakami (zielonym i niebieskim). U stóp góry tras turystycznych jest zdecydowanie więcej, łączą się jednak na różnych etapach z tymi dwoma szlakami. Dzięki takiej sieci, można wymyślać różne warianty wędrówki – na krótsze i dłuższe dni, pogodę lub jej niedostatek.

Góra ta zimą przyciąga jak magnes narciarzy, snowboardzistów i skiturowców, a to za sprawą Centralnego Ośrodka Sportu i sieci wyciągów, jakie znajdują się na stokach Skrzycznego, Zbójnickiej Kopy i Hali Skrzyczeńskiej. Część wyciągów działa nie tylko zimą, co sprawia, że Skrzyczne osiągalne jest także przez turystów o mniejszych możliwościach poruszania się.

Najkrótszy szlak na Skrzyczne

Najczęściej wybierany jest najkrótszy szlak ze Szczyrku (niebieski). Został on w dużej części poprowadzony jest wzdłuż kolei Jaworzyna, jest dość stromy, ale jednocześnie „industrialny”. Górski klimat można poczuć dopiero, gdy szlak odbija w las powyżej stacji pośredniej. Ostatnia prosta, już po wyjściu z lasu, to wędrówka po nartostradzie. Żeby nieco urozmaicić tę trasę do Szczyrku lepiej zejść szlakiem zielonym.

Trasa: Szczyrk, dolna stacja kolejki – Szczyrk, dolna stacja kolejki | mapa-turystyczna.pl

Niebieski szlak nie kończy się na szczycie, lecz przechodzi przez niego i prowadzi na drugą stronę góry, w okolice Lipowej i Twardorzeczki. I to z tej strony warto wędrować na Skrzyczne, bo szlak jest zdecydowanie przyjemniejszy.

Najciekawszy szlak na Skrzyczne

Miejscem startu (i mety) tej wędrówki jest parking w Dolinie Zimnika. W zależności od tego, ile mamy czasu można zdecydować o szybkim wejściu i zejściu na Skrzyczne szlakiem niebieskim – w obie strony zajmie to zaledwie 3,5 godz. Innym wariantem jest zrobienie całodziennej pętli.

Trasa: Dolina Zimnika – Skrzyczne – Małe Skrzyczne – Malinowska Skała – Dolina Zimnika (parking)
Czas: 5:15 godz.
Odległość: 15,7 km

W okolice Doliny Zimnika najwygodniej dostać się samochodem. Na miejscu czeka bezpłatny parking nadleśnictwa, a także dodatkowe płatne (całodziennie) miejsca postojowe. Niebieski szlak zaczyna się w pobliżu hotelu Zimnik (z parkingu trzeba się zatem nieco cofnąć). Pierwsze kilkanaście minut to całkiem wymagająca wędrówka w górę. Szlak biegnie lasem i co prawda nie ma z niego zbyt wielu panoram, ale jest przyjemnie zacieniony. Ponadto jest on zdecydowanie mniej uczęszczany, chyba dlatego, że ta strona góry pozbawiona jest zupełnie infrastruktury narciarskiej. Za pomnikiem na Hali Jaskowej las się przerzedza i – jeśli tylko mamy szczęście do pogody – można podziwiać panoramy.

Trasa przez: Schronisko PTTK Skrzyczne | mapa-turystyczna.pl

Szczyt Skrzycznego trudno pomylić w całym Beskidzie Śląskim, dzięki charakterystycznej sylwetce masztu nadawczego. Od niemal stu lat stoi też tutaj schronisko Skrzyczne, to w nim znajduje się pieczątka KGP. Na szczycie jest także końcowa stacja kolei Jaworzyna, a przy niej taras widokowy, z którego przy rewelacyjnej pogodzie można dojrzeć Tatry, a przy dobrej – Babią Górę.

widok z góry na pierwszym planie ośnieżone drzewa, w tle zarys Babiej Góry
Widok z platformy widokowej, w oddali widać Babią Górę [fot. A. Robak]

Dalsza część wędrówki wiedzie to zielony szlak przez Małe Skrzyczne na Malinowską Skałę. Zimą tutaj spotkać można przede wszystkim narciarzy, dla których wytyczono ponad 10 km tras na północnych i północno-zachodnich stokach Skrzycznego. Ten wariant szlaku jest niezwykle popularny wśród piechurów latem. Nic dziwnego – nie jest on trudny. Tuż przed szczytem Malinowskiej Skały znajduje się tzw. wychodnia skalna – charakterystyczna skała „wyrastająca” z ziemi. Stanowi ona naturalny punkt widokowy i jest sama w sobie atrakcją.

Ostatnim etapem jest wędrówka żółtym szlakiem trawersującym zbocza beskidzkiego Kościelca. Jest on raz leśną ścieżką, nieco szerszym duktem, by zakończyć się jako droga asfaltowa.

Zobacz inne artykuły na temat projektu Korona Gór Polski.

Ciekawostki

  • na szczycie Skrzycznego znajduje się 87-metrowy masz Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego, kiedyś analogowo, a dziś cyfrowo są stąd nadawane sygnały telewizji i radia;
  • wychodnia skalna pod Malinowską Skałą jest pomnikiem przyrody nieożywionej i symbolem całego Beskidu Śląskiego;
  • na stokach Skrzycznego widać jedynie kikuty pojedynczych drzew – to efekt szkodników, które zaatakowały świerki porastające stoki góry;
  • przy żółtym szlaku można dostrzec pozostałości fundamentów po leśniczówce stojącej tu w XIX stuleciu, a także dwie przydrożne kapliczki;
  • na Hali Jaskowej stoi pomnik upamiętniający ofiarowanie tych ziem Mikołajowi Jaskowi z Lipowej przez króla Jana Kazimierza – był to dowód królewskiej wdzięczności za ocalenie Żywca przed wrogiem w trakcie potopu szwedzkiego.
kamienny monument z tabliczką pamiątkową o nadaniu hali jaskowej
Pomnik na Hali Jaskowej

Zdjęcie tytułowe pochodzi z serwisu Pixabay.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.