Kurtka puchowa Marmot – jaki model wybrać
Porady

Kurtka puchowa Marmot – jaki model wybrać

Redakcja skalnik.pl / 24 listopada 2022

Kurtka puchowa jest dziś niemal obowiązkowym wyposażeniem każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas w chłodniejszych porach roku. Rewelacyjne właściwości izolacyjne połączone z lekkością i pakownością sprawiły, że puchówki podbiły outdoorowy świat. jednak kurtka kurtce nierówna i warto dobrać odpowiednią do swoich aktywności. Dlatego przedstawię dziś kilka modeli marki Marmot, której sztandarowym produktem są właśnie kurtki.

Puch – izolacja (niemal) doskonała

Choć w outdoorze marki wciąż pracują nad coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, to czasem okazuje się, że sposoby naszych przodków sprawdzają się także dziś. Tak właśnie jest z puchem. O tym, że jest on doskonałą izolacją wiedziano już ponad 100 lat temu. Puchowe pierzyny nie wzięły się znikąd! Oczywiście obecnie stosowany w odzieży i sprzęcie puch jest zupełnie innej jakości, dokładnie dobierany, z niewielką domieszką pierza. W trakcie badań okazało się też, że różnica występuje między rodzajami puchu- gęsi jest bardziej sprężysty od kaczego, a co za tym idzie pozwala osiągnąć lepsze parametry sprzętu.

Puch- naturalna izolacja (fot. Evie S., Unsplash)

Gdy oglądasz oferty kurtek puchowych, na pewno rzuciły Ci się w oczy liczby 700 cui, 750 cui, 800 cui. Oznaczają one sprężystość puchu. Cui to cal sześcienny, a wartość informuje o tym, jaką objętość zajmuje 1 uncja puchu (28 g). Nadal brzmi niemal jak równanie fizyki kwantowej? Nie wgłębiając się w szczegóły- im wyższa wartość cui tym puch jest bardziej sprężysty czyli potrzeba go mniej aby uzyskać pożądany komfort termiczny. Wysoka wartość cui charakteryzuje odzież lekką i bardzo pakowną. Dobre parametry sprężystości to te powyżej 550 cui, a 700-800 cui charakteryzuje odzież z górnej półki.

Dlaczego więc puch to izolacja niemal doskonała? Bo ma jedną wadę- podatność na wilgoć i wodę, które powodują utratę właściwości. Ale i na to jest sposób. Producenci stosują impregnaty, które zapobiegają namakaniu puchu albo używają do szycia kurtek puchowych materiałów membranowych lub z powłoką hydrofobową. Obydwie metody ochrony puchu stosowane są w produktach Marmot.

Marmot- wszystko zaczęło się od puchówki

Marmot to amerykańska marka, która narodziła się w 1974 r. w głowach dwóch studentów Erica Reynoldsa i Dave’a Huntleya, do których dołączył nieco później Tom Boyce. Mieszkając jeszcze w akademiku próbowali szyć kurtki wykorzystujące puch. Opracowali własną technologię, krój i zastanawiali się jak wprowadzić je na rynek.

Marmot- specjaliści od puchówek (fot. Marmot- Jonathan Selkowitz)

Okazja spadła można powiedzieć jak z nieba, a może ze skalnej ściany. Tom podczas wyjazdu wspinaczkowego poznał Mike’a Hoovera, filmowca, którego nie zraził młody wiek i brak osiągnięć raczkującej firmy. Zachęcony opowieściami zlecił jej uszycie ponad 100 puchowych kurtek na potrzeby powstającego filmu. To był dla twórców firmy Marmot moment przełomowy i impuls do działania. Uszyta wówczas kurtka Golden Mantle jest w kolekcji firmy do dziś i należy do linii lifestylowej. Oczywiście od czasu powstania przeszła liczne liftingi i zmiany technologiczne.

Kurtki puchowe Marmot (fot. Marmot- Adam McKibben)

Specjalnością marki Marmot są kurtki, a kurtki puchowe zajmują w kolekcji szczególne miejsce. Podobnie jak zrównoważony rozwój i troska o środowisko naturalne, które obecne są w myśleniu o produkcji od początku jej istnienia. Dziś przejawia się to w stosowaniu materiałów przyjaznych dla środowiska, posiadających certyfikat bluesign oraz pochodzących z recyklingu, używaniu impregnatów, które nie zawierają szkodliwych PFC oraz zmniejszaniu zużycia energii i wody w produkcji. Fabryki, z którymi współpracuje Marmot zapewniają też ochronę pracowników, dbają o ich dobrostan i przestrzegają zasad zrównoważonego rozwoju społecznego.

Sprawdź markę. Ten link przeniesie Cię do wszystkich produktów Marmot.

WarmCube Active Alt HB- kurtka, która grzeje i chłodzi

Choć może się to wydawać niemożliwe, kurtka Marmot WarmCube Active Alt HB może jednocześnie grzać i oddychać. Ta lekka puchówka z kapturem przygotowana została z myślą o intensywnych aktywnościach w terenie.

Konstruktorzy „wzięli na warsztat” jedną z największych bolączek użytkowników puchówek. Na pewno wiesz, że gdy idzie się w niej szybko, już po kilku minutach robi się bardzo gorąco. Aby temu zapobiegać zastosowano rewolucyjną konstrukcję WarmCube, a między prostokątnymi komorami umieszczono kanaliki powietrzne. Podczas marszu powietrze krąży w nich zapewniając wentylację, zaś na postoju powietrze jest dodatkowym izolatorem. W modelu tym, dostępnym w wersji damskiej i męskiej użyto puchu o sprężystości 700 cui z impregnacją Down Defender.

Ciepło bez kompromisów

Kurtka puchowa ma być przede wszystkim zabezpieczeniem przed zimnem. Dla wielu osób to obowiązkowy punkt zimowego wyposażenia. W kolekcji Marmot znajdziesz kurtki ciepłe, które jednocześnie są lekkie i pakowne. Jeśli szukasz klasycznego docieplenia najwyższej jakości sięgnij po model Guides Down Hoody. Wypełniony ponad 150 g hydrofobowego puchu o sprężystości 700 cui świetnie sprawdzi się w warunkach zimowych. Prosty krój bez taliowania pozwala założyć pod spód inną warstwę odzieży, a kaptur świetnie ochroni głowę.

Test kurtki Guides Down Hoody znajdziesz tutaj.

Kurtka puchowa nie tylko na zimę (fot. Marmot – Ryan Cleary)

Wśród ciepłych kurtek puchowych Marmot znajdziesz też model Hype Down Hoody wypełniony puchem gęsim o sprężystości 800 cui. Uszyto go z materiału Pertex Quantum, który zapewnia dodatkową ochronę przed wiatrem. Z kolei kurtka z kapturem Highlander Hoody z puchem hydrofobowym 700 cui zaprojektowana została specjalnie na trekkingi. Jej krój nie krepuje ruchów i świetnie sprawdza się w terenie.

Kurtka puchowa z membraną

W kolekcji Marmot znajdują się także kurtki z membraną, które sprawdzą się m.in. na narciarskich stokach. Uszyta z lekkiego, oddychającego i wodoodpornego materiału NanoPro, kurtka Slingshot Jacket wypełniona jest ponad 170 g puchu o sprężystości 700 cui. Dopasowany kaptur, kieszenie boczne i piersiowe oraz zamki przy mankietach pozwalające na dopasowanie do rękawic sprawiają, że to niezwykle praktyczne, a przy tym ciepłe rozwiązanie dla narciarzy i wielbicieli zimowych sportów.

Kurtki Marmot- ciepło najwyższej jakości (fot. Marmot- Christian Weiermann)

Innym modelem membranowym, który poradzi sobie w zimowym outdoorze jest kurtka Shadow z puchem kaczym 700 cui. Wodoodporna membrana MemBrain 2L nie blokuje odprowadzania wilgoci, a chroni puch przed wilgocią. Posiada odpinany kaptur, wywietrzniki pod pachami oraz wbudowany pas śnieżny, który zabezpiecza przed dostawaniem się pod nią śniegu np. w razie upadku.


Kurtka puchowa ma być przede wszystkim zabezpieczeniem przed zimnem. Nie tylko zimą, ale także np. w chłodniejsze wieczory w cieplejszych porach roku. A jak jeszcze łączy funkcjonalność i świetne parametry z niebanalnym wyglądem, to do szczęścia nie trzeba dużo więcej.

Zobacz kurtki puchowe męskie Marmot lub poznaj modele z kategorii kurtki puchowe damskie Marmot.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.