Obuwie hikingowe – co to są buty hikingowe?
Pasja

Obuwie hikingowe – co to są buty hikingowe?

Anna Śliwa / 13 lutego 2024

Trekking, hiking te określenia wędrówki są często używane wymiennie. A co dopiero jeśli trzeba wybrać buty na kolejne outdoorowe wyzwania. Buty hikingowe, buty trekkingowe – w opisach obuwia te nazwy przewijają się zawsze. Czasem nawet konkretny but może zostać określony zarówno jednym, jak i drugim mianem. Jak się w tym nie pogubić? Co to jest hiking i czym różni się od trekkingu, a co za tym idzie jak dobrać odpowiednie buty do takiej formy aktywności? Przygotowałam krótką ściągawkę radzenia sobie w dżungli nazw z realnych i wirtualnych półek sklepów outdoorowych.

Czym jest hiking?

Zanim jednak przejdę do samego obuwia muszę w kilku zdaniach opowiedzieć o tym czym jest hiking. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego, a sama aktywność pochodzi właśnie z Wysp Brytyjskich, gdzie narodziła się już pod koniec XVIII w. Słowo „hike” oznacza „wędrówkę”. No dobra, ale przecież trekking to także wędrowanie. Zasadnicza różnica między tymi dwiema formami aktywności to teren, w jakim wędrujesz. Trekkingiem zwyczajowo określa się wędrówki po górskich szlakach, czasem uzupełnioną o łatwą wspinaczkę czy odcinki typu via ferrata. Natomiast na hikingi możesz wybrać się wszędzie.

turystyka w górach
Hiking możesz uprawiać w różnym terenie, zarówno na nizinach, jak i łatwiejszych górskich szlakach (fot. Scarpa)

Napisałam powyżej, że ojczyzną hikingu są Wyspy Brytyjskie. Zarówno Wielka Brytania, jak i Irlandia nie mogą pochwalić się wysokimi górami. Ben Nevis osiąga wysokość polskich Bieszczadów czy Gorców, a irlandzki Carrantuohill jest niewiele wyższy niż 1000 m n.p.m. Za to obydwa kraje mają bardzo rozległe tereny o zróżnicowanym ukształtowaniu oraz niezwykle malownicze niższe góry, w Walii, Szkocji, Snowdonii, Peak District czy irlandzkim Wicklow. To są właśnie idealne tereny do wędrowania.

Wielogodzinne wędrówki z plecakiem w łatwiejszym terenie to najprostsza definicja hikingu. Oczywiście mogą one być intensywne, szybkie, męczące i można je uprawiać w niższych oraz mniej wymagających górach. Łatwiejszy teren wcale nie oznacza, że dają mniej satysfakcji. Są po prostu inne od trekkingu, ale w Wielkiej Brytanii i innych krajach zachodniej Europy długodystansowe szlaki hikingowe są niezwykle popularne. Nazwa jednego z nich (a właściwie sieci takich szlaków) na pewno wpadła Ci w ucho lub oko. Pomijając aspekt pielgrzymkowy szlakami hikingowymi są trasy Camino de Santiago prowadzące do hiszpańskiego Santiago de Compostella.

Butów hikingowych poszukaj pośród butów w kategorii:

Obuwie hikingowe – czy to obuwie dla Ciebie?

Wędrowanie to forma aktywności, która od wielu lat zyskuje sobie coraz większą popularność. Nic więc dziwnego, że dostrzegli ją także producenci sprzętu i obuwia outdoorowego tworząc linie produktów specjalnie przeznaczonych do tego typu wędrówek. Czy możesz założyć obuwie trekkingowe na wędrówkę hikingową? Oczywiście, ale w wielu przypadkach wygoda takiego wyboru jest co najmniej dyskusyjna. Obuwie trekkingowe ma nieco inne zadania i inną specyfikę ze względu na teren, do jakiego jest przeznaczone. To teraz zasadnicze pytanie. Czy powinieneś mieć buty hikingowe?

hiking w górach
Hiking to także wędrówki w mniej wymagającym górskim terenie (fot. Salewa)

Odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie, gdzie najchętniej wędrujesz. Jeśli są to góry, szczególnie te wyższe oraz chodzisz z dużym plecakiem i większymi obciążeniami sprawa jest prosta. Potrzebujesz obuwia trekkingowego. Ale jeśli z taką samą ochotą ruszasz na Główny Szlak Świętokrzyski, w tatrzańskie doliny, na bieszczadzkie połoniny albo malownicze szlaki Wigierskiego Parku Narodowego to zdecydowanie potrzebujesz butów hikingowych.

Różnica między butami hikingowymi a trekkingowymi

Czym jest hiking już wiesz, a teraz czas na zajęcie się butami do takich właśnie wędrówek. Pokażę Ci także różnice w stosunku do butów trekkingowych, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania modelu dla siebie.

Buty hikingowe, jak wspomniałam już wyżej przeznaczone są na różnego typu podłoża. Wędrówka nie odbywa się tylko na górskich szlakach, a zróżnicowana nawierzchnia to wyzwanie dla stóp. Buty trekkingowe wyposażone są zwykle w sztywną podeszwę, która niezbyt dobrze sprawdza się na przykład na leśnych ścieżkach, w górach typu Beskidy czy Góry Świętokrzyskie. Stopy w sztywnym bucie na lżejszym, bardziej miękkim terenie szybciej się męczą. Stąd miękka podeszwa w butach hikingowych, która jednak musi mieć też dobrą przyczepność. Wędrując możesz poruszać się po różnych rodzajach nawierzchni zarówno suchej jak i mokrej. Kluczowe są więc przyczepna mieszanka gum, z jakich wykonano podeszwę oraz solidny bieżnik z dopracowanym systemem kołków o dużej głębokości. Dzięki temu nie będziesz się ślizgać na przykład na błocie. I trzeci element podeszwy niezbędny w butach do hikingu – muszą mieć dobrą amortyzację. Zwykle odpowiada za nią umieszczona w podeszwie wewnętrznej pianka, która tłumi wstrząsy i jednocześnie oddaje energię podczas stawiania kroków. But hikingowy ma też zwykle większy drop, czyli różnicę wysokości między piętą, a przodem podeszwy – pozwala to na bardziej naturalny krok i łatwiejsze przetaczanie stopy.

obuwie hikingowe salewa
Lekkie, przyczepne, wygodne – takie powinny być dobre buty hikingowe (fot. Salewa)

Mniej wymagający teren oraz specyfika wędrówki sprawiają, że buty mogą być znacznie lżejsze niż w przypadku obuwia trekkingowego. Niższa waga to większy komfort dla stóp i ich mniejsze zmęczenie. Buty hikingowe mają też zwykle niższą cholewkę niż trekkingowe. Mogą to być zarówno buty niskie sięgające pod kostki, jak i o wysokości Mid czyli lekko powyżej. Obecnie większość modeli, nawet butów niskich dzięki swojej konstrukcji zapewnia stabilizację kostek, a co za tym idzie bezpieczeństwo wędrówki w zróżnicowanym terenie. Buty hikingowe są po prostu wygodne i dają komfort w łatwym terenie, nawet po wielogodzinnym marszu.

obuwie hikingowe la sportiva
Podczas hikingu możesz przejść bardzo długie odcinki więc buty muszą być dobrze amortyzowane (fot. La Sportiva)

Jakie jeszcze cechy powinien mieć but hikingowy? Musi być wytrzymały bo służy do długich wędrówek przy różnej pogodzie. Niektóre modele takich butów wyposażone są w membranę, która chroni stopy przed wilgocią i wodą pochodzącą z zewnątrz, ale nie jest to wyróżnik, bo membrany znajdziesz też w obuwiu trekkingowym. Obuwie takie wykonane jest zwykle z lekkich materiałów, zarówno ze skóry, jak i z materiałów syntetyczny. Buty hikingowe powinny dobrze odprowadzać wilgoć powstającą podczas wędrówki, by zapewnić komfort użytkowania podczas długiego wędrowania. Bardzo przydaje się też rant chroniący palce na przykład podczas uderzenia o kamień. Zwiększa on także trwałość butów w tym newralgicznym miejscu.

Czy obuwie hikingowe sprawdzi się zimą?

Jak się pewnie domyślasz wędrować można o każdej porze roku. Uprawianie hikingu zimą jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli nie czujesz się na siłach, by wybrać się wówczas w wyższe góry. Zimowa wędrówka przez Beskidy, Góry Świętokrzyskie, Pogórza czy po Roztoczu to doskonała forma aktywności połączonej z pięknymi widokami. Czy buty hikingowe nadają się do tego? I tu niestety wchodzi najbardziej znienawidzona odpowiedź przez każdego kto pyta: To zależy.

Od czego? O tego ile jest śniegu. Niskie buty hikingowe, wykonane z lekkich materiałów np. o strukturze siateczki, bez membrany to nie jest odpowiedni wybór na śnieżne warunki. Nawet założenie stuptutów niewiele tu zmieni bo po pół godzinie w butach będzie bagno. Ale przy niskiej warstwie śniegu, poza górami, buty hikingowe typu Mid z membraną i przyczepną podeszwą będą wystarczające. Biorąc pod uwagę, że ostatnie zimy są coraz mniej śnieżne, szczególnie poza Tatrami, Sudetami czy Beskidami to sporo modeli hikingowych sprawdzi się w całorocznym użytkowaniu, na przykład podczas spaceru do lasu.


Hiking to wędrówka, którą możesz uprawiać w każdym terenie. Daje dużą satysfakcję i pozwala obcować z naturą. Czym powinny charakteryzować się buty hikingowe? Wygodą, przyczepnością i lekkością, by wspomagać Cię na szlakach podczas wielogodzinnych wędrówek.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.