Przygoda ze wspinaczką II
wspinaczka
Pasja

Przygoda ze wspinaczką II

Redakcja skalnik.pl / 14 lipca 2015

Przewędrowałeś już wszystkie drogi na panelu i czujesz że masz ochotę na więcej? Nie pozostaje Ci nic innego jak zgłębić tajniki wspinaczki ,,z dołem’’.  Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które ułatwią ci zakup odpowiedniego sprzętu i start w tej dziedzinie.

Krok I: kurs

Zapisz się na kurs wspinaczkowy. Jest to jedyna droga do zdobycia rzetelnej wiedzy w temacie wspinania przy asekuracji z użyciem ekspresów. W Internecie znajdziesz bogatą ofertę szkół wspinaczkowych oferujących kilkudniowe wyjazdy szkoleniowe w skały. Profesjonalni instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem nauczą cię obsługi sprzętu o którym mowa w niniejszym artykule. Oprócz wyczerpującej wiedzy zapewnią też niezbędne wyposażenie, ale jedynie na czas kursu. Jeżeli więc myślisz o wspinaczce długofalowo w końcu staniesz przed koniecznością zakupu własnego wyposażenia. Zapisz się, więc na kurs a po powrocie zajrzyj na półki naszego sklepu i do dalszej części poradnika.

wspinaczka

Podczas kursu profesjonalni instruktorzy nauczą cię obsługi sprzętu

Krok II: ekspresy, lina i pętle

Już wróciłeś? Jak było? Połknąłeś haczyk i nie możesz się doczekać kolejnego wyjazdu tym razem na własną rękę? Zapraszamy więc do lektury.

Ekspresy

Zakładamy że posiadasz już podstawowy osobisty sprzęt taki jak buty, uprząż, karabinki i przyrząd asekuracyjny. Kolejnym będą ekspresy. Są niezbędne jeżeli chcesz wspinać się ,,z dołem’’ w skałach. Mają stanowić twoje zabezpieczenie podczas ewentualnych odpadnięć. Producenci ekspresów oferują cały wachlarz rozwiązań technologicznych co może utrudnić wybór stawiającym pierwsze kroki. Znajdziesz różne wariacje tego elementu wspinaczkowego wyposażenia. Z zamkiem drucianym i klasyczny, z taśmą poliamidową i z dyneemy, waga karabinków też będzie miała znaczenie. Jeżeli podczas wspinania chcesz nieść ze sobą jak najmniej stalowego ciężaru wybieraj modele z taśmą z dynemy, drucianym zamkiem i lekkimi karabinkami. Rozwiązanie takie szczególnie sprawdza się na długich drogach kiedy musisz zabrać ze sobą więcej sprzętu. Ma ono jednak pewną wadę, a mianowicie: niższą wytrzymałość. Będziesz musiał dokonywać częstego przeglądu sprzętu i liczyć się z koniecznością wymiany taśmy częściej niż gdybyś używał wersji poliamidowej. Znacząca większość ekspresów drucianych posiada też charakterystyczny ząbek w miejscu przylegania zamka do karabinka. Nie polecamy tego rozwiązania początkującym gdyż osoby nie posiadające dużego doświadczenia we wpinaniu liny do ekspresu mogą mieć problem z jej haczeniem o wspomniany ząbek. Klasyczne, nie druciane ekspresy nie posiadają tej niedogodności. Wybierz więc raczej tę opcje na początek. Twój sprzęt będzie nieco cięższy ale nauka obchodzenia się z nim lżejsza. Taśmy ekspresów posiadają też różna długość Dla Ciebie optymalne będą te o długości około 12 cm. W większości zaopatrz się w tą długość uzupełniając zbiór o jeden bądź dwa dłuższe ekspresy.

linaLina

Następnie zainteresuj się liną. Pamiętaj, że zawsze musi być to lina dynamiczna. Współcześnie producenci prześcigają się w tworzeniu to coraz cieńszych lin pojedynczych. Dla początkujących proponujemy jednak nie zwracanie uwagi na tę rywalizacje i zakup produktu o grubszej średnicy. Wyroby te będą łatwiejsze w obsłudze przede wszystkim podczas blokowania w przyrządzie. Łatwiej będzie ,,dać blok’’ używając liny o średnicy 10,2 mm niż takiej jak Bealowski Booster o grubości 9,7 mm. Zadaj też sobie pytanie jak długie drogi chcesz robić. Odpowiedź pozwoli ci dobrać odpowiednią długość liny. Najpopularniejsze rozwiązanie to długość sześćdziesięciu metrów, ale posiadamy również w ofercie liny pięćdziesięcio i siedemdziesięcio metrowe. O tym jak dobrać linę wspinaczkową przeczytasz tu.

pętlaPętla

Gdy już uda ci się zrobić drogę przydatne będą pętle umożliwiające autoasekuracje. Podobnie jak ekspresy wykonuje się je z dyneemy bądź poliamidu. Posiadają różną szerokość i długość. Tak samo jak w ekspresowych taśmach mamy do czynienia z zależnością między wagą a wytrzymałością. Zaopatrz się również w jeden – dwa dodatkowe karabinki które podczas zakładania ,,auta’’ będziesz wpinał w kolucho zjazdowe.

Krok III: wspinaj się i dbaj o sprzęt

Kiedy już wydasz nie małą kwotę na wszystkie wyżej wspomniane części wspinaczkowego wyposażenia pamiętaj by odpowiednio go traktować. Pomyśl o zakupie torby na linę która uchroni ją od brudu oraz dokonuj regularnego przeglądu sprzętu. Pamiętaj że żywotność wspinaczkowych wyrobów tekstylnych to maksymalnie 5 lat. Po tym okresie zawsze powinieneś wymienić taśmy, pętle czy uprząż na nowe. Tak samo gdy przed upłynięciem tego okresu zauważysz widoczne uszkodzenia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.