Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX Women – test butów - blog Skalnik
Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX Women – test butów
Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX Women
Testy

Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX Women – test butów

Zosia Kajca / 07 grudnia 2020

Lżejsza odmiana kultowych Trainerów Salewy. Niepełne 100 gramów różnicy w wadze. Trzy pory roku i kilka miesięcy testów. Przeróżne warunki, w których poddawałam je próbie. Jakie oczekiwania spełniają buty Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX – o tym w poniższej relacji.

Buty Salewa MTN Trainer Mid GTX mają ogromną grupę zwolenników. Wielu amatorom górskich wędrówek nie trzeba przedstawiać tego modelu, jednak młodsze dziecko Salewy, MTN Trainer Lite Mid GTX, wyróżnia się kilkoma cechami. Przyjrzyjmy się jego konstrukcji.

Pod północno-wschodnią ścianą Mnicha.
Pod Międzymiastową. Pólnocno-wschodnia ściana Mnicha.

Buty Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX Women – słowo od producenta

To trzysezonowy model dedykowany trekkingom w górach. Kilka szczególnych rozwiązań go do tego predysponuje. Po pierwsze: wysoko bieżnikowana podeszwa POMOCA. Technologia szwajcarskiego producenta gwarantuje przyczepność na każdego rodzaju nawierzchni; luźnej i zwartej, mokrej i suchej. Podeszwa ma zapewniać doskonałą trakcję dzięki bieżnikowi w kształcie S. Po drugie: 3 function system 3F, czyli elastyczność, wsparcie i dopasowanie. To rozwiązanie integruje wymienione funkcje w sposób, który ma zapewnić stabilizację kostki w trudnym terenie, nie rezygnując z komfortu i ergonomicznej pracy stóp. Po trzecie: membrana GORE-TEX® Extended Comfort. Niezwykle lekka i cienka. Cechuje się ok. 25% większą oddychalnością niż klasyczny laminat GORE-TEX, dzięki czemu powinna sprawdzić się w temperaturach umiarkowanych i wysokich. Standardowo, gwarantuje trwałą wodoszczelność i ochronę przed wiatrem.

Buty górskie Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX Women
Na pierwszy rzut oka najbardziej ujmuje kolor sznurówek.

Producent zwraca także uwagę na:

 • niskie sznurowanie, umożliwiające dokładne dopasowanie buta do kształtu stopy,
 • ochronny rant wokół palców zapobiegający stłuczeniom
 • średniej wysokości cholewkę z elastycznym wykończeniem wspomagającym pracę nóg
 • materiał tekstylny zabezpieczony dodatkowym filmem z TPU
  śródpodeszwę z amortyzującej pianki EVA

Szereg funkcji i rozwiązań technicznych ma czynić ten model niezawodnym w górskich warunkach. Czy hasła o fachowym brzmieniu znajdują zastosowanie w praktyce?

Membrana GORE-TEX® Extended Comfort – test niezawodności

Na pierwszy ogień poszła membrana. Gwarancja trwałej wodoszczelności, wiatroszczelności i ponadprzeciętnej oddychalności musiała zostać poddana wymagającej próbie. W tym celu zabrałam buty na przejażdżkę motocyklową. Choć brzmi to absurdalnie (przecież to buty w góry!), nic tak nie sprawdzi wiatroszczelności membrany, jak uderzenia wiatru w nieosłonięty but podczas jazdy motocyklem powyżej 100 km/h. Wynik testu: pozytywny. Nawet ostre górskie powietrze przy takiej prędkości nie przedarło się przez cholewkę butów z membraną GORE-TEX®.

Membrana GORE-TEX Extended Comfort
Przeprawa przez potok na sucho.

Drugi, bardzo ważny punkt. Wodoszczelność. W górach, szczególnie podczas dłuższych wypadów, niezmiernie ważne jest by obuwie chroniło nas przed przemoczeniem. Wilgoć w butach niejednokrotnie może oznaczać koniec wędrówki. Otarcia, pęcherze i wyziębienie – tego należy unikać jak ognia. Czy GORE-TEX® Extended Comfort spełnia tę funkcję? Przekonałam się wędrując tatrzańskimi szlakami w umiarkowanym deszczu. Instynkt niedowiarka kazał mi wystawić buty na bardziej brutalną próbę. Bezpardonowo stanęłam w strumieniu, który przecinał ścieżkę. Po chwili z ulgą stwierdziłam, że żadna kropla wody nie zagościła we wnętrzu buta. Przede mną było jeszcze 30 km wędrówki w górę i w dół – ryzykowałam sporo.

O wodoodporności butów nie może być mowy bez oddychalności. Co z tego, że but nie przepuści wody, jeśli skarpetki zamokną od wilgoci, która powstała w wyniku pocenia się, bo nie miała ujścia na zewnątrz? Ten czarny scenariusz wymazuje ze świadomości klienta membrana GORE… ale! Pod dwoma warunkami. Pielęgnacja cholewki (impregnowanie materiału zewnętrznego) oraz odpowiednie skarpetki. Wciąż nie jestem przekonana, że na ciepłe lato w górach konieczny jest wysoki but z membraną. Szczególnie jeśli wybieram się na wędrówkę po niezbyt wymagającym terenie. Jeżeli jednak mam przed sobą dłuższy wypad na lekko, gdzie pogoda może być bardzo kapryśna, membranie GORE-TEX® Extended Comfort mogę zaufać. Wolę zaryzykować, że stopa delikatnie się spoci, niż że przemoknie całkiem i spowoduje wyziębienie lub znacznie poważniejsze otarcia. Efekt gromadzenia nadmiaru wilgoci w bucie można niwelować doborem odpowiednich skarpet trekkingowych na lato.

Podsumowując kwestię membrany, GORE-TEX® Extended Comfort w butach Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX, wydaje się spełniać swoje zadanie prawidłowo.

Przyczepność podeszwy POMOCA
Pełna wodoszczelność i doskonała przyczepność nawet na śliskich kamieniach.

Za co najbardziej doceniłam buty trekkingowe włoskiego producenta? Za podeszwę. To właśnie jej składam największy hołd.

Podeszwa POMOCA – z pomocą na trudnej nawierzchni

W starszym rodzeństwie butów Salewa MTN Trainer Mid GTX zastosowano podeszwę na dobrze znanej gumie Vibram. Model Lite wyposażony jest w system szwajcarskiego producenta POMOCA. Specjalistom w branży jest on na pewno znany.

Zgodnie z zapewnieniami producenta, guma POMOCA sprawdziła się na każdej nawierzchni. Latem w dzień wspinaczkowy, podchodząc pod Mnicha, poruszałam się po wielkich głazach, luźnych kamykach i zupełnie miękkim, trawiasto-błotnistym podłożu. Jesienią, przemierzając zbocza Sudetów stąpałam po liściach na mokrym gruncie lub skałach pokrytych mchem. W każdym wariancie mogłam liczyć na doskonałą przyczepność i dobrą trakcję. Największe wrażenie POMOCA wywarła przyczepnością na kamieniach w strumieniu. Tam gdzie moi kompani ześlizgiwali się i wywracali, ja stałam pewnie. W Górach Sowich, gdzie zaskoczył nas śnieg, podeszwy też dały radę. Przyczepność i trakcja – 10/10.

Fenomenalna podeszwa POMOCA
Dzięki podeszwie POMOCA but stoi dosłownie wszędzie.

Skoro była mowa o podeszwie, kilka słów należy się wkładce i śródpodeszwie. Moim zdaniem bardzo dobrze amortyzują stopę. But sprawia wrażenie sztywnego i zdecydowanie nie nadaje się na drogi utwardzone, ale mimo wszystko w terenie górskim nie pozwala stopom zbyt szybko się zmęczyć. Kiedy założyłam je po raz pierwszy, po przejściu 60 km stopy zaczęły mnie boleć dopiero przy powrocie, na asfaltowej drodze z Morskiego Oka do Palenicy. Amortyzacja na piątkę.

Co ze stabilizacją?

Jak nie skręcić kostki z systemem Salewa 3F?

Stalowa linka wokół butów Salewa, która na pierwszy rzut oka wywołuje zdziwienie, w praktyce robi fantastyczną robotę. Rzeczywiście odniosłam wrażenie, że but wielokrotnie uratował mój staw skokowy przed skręceniem. Zintegrowany system pracy podeszwy, pięty i cholewki oferuje bardzo komfortowy i naturalny ruch jednocześnie z poczuciem stabilizacji. Miękkie wykończenie poddaje się pracy Achillesa i nie daje uczucia przesztywnienia nogi. Takie rozwiązanie wybacza niedbałe stawianie stóp na skalnej ścieżce, co doceniłam zwłaszcza u schyłku drogi, kiedy ciało było już mocno zmęczone.

Sznurowanie wspinaczkowe

Sznurowanie Climbing Lacing
Niskie sznurowanie typu Climbing Lacing pozwala na optymalne dopasowanie.

Jest jedno ale. System 3F zadziała, jeśli prawidłowo zasznurujemy buty. Sprawę ułatwia sznurowanie Climbing Lacing – niskie, do samych palców. Pozwala na dużą precyzję i dostosowanie cholewki do kształtu stopy. W nowej parze butów na początku dość ciężko było mi osiągnąć optymalny sposób sznurowania. Zdarzało się, że przystawałam na szlaku i zawiązywałam je ponownie w celu lepszego dopasowania. Z czasem wyrobiłam sobie schemat, który mi odpowiada. Trochę prościej będzie po obejrzeniu filmu, podczas którego Bartek opowiada, jak sznurować wysokie buty trekkingowe.

Na sznurowanie trzeba zwrócić uwagę z jeszcze jednego powodu. Przy pierwszym użyciu język i zakładki materiału, które łączą się z cholewką buta mają dość ostre brzegi. Źle ulokowane lub przesuwające się pod zbyt luźnymi sznurówkami mogą mocno obetrzeć stopę przy cieńszej skarpetce.

Buty zdobyły kolejne punkty za mocny rant ochronny wokół palców. Pomógł mi uniknąć stłuczeń zwłaszcza na mocniejszych, kamienistych podejściach. Film z TPU dodatkowo zabezpiecza cholewkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu but nawet po intensywnym użytkowaniu nie traci swoich walorów estetycznych. Poza tym materiał jest mniej narażony na przedarcia, gdy poruszamy się po skalistym terenie lub w gąszczu roślin.

Detale buty Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX

Buty Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Przez te kilka miesięcy użytkowania dzielnie dotrzymywały mi kroku na każdym szlaku; wiosną, latem i jesienią. Po raz kolejny przekonałam się o solidnym wykonaniu produktów z charakterystycznym skrzydlatym logo.

Nieczęsto zdarza się, żeby nowiuteńkie treki nie spowodowały najmniejszego otarcia, pęcherza czy dyskomfortu na dystansie 60 km. Za to zyskały w moich oczach spore uznanie. Każda kolejna wycieczka w ich towarzystwie potwierdzała pozytywną ocenę.

Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX na szczycie
Szpiglasowy Wierch w sierpniowym mleku.

Zaznaczę jednak, że nie jest to but absolutnie uniwersalny. Na koniec, krótkie podsumowanie, które pozwoli Wam zastanowić się, czy właśnie tego modelu szukacie.

Buty Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX sprawdzą się:

 • w górskich wędrówkach po urozmaiconym terenie
 • w zmiennych warunkach pogodowych; od słonecznych dni, po ulewę i wiatr
 • przez 3 sezony, choć w Polskich warunkach można pokusić się także o zimę w niższych górach
 • na nawierzchni suchej i mokrej, luźnej i zwartej, miękkim podłożu i w skałkach
 • na długodystansowych trekkingach
 • w terenie, w którym warto zadbać o stabilizację kostki

Nie polecam ich do:

 • krótkich spacerów po płaskim, niewymagającym terenie
 • utwardzonych dróg (ze względu na dość sztywną konstrukcję)
 • wycieczek latem na południu Europy lub w klimacie, w którym deszcz jest mało prawdopodobny, a ten przelotny natychmiast wyparuje w wysokich temperaturach; wówczas membrana pomimo oddychalności stanie się dla stopy zmorą
 • technicznych podejść skalnych z elementami wspinaczki

Największe zalety butów Salewa MTN Trainer Lite Mid GTX:

 • solidne wykonanie
 • fenomenalna podeszwa POMOCA
 • skuteczna membrana GORE-TEX® Extended Comfort
 • bardzo dobra stabilizacja i ergonomia pracy stopy i kostki
 • amortyzacja na wysokim poziomie

Szerokości i do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: