Style wspinaczkowe
Wspinaczka - styl przejścia
Pasja

Style wspinaczkowe

Eiger Team / 11 sierpnia 2019

Niech cię nie zmyli tytuł – nie jest to bowiem początek wpisu na popularne w dzisiejszych czasach blogi o tematyce fashion. Pojęcie stylu jest nie tylko obecne we wspinaniu, ale co ważniejsze odgrywa w nim bardzo istotną rolę.

Nie mam tutaj na myśli sprawdzenia, jakiej firmy masz ciuchy wspinaczkowe i jak duże logo pręży się na twoich szerokich plecach. We wspinaniu umiejętności i doświadczenie oceniane są między innymi przez pryzmat cyfry, którą robimy w danym stylu. Na naszym wybiegu zaprezentują się trzy główne style: Onsight, Flash, RedPoint.

 

Sztuka czytania OS (styl OnSight)

Stylem najwyżej ocenianym i równocześnie najtrudniejszym jest OnSight. To zmora amatorów i wspinaczy o słabych nerwach. Najczystsza postać wspinania. Na czym polega? Mówiąc ogólnie, na podejmowaniu szybkich decyzji. Kiedy podchodzisz pod drogę, której nie znasz, widzisz ją pierwszy raz, wstawiasz się i robisz całą bez bloku (bez obciążanie liny), masz zaliczone przejście OS.

W tym stylu jedyne co możesz zrobić przed startem, to jak najdokładniej przyjrzeć się drodze, stojąc na dole. Nie ma opcji sprawdzenia, jakie chwyty czekają na nas na górze. Dlatego polecamy dobrze się rozgrzać przed „sajtem”, pooglądać chwyty widoczne z ziemi – najlepiej z różnej perspektywy. Zastanów się też, jak chcesz zrobić tę drogę, gdzie twoim zdaniem jest największa trudność, a gdzie możesz zrestować. Oczywiście powyższe rady dotyczą prób OS na drogach, które są dla ciebie wyzwaniem. Robiąc na co dzień 7c, raczej nie będziesz potrzebować gruntownego przygotowania na drogach o wycenie 6a czy 6b.

Style wspinaczkowe - on sight

Jeśli liczysz na OS-a dokładnie przyjrzyj się drodze przed startem.

Jeżeli zastanawiasz się czy zrobienie drogi, na której wiszą ekspresy wspinaczkowe to dalej OS- odpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK. Wiele dróg ma powieszone na stałe ekspresy, co nie stanowi przeszkody do oddawanie prób onsight. Dlaczego wspinanie „sajtem” jest takie wymagające? Głownie przez element niewiadomej. Niejednokrotnie musisz zaryzykować, podjąć szybką decyzję, o której była już mowa. Wybrany chwyt może okazać się zbawienną klamką, która ocali twoje przejście albo będzie pułapką, która będzie cię kosztować odpadnięcie.

Im więcej wspinasz się OS-em tym lepiej potrafisz czytać drogi. Dużo szybciej odnajdziesz właściwą sekwencję albo będziesz umiał/ła wydostać się z niekomfortowej pozycji. Nowicjuszom jest dużo trudniej, co nie oznacza, że nie warto próbować. Nie zniechęcaj się po pierwszych porażkach. Wspinanie OS bardzo procentuje i przekłada się na pokonywanie „życiówek” w innych stylach, o których później. Dowodem na wyjątkowość stylu OS jest fakt, że w większości przypadków drogi pokonywane „sajtem” są znacznie łatwiejsze od naszych maksymalnych przejść.

 

W „FLASH-u” reflektorów (styl FLASH)

Równie ceniony i wymagający styl, który podobnie jak onsight daje ci tylko jedną szansę przejścia, to Flash. Znaczącą różnicą jest to, że możesz widzieć, jak ktoś się wspina po danej drodze przed tobą. Co więcej, może ci on opowiedzieć ze szczegółami, jak pokonał poszczególne odcinki, jakich chwytów łapał, a na co lepiej uważać. Bardzo pomocne jest podpowiadanie na bieżąco tj. w trakcie wspinania. „Lewa ręka po krzyżu”, „dołóż”, „popraw do klamy”– te i podobne komendy pomogą ci wyjść z opresji w cruxie, kiedy samodzielne myślenie pod wpływem stresu zaczyna szwankować. Istnieje jednak możliwość, że patent osoby, która podpowiada nie będzie ci pasować. Jeżeli ktoś jest od ciebie wyższy, silniejszy to z dużym prawdopodobieństwem jego sposób przejścia nie będzie dla ciebie najbardziej optymalny.

Wspinaczka - OS, FLash, RP

W stylu Flash pomocne są podpowiedzi innych wspinaczy dawane „na bieżąco”.

Jedna próba, czyste przejście bez obciążania liny, z wiedzą gdzie są chwyty daje przejście Flash. Nie ma opcji na błąd – musisz zaufać osobie, która dzieli się z tobą patentami i dokładnie za nimi podążać. W przypadku długich dróg, kiedy idziesz jako drugi po partnerze, który zrobił daną drogę OS, nie licz na dokładne wskazówki. Magia wspinania w stylu onsight wiąże się z pamięcią krótkotrwałą. Mając flow i będąc totalnie skupionym na kolejnym przechwycie, po zjechaniu na dół nie pamiętasz jak dokładnie przechodzi się dany odcinek.

Do dziś wspominam piękną drogę w Chullili, którą chciałam zrobić flashem. To była 50-metrowa 6b+ po ogromnych tufach. Piotrek poszedł pierwszy i starał się najlepiej jak umiał odtworzyć przebieg drogi, żebym wiedziała jak iść. Po 30 minutach wspinania poległam dwie wpinki przed łańcuchem. Wściekła niemiłosiernie całą winą obarczyłam mojego asekuranta. Dlaczego się nie udało? Powodów jest kilka. Nie da się zapamiętać poszczególnych ruchów na 50 metrach, to po pierwsze. Po drugie, jak robisz 8c to raczej nie widzisz trudności na 6b+. Trzeci i chyba najważniejszy powód – nigdy nie wspinałam się po tufach i po prostu tego nie umiem.

Wspinaczka - styl flash

Kto asekuruje jako pierwszy na nowej drodze, skazany jest z góry na Flash-a.

 

RP czyli rzetelna praca nad projektem (styl Red Point)

Red Point to zdecydowanie styl dla wytrwałych. Tutaj nie ma ograniczeń w ilości oddanych prób. Możesz „wisieć” na linie i próbować poszczególne ruchy, ucząc ciało sekwencji godziny, dni a nawet miesiące. Są też projekty, na które wspinacze przyjeżdżają latami. Dla mniej cierpliwych wyróżniamy tzw. szybkie RP, o którym możemy mówić jak zrobisz drogę np. w 3 próbie, albo na wyjeździe weekendowym.

Taki sposób pokonywania projektów wspinaczkowych daje dużo satysfakcji. Im częściej wpinasz się w łańcuch tym twoja pewność siebie wzrasta. Nie mówimy oczywiście o drogach, które są zdecydowanie poniżej twojego poziomu. Zazwyczaj są to projekty o stopień albo pół stopnia łatwiejsze niż twój maks.

Chcąc zrobić życiówkę czyli wejść na kolejny poziom trudności, prawdopodobnie będziesz potrzebować czasu na tzw. „patentowanie” . Co to właściwie znaczy w praktyce? Uczenie się ustawień, szukanie najłatwiejszej dla ciebie sekwencji, która pomoże ci poskładać mniejsze części w całą układankę. Kiedy wydaje ci się, że wiesz już wszystko, znasz kolejność ruchów i pamiętasz jak wygląda każdy stopień, przychodzi moment na oddawanie prób „a muerte”. Nagle dzieje się straszna rzecz! Ruchy wykonywane po bloku są niemożliwe do wykonania w ciągu. Cały proces zaczyna się od nowa – optymalizujesz, żeby przybliżyć się do celu.

Wspinaczka - style

„Patentowanie” to droga do wspinaczkowego sukcesu. Życiówkę zwykle robi się w stylu RP.

Sklejanie coraz dłuższych odcinków drogi i nabieranie wytrzymałości na trudnych ruchach to również nieodłączny element wspinania RP. Jeżeli w trakcie n-tej próby odpadasz ciągle w tym samym miejscu to znak, że czas zastanowić się nad lepszym patentem. Możesz poszukać inspiracji w internecie, gdzie często są umieszczone filmiki z przejścia danych dróg. Uprzedzam, że głownie dotyczy to trudnych dróg i tzw. klasyków rejonów. Nie próbujcie szukać przejścia Adamy Ondry z 6c. Jeżeli dana droga jest znana i zrobił ją jakiś znany (sponsorowany) wspinacz to są duże szanse na znalezienie wideo w sieci.

Styl RP jest bardzo wymagający psychicznie. Przychodzenie codziennie pod tą samą skałę i oddawanie kilku prób bez sukcesów jest niesamowicie frustrujące. Szczególnie jak znasz już wszystkie chwyty i stopnie, masz strategię przejścia ale wciąż brakuje ci tej jedynej, niepowtarzalnej próby, podczas której wszystko będzie idealnie.

Twoja kondycja psychiczna i fizyczna, warunki atmosferyczne, pamięć, która nie zawiedzie w cruxie i duch walki, który popchnie cię poza dotychczas wyznaczone granice możliwości – wszystko to ma znaczenie. Zanim przyjdzie ten dzień bardzo łatwo o złość, irytacje i rozważanie porzucenia projektu. W takich sytuacjach dobrze pójść na inną drogę, którą zrobisz szybkim RP, żeby zrelaksować głowę i odzyskać pewność siebie.

 

Wspinanie w dobrym stylu

Ilu wspinaczy tyle upodobań, dlatego nie ma jednego najlepszego stylu, który moglibyśmy polecić. Tak naprawdę warto próbować wszystkich. OS jest niezaprzeczalnie najtrudniejszy, ale też uczy najwięcej, dlatego im częściej będziesz podejmować próby, tym lepiej dla ciebie. W trakcie wspinania OS możesz szybko zmienić zdanie i poprosić o flasha, co też niejednokrotnie widziałam. Jak się nie uda spróbujesz RP.

Gwarantuje, że zrobienie drogi cieszy niezależnie od stylu, w którym została pokonana. Podobnie jak wspinanie w różnych formacjach skalnych rozwija umiejętności wspinaczkowe, tak samo różnorodność stylów wzbogaca twoje doświadczenie i poprawia płynność ruchów.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.