Tatry jesienią. 5 miejsc, które trzeba odwiedzić
Jesień w Tatrach
Pasja

Tatry jesienią. 5 miejsc, które trzeba odwiedzić

Redakcja skalnik.pl / 24 września 2021

A może Tatry jesienią? Przerażają cię tłumy na tatrzańskich szlakach w letnich miesiącach? Ruszaj w góry we wrześniu lub październiku i odkryj jesień w Tatrach. Polecam 5 miejsc, które szczególnie warto odwiedzić o tej porze roku.

Zacznę od drobnej, ale ważnej uwagi. Kalendarzowa jesień trwa od 23 września do 22 grudnia, ale Tatry tym podziałem za bardzo się nie przejmują. W najwyższych polskich górach klimatyczna jesień ustępuje często miejsca zimie jeszcze przed nastaniem listopada. Jeżeli więc chcesz zobaczyć jesień w Tatrach, jedź w góry we wrześniu lub październiku.

Hala Gąsienicowa jesienią
Tatrzańska jesień to raj dla fotografa (fot. tommil, Pixabay)

Dlaczego warto spędzić jesień w Tatrach?

„Tatry jesień” – co się kojarzy z tym hasłem? Dlaczego właśnie we wrześniu warto rzucić wszystko, ruszyć na Zakopiankę i dotrzeć na szlaki turystyczne w Tatrach? Oto kilka powodów:

 • Mniej ludzi na szlakach – Tatry, zwłaszcza w pandemicznym czasie, stały się tak bardzo popularne wśród polskich turystów, że nie odważyłabym się powiedzieć, że we wrześniu będzie pusto na szlakach. Na pewno jednak Tatry jesienią są mniej zatłoczone niż latem.
 • Zwierzęta na wyciągnięcie ręki – kiedy przez szlaki turystyczne w Tatrach nie przewalają się tłumy hałasujących osób, kozice i świstaki śmielej podchodzą w pobliże ścieżek.
 • Piękne widoki – pierwszy śnieg bielejący na szczytach, sit skucina barwiący na czerwono stoki, chmury pędzące po niebie – jesień w Tatrach ma do zaoferowania zachwycające krajobrazy.
 • Bardziej przewidywalna pogoda – oczywiście, jesienią w Tatrach jest chłodniej i wietrzniej niż latem. Jeśli jednak prognozy zapowiadają bezdeszczowy dzień, to masz dużą szansę, że tak właśnie będzie. Dodatkowo burze jesienią są zdecydowanie rzadsze niż latem.
Kozica - Czerwone Wierchy
Na szlaku bądź uważny – z jesiennej mgły mogą wyłonić się kozice (fot. z archiwum autorki)

Tatry jesień – na co należy uważać?

Wędrówka po jesiennych Tatrach nie jest pozbawiona niebezpieczeństw. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę trudniejsze warunki pogodowe: niższe temperatury, częste opady deszczu oraz silne wiatry. W plecaku koniecznie powinny się więc znaleźć:

 • polar
 • kurtka hardshell
 • ciepła czapka
 • rękawiczki
 • spodnie przeciwdeszczowe
 • stuptuty
 • termos z herbatą.

Częstym wyzwaniem na jesiennych szlakach jest również mgła, która utrudnia poruszanie się nawet po prostych szlakach, takich jak Czerwone Wierchy.

Bądź również przygotowanym na to, że jesienią w Tatrach może spaść śnieg, a temperatury mogą spadać poniżej zera. Śledź więc uważnie prognozy pogody i w razie pogorszenia się warunków, zrezygnuj z danej trasy w Tatry Wysokie czy Zachodnie, jeżeli nie masz ze sobą sprzętu zimowego. Nawet na wycieczki tatrzańskimi dolinami warto zabrać jesienią raczki i kije trekkingowe.

Śnieg w Tatrach jesienią
Jesienią w Tatrach może już spaść śnieg (fot.winluk06, Pixabay)

Oprócz gorszej pogody najpoważniejszym wyzwaniem jesienią są krótsze dni. Wychodź więc jak najwcześniej na szlaki turystyczne w Tatrach, aby móc w pełni wykorzystać jesienne godziny ze słońcem. A na wszelki wypadek miej zawsze w plecaku czołówkę.

Jakie miejsca zobaczyć w Tatrach jesienią? 5 polecanych tras

Już wiesz, że jesień w Tatrach to doskonały pomysł na urlop? Wpisujesz więc w wyszukiwarkę hasło „Tatry szlaki”? Zobacz, które miejsca warto odwiedzić szczególnie jesienią.

Kliknij na link i poznaj szlaki w Tatrach dla początkujących.

Czerwone Wierchy – tatrzański jesienny klasyk

„Czerwone Wierchy szlak” to hasło często wyszukiwane przez turystów ruszających w Tatry jesienią. Nic w tym dziwnego – o tej porze roku Czerwone Wierchy, na które składają się 4 szczyty, wyglądają absolutnie zjawiskowo. A wszystko jest zasługą niepozornej rośliny: sit skucina. Wraz z dojrzewaniem owoców jej liście zaczynają barwić się na czerwono. W efekcie zbocza tych tatrzańskich szczytów, na których sit skucina występuje najliczniej, takich jak Czerwone Wierchy, nabierają czerwono-brunatnego zabarwienia.

Czerwone Wierchy jesienią
Czerwone Wierchy nabierają jesienią swoich charakterystycznych barw (fot. Grazia Wrzos, Wikimedia Commons)

Proponowana przeze mnie trasa zaczyna się w Kuźnicach, skąd przez Dolinę Kondratową dotrzesz na pierwszy szczyt: Kopę Kondracką. Po wspięciu się na wierzchołek czeka cię przyjemna wędrówka granią. Szlak zejściowy z Ciemniaka doprowadzi cię do Doliny Kościeliskiej.

Trasa: Kuźnice – Kiry | mapa-turystyczna.pl

Wołowiec – wędrówka przez Tatry Zachodnie

Kolejna propozycja to jedna ze standardowych tras prowadzących przez Tatry Zachodnie. Wycieczka przez szczyty Grześ – Rakoń – Wołowiec nie jest wymagająca technicznie, ale ze względu na pokonywany dystans warto wyruszyć wcześnie na szlak.

Wołowiec jesienią
Od momentu wejścia na grań z trasy na Wołowiec można podziwiać rozległe widoki (fot. Irena_W, Pixabay)

Wędrówka na Wołowiec to dobra propozycja dla osób, które spędzają swoją pierwszą jesień w Tatrach. Piękne widoki sprawiają, że ta trasa może skusić również bardziej doświadczonych turystów.

Zbliżając się do Wołowca, wypatruj kozic, które szczególnie upodobały sobie ten szczyt.

Trasa: Siwa Polana – Siwa Polana | mapa-turystyczna.pl

Szpiglasowa Przełęcz – piękne widoki na Tatry Wysokie

Wędrówka przez Szpiglasową Przełęcz to jedna z moich ulubionych wycieczek w Tatrach. Proponowana trasa pozwala zobaczyć największy wodospad w Polsce – Siklawę, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, po której często kręcą się świstaki oraz Morskie Oko. Kiedy rozpoczniesz podejście na Szpiglasową Przełęcz, pamiętaj, by spojrzeć niekiedy do tyłu i pozachwycać się widokami na jesienne stawy.

Szpiglasowa Przełęcz jesienią
Szlak na Szpiglasową Przełęcz to jedna z najpiękniejszych jesiennych tras w Tatrach (fot. Damian Skubaczewski, Unsplash)

Tuż przed przełęczą czeka na ciebie kilka łańcuchów, ale trasa nie jest zbyt trudna technicznie. Z samej przełęczy warto natomiast podejść jeszcze 200 m i zdobyć Szpiglasowy Wierch.

Trasa: Palenica Białczańska – Palenica Białczańska | mapa-turystyczna.pl

Sprawdź, jakie szlaki w Tatrach dla średniozaawansowanych polecamy.

Kościelec – polski Matterhorn w jesiennym wydaniu

Jesień w Tatrach to również dobry czas na zdobywanie trudniejszych szczytów, takich jak Kościelec. Mimo że z dołu ta spiczasta góra może sprawiać wrażenie nie do zdobycia, szlak na Kościelec leży w zasięgu każdego sprawnego turysty, który ma już za sobą kilka tatrzańskich wierzchołków. Nie ruszaj jednak na ten szczyt w deszczowy dzień.

Kościelec jesienią
Szpiczasta sylwetka Kościelca wyróżnia się w tatrzańskiej panoramie (fot. krzysiupra, Pixabay)

Proponowana trasa rozpoczyna się w Kuźnicach, skąd przez Boczań docierasz na Przełęcz między Kopami. Teraz czekają na ciebie piękna Hala Gąsienicowa i tajemniczy Czarny Staw Gąsienicowy. Stąd rozpoczynasz podejście: najpierw proste na Karb, a potem właściwe trudniejsze na Kościelec. Mimo że szlaki prowadzące przez Tatry Wysokie są wyposażone w liczne łańcuchy ułatwiające wędrówkę, to akurat na szlaku na Kościelec nie napotkasz żadnych metalowych ułatwień. Ta trasa nie jest więc dobrą propozycją dla tych, którzy boją się złapać skały. Osoby z lękiem wysokości także powinny się poważnie zastanowić przed ruszeniem na tę górę.

Po powrocie z Kościelca na Karb zejdź łagodną ścieżką do Doliny Zielonej Gąsienicowej. Stąd przez Przełęcz między Kopami powrócisz do Kuźnic.

Trasa: Kuźnice – Kuźnice | mapa-turystyczna.pl

Świnica – jesienne Tatry Wysokie dla zaawansowanych

Na koniec propozycja dla zaawansowanych turystów. Szlak na Świnicę to jedna z najtrudniejszych oznakowanych tras po polskiej stronie Tatr. Na pewno nie ruszaj na tę górę w deszczowy dzień.

Świnica jesienią
Świnica to jesienna propozycja w Tatrach dla zaawansowanych turystów (fot. jarekgrafik, Pixabay)

Proponowana trasa zaczyna się w Kuźnicach, skąd przez Halę Gąsienicową dotrzesz w pobliże schroniska Murowaniec. Stąd czarnym szlakiem zdobądź Przełęcz Świnicką. Teraz zaczynają się trudności: skalne nachylone płyty, miejsca z ekspozycją, wąskie przejścia. Korzystaj z łańcuchów, ale pamiętaj też, by uważnie przyglądać się terenowi wokół. Czasami łatwiej złapać się ręką skały tuż obok.

Po zejściu ze Świnicy skieruj się w stronę Przełęczy Liliowe, która oddziela Tatry Zachodnie od Wysokich. Stąd dotrzyj na Kasprowy Wierch i zejdź do Kuźnic.

Trasa: Kuźnice – Kuźnice | mapa-turystyczna.pl

Kliknij tutaj i poznaj najtrudniejsze szlaki w Tatrach.

Już wiesz, że Tatry jesień to świetne połączenie oferujące wspaniałe widoki, luźniejsze szlaki i okazję do bliższego kontaktu z górską przyrodą? Chwytaj więc plecak i ruszaj na poszukiwanie złotej polskiej jesieni na tatrzańskich szlakach.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.