Technologie w odzieży Marmot
Branża

Technologie w odzieży Marmot

Anna Śliwa / 25 marca 2024

Producenci prześcigają się dziś w opracowywaniu rozwiązań, które zapewnią maksymalne wsparcie i komfort podczas pokonywania kolejnych wyzwań outdoorowych. Nie znajdziesz dziś marki, która nie korzysta z zaawansowanych materiałów i technologii. Często odzież jest nimi wręcz naszpikowana, a czytając specyfikację możesz poczuć, że potrzebujesz słownika do rozszyfrowania zalet, jakie zapewniają. No to voila! Biorę dziś na tapet jednego z czołowych producentów odzieży outdoorowej, czyli markę Marmot. Zajrzyj ze mną „pod podszewkę” ich kurtek, spodni, koszulek , bluz i śpiworów i sprawdź, co kryje się za „tajemniczymi” znaczkami na metce.

Marmot – innowacje i zrównoważona produkcja

Marmot istnieje na rynku odzieży outdoorowej od 1974. To już 50 lat historii, którą zapoczątkowali studenci z Kalifornii. Inspiracją dla rozpoczęcia działalności były zajęcia z glacjologii, które odbywały się na lodowcu. Ciepło nie było, a uczestnicy mocno zmarzli. Prototypy kurtek puchowych powstawały w piwnicach i mieszkaniach, ale szybko okazało się, że konstrukcje i ocieplenia używane przez pełzającego dopiero Marmota sprawdzają się. Mała szwalnia zaczęła dostawać coraz więcej zamówień, a przełomem okazało się uszycie kurtek do filmu znanego podróżnika Mike’a Hoovera.

Kurtki – flagowy produkt marki Marmot (fot. Marmot)

Marka skupiała się na szyciu odzieży outdoorowej, a jej flagowymi produktami stały się kurtki, zarówno ocieplane, jak i hardshelle. Na nowy poziom wyniosła je współpraca z jednym z czołowych światowych producentów membran, marką GORE-TEX. Marmot korzysta zarówno z technologii i rozwiązań kupowanych od zewnętrznych producentów, takich jak choćby PrimaLoft® czy Coolmax, ale także z powodzeniem opracowuje własne.

Opracowywane i wykorzystywane przez Marmot technologie mają w dużym stopniu zrównoważony i odpowiedzialny ekologicznie charakter. Wykorzystują surowce wtórne – poliester i Nylon, a także puch naturalny z recyklingu. Marka opracowuje także rozwiązania oparte na komponentach roślinnych, eliminuje ze składów chemikalia, takie jak związki PFAS czy PFC.

Technologie Marmot – ociepliny naturalne i syntetyczne

Wspomniałam na początku, że flagowymi produktami marki Marmot są kurtki, szczególnie te ocieplane. Zapraszam Cię więc na przegląd rozwiązań, które znajdziesz w kurtkach ocieplanych i śpiworach Marmot, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.

 • PrimaLoft® – to jedna z czołowych marek ocieplin syntetycznych w światowym outdoorze. Wypełnienie, które opracowano dla amerykańskiej armii doczekało się licznych odmian, o właściwościach dostosowanych do konkretnych aktywności. Ociepliny PrimaLoft® Black, Silver i Gold odznaczają się rewelacyjnym stosunkiem wagi do termiki i kompresji i co niezwykle ważne, są odporne na wilgoć. Po przemoczeniu zachowują swoje właściwości i sprawnie wysychają. Obecnie Marmot wykorzystuje ociepliny PrimaLoft® z symbolem Eco, które są wytwarzane z komponentów z recyklingu. Ocieplina ta jest wykorzystywana m.in. w kurtkach i kamizelkach Novus LT.
 • Featherless to opracowana przez Marmot syntetyczna ocieplina o strukturze naśladującej puch. Jej właściwości odpowiadają puchowi o sprężystości 700 cui, ale jednocześnie jest odporna na działanie wody i wilgoci oraz szybko wysycha. Jest to technologia zrównoważona ekologicznie i wypełnienie w 75% składa się z komponentów z recyklingu. Flagowym modelem, w którym wykorzystywany jest ten rodzaj ociepliny są kurtki Echo Featherless Jacket i Hybrid w wersji męskiej i damskiej.
kurtki puchowe marmot
Zaawansowane ociepliny syntetyczne to połączenie niskiej wagi, ciepła i odporności na wilgoć (fot. Marmot)
 • Spirafil® jest ociepliną poliestrową, składającą się z włókien o strukturze rurek. Mają one różną średnicę, a pusta przestrzeń gromadzi powietrze i świetnie izoluje od warunków zewnętrznych. Spirafil® ma rewelacyjne właściwości kompresyjne i łączy ciepło, delikatność, niską wagę i pakowność. Wypełniane są nim przede wszystkim śpiwory, takie jak trzysezonowe Nanowave 25 i Trestles 30 albo zimowe Trestles 15.
 • Thermal R to wypełnienie syntetyczne o budowie multichannel. Składa się z licznych kanalików, które sprawiają, że odzież i sprzęt są lekkie, świetnie się kompresują oraz mają świetny stosunek wagi do termiki. W wersji Eco ocieplina ta wykonana jest 100% z poliestru z recyklingu.
 • Kapok Flower Down jest nowatorską ociepliną opracowaną przez Marmot, która składa się w 100% z naturalnych składników. To miks „puchu” pozyskiwanego z roślin oraz puchu gęsiego i kaczego pochodzącego z recyklingu. Jest ekologiczna, jej produkcja odbywa się przy zmniejszonym wykorzystaniu wody i energii, a lista zalet funkcjonalnych jest bardzo długa. Obejmuje niską wagę, świetną kompresję, naturalną hydrofobowość, antybakteryjność, antyalergiczność i niezwykle wysoką sprężystość, nieosiągalną w wypełnieniach syntetycznych.

Nowoczesne rozwiązania to nie tylko ociepliny, ale także konstrukcja kurtek. Marmot opracował specjalną budowę kurtek Warm Cube™ z puchem naturalnym. Kwadratowe komory oddzielone są tu kanałami powietrznymi. Dzięki temu podczas ruchu powietrze krąży obniżając temperaturę, zaś podczas postojów staje się dodatkową, zamkniętą w kanałach izolacjach. Kurtki Warm Cube™ świetnie sprawdzają się podczas zimowych trekkingów czy wspinaczki ponieważ zapobiegają zarówno wychładzaniu, jak i przegrzewaniu.

Ponieważ puch naturalny jest bardziej podatny na działanie wilgoci i traci w kontakcie z nią swoje właściwości, Marmot stosuje w kurtkach i śpiworach puchowych impregnację hydrofobową. Puch potraktowany wykończeniem Down Defender lub ExpeDry staje się odporny na wilgoć i bardziej trwały. Impregnacja ExpeDry nie zawiera szkodliwych chemikaliów, szczególnie z grupy związków PFAS i PFC.

Hardshelle i softshelle Marmot

Ciepło i sucho – tego wymagamy zwykle od solidnych kurtek outdoorowych. Było już o tym, jak Marmot zapewnia nam ciepło, to teraz czas na przedstawienie rozwiązań z zakresu sucho.

kurtki przeciwdeszczowe marmot
Kurtki Marmot wykorzystują Gore-Tex – najbardziej znane membrany na świecie (fot. Marmot)
 • GORE-TEX® – tej marki membran chyba przedstawiać nie muszę. Dla wielu osób jest wręcz synonimem słowa „membrana”. To najwyższa światowa jakość, która występuje w licznych odmianach, dopasowanych do konkretnych aktywności. GORE-TEX® to lekkie, niezwykle wytrzymałe membrany o właściwościach wiatroodpornych, wodoodpornych i wysokiej oddychalności. Wykorzystywane są w kurtkach hardshell i spodniach membranowych, takich jak flagowe modele Minimalist (kurtki i spodnie). Z kolei hydrofobową i wiatroodporną membranę GORE-TEX Infinium znajdziesz w jednym z najbardziej znanych softshelli Marmot ROM 2.0.
 • NanoPro™ jest autorską membraną Marmot, której oddychalność rośnie podczas nasilenia ruchu. Czyli im szybciej idziesz, im bardziej intensywnie się ruszasz, tym odprowadzanie wilgoci jest wyższe. Oczywiście membrana ta zabezpieczy Cię też w pełni przed opadami, a do tego jest lekka i bardzo pakowna. Jest używana w jednych z najbardziej znanych kurtek i spodni Marmot – PreCip® Eco.
marmot kurtki goretex
Kurtki i spodnie Marmot PreCip wykorzystują autorskie membrany NanoPro (fot. Marmot)
 • M Softshell– Marmot opracował także własne materiały softshellowe z rodziny „M”. Odznaczają się nadzwyczajną oddychalnością i elastycznością. M1 to softshell wodo i wiatroodporny, M2 wiatroodporny i hydrofobowy, zaś M3 zapewnia ekstremalnie szybkie odprowadzanie wilgoci.

Rozwiązania oddychające i odprowadzające wilgoć w odzieży Marmot

I wreszcie trzeci filar odzieży outdoorowej – oddychalność. Tu także Marmot wykorzystuje zaawansowane rozwiązania technologiczne, by odzież zapewniała maksymalny komfort termiczny.

 • DriClime® – to podszewka używana w bluzach i kurtkach Marmot, takich jak Pinnacle DriClime Hoody czy Ether DriClime Hoody, która zapewnia maksymalne odprowadzanie wilgoci. Od strony ciała ma strukturę typu fleece, która sprawia,  że para wodna może się przemieszczać, zaś od zewnątrz kapilarne otwory odciągają wilgoć i utrzymują z dala od ciała.
 • AirExchange jest materiałem, który zwiększa oddychalność odzieży aż o 50%. Drobne, kapilarne otwory w materiale przyspieszają odprowadzanie wilgoci i wysychanie. Technologia ta zwiększa wymianę powietrza i świetnie sprawdza się w odzieży do intensywnych aktywności. Wykorzystywana jest w licznych modelach spodni, szortów, koszulek, ale także w lekkich bluzach i kurtkach, gdzie pełni rolę podszewki.
koszulki i kamizelki marmot
Oddychalność i odprowadzanie wilgoci – odzież Marmot gwarantuje komfort termiczny w każdych warunkach (fot. Marmot)
 • drirelease® to system odprowadzania wilgoci oparty na materiałach o konstrukcji siateczki. Ciepło i wilgoć są „wysysane” z powierzchni skóry i ekspresowo transportowane na zewnątrz, gdzie mogą odparować i wyschnąć. Używany jest głownie w koszulkach i bluzach, które pozostają suche nawet przy intensywnym ruchu.
 • Coolmax jest materiałem powstającym z funkcjonalnych włókien poliestrowych. Zapewnia świetną wentylację podczas ruchu i utrzymuje wilgoć z dala od ciała. Daje to uczucie chłodzenia ponieważ pot nie pozostaje na skórze i ma ona zapewniony cały czas dopływ powietrza i jego krążenie.
 • Polartec® to cała rodzina dzianin wykorzystywanych do produkcji bluz outdoorowych o różnym przeznaczeniu. Materiały tej marki odznaczają się rewelacyjną oddychalnością połączoną z izolacyjnością i znajdziesz je w wielu produktach Marmot. To nie tylko najbardziej znany „polar” Polartec® Classic, ale też znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania jak Polartec® Power Stretch czy Thermal Pro. Materiały te mają gładką warstwę zewnętrzną i spód typu fleece, co łącznie dają bardzo szybkie odprowadzanie wilgoci przy wysokim komforcie cieplnym.

Kliknij i zobacz wszystkie produkty marki –> Marmot.


Nie da się obecnie produkować odzieży outdoorowej bez sięgania po nowoczesne technologie. To dzięki nim kurtki, spodnie, koszulki czy bluzy Marmot są tak funkcjonalne i zapewniają ochronę przed warunkami zewnętrznymi oraz komfort termiczny. Ten krótki przewodnik po technologiach używanych przez Marmot pomoże w rozeznaniu się w zaletach odzieży tej marki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.