Via ferrata blisko Polski – część II, środkowe Czechy
Pasja

Via ferrata blisko Polski – część II, środkowe Czechy

Ola i Mariusz Robak / 20 czerwca 2019

Jeżeli spodobały wam się czeskie via ferraty opisane przez Beatę to koniecznie zajrzyjcie w głąb tego kraju. W środkowej części Czech, w niedalekiej odległości od Pragi, a nawet w samej Pradze możecie pokonać w sumie cztery różnorodne via ferraty. Odwiedziliśmy te rejony przejazdem, w drodze na ferraty okolic Salzburga, o których będziecie mogli przeczytać już wkrótce.

Poznaj też nasze kolejne ferratowe mini-przewodniki po miejscach blisko Polski:
>>>Via ferrata blisko Polski – cz. I, północne Czechy
>>>Via ferrata blisko Polski – cz. III, Góry Żytawskie, Niemcy

Via ferrata v Táboře (Tábor)

Tabor to miejscowość położona około 90 km na południe od Pragi. Znajduje się w niej łatwa, krótka i idealna na początek via ferrata. Jest polecana dla osób z małym doświadczeniem oraz dzieci, choć także ferratowi wyjadacze znajdą w niej coś dla siebie. Z najwyższego punktu ferraty rozciąga się przepięknym widokiem na miejscowość i rzekę Lužnice.

Jak dojechać do ferraty w Taborze

Via ferrata znajduje się we wschodniej części miejscowości, przy ulicy U Řeky Lužnice (czyli „nad rzeką Luznice”). Po drodze mijamy małą restaurację Chatky u Ježka i po kilkudziesięciu metrach docieramy do celu. Początek via ferraty dobrze widać z drogi i ciężko ominąć to miejsce. Zaparkować możecie w okolicy miejsca startu lub kawałek za nim, w wygodnej zatoczce.

mapa ferrata tabor

Restauracja Chatky u Ježka (znacznik zółty), parking/start ferraty (P)

Ferrata tabor miejsce startu

Start ferraty (1), koniec ferraty (2), miejsca parkingowe (3,4)

Pokonanie ferraty v Táboře

Jak wspomnieliśmy na początku, ferrata jest dość prosta i została wyceniona jako B w sześciostopniowej skali. Całe jej przejście zajmuje około 15-20 minut. Początek i koniec ferraty znajdują się od siebie w zasięgu wzroku.

Via ferrata rozpoczyna się pionowym odcinkiem, który wyprowadza nas na szczyt skałki. Jest to najtrudniejsze miejsce tego szlaku. Następnie poruszamy się grzbietem skały i docieramy do krótkiego, eksponowanego trawersu.

Po pokonaniu jeszcze niedługiego pionowego fragmentu znajdujemy się w najwyższym punkcie via ferraty. Warto tam spędzić dłuższą chwilę i popodziwiać rozlegające się widoki, by zaraz potem podejść do drabinki sprowadzającej nas do końca ferraty. Powrót do miejsca startu prowadzi krótkim, lecz stromym odcinkiem. Zalecamy zachować czujność w tym miejscu, szczególnie w porach deszczowych.

Via ferrata Bechyně

Via ferrata w Bechyně położona jest również nad rzeką Lužnice, około 120 km na południe od Pragi i 25 km od ferraty w Taborze. Ze względu na swoje położenie i przebieg tuż nad wodą jest wyjątkowo ciekawa. Polecamy ją jednak dla osób doświadczonych w pokonywaniu stalowych dróg.

Dojazd do ferraty Bechyńskiej

Via ferrata znajduje się południowej części miejscowości Bechyně. Najlepiej zaparkować w okolicy ulicy Zářečí. W dzień roboczy nie mieliśmy najmniejszych problemów ze znalezieniem darmowego miejsca parkingowego. Podążamy ulicą Zářečí na południe aż do samego końca. Następnie kierujemy się leśną ścieżką w górę aż dojdziemy do pola. Skręcamy w prawo i zaczynamy obchodzić pole po dwóch jego bokach. Ostatni fragment schodzi kawałek mocno w dół, aż docieramy do górnej krawędzi ściany i początku via ferraty. Po drodze są zawieszone znaki, choć czasami słabo widoczne. Powrót odbywa się dokładnie tą samą drogą.

jak dojsc do ferraty bechyne mapka

Via ferrata Bechyně: miejsce do zaparkowania auta (P), droga dojścia i start ferraty (P).

Jak wygląda via ferrata Bechyně

Jest to wymagająca ferrata, do której przy braku odpowiedniej techniki wspinaczkowej, potrzebne są silne ręce. Jej pokonanie zajmuje około godziny i wyceniana jest na D/E w sześciostopniowej skali. Większość trasy pokonujemy tak blisko wody, że odpadnięcie może dla niektórych oznaczać moczenie nóg. Ferrata rozpoczyna się zejściem po drabinie i metalowych klamrach aż do samego poziomu wody. Następnie pokonujemy długi trawers z opcją przejścia przez most linowy, aż docieramy do końcowej półki z ławeczką i książką wpisów. Jakież było nasze zdziwienie, gdy się okazało że nie jest to koniec ferraty, a przewieszona drabinka pnąca się w górę służy jedynie do wspięcia się do zawieszonego na niej dzwonka i obwieszczenia jego dźwiękiem dotarcia do najdalszego punktu via ferraty. W tym miejscu jesteśmy dopiero w połowie drogi, ponieważ druga połowa to powrót tą samą drogą. Co sprawia że via ferrata jest jeszcze ciekawsza, gdyż potrzebne są umiejętności mijania się z innymi jej uczestnikami.

Środkowa część Czech nie obfituje w via ferraty, jednak jest zdecydowanie warta odwiedzenia. Polecamy wizytę w tych częściach przy okazji podróży w dalsze zakątki Europy. W naszym przypadku było to miejsce zaliczone przejazdem, w drodze na austryjackie via ferraty, o których będziecie mogli przeczytać już wkrótce!

***

Na via ferratach potrzebny jest specjalny sprzęt. Obejrzyj nasz filmowy poradnik, a dowiesz się co trzeba zabrać na via ferraty. W innej naszej poradzie przeczytasz, co zabrać na trudniejsze via ferraty.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.