Beskid Żywiecki – najciekawsze szlaki
Pasja

Beskid Żywiecki – najciekawsze szlaki

Anna Śliwa / 04 września 2023

Beskid Żywiecki to najwyższa część Beskidów Zachodnich. Wznosi się tu ich najwyższy szczyt, Babia Góra o wysokości 1725 m n.p.m. Cały teren jest piękny i bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Są tu zarówno górskie łąki i hale, lasy liściaste i iglaste, a w górnych partiach Babiej Góry występują krajobrazy alpejskie z kosodrzewiną i nagimi skałami. Pod względem turystycznym Beskid Żywiecki to prawdziwy raj. Gęsta sieć szlaków i schronisk, a także dobrze rozwinięta baza noclegowa w dolinach pozwalają planować dłuższe i krótsze wycieczki. Zabieram Cię dziś właśnie tam, by pokazać najciekawsze trasy Beskidu Żywieckiego.

Gdzie leży Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki jest bardzo rozległy. Rozciąga się od Przełęczy Zwardońskiej i doliny rzeki Soła na zachodzie po dolinę Skawy na wschodzie. Jego granice oraz pasma wchodzące w jego skład są różnie określane przez geografów, co jednak nie ma aż tak dużego wpływu na tematykę, jaką chcę omówić. Z naszego, turystycznego punktu widzenia te spory można spokojnie zostawić na boku i cieszyć się przebywaniem w górach.

beskid żywiecki szlaki
Beskid Żywiecki to skarbiec pięknych widoków (fot. Jerzy Górecki, Pixabay)

Najwyższą częścią Beskidu Żywieckiego jest znajdująca się w jego wschodniej części Babia Góra wraz z okolicznymi szczytami. Drugie pod względem wysokości jest Pilsko, którego wierzchołek o wysokości 1557 m n.p.m. znajduje się już po stronie słowackiej. Są to jedyne miejsca w całych polskich Beskidach, gdzie występuje piętrowy, alpejski układ roślinności. Na Babiej Górze bardzo dobrze widoczne jest zarówno piętro kosodrzewiny, jak i roślinności naskalnej i hal oraz skalny rumosz, zaś na Pilsku kopułę szczytową porastają zarośla kosodrzewiny z występującymi gdzieniegdzie polami rumoszu.

Szlaki na Babią Górę poznasz,, gdy klikniesz -> tutaj <-

Beskid Żywiecki – nocleg i zagospodarowanie turystyczne

Jeśli zamierzasz wybrać się w Beskid Żywiecki to mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. To jedne z najlepiej zagospodarowanych turystycznie gór w Polsce. Gęsta sieć szlaków sprawia, że można do woli przebierać w opcjach wejść i zejść z poszczególnych szczytów tworzyć trasy – pętle, a także wielodniowe przejścia z jednego końca Beskidu na drugi.

schronisko pttk beskid żywiecki hala krupowa
W Beskidzie Żywieckim znajdziesz gęstą sieć schronisk – schronisko PTTK na Hali Krupowej (fot. czu_czu_PL, Pixabay)

Nie inaczej jest z bazą noclegową. Schronisk PTTK jest tu naprawdę mnóstwo. Patrząc od zachodu są to schroniska na Wielkiej Raczy, na Przegibku, na Rycerzowej, Krawców Wierchu, Hali Boraczej, Lipowskiej i Rysiance, na Hali Miziowej pod Pilskiem, schronisko Markowe Szczawiny pod Babią Górą oraz schronisko na Hali Krupowej.

Latem możesz też skorzystać ze studenckich chatek i baz namiotowych. Bazy namiotowe znajdziesz na Przysłopie Potóckim w grupie Wielkiej Raczy oraz na Przełęczy Głuchaczki przy Głównym Szlaku Beskidzkim, zaś chatki studenckie to Chata na Zagroniu nad Rajczą, Chata AKT Dobrodziej w Sopotni i Chata Chemików w Ujsołach. W większych miejscowościach turystycznych działają PTSMy i SSMy, zaś niemal w każdej wsi znajdziesz pokoje na wynajem, pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne.    

Wybór szlaków w Beskidzie Żywieckim jest ogromny. Dlatego chciałabym Ci polecić kilka tras, które uważam za szczególnie interesujące i widokowe. To zaczynamy.

Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Beskid Żywiecki

Przez dużą część Beskidu Żywieckiego i jego główne szczyty przebiega oznaczony kolorem czerwonym Główny Szlak Beskidzki. Jego trasa to Węgierska Górka – Abrahamów – Hala Rysianka – Hala Miziowa – Przełęcz Glinne – Przełęcz Głuchaczki – Mędralowa – Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki – Polica – Przełęcz Kucałowa – Bystra Podhalańska- Jordanów. Trasa ta ma ponad 80 km długości i potrzebujesz na jej pokonanie 3-4 dni. Oczywiście poszczególne odcinki GSB można też traktować jako wycieczki jednodniowe, pod warunkiem dokładnego sprawdzenia transportu pozwalającego na dotarcie do miejsca noclegowego oraz łączyć je z innymi szlakami tworząc pętle.

Na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki

W moim zestawieniu nie może zabraknąć Królowej Beskidów czyli Babiej Góry. Możliwości wejść na ten szczyt jest wiele i ich dokładne opisanie to temat na osobny artykuł. Dlatego do tego zestawienia wybrałam tylko jedną opcję. Chyba najbardziej klasyczną. To pętla z Przełęczy Krowiarki prowadząca najpierw GSB przez Sokolicę i Kępę na szczyt (dojście w około 2h 20 min) i dalej przez Przełęcz Brona do schroniska Markowe Szczawiny. Powrót do Przełęczy prowadzi niebieskim szlakiem, tak zwanym Górnym Płajem, który trawersuje lasem cały grzbiet. W jego końcowej części możesz zobaczyć jeziorko osuwiskowe Mokry Stawek. Cała trasa ma 14 km i przejdziesz ją w około 5 h 30 min nie licząc postojów.

na szczycie babiej góry
Babia Góra słynie z pięknych wschodów i zachodów słońca

Babia Góra to doskonały punkt widokowy, z którego możesz podziwiać Tatry, Beskid Żywiecki, Orawę, Beskid Śląski, a także Wielką i Małą Fatrę, Wielki Chocz i wiele innych pasm w Polsce i na Słowacji. Zjawiskowe są tutejsze wschody i zachody słońca, na które wybiera się wielu turystów. Dobrą bazą wypadową do takich wycieczek jest schronisko Markowe Szczawiny lub właśnie Przełęcz Krowiarki.

Najwyższy szczyt Beskidów nie bez powodów nazywany jest też Królową Niepogód. Przygotuj się na to, że na szczycie może mocno wiać, zaś latem pogoda potrafi zmienić się w kilkanaście minut przechodząc od pełnego słońca po burzę z ulewnym deszczem. Dlatego zawsze wybierając się na szczyt kontroluj prognozę pogody i zwracaj uwagę na ostrzeżenia przed burzami.

Babia Góra to szczyt Korony Gór Polski. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz w artykule -> Korona Gór Polski – Babia Góra <-

Na Pilsko z Korbielowa

Pilsko jest drugim pod względem wysokości szczytem Beskidu Żywieckiego, a jego główny wierzchołek o wysokości 1557 m n.p.m. znajduje się po stronie słowackiej. Po polskiej stronie, a właściwie na granicy znajduje się kilkanaście metrów niższa Góra Pięciu Kopców. Podobnie jak na Babiej Górze, także na Pilsku możesz oglądać piętrowy układ roślinności, a jego rozległa kopuła szczytowa porośnięta jest kosodrzewiną.

pilsko drugi szczyt beskidu żywieckieg
Z Pilska możesz podziwiać piękną panoramę Beskidu Żywieckiego z Babią Górą (fot. Jerzy Górecki, Pixabay)

Wyjście na Pilsko jest dość mozolne, ale widoki ze szczytu, a szczególnie wspaniała panorama z Babią Górą wynagrodzą wysiłek. Proponuję Ci pętlę z centrum Korbielowa z odpoczynkiem w schronisku na Hali Miziowej. Trasa przedstawia się następująco: z Korbielowa żółtym szlakiem (ok. 5 km, 690 m przewyższenia, 2h 30 min) do schroniska i następnie dalej żółtym szlakiem na szczyt (1,5 km, ok. 30 min). Powrót prowadzi także przez schronisko i dalej kombinacją szlaku zielonego i czarnego na Przełęcz Przysłopy, skąd szlakiem niebieskim zejdziesz z powrotem do centrum Korbielowa. Cała trasa ma około 15 km, a jej przejście zajmuje ok. 5 h 30 min.

Wokół Żabnicy

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę pięknymi halami Beskidu Żywieckiego, to nie znajdziesz na to lepszego miejsca niż okolice Żabnicy. Jest to trasa okrężna prowadząca przez Halę Boraczą, Lipowską i Rysiankę i gwarantująca rewelacyjne widoki na Beskid Żywiecki. Podejścia nie są tu aż tak duże bo z doliny na grzbiet wynoszą tylko około 300 m. Trasa daje też możliwość skrócenia (o czym za chwilę) i znajdują się na niej aż trzy schroniska. To dobry wariant na wędrówkę z dziećmi.

Początek i koniec trasy znajduje się w Żabnicy-Skałce. Stąd czarnym szlakiem wyjdziesz do schroniska na Hali Boraczej (ok. 50 min). Dalej kieruj się szlakiem zielony, czarnym i żółtym przez Redykalny Wierch, Boraczy Wierch do schroniska na Halę Lipowską (ok. 2h). Stąd tylko 15 min dzieli Cię od schroniska na Hali Rysiance. W tym miejscu musisz dokonać wyboru. Jeśli chcesz wrócić do Żabnicy wybierz zielony szlak, którym zejdziesz w około dwie godziny do parkingu i przystanku autobusowego w Żabnicy-Skałce. Możesz też ruszyć dalej szlakiem czerwonym przez kolejne Hale: Pawlusią i Wiepszyska do stacji turystycznej Słowianka (ok. 2h 30 min). Stąd czarnym szlakiem wrócisz w około 50 min do Żabnicy-Skałki.

Na Wielką Raczę i Rycerzową Wielką

Muszę od razu powiedzieć, że to jedna z moich ulubionych tras w Beskidzie Żywieckim. Jest też dość długa, bo z Rycerki do Soblówki przez Wielką Raczę i Rycerzową Wielką idzie się około 8 h pokonując 25 km i ponad 1100 m przewyższeń. Wędrówka jest bardzo urozmaicona, widoki przepiękne. Przy dobrej pogodzie świetnie widać stąd Tatry oraz słowackie Fatry i Chocz. A także malowniczą panoramę polskich Beskidów. Wędruje się częściowo lasem, częściowo zaś odsłoniętymi halami. Na trasie znajdują się dwa schroniska: schronisko na Wielkiej Raczy i Bacówka na Rycerzowej. Oczywiście trasę tę można przejść też w odwrotną stronę. Polecam Ci bardzo nocleg na Wielkiej Raczy, bo poranny i wieczorny widok stąd jest niesamowity!

Cała trasa prezentuje się następująco: Rycerka Górna Kolonia – schronisko na Wielkiej Raczy (szlak żółty) – dalej czerwonym szlakiem (nie jest to GSB) przez Przełęcz Przegibek do Bacówki na Rycerzowej – zejście szlakiem żółtym do Soblówki.

beskid żywiecki
W okolicach Bacówki PTTK na Rycerzowej. (fot. Janusz Maniak, Unsplash)

Trasę można skrócić schodząc na Przełęczy Przegibek do schroniska na Przegibku i stąd wracając do Rycerki Górnej Kolonii. Wówczas trasa ta będzie mieć ok. 21 km i jej pokonanie zajmie 6 h 30 min.


Beskid Żywiecki jest kopalnią pomysłów na wspaniałe i niezwykle widokowe trasy trekkingowe. Moje zestawienie to tylko kilka wybranych, które moim zdaniem są reprezentatywne i pozwalają poznać jego najpiękniejsze i najciekawsze punkty widokowe. Zachęcam Cię do samodzielnego sięgnięcia po mapę i szukania także innych tras wycieczek. Na pewno się nie zawiedziesz jeśli do mojego zestawienia dodasz własne propozycje.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.