Kasprowy Wierch – jak zdobyć szczyt
Pasja

Kasprowy Wierch – jak zdobyć szczyt

Anna Śliwa / 31 lipca 2023

Kasprowy Wierch to jeden z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów. Choć do magicznej granicy 2000 m n.p.m. brakuje mu kilkunastu metrów, to dla wielu osób zdobycie go jest na liście najważniejszych celów podczas pobytu w Tatrach. Skąd ta popularność? Przede wszystkim dlatego, że można tu wjechać koleją linową. Ale wcale nie musisz „stać w kolejce do kolejki”. Na wierzchołek prowadzi też kilka szlaków pieszych. Zapraszam Cię na krótki przegląd sposobów, w jaki dostaniesz się na Kasprowy Wierch, który zalicza się do najchętniej odwiedzanych tatrzańskich szczytów.

Święta Góra Narciarzy

Ten epitet przylgnął do Kasprowego Wierchu i powtarzany jest niemal zawsze, gdy o nim mowa, a szczególnie zimą.  Pierwsze zjazdy z Kasprowego miały miejsce już około 1910 r., a dziś znajdują się tu najwyżej położone w Polsce trasy narciarskie – Trasa Goryczkowa i Gąsienicowa. Łącznie mają około 18 km długości,  a nartostrada Goryczkowa uznawana jest za najpiękniejszą w kraju.

Ale popularność Kasprowego nie zasadza się tylko na jego narciarskiej sławie. Szczyt ma olbrzymi potencjał widokowy. Można stąd podziwiać wspaniałą panoramę Tatr, ale też Beskidów, licznych pasm na Słowacji, a przy bardzo dobrej widoczności można dostrzec nawet… Sudety czyli odległego około 220 km czeskiego Pradziada.  

kolejka na kasprowy i obserwatorium
Na szczycie Kasprowego Wierchu stoi budynek Obserwatorium Meteorologicznego oraz górna stacja Kolei Linowej (fot. Uroburos, Pixabay)

Niewątpliwym atutem Kasprowego, który przyciąga tu rzesze turystów jest kabinowa kolej linowa, którą w kilkanaście minut można się tu dostać z zakopiańskich Kuźnic. Oczywiście w sezonie należy się liczyć z kolejką do kolejki, choć oczekiwanie można radykalnie skrócić, o czym opowiem za chwilę. W budynku stacji działa najwyżej położona restauracja w Polsce, Poziom 1959, sklep z pamiątkami, a w sezonie letnim prowadzone są akcje edukacyjne we współpracy z przewodnikami tatrzańskimi.

Na Kasprowym stoi też Górskie Obserwatorium Meteorologiczne, którego początki sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Kamienny budynek pochodzi z 1938 r., a dziś działa w nim także Laboratorium Pomiaru Gazów Cieplarnianych KASLAB. To teraz czas na przedstawienie sposobów, w jakie można zdobyć Kasprowy Wierch.

Kliknij i poznaj –> najpiękniejsze szlaki polskich Tatr.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Najszybszym i najprostszym sposobem by stanąć na szczycie Kasprowego Wierchu jest wjazd koleją linową. Nie jest to sposób tani i trzeba sobie zdawać z tego sprawę. Jednak w wielu sytuacjach najlepszy z możliwych. Dostępne są zarówno bilety góra/dół, jak i w jedną stronę. Możesz więc na przykład jedynie wjechać na górę, a stąd ruszyć dalej jednym z licznych szlaków. 

Kabinowa kolej linowa na Kasprowy Wierch została oddana do użytku w 1936 r. Od tego czasu była kilkukrotnie modernizowana, a ostatnia przebudowa miała miejsce w 2008 r. Kolej składa się z dwóch odcinków, a stacja pośrednia, na której należy się przesiąść znajduje się na Myślenickich Turniach. Dolna stacja zlokalizowana jest w Kuźnicach. Łączna długość trasy to ponad 4250 m, na której wagoniki pokonują różnicę poziomów wynoszącą 936 m. Podróż trwa kilkanaście minut, zależnie od panujących warunków, a wagonik może zabrać jednorazowo 60 osób.

wagonik kolejki na kasprowy wierch
Jeśli planujesz wjazd koleją na Kasprowy Wierch skorzystaj z możliwości zakupu biletu online (fot. Sacre Belu, Unsplash)

Zapewne wielokrotnie widziałeś w mediach obrazki przedstawiające długi kolejki czekających na możliwość wjazdu na Kasprowy Wierch. Mogą one skutecznie zniechęcić do skorzystania z przejazdu. Jednak możesz uniknąć tak długiego oczekiwania wybierając zakup biletu online przez stronę Polskich Kolei Linowych. Wybierasz konkretny dzień i godzinę przejazdu, płacisz, ściągasz bilet i gotowe. Większość oczekiwania masz z głowy, bo kolejka ustawia się przede wszystkim do kas biletowych, a nie do samego wjazdu. Pamiętaj tylko, by być w Kuźnicach na minimum 20 min przed godziną wpisaną na bilecie w celu weryfikacji tożsamości. Z biletem kupionym online idziesz prosto do wagonika! Operator kolei określił też maksymalny czas jak możesz spędzić na Kasprowym kupując bilet góra/dół. To 1h 40 min. W tym czasie musisz stawić się na zjazd na dół. Obostrzenie to ma poprawić przepustowość kolei i zapobiec sytuacji, gdy większość turystów czeka na szczycie niemal do końca jej działania, a następnie próbuje w jednym czasie zjechać na dół. Bilety kupisz przez stronę PKL Kasprowy Wierch.

Na Kasprowy z Kuźnic zielonym szlakiem

Choć kolej linowa to bardzo wygodny i szybki sposób na zdobycie Kasprowego Wierchu, to polecam Ci bardzo serdecznie by wejść na szczyt pieszo. Przy dobrej pogodzie i w warunkach niezimowych trasy nie są bardzo wymagające, a przygotować się trzeba przede wszystkim na sporo podejścia.

szlaki na kasprowy wierch
Zimą szlak przez Myślenickie Turnie jest narażony na schodzenie lawin (fot. Alexandra, Unsplash)

Zobacz jak wejść na Kasprowy z Kuźnic zielonym szlakiem. Jest to trasa prowadząca przez Myślenickie Turnie, wzdłuż trasy kolei linowej. Jej pokonanie zajmuje około 3h 30 min. Trasa prowadzi początkowo lasem nad Doliną Bystrej, a nad Myślenickimi Turniami wchodzi na skraj Doliny Goryczkowej. To najbardziej stromy i wymagający największego wysiłku odcinek szlaku, ale jednocześnie z każdą chwilą pojawiają się coraz piękniejsze widoki.

Z Kuźnic przez Halę Gąsienicową

Z Kuźnic możesz też wyruszyć na Kasprowy Wierch przez Dolinę Gąsienicową. Trasa prowadzi kombinacją szlaków niebieskiego i żółtego. Czas przejścia to około 3h 45 min. Jej atutem są widoki, które pojawiają się już po około godzinie od wyjścia z Kuźnic.

Szlak niebieski prowadzi przez Skupniów Upłaz i Wielką Królową Kopę by następnie zejść na Przełęcz między Kopami i sprowadzić na Halę Gąsienicową do schroniska Murowaniec. Osiągniesz go po około 2 h od wyjścia z Kuźnic. Tu możesz odpocząć, a restauracji skosztować słynnej szarlotki.

tatry hala gąsienicowa
Hala Gąsienicowa to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach (fot. Dariusz Staniszewski, Pixabay)

Dalsza wędrówka prowadzi na szczyt Kasprowego szlakiem żółtym. To ponad półtorej godziny dość mozolnego podejścia pod górę, któremu towarzyszą piękne widoki. Podejście możesz sobie ułatwić wybierając na końcowym odcinku wjazd Koleją krzesełkową Gąsienicowa z górnej części doliny. Wariantem tej trasy na Kasprowy Wierch jest przejście początkowego odcinka  do Przełęczy między Kopami nie szlakiem niebieskim – przez Wielką Królową Kopę – ale położoną niżej Dolinę Jaworzynka. Nie daje to jednak specjalnych „oszczędności” na podejściu, bo i tak i tak na przełęcz trzeba wejść. Szlak przez Skupniów Upłaz jest łagodniejszy, zaś z Doliny Jaworzynki bardziej stromy.

Na Kasprowy czerwonym szlakiem z Doliny Kościeliskiej

To najdłuższa i najbardziej wymagająca trasa prowadząca na Kasprowy Wierch. Rozpoczyna się na Cudakowej Polanie, około 20 min od wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach. Dojście na Kasprowy Wierch zajmuje stąd około 6 h i prowadzi główną granią Tatr przez Ciemniak, Małołączniak, Kondracką Kopę i Goryczkową Czubę. Trasa ma wybitne walory widokowe, ale jest męcząca i wymaga dobrej kondycji. Można też potraktować ją jako bardzo atrakcyjny wariant zejścia z Kasprowego po wjechaniu na szczyt koleją linową.

Najtrudniejsze szlaki latem w polskich Tatrach poznasz z artykułu Eweliny Wiercioch, przewodniczki tatrzańskiej i ratowniczki TOPR –> kliknij tutaj.

Kasprowy Wierch zimą

Zima w Tatrach zmienia wszystko. Powyższe opisy tras i ich ocena pod względem trudności są aktualne dla warunków niezimowych. Gdy leży śnieg, występuje oblodzenie sytuacja zmienia się diametralnie. Wychodzenie na Kasprowy Wierch w warunkach zimowych wymaga posiadania lawinowego ABC, raków i czekana oraz co kluczowe umiejętności posługiwania się nimi. Najbardziej narażonym na schodzenie lawin jest rejon Myślenickich Turni.

kasprowy zimą
Jeśli planujesz wędrówkę na Kasprowy Wierch zimą zaopatrz się w odpowiedni sprzęt (fot. Grzech, Unsplash)

Kasprowy Wierch to jedna z gór, które turyści uważają za absolutne „must see” podczas pobytu w Tatrach. Nawet jeśli stronisz od najbardziej zatłoczonych tras, to warto wejść tu przynajmniej raz w życiu. Tym bardziej, że przy dobrej pogodzie i bez śniegu szlaki prowadzące na szczyt nie przedstawiają większych trudności. Ruszaj więc i ciesz się widokami!

skalnik baner
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.