Korona Gór Polski: Turbacz
Pasja

Korona Gór Polski: Turbacz

Anna Śliwa / 07 sierpnia 2023

Leżący w Gorcach Turbacz jest szóstym pod względem wysokości szczytem Korony Gór Polski. Jego wysokość to 1310 m n.p.m. Dzięki rozwiniętej sieci szlaków pieszych jest łatwo dostępny w zasadzie z każdej strony. Musisz tylko zdecydować jak długo chcesz wędrować zanim staniesz na wierzchołku. Zapraszam Cię do poznania najwyższego szczytu Gorców i prowadzących na niego szlaków.

Gorce – pasterskimi ścieżkami z widokiem na Tatry

Według językoznawców nazwa Gorce wywodzi się od słowa „gorzeć” i związana jest z wypalaniem lasów pod wypasy owiec. Kiedy leżące u stóp gór doliny zaczęto zasiedlać pojawił się wypas, który przez stulecia był najważniejszym elementem miejscowej gospodarki. Do dziś w wielu miejscach w Gorcach spotkasz stada owiec i bacówki, a jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w tych górach, Bulandowa Kapliczka na Jaworzynie Kamienieckiej została wzniesiona przez znanego bacę Bulandę.

gorce hale
Gorczańskie hale i polany są doskonałymi punktami widokowymi (fot. Piotr Musiol, Unsplash)

Po wypasach, które obecnie mają już ograniczony zasięg pozostały w Gorcach liczne hale i polany. Grzbiety nie są całkowicie zalesione, dzięki czemu można z nich podziwiać piękne widoki na Beskid Sądecki, Wyspowy, Pieniny oraz Tatry. W wielu miejscach możesz też zobaczyć stojące do dziś pasterskie szałasy.

Sprawdź, jak zdobywać odznakę –> Korona Gór Polski.

Turbacz – parkingi i noclegi

Niezależnie od tego, z której strony wybierzesz się na Turbacz, na pewno znajdziesz dobrze oznaczony i przygotowany szlak. Gorce mają bardzo gęstą sieć szlaków pieszych, a w dolinach przy ich wejściach przygotowano parkingi. Znajdziesz je w Nowym Targu- Kowańcu, na Przełęczy Knurowskiej, w Łopusznej, Rabce, Obidowej, Koninkach i Niedźwiedziu.

schronisko pod turbaczem
Schronisko na Turbaczu stoi pod jego szczytem, na końcu Hali Długiej (fot. Anna Śliwa)

Chcąc zdobyć Turbacz nie musisz się też martwić o noclegi. Pod szczytem znajduje się schronisko PTTK Na Turbaczu, a w odległości około 2 godzinnego marszu Głównym Szlakiem Beskidzkim w stronę Rabki schronisko PTTK Stare Wierchy. Kolejne ze schronisk Bacówka na Maciejowej znajduje się nad Rabką przy Głównym Szlaku Beskidzkim. Od Turbacza dzieli ją około 3 h wędrówki.

Niemal wszystkie miejscowości leżące u stóp Gorców mają charakter turystyczny i nie brakuje w nich pokoi i apartamentów na wynajem, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych.

Jak przygotować się do wycieczki

Wejście na Turbacz możesz potraktować jako kilkugodzinną wycieczkę na lekko albo włączyć do dłuższej wędrówki przez Gorce. Zależnie od tego, którą opcję wybierzesz, będziesz potrzebować innego wyposażenia. Kilkugodzinna wycieczka z powrotem w dolinę wymaga posiadania odpowiedniej odzieży dostosowanej do panujących warunków i wygodnych butów do chodzenia po górach. Zawsze też warto mieć w plecaku kurtkę przeciwdeszczową. Weź ze sobą także wodę i coś do przegryzienia na szlaku. Obiad możesz zjeść w schronisku. Jeśli natomiast planujesz nocleg w górach, to musisz zabrać nieco więcej rzeczy. W schronisku na Turbaczu śpiwór nie jest niezbędny ponieważ jest możliwość wykupienia noclegu z pościelą.

Pamiętaj żeby wybierając się w góry zapisać w telefonie numer alarmowy do GOPR oraz zainstalować aplikację Ratunek. Teren Gorców ma pod swoją opieką Grupa Podhalańska GOPR z siedzibą w Rabce.

Turbacz – na pasterskich halach

Turbacz jest nie tylko najwyższym szczytem Gorców, ale także ich głównym zwornikiem. Z wierzchołka rozchodzą się na wszystkie strony długie, opadające w doliny grzbiety. W kierunku wschodnim są to Pasma Gorca i Lubania, na północy Pasma Kudłonia, Turbaczyka i Suchego Gronia, na zachód grzbiet Obidowca opada do Przełęczy Sieniawskiej, a na południu grzbiet Bukowiny Waksmundzkiej sprowadza w okolice Nowego Targu.

turbacz szczyt kgp
Na szczycie Turbacza (fot. Anna Śliwa)

Sam szczyt Turbacza porośnięty jest przerzedzonym w wyniku wichury i wycinek lasem. Można z niego podziwiać ładne widoki. Stoi tu betonowy obelisk z nazwą, wysokością i współrzędnymi geograficznymi szczytu.

Niezwykle malownicze są ciągnące się poniżej szczytu polany i hale- Hala Turbacz skierowana w stronę Czoła Turbacza na północ oraz Wolnica i Hala Długa na wschodzie. Odbywa się na nich wypas owiec i stoją bacówki. Wiosną hale pokrywają się dywanami krokusów, które niczym nie ustępują tym w Tatrach.

Turbacz zimą – szlaki narciarskie

Zimą Gorce i Turbacz są bardzo popularne wśród narciarzy biegowych i skiturowców. Z Obidowej wytyczony został okrężny szlak narciarski Śladami Olimpijczyków. Z czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim łączy się on w rejonie szczytu Rozdziele. Szlak nie wprowadza na szczyt Turbacza, ale wygodnym łącznikiem pozwala dojechać do schroniska. Trasy są ratrakowane i jest na nich założony ślad narciarski. W Obidowej, na początku tras znajduje się duży parking.

Turbacz – szlaki na szczyt KGP

Turbacz jest świetnie zagospodarowany pod względem turystycznym i w jego okolicach przebiega kilka szlaków pieszych. Na sam szczyt wprowadza tylko Główny Szlak Beskidzki, ale nie oznacza to, że musisz iść nim od początku by stanąć na wierzchołku. Węzeł szlaków znajduje się przy schronisku Na Turbaczu i przychodząc tu dowolnym szlakiem możesz potem w około 10 min wejść na szczyt Korony Gór Polski.

turbacz panorama, tatry  turbacza
Widok na Tatry z Turbacza, (fot. Sacre Bleu, Unsplash)

Przedstawię Ci teraz możliwości wejścia na Turbacz z różnych stron. Mając tyle opcji do wyboru aż kusi, żeby je połączyć i nie wracać tą samą trasą. To dobry pomysł ale… Zanim zdecydujesz się na taką wycieczkę sprawdź dokładnie możliwości komunikacyjne. Zostawiając samochód w jednym miejscu i chcąc wrócić do niego z innego możesz rozbić się o brak połączeń. Najlepiej skomunikowane są okolice Nowego Targu. Bez problemu dojedziesz stąd busami do Łopusznej i Rabki, a autobusem miejskim do Obidowej. Gorzej wygląda sytuacja po północnej stronie Gorców, gdzie busów między Rabką a Koninkami czy Porębą jest bardzo mało. Najgorzej skomunikowana jest Przełęcz Knurowska – nie dojeżdża tu żaden bus czy autobus.

Znajdź plan na wycieczkę, z którym zdobędziesz inne szczyty KGP –> kliknij tutaj.

Na Turbacz Głównym Szlakiem Beskidzkim

Główny Szlak Beskidzki przecina Gorce ze wschodu na zachód. Dwoma dogodnymi punktami do wyjścia nim na Turbacz są Rabka i Przełęcz Knurowska. Od Przełęczy do schroniska pod Turbaczem przejście zajmuje około 2h 45 min plus około 10 min wyjścia na szczyt. Po drodze możesz cieszyć się pięknymi widokami z licznych polan i hal, w tym z Hali Długiej, gdzie spotkasz wypas owiec. Idąc od Rabki musisz przygotować się na około 5 h 30 min wędrówki, która prowadzi cały czas pod górę. W trakcie wędrówki miniesz dwa schroniska – Bacówkę na Maciejowej oraz schronisko Stare Wierchy. Najpiękniejszy odcinek trasy to ten ostatni od Starych Wierchów ze względu na liczne polany. Jeśli wchodzisz na Turbacz od Rabki rozważ zejście w stronę Nowego Targu ponieważ powrót tą samą drogą może okazać się zbyt długi na jeden dzień wędrówki.

Szlaki na Turbacz z Koninek i Niedźwiedzia

Dwa szlaki prowadzą na Turbacz od północy- niebieski z Koninek i zielony z Niedźwiedzia. Można je potraktować łącznie, jako możliwość zrobienia pętli. Od parkingu przy wyciągu na Tobołów w Koninkach idzie się około 2 h 30 min do schroniska, a następnie około 10 min na szczyt. Na początku musisz się przygotować na bardzo strome podejście. Przebiegający niemal równolegle szlak zielony z Niedźwiedzia to około 3h 30 min podejścia. Dzięki drodze między górnymi przysiółkami Niedźwiedzia, a Koninkami możesz wejść jednym z tych szlaków, a zejść drugim i mieć samochód w zasięgu. Największą atrakcją obydwu szlaków jest wędrówka przez Halę Turbacz na Czole Turbacza, skąd podziwiać można piękne widoki na Beskid Wyspowy.

Szlak na Turbacz od południa

Także trasy prowadzące na Turbacz z Nowego Targu – Kowańca są stosunkowo krótkie. Mają tu początek dwa szlaki – zielony i żółty, dzięki którym można zrobić pętlę z powrotem do samochodu. Obydwa są bardzo malownicze i prowadzą widokowymi polanami i halami. Przez większość czasu (szczególnie na zejściu) towarzyszyć Ci będą widoki na Tatry. Dodatkowo idąc szlakiem żółtym możesz też zobaczyć Kaplicę Papieską na Polanie Rusnakowej. Wejście obydwoma szlakami z Nowego Targu na Turbacz zajmuje około 2 h 30 min.

kaplica papieska turbacz
Kaplica Papieska na Rusnakowej Polanie (fot. Anna Śliwa)

Trzeci szlak z południa to niebieski z Łopusznej. Jest dłuższy (wejście z doliny to około 3 h 30 min) i wymaga większego podejścia, ale prowadzi ładnymi polanami i łąkami z widokami. Można go połączyć w pętle ze szlakami z Nowego Targu.

 Na Turbacz z Obidowej

Czas: 5:30 h
Dystans: 16,8 km

Na koniec chcę Ci zaproponować wycieczkę na Turbacz z Obidowej. To niezwykle malownicza trasa, która świetnie sprawdza się o każdej porze roku, także zimą. Musisz skorzystać tu z kombinacji kilku szlaków, ale nie jest to trudne bo oznakowanie jest cały czas perfekcyjne. Pokonanie całej pętli zajmie około 5-5 h 30 min. Z Obidowej wyjdziesz zielonym szlakiem i wygodną drogą gruntową do schroniska Stare Wierchy. Stąd GSB poprowadzi malowniczymi halami z widokami na Tatry na szczyt Turbacza. Po zejściu możesz liczyć na odpoczynek w schronisku Na Turbaczu. Powrót odbywa się połączeniem szlaku żółtego przez Bukowinę Miejską, czarnego i zielonego, które sprowadzą z powrotem na parking w Obidowej.

Trasa: Obidowa – Obidowa | mapa-turystyczna.pl

Turbacz – ciekawostki

  • pomimo tego, że Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, to nie jest najwyższym szczytem Gorczańskiego Parku Narodowego. Szczyt znajduje się poza terenem parku, niedaleko jego granicy.
  • na Turbaczu znajduje się granica między pięcioma miejscowościami: Waksmundem, Łopuszną, Obidową, Porębą Wielką i Zasadnym.
  • w masywie Turbacza działania na rzecz ochrony przyrody datowane są już od okresu międzywojennego. W 1927 r. właściciele tych terenów Wodziccy doprowadzili do powstania prywatnego rezerwatu przyrody Turbacz.
  • w latach 1939- 1942 w schronisku na Turbaczu działała placówka i punkt kontaktowy oraz przerzutowy nowotarskiego obwodu ZWZ-AK.
  • Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców na Polanie Rusnakowej w masywie Turbacza zbudowana jest na planie krzyża Virtuti Militari
  • na Suchorze w Masywie Turbacza znajduje się jedyne w Gorcach obserwatorium astronomiczne
  • na Hali Turbacz znajduje się grzęda skalna z tajemniczym napisem niewiadomego pochodzenia, o którym wspominał w swojej powieści „W Roztokach” Władysław Orkan.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.