Skarpety merino – przegląd naszej oferty
Branża

Skarpety merino – przegląd naszej oferty

Anna Śliwa / 25 kwietnia 2023

Skarpetki – czas docenić ten niewielki element stroju każdego miłośnika outdooru. Często niedostrzegane lub niedoceniane odgrywają niezwykle istotną rolę podczas wędrówek, biegów, jazdy na rowerze czy innych aktywności. Bez właściwych skarpet nawet najlepiej dobrane buty mogą ocierać lub powodować powstawanie odparzeń. Nie lekceważ skarpetek i sięgnij po te z wełną merino. Pokażę Ci ich zalety oraz dostępną ofertę.

Wełna merino – niezwykłe włókno, które chłodzi i grzeje

Czy zastanawiałeś się kiedyś co to znaczy „dobre skarpety”? Dla mnie  to takie, które nie nasiąkają wilgocią oraz pomagają w utrzymaniu właściwej termiki stóp. Dlatego bardzo często na trekkingi o różnych porach roku wybieram skarpety z wełną merino.

Może także Tobie słowo wełna kojarzy się przede wszystkim z grubymi, drapiącymi skarpetkami „góralskimi”. W końcu one też są robione z owczej wełny. Ale merino to zupełnie inna kategoria wełny. Pozyskuje się ją z owiec rasy merynos, które najliczniej hodowane są na Nowej Zelandii. Żyją tam w klimacie, w którym temperatury wahają się od -25°C do nawet +40°C stopni Celsjusza. Przez wieki, w ciągu ewolucji wełna owiec rasy merynos wykształciła właściwości termoregulacyjne. Dzięki temu pomaga w utrzymywaniu prawidłowej termiki i chroni zarówno przed przegrzewaniem, jak i wychładzaniem.

owce merynos owce razy merino
Owce rasy merino żyją w klimacie o dużych wahaniach temperatury (fot. Martin Bisof, Unsplash)

Drugą niezwykle istotną dla outdooru właściwością tego włókna jest sprawne odprowadzanie wilgoci i wysoka oddychalność. Wilgoć, która w naturalny sposób powstaje podczas ruchu jest błyskawicznie transportowana na zewnątrz i odparowywana. Dzięki temu na przędzy nie pozostają mokre plamy. Dla mnie to jedna z najważniejszych cech merino. Gdy staję po długim, intensywnym marszu, nie mam uczucia jakby stopy pływały mi w wodzie. Ma to kolejny istotny skutek- podczas postojów stopy nie wychładzają się przez kontakt z chłodną, wilgotną przędzą.

merino skerpety na giean
Skarpety z wełną merino mają właściwości termoregulacyjne i oddychające (fot. Na Giean)

Merino ma oczywiście jeszcze kilka innych istotnych dla outdooru zalet. Jest antybakteryjne więc dzianiny z jego udziałem nie nasiąkają nieprzyjemnym zapachem oraz antyalergiczne więc nie podrażnia skóry. Wełna jest miękka, delikatna, a pokrywająca ją lanolina ma właściwości hydrofobowe. Dodatkiem do tych wszystkich zalet jest biodegradowalność, która sprawia, że po zużyciu nie staje się trudnym do przetworzenia odpadem.

Zobacz wszystkie –> skarpety merino damskie, lub –> skarpety merino męskie. Poczuj różnicę na swoich stopach!

Włókna syntetyczne w skarpetach merino

Wełna merino ma jednak kilka mankamentów, które sprawiają, że w przypadku skarpet często jest uzupełniana włóknami syntetycznymi. To przede wszystkim mniejsza odporność na przecieranie oraz stosunkowo niska elastyczność. Dzięki zastosowaniu w skarpetach domieszek Nylonu (poliamid), Elastanu, Lycry® lub innych syntetycznych włókien producenci starają się wydłużyć ich trwałość oraz sprawić, że będą lepiej dopasowane do stóp. Domieszki syntetyczne sprawiają też, że skarpety utrzymują się w odpowiednim położeniu podczas ruchu, ściągacze są mocniejsze i bardziej rozciągliwe, zaś podczas prania skarpety nie odkształcają się i nie naciągają.

Skarpety z wełną merino w ofercie Skalnik

W sklepie Skalnik skarpety z wełną merino zajmują bardzo ważne miejsce wśród tego rodzaju produktów. Dlaczego? To proste. Tam, gdzie liczy się komfort termiczny i wygoda podczas uprawiania różnorodnych aktywności outdoorowych, tam pojawia się wełna merino. A popularność skarpetek z tym włóknem rośnie. Nic więc dziwnego, że ich oferta z sezonu na sezon jest coraz szersza. Najwięcej skarpet z wełny merino w ofercie przeznaczona jest do trekkingu. Ale znajdziesz tu także dedykowane modele dla biegaczy, narciarzy czy rowerzystów. Przejrzyj razem ze mną dostępne marki i dowiedz się o nich nieco więcej.

skarpetki merino icebreaker
W ofercie Skalnik znajdziesz skarpety merino czołowych producentów (fot. Icebreaker)

Icebreaker i Smartwool – liderzy rynku merino

Do marek, które od lat znajdują się wśród liderów na rynku odzieży i akcesoriów z wełny merino są amerykański Smartwool i nowozelandzki Icebraker. To najwyższa półka jeśli chodzi o produkcję przędz i dzianin wykorzystujących wełnę z merynosa. Obydwie firmy przywiązują też niezwykle dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego, etycznego pozyskiwania runa owczego, rekultywacji pastwisk oraz ekologicznej produkcji o zmniejszonym śladzie węglowym. Produkcja na najwyższym poziomie ma jednak swoją cenę i zarówno Icebreaker jak  Smartwool to skarpety o dość wysokich cenach.

skarpetki merino smartwool skarpety kolorowe
Skarpety Smartwool to nie tylko funkcjonalność wełny merino, ale także modny design (fot. Smartwool)

Co otrzymujesz w zamian? To, co najlepsze. Dzianiny powstające z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, które wspomagają naturalne właściwości merino i sprawiają, że może ono pracować tuż przy skórze. Konstrukcje bezszwowe, wspierające łuk stopy, wykorzystujące bodymapping oraz precyzyjną amortyzację rozmieszczoną zgodnie z przeznaczeniem konkretnego modelu. Inaczej wygląda ona w przypadku skarpet biegowych, trekkingowych czy narciarskich. Możesz też wybierać między grubością skarpet i amortyzacji oraz jej rozmieszczeniem – jedynie pod palcami i piętami lub na całej długości podeszwy.

Bridgedale – skarpety do zadań specjalnych

Marka Bridgedale specjalizuje się w produkcji zaawansowanych skarpet zarówno z wełną merino, jak i wykorzystujących jedynie włókna syntetyczne. Jej oferta merino stale się powiększa. Znajdziesz w niej skarpety trekkingowe, biegowe, narciarskie oraz codzienne które oznaczają się precyzyjną konstrukcją, dopasowaną do konkretnej aktywności i używanych do niej butów. Wykorzystywana dzianina ma oczywiście różną grubość, zależnie od tego, na jakie pory roku dedykowane są skarpety.

Chcę zwrócić Twoją uwagę szczególnie na jeden wyjątkowy model – StormSock występujący w różnych wysokościach. To skarpety z membraną wodoodporną, która zapobiega ich przemakaniu. Wewnętrzna warstwa wykonana jest z mieszanki merino z włóknami syntetycznymi i dzięki czemu odprowadza wilgoć i jest przyjazna dla skóry. To model, który sprawdzi się podczas trekkingów w deszczu i będzie dodatkową barierą dla wody, gdy zawiodą buty.

Kliknij w link, zobacz wszystkie skarpety marki Bridgedale.

Na Giean – skarpety na początek przygody z merino

W ofercie skarpet merino są też takie, które będą odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą przędzą i chcą sprawdzić czy to na pewno dla nich. Prostsza budowa, ale te same najlepsze właściwości wełny merino w połączeniu z niższą ceną to najlepsza charakterystyka skarpet Na Giean.

To stosunkowo nowa marka, która pojawiła się na polskim rynku. Specjalizuje się w skarpetach z wełną merino, które tworzy w swoich własnych fabrykach, w bezpośrednim kontakcie z dostawcami.

Zobacz test skarpet Na Giean Enhanced Medium Weight Crew –> kliknij tutaj! <–

Skarpety z wełną merino Na Giean są idealne na początek przygody z tym włóknem (fot. Na Giean)

W ofercie Na Giean znajdują się skarpety trekkingowe i biegowe. W przypadku skarpet trekkingowych są to modele o średniej grubości przeznaczone na cieplejsze pory roku oraz grube skarpety zimowe. Z kolei skarpety biegowe produkowane są w wersji cienkiej, która doskonale sprawdza się w przypadku intensywnego ruchu.

We wszystkich skarpetach Na Giean do wełny merino dodana jest stosunkowo niewielka domieszka Nylonu i Lycry®, które wzmacniają je i uelastyczniają. Skarpety mają średnią, uniwersalną amortyzację oraz dobrze wspierają łuk stopy poprawiając stabilność.

Poznaj naszą ofertę. Zobacz –> skarpety merino Na Giean.


Jeśli szukasz skarpet, które zapewnią Twoim stopom komfort podczas różnorodnych aktywności outdoorowych, sięgnij po modele z wełną merino. Jeśli nie jest to Twój pierwszy kontakt z tą przędzą, na pewno doceniasz ich zalety. Natomiast jeśli ma to być ten „pierwszy raz” to na pewno poczujesz różnicę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.